3 nejslabší pepřová jerky (Test 2026): Zásadní byla chuť i konzistence, konfekce v testu propadla
Foto: Lucie Sobotová, ArecenzeZískejte zdarma naše články jako první
Ve slepé degustaci sedmi pepřových hovězích jerky rozhodovaly hlavně vůně, chuť a konzistence. JIM, Fine Life a Fine Gusto obsadily poslední tři příčky, protože proti výše hodnoceným vzorkům působily gumověji, nakysleji nebo příliš kořeněně. Neznamená to však, že by byly nepoživatelné či závadné – pouze čtveřici testerů v přímém porovnání chutnaly méně. Hodnocení se vztahuje ke konkrétním zakoupeným balením.
Jak číst výsledky: Šlo o spotřebitelskou slepou degustaci čtyř testerů. Posuzovali jsme vůni, vzhled, konzistenci, chuť masa, slanost, pepřovost a případnou pachuť. Neprováděli jsme laboratorní ani chemický rozbor a nešlo o posuzování zdravotní nezávadnosti ani o obecný verdikt nad celou produkcí dané značky. Údaje o složení a výživových hodnotách vycházejí pouze z etiket.
Odebírejte naše články: Přidejte si boxík arecenze.cz na domovskou stránku Seznam.cz
JIM Jerky: Výrazné koření překrylo chuť masa
Cena: cca 69 Kč za balení / cca 300 Kč za 100 g | Balení: 23 g (naváženo 27,5 g) | Masa na 100 g výrobku: 270 g | Hodnocení: 5. – 6. místo
JIM Jerky obsadilo v našem slepém spotřebitelském testu dělené páté až šesté místo. Vůně i chuť působily testerům nakysle a ochucení hodnotili jako velmi výrazné – subjektivně přesolené a přepepřené. Maso bylo tužší a koření překrývalo jeho vlastní chuť. V přímém srovnání proto vzorek oslovil méně než výše umístěná jerky. Pozitivem byla hmotnost balení: místo deklarovaných 23 g jsme navážili 27,5 g.
Další zajímavosti: 270 g čerstvého masa, 46 g bílkovin a 3,4 g soli na 100 g výrobku, největší kladná odchylka navážené hmotnosti
Fine Life Jerky: Hovězí ve vůni, méně v chuti
Cena: cca 39 Kč za balení / cca 325 Kč za 100 g | Balení: 12 g | Masa na 100 g výrobku: 210 g | Hodnocení: 5. – 6. místo
Fine Life tvořilo jen několik tmavých, poměrně silných kousků. Ve vůni jsme hovězí poznali, při ochutnání však jeho chuť ustupovala pepři a lehké nakyslosti. Konzistence byla gumovější a množství pepře připadalo testerům příliš výrazné. V rámci porovnání sedmi výrobků to znamenalo šesté místo. Navážených 12 g přesně odpovídalo údaji na obalu.
Další zajímavosti: 210 g čerstvého masa, 34 g bílkovin a 5,3 g soli na 100 g výrobku, nejmenší balení v testu
Fine Gusto Beef Jerky Pepper: Testerům sedlo nejméně
Cena: cca 62 Kč za balení / cca 248 Kč za 100 g | Balení: 25 g | Masa na 100 g výrobku: 210 g | Hodnocení: 7. místo
Fine Gusto mělo pravidelné tmavé obdélníčky a ve vůni byl znát hovězí tón. Při samotné ochutnávce však všichni čtyři testeři vnímali gumovou konzistenci, slano-kyselou chuť a přetrvávající pachuť. V konkurenci ostatních vzorků jim proto sedlo nejméně a skončilo na sedmém místě. Hodnocení se týká pouze smyslového dojmu z jednoho konkrétního balení.
Další zajímavosti: 210 g čerstvého masa, 34,4 g bílkovin a 5,3 g soli na 100 g výrobku, nejnižší cena za 100 g z poslední trojice
Co rozhodlo o umístění ve spodní části žebříčku
Rozdíl proti vítězné trojici nebyl v tom, zda se daly výrobky sníst, ale v celkovém smyslovém dojmu. Nejlépe hodnocená jerky výrazně voněla po mase, měla přirozené nepravidelné plátky a koření jejich chuť doplňovalo. Kaštánkovo a Šnerky–Jerky navíc jako jediné vyloženě křupaly. U posledních tří vzorků testerům naopak více vadila tuhost či gumovost a ochucení častěji překrývalo samotné maso.
Takové hodnocení je nutně subjektivní. Kdo má rád velmi výrazný pepř, tužší strukturu nebo nakyslejší chuť, může jednotlivé výrobky vnímat jinak. Slepé uspořádání pouze odstranilo vliv značky a obalu; výsledný žebříček zachycuje shodu čtyř konkrétních testerů v daném porovnání. Od každého výrobku jsme navíc měli jediné balení, takže z výsledku nelze vyvozovat vlastnosti celé produkce.
Odebírejte naše články: Přidejte si boxík arecenze.cz na domovskou stránku Seznam.cz
Závěr a celkové výsledky
Foto: Lucie Sobotová, ArecenzeJIM, Fine Life a Fine Gusto se ve slepé degustaci umístily na pátém až sedmém místě, protože čtveřici testerů chuťově vyhovovaly méně než konkurence. Každý výrobek měl i kladnou stránku: balení JIM výrazně překročilo deklarovanou hmotnost, Fine Life vonělo po hovězím a Fine Gusto bylo z poslední trojice nejlevnější v přepočtu na 100 g. Jejich pořadí proto není varováním před nákupem, ale vodítkem pro zákazníky, kteří preferují výraznou chuť masa, vyvážené koření a méně gumovou konzistenci.
| Pořadí | Výrobek | Cena za 100 g | Převládající dojem testerů |
|---|---|---|---|
| 1.–2. | Kaštánkovo pepřové hovězí | 440 Kč | Křupavé, lehce nasládlé, jemně a vyváženě ochucené |
| 1.–2. | Šnerky–Jerky s pepřem | 340 Kč | Křupavé, výrazně pepřové, ale ne přesolené |
| 3. | Jihočeské Jerky s pepřem | cca 290 Kč | Uzená chuť masa, mírnější kořenění, gumovější konzistence |
| 4. | Indiana Beef Jerky Peppered | cca 240 Kč | Gumové, slabá chuť masa, mírná pachuť |
| 5. – 6. | JIM Jerky, 3 druhy pepře | cca 300 Kč | Nakyslé, subjektivně přesolené a přepepřené |
| 5. – 6. | Fine Life Jerky, pepř | cca 325 Kč | Gumovější, nakyslé, bez výrazné chuti masa |
| 7. | Fine Gusto Beef Jerky Pepper | cca 248 Kč | Gumové, slano-kyselé, s nepříjemnou pachutí |
Zdroje:
- Autorský spotřebitelský test Lucie Sobotové pro portál Arecenze
- Etikety testovaných výrobků; ceny ověřené 24. 8. 2026
Získejte zdarma naše články jako první
Použité zdroje
Rubriky









Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi.
Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.