Menu

Překvapení: Samsung Galaxy S24 Ultra má na sobě méně titanu, než iPhone 15 Pro Max! Přesto to nevadí

Překvapení: Samsung Galaxy S24 Ultra má na sobě méně titanu, než iPhone 15 Pro Max! Přesto to nevadí
Galaxy S24 Ultra ve výhni, Zdroj: Jerry Rig Everything (YouTube)

Apple nastavil prémiovým smartphonům nový trend, když do konstrukce svého iPhonu 15 Pro jako první začlenil titan. Samsung ihned reagoval a tentýž kov použil do rámečku své vlajkové lodi Galaxy S24 Ultra. Tento model je v současnosti jedním z nejžádanějších telefonů, které kdy společnost Samsung vydala. A proto není divu, že vzbudilo poprask zjištění, že Galaxy S24 má v sobě méně odolný titan než iPhone 15 Pro či iPhone 15 Pro Max.

Malé opáčko z chemie

Titan (chemická značka Ti) je stříbřitý mírně našedlý lehký kov. Je typický nízkou hustotou a přitom vysokou pevností. Vyniká také odolností vůči korozi. V kombinaci s jinými kovy, jako například s hliníkem, železem či vanadem se z něj vyrábějí pevné a lehké slitiny pro letectví, automobilový průmysl, lékařské protézy, šperky, sportovní potřeby či telefony.

Do konstrukce telefonu, konkrétně do rámečku, jej poprvé použila společnost Apple a to vloni u své nejvyšší řady smartphonů iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. V těchto stopách se rozhodl jít také Samsung u Galaxy S24 Ultra a dále například také Xiaomi 14 Pro. Použití titanu v rámečku má zvyšovat celkovou odolnost telefonů a jejich odolnost vůči ohybu a poškrábání. Oproti čistému hliníku je ale titanová slitina o něco těžší.

Věčný souboj „jablka“ s „galaxií“

Snaha Samsungu odpovědět na výzvu Applu s použitím titanu, pochopitelně vybízí k otázce: Kolik titanu a jaký druh používá Galaxy S24 Ultra a je ho více než v iPhonu 15 Pro, resp. iPhone 15 Pro Max? Najít odpověď nebylo snadné. Americký Youtuber JerryRigEverything musel před zraky svých sledujících doslova rozebrat „galaxii“ na kousky a vypreparovaný rámeček poté roztavit v peci při teplotě okolo 1 100°C. Důvodem tavení bylo oddělení jednotlivých materiálů.

Ukázalo se totiž, že vnitřní šasi Galaxy S24 má z titanu pouze boční lišty a zbytek představuje měkčí hliník 6061. Zatímco Apple vyvinul vlastní proces, který dohromady spojuje hliník a titan v celistvý blok, Samsung spojuje titanové a hliníkové díly pomocí plastových spojek do výsledného rámečku. Tloušťka titanových dílů byla zjištěna u obou telefonů přibližně stejná. JerryRigEverything se domnívá, že pouze vytvoření celistvého šasi z titanu by Samsung stálo až 200 dolarů (cca 4 700 Kč).

Samsung používá „horší“ titan

JerryRigEverything rovněž prověřil kvalitu použitého titanu u obou testovaných rivalů pomocí XRF skenu. Zjistil, že k výrobě bočních lišt rámečku v Galaxy S24 Ultra je použitý titan třídy 2 (Titanium Grade 2). V jeho iPhonu 15 Pro je ale použit titan třídy 5 (Titanium Grade 5). Jednotlivé třídy titanu se liší množstvím dalších příměsí (např. hliník, vanad…) a výslednou pevností. Titan třídy 2 je sice o trochu pevnější než hliník 6061 používaný u mnohých smartphonů (včetně ostatních modelů Galaxy), ale rozhodně není tak odolný jako titan třídy 5.

Podle odhadů je cena titanu třídy 2 u Galaxy S24 Ultra cca 3 – 5x nižší než titanu třídy 5 u iPhonu 15 Pro či iPhonu 15 Pro Max. Samsung tedy použitím méně pevného titanu pojeného plastovými spojkami s hliníkem rozhodně nedosáhl tak výraznému zvýšení pevnosti jako iPhone 15 Pro s rámečkem z celistvého titanu stupně 5. Určitě ale ušetřil. Zároveň tento způsob konstrukce Samsungu umožnil integrovat anténní vedení do okrajů telefonu. Použití levnějšího titanu u Galaxy S24 Ultra je nejspíš také důvodem, proč Samsung nedělal okolo materiálu velký marketingový humbuk.

Mnoho povyku pro málo

JerryRigEverything ve svém dalším videu otestoval celkovou pevnost nové titanové konstrukce Galaxy S24 Ultra a odolnost displeje chráněného superodolným sklem Corning Gorilla Glass. Ukázalo se, že telefon nejde ani při vynaložení značné síly v rukách ohnout či jinak deformovat. Čtečka otisků integrovaná v displeji byla plně funkční i po jeho poškrábání odlamovacím nožem.

Youtuber došel ke zjištění, že použití nových prvků o něco zvýšilo odolnost Galaxy S24 Utra vůči jeho předchůdcům. Nicméně, primárním důvodem použití titanu u Applu bylo snížení hmotnosti (o 19 gramů) oproti původní konstrukci z nerezové oceli, a nikoliv zvýšení odolnosti. Ať už jste majiteli Samsungu Galaxy S24 Ultra, nebo iPhonu 15 Pro, jeho odolnost raději netestujte a vybavte jej pevným pouzdrem a krycím sklem.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.