Menu

Otestovali jsme brusku na vrtáky Parkside za 500 Kč: Zlomené kusy může zachránit, jinak vrtáky spíše ztupí

Otestovali jsme brusku na vrtáky Parkside za 500 Kč: Zlomené kusy může zachránit, jinak vrtáky spíše ztupí
Foto: Lucie Sobotová, ilustrace: Arecenze

Bruska na vrtáky Parkside PBSG 95 E6 vypadá jako dobrý nápad. Stojí jen 500 Kč a chlubí se rychlým broušením 20 různých velikostí vrtáků až do 13 mm. Jenže při testování se ukázalo, že vrtáky spíše znehodnocuje.

První dojmy nebyly špatné

Parkside PBSG 95 E6 je levná a kompaktní bruska na HSS vrtáky, čili vrtáky z rychlořezné oceli určené do kovu. Umožňuje broušení 20 velikostí v rozmezí 3,0 – 13,0 mm. Bruska stojí jen 500 Kč. V ceně jsou zahrnuty 2 brusné kameny z korundu (jeden je předmontovaný, další je náhradní).

Zpracování na první pohled nevypadá vůbec špatně. Plasty se zdají být poměrně bytelné. Bruska je přitom malá a lehká. Libí se nám dostatečně dlouhý přívodní kabel a protiskluzové nožičky. Náhradní brusný kámen je také výhodou. Hlavní technické údaje najdete v tabulce

Parametr Hodnota
Jmenovitý příkon 95 W
Jmenovité otáčky 1 350 min-1
Typ motoru  AC motor, měděné vinutí
Použitý materiál Bruska – polyamid, skelné vlákno

Brusný kámen – korund

Délka síťového kabelu 2 m
Rozměry  Bruska – 13,1 x 10,5 x 17,7 cm

Brusný kámen – Ø 7,5 x 1,42 cm

Hmotnost 1,05 kg
Záruka  3 roky

 

Při broušení se moc neosvědčila

Na brusce jsme postupně brousili 6 vrtáků o rozdílných velikostech. Jednalo se o velikosti 3,5; 5; 6,5; 8; 8,5 a 12 mm. Dva z toho byly zlomené (3,5 a 8,5) a zbylé pouze ztupené. Broušení jsme prováděli v souladu s přiloženým manuálem. Výslednou ostrost po nabroušení jsme zkontrolovali vizuálně a následně otestovali vyvrtáním otvoru do 5mm ocelové pásoviny s použitím řezného oleje. Toto jsou výsledky:

Velikost vrtáků Stav vrtáku před broušením Vizuální výsledek po nabroušení Test vrtání do ocelové pásoviny Verdikt
3,5 mm Ulomený Vrtáku byl vrácen tvar, hrot je ale dost plochý Vrtá, ale špatně Záchrana zlomeného vrtáku
5 mm Pouze ztupený Hrot vypadá ploše Téměř nevrtá Úplná tragédie
6,5 mm Pouze ztupený Hrot vypadá ploše Vrtá poměrně dobře Docela obstojně nabroušeno
8 mm Pouze ztupený Hrot vypadá ploše Vrtá poměrně dobře Docela obstojně nabroušeno
8,5 mm Ulomený Vrtáku byl vrácen tvar, hrot je ale dost plochý Vrtá poměrně dobře Záchrana zlomeného vrtáku
12 mm Pouze ztupený Hrot vypadá ploše Téměř nevrtá Úplná tragédie

Bruska poměrně obstojně nabrousila vrtáky středních velikostí (6,5; 8 a 8,5). Při vrtání do pásoviny dobře odváděly špony. Bruska bohužel brousí na špatný úhel, takže je hrot vrtáků viditelně plošší než u nových kusů (viz foto níže). Vrtáky se proto velmi špatně zařezávají a otvory vyžadují předvrtání.

Zlomený kus o rozměru 3,5 mm sice bruska dokázala nabrousit do tvaru připomínající vrták, ale rozhodně se nejednalo o nijak uspokojivý výsledek. Vrtat se s ním dalo jen s velkým úsilím. Nabroušení vrtáků 5 mm a 12 mm bylo naprosto tragické. Vrtáky vůbec neubíraly šponu a v praxi byly nepoužitelné.

Shrnutí

Navzdory dobrým prvním dojmům pro nás byla Bruska PBSG 95 E6 velkým zklamáním. Nabroušené vrtáky měly ploché hroty a práce s nimi nebyla efektivní. Náš test tak jen potvrdil velký počet negativních uživatelských recenzí (Heureka), které rovněž zmiňují broušení pod špatným úhlem téměř do roviny a nutnost předvrtání.

Bruska se prodává také v novější verzi F6, která má o něco lepší uživatelská hodnocení. Je tedy dost možné, že se Parkside podařilo některé její nedostatky vychytat. Při testování jsme zjistili, že bruska může představovat záchranu pro zlomené kusy. Během chvíle jim vrátí přibližný tvar, který pak snadno můžete dovést k dokonalosti ručním broušením na stolní brusce.

Klady

  • Nízká cena
  • Poměrně robustní a kompaktní zpracování
  • Relativní účinnost v některých středních velikostech vrtáků
  • Záchrana zlomených vrtáků před vyhozením
  • 3letá záruka

Zápory

  • Špatný úhel broušení (plochý hrot, vrtáky se nechtějí zařezávat)
  • Riziko znehodnocení vrtáků
500 Kč Orientační cena

Závěrečné doporučení

Pokud nechcete vyhazovat tupé vrtáky na železo ani investovat do kvalitní brusky na vrtáky, doporučujeme si raději osvojit broušení na stolní brusce. Zpočátku nejspíš zničíte několik vrtáků, ale už po chvíli jistě dosáhnete lepších výsledků než s bruskou Parkside PBSG 95 E6.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.