Menu

Luxus pro náročné? 3 týdny testování a recenze kartáčku Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900

Luxus pro náročné? 3 týdny testování a recenze kartáčku Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900
Kartáček s příslušenstvím

Klady

+ Propracovaná mobilní aplikace

+ Kontrola tlaku, drhnutí a pokrytí

+ Nadstandardní počet kmitů

+ Cestovní a nabíjecí pouzdro

+ Luxusní provedení

Zápory

Vysoká cena

Pouze jeden nástavec v balení

Aplikace nefunguje vždy 100%

K nastavení programů je nutná aplikace

8 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Úvod

Na podzim 2023 jsem měla příležitost otestovat elektrický zubní kartáček Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900, toho času jeden z nejdražších produktů na českém trhu. Už na první pohled jde o prémiové zařízení, které navíc nabídne ty nejpokročilejší technologie. A jak tedy kartáček v našem testování obstál?

Shrnutí recenze:

  • Obecné informacePhilips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 je nadstandardní model se smart funkcemi a propracovaným designem. Ve výbavě má bezdrátovou nabíječku, cestovní pouzdro s funkcí nabíjení a jednu čisticí hlavici.
  • Obsluha kartáčku – Ovládání kartáčku je dotykové a jeho obsluha vyžaduje trochu cviku. K některým funkcím se navíc dostanete pouze přes mobilní aplikaci.
  • Stojánek a příslušenství – Ke kartáčku dostanete luxusní cestovní pouzdro, které zároveň slouží k jeho dobíjení, a stojánek s bezdrátovou nabíječkou. Provedení stojánku by mohlo být podle mého názoru trochu „bytelnější“, obecně ale nemám příslušenství co vytknout. Konkurence ovšem často nabízí více než jednu čisticí hlavici.
  • Mobilní aplikace – Slouží k ovládání kartáčku a monitoruje úspěšnost vašeho čištění. Občas nemusí fungovat úplně na 100 %, obecně je ale její používání velmi snadné.
  • Srovnání s levnější alternativou – Levnější kartáček Philips Sonicare HX6800/87 nabízí podobnou účinnost čištění, nedočkáte se ale od něj mobilní aplikace, kontroly tlaku a drhnutí či cestovního pouzdra s funkcí nabíjení.
  • Závěr – Kartáček je ideální pro uživatele, kteří hledají motivaci k čištění, potrpí si na chytré technologie a dostatečně ocení funkce mobilní aplikace.

Obecné informace

Kartáček Philips působí už na první pohled luxusním dojmem a jeho matné, dokonale hladké provedení skvěle padne do ruky. Kombinace tmavě modré a zlaté barvy je opravdu pěkná a celkové zpracování kartáčku považuji za povedené. Kdybych chtěla být opravdový hnidopich, zmíním, že hlavice kartáčku v mém případě nedosedala k jeho tělu úplně a logo na hlavici bylo na jednom místě mírně rozmazané. To jsou ale opravdové drobnosti, které nijak zvlášť nekazí přepychový dojem.

 

Parametrově se drží velmi dobrých hodnot. Zejména maximální počet 62 000 kmitů za minutu je ve srovnání s většinou konkurence opravdu nadstandardní. Na jedno nabití vydrží poměrně dlouho, výrobce slibuje 14 dní, což mojí zkušenosti víceméně odpovídá. Díky nabíjecímu pouzdru a stojanu, které jsou součástí balení, navíc ani nemusíte stav baterie nijak zvlášť sledovat.

Parametry Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900
Počet kmitů za minutu (max) 62 000
Počet režimů čištění (včetně rozdílných intenzit) 5+3
Výdrž baterie 14 dní
Způsob nabíjení Bezdrátové
Nabíjecí stojánek Ano
Cestovní pouzdro Ano
UV sterilizace Ne
Počet hlavic v balení 1

Obsluha kartáčku a mobilní aplikace

K ovládání kartáčku slouží dotyková tlačítka na jeho těle a mobilní aplikace. Tlačítka jsou krásně zpracovaná, bez jakýchkoliv spár, kam by mohla zatékat zubní pasta apod., jejich používání chce ale trochu cviku. Pokud totiž nevyvinete ten správný tlak, nezareagují. Kartáček dává na výběr ze tří stupňů intenzity, které si můžete navolit i přímo na těle kartáčku, a z pěti režimů čištění. Ty už ale vybíráte pouze v mobilní aplikaci, na kartáčku jejich nastavení není.

Samotnou mobilní aplikaci považuji takřka za polovinu úspěchu a je to v podstatě hlavní prvek, kterým tento model na trhu vyniká. S nadsázkou se dá říct, že je to taková dentální hygienistka ve vašem telefonu. Váš chrup rozdělí na šest segmentů, a vy se tak každé části můžete věnovat stejnou dobu. Během čištění kontroluje, jak tlačíte, zda příliš nedrhnete a jestli jste některá místa nevynechali. V takovém případě vám přidá čas na dočištění.

 

Věřím, že používání aplikace může být velmi motivující, uvidíte v ní své pokroky, zlepšíte techniku pomocí tutoriálů a díky častým pochvalám a povzbuzování se budete cítit jako jednička.

Samozřejmě ani aplikace není vždy zcela bezchybná. Zpočátku používání se mi stalo, že hned po čištění byla moje práce vyhodnocena jako perfektní, když jsem se ale později vrátila v kalendáři zpět, zjistila jsem, že jsem v dané dny vynechala při čištění některá místa. Možná šlo ale o jednorázový problém, při delším používání už se neobjevil. Na některých telefonech také nemusí aplikace fungovat úplně hladce, například na mém starším modelu s malým displejem se některé obrázky nezobrazovaly zrovna přehledně.

Výsledky čištění

Výhodou čištění s tímto kartáčkem je rozhodně rychlost, programy mají obvykle 2–3 minuty, které by vám na kvalitní vyčištění zubů klasickým kartáčkem opravdu nestačily. Ke zhodnocení výsledků čištění jsem použila tablety, které zabarvují zubní plak. Kartáček má v mém případě ztíženou práci tím, že nosím neviditelná rovnátka, a na zubech tak mám nalepené kompozitové „zámečky“ (attachmenty).

Po vyčištění mi zůstalo trochu plaku právě kolem těchto attachmentů, ale to je zcela běžné. Nepatrné množství plaku zůstalo na některých místech také na okraji dásní, při rychlém kmitání totiž může být trochu náročnější vycítit, zda štětinky kartáčku správně zajíždějí pod lem dásně. Minimálně ze začátku používání ale určitě doporučuji konzultaci na dentální hygieně, nebo alespoň používání tablet či roztoku k detekci plaku, abyste mohli opravdu vychytat techniku čištění.

Nositelé rovnátek se také možná nevyhnou dočišťování jednosvazkovým kartáčkem. Pokud ale spěcháte, nebo vás práce s jednosvazkovou pomůckou zkrátka nebaví (což zcela chápu), zkuste si po čištění pustit kartáček ještě jednou a zaměřit se pouze na zámečky ze všech jejich stran. Takové čištění bývá také poměrně úspěšné a je stále výrazně rychlejší než práce s jednosvazkovým kartáčkem.

Stojánek a příslušenství

Co se příslušenství týče, oceňuji především cestovní pouzdro, které funguje také jako nabíječka. Do pouzdra se vejde tělo kartáčku a jedna čisticí hlavice, k nabíjení je nutné připojit nabíječku s konektorem USB-C (v balení). Pouzdro je velmi pěkné a rozhodně vám na cestách neudělá ostudu.

 

Zároveň má kartáček i bezdrátový nabíjecí stojan, jehož provedení je sice na pohled hezké, skládá se ale ze dvou částí, které nejsou nijak napevno spojené, a může tak působit trochu „vachrlatě“. Víc by se mi líbilo, kdyby se do sebe daly pevněji zacvaknout. Poslední částí příslušenství je čisticí hlavice. Ta má spíše tvrdší a miskovitě vykrojené štětiny.

 

Na první pohled jsem byla k efektivitě hlavice trochu skeptická, vyznávám spíše jemné a rovně střižené kartáčky, s vykrojenou špičkou se ale poměrně dobře dostává za zadní stoličky a do dalších méně přístupných míst. Ani při častém čištění jsem navíc nezaznamenala jakékoliv podráždění dásní, i tvrdost štětin je tak dle mé zkušenosti v pořádku. Konkurence místy nabízí i několik hlavic nebo další příslušenství, není to ale pravidlem.

Srovnání s levnější alternativou

Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 patří k poměrně drahým modelům a je proto na místě zvážit, zda se vám investice do takového kartáčku vyplatí. Porovnali jsme jej proto s levnější variantou téže značky, kartáčkem Philips Sonicare HX6800/87, abyste měli jasnější představu, za co si vlastně připlácíte.

V řadě ohledů jsou přitom oba modely srovnatelné. Nabízejí stejný počet kmitů za minutu, stejnou výdrž, oba mají tlakový senzor, bezdrátové nabíjení i jednu hlavici v balení. Kartáček DiamondClean Prestige vám ale dává na výběr z více režimů čištění, kromě tlaku zvládá kontrolovat také drhnutí či pokrytí zubů a hlavně má mobilní aplikaci, která vás provede důkladným čištěním krok po kroku. Bonusem je potom nabíjecí cestovní pouzdro, tuto funkci pouzdro kartáčku Philips Sonicare HX6800/87 nezvládá.

Parametry Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 Philips Sonicare HX6800/87
Design
Pořizovací cena 8 000 Kč 2 200 Kč
Počet kmitů za minutu (max) 62 000 62 000
Počet režimů čištění

(včetně rozdílných intenzit)

5+3 1+2
Tlakový senzor Ano Ano
Kontrola drhnutí Ano Ne
Kontrola pokrytí Ano Ne
Výdrž baterie 14 dní 14 dní
Způsob nabíjení Bezdrátové Bezdrátové
Nabíjecí stojánek Ano Ano
Nabíjecí cestovní pouzdro Ano Ne
Mobilní aplikace Ano Ne
Počet hlavic v balení 1 1

 

Z tohoto srovnání vyplývá, že pokud jste si již vašimi schopnostmi v oblasti manipulace s elektrickým kartáčkem zcela jisti a nepotřebujete další pomoc či motivaci, klidně sáhněte po levnějším modelu. Práci odvede na srovnatelné úrovni, na rozdíl od kartáčku DiamondClean Prestige 9900 vám ji ale zdaleka tolik neusnadní. Ale ruku na srdce, kdo z nás ví s jistotou, že si zuby čistíme opravdu dobře?

Závěr

Testování kartáčku Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 jsem věnovala několik týdnů a s jeho používáním jsem byla obecně spokojená. Srdce (nejen) každé ženy jistě potěší krásný design, zásadní přidanou hodnotou je také mobilní aplikace, která vás bude povzbuzovat a kontrolovat výsledky vaší práce. Kartáček můžu doporučit uživatelům, kteří chtějí věnovat více péče svému chrupu, ale tak nějak jim chybí motivace.

Zároveň přijde vhod i uživatelům, kteří si již potrpí na pečlivé čištění, ale ocenili by úsporu času (už totiž ví, že za 3 minuty si zuby manuálním kartáčkem zkrátka nevyčistíte). V obou případech bych doporučila na začátku používání konzultaci na dentální hygieně, nebo alespoň pečlivý trénink techniky. S tím vám pomůže mobilní aplikace, i ta ale může mít své mouchy. Pokud vás použití aplikace neláká, zvážila bych nějaký levnější model, ani zdaleka totiž nevyužijete plný potenciál tohoto přístroje.

Spolu s krásným designem a mobilní aplikací mohu mezi hlavní pozitiva kartáčku zařadit také využití nejnovějších technologií, vysoký počet kmitů za minutu a užitečné příslušenství, v čele s cestovním/dobíjecím pouzdrem. Hlavním negativem tohoto modelu je pochopitelně jeho cena, která zkrátka nebude dostupná pro všechny. Jinak už mu mohu vytknout spíše jen drobnosti – občas horší fungování appky, drobné nedostatky v designu a ne vždy zcela intuitivní ovládání.

Klady

+ Propracovaná mobilní aplikace

+ Kontrola tlaku, drhnutí a pokrytí

+ Nadstandardní počet kmitů

+ Cestovní a nabíjecí pouzdro

+ Luxusní provedení

Zápory

Vysoká cena

Pouze jeden nástavec v balení

Aplikace nefunguje vždy 100%

K nastavení programů je nutná aplikace

8 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Článek premium

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.