Menu

Živý versus plastový vánoční stromek 2023: Který zanechá větší uhlíkovou stopu? 

Živý versus plastový vánoční stromek 2023: Který zanechá větší uhlíkovou stopu? 

Živý nebo plastový vánoční stromeček – to je časté dilema mnoha domácností. Plastový stromek vydrží spoustu let, odpadá s ním také starost shánět každý rok řezaný kus a navíc šetří peněženku. Jenže, co ekologické hledisko? Pojďme nyní porovnat uhlíkovou stopu obou typů vánočních stromků a navrhnout optimální řešení.

Uhlíková stopa vánočního stromečku

Udržitelnost je v moderním globalizovaném světě jedním z předních témat. Proto také vyvstává otázka, jaký typ vánočního stromečku vybrat, abychom přírodu zatěžovali co nejméně. Při výrobě každého produktu a při každodenních činnostech vzniká takzvaná uhlíková stopa. Jedná se o množství emisí skleníkových plynů vznikajících lidskou činností. Uhlíková stopa se vyjadřuje v jednotkách hmotnosti vypouštěného CO2.

Přírodní řezaný stromeček, který skončí na skládce, zanechá od svého vzniku až po rozklad uhlíkovou stopu okolo 16 kg CO2. Pokud by byl stromeček spálen jako palivové dřevo, nebo ve formě třísek zkompostován na zahradě, sníží se jeho uhlíková stopa na 3,5 kg CO2. Největší uhlíkové stopy ze všech variant dosahuje umělý stromek vyrobený z ropy a kovu. Při jeho výrobě, dopravě (z Číny) a rozkladu se uvolní do ovzduší v průměru 40 kg CO2.

Parametr Řezaný vánoční stromeček zlikvidovaný v ohni/na kompostu Řezaný vánoční stromeček odvezený na skládku Plastový vánoční stromeček 
Uhlíková stopa na jeden kus 3,5 kg 16 kg 40 kg

 

*Použitá data uhlíkové stopy pocházejí od společnosti British Carbon Trust

Nejudržitelnější vánoční stromeček

Položme si nyní prostou otázku: “Je nejudržitelnější řezaný nebo umělý vánoční stromeček?” Nejprve se musíme pozastavit nad životností plastového vánočního stromku. Průměrná tržní “životnost” je 4,7 let. Jeho skutečná životnost je samozřejmě násobně delší. Některé umělé stromky vydrží v rodinách 10 i více let.

Občas lidé najdou zapomenutý kus po 20 letech na půdě a stromek je stále funkční. Jen už není tak pěkný jako moderní exempláře, které poměrně věrně napodobují živý kus. Srovnejme tedy uhlíkovou stopu umělého stromečku s uhlíkovou stopou řezaného stromku během let a určeme, kolik let bychom museli mít plastový stromek, aby byl udržitelnější než řezaný exemplář.

V tabulce naleznete srovnání uhlíkové stopy (v kg) jednotlivých druhů stromů během let. V případě řezaného stromku počítáme s koupí nového kusu před každými Vánocemi a v případě umělého opakované využívání téhož exempláře každý rok:

Počet let Řezaný stromek

s dalším využitím

Řezaný stromek,

který skončí na

skládce

Umělý stromek
3,5 16 40
7 32 40
3 10,5 48 40
14 64 40
5 17,5 80 40
10 35 160 40
12 42 192 40
15 52,5 240 40
20 70 320 40

 

Z tabulky vyplývá, že už třetí rok je udržitelnější umělý stromek, než stromek řezaný, který se rozloží na skládce. V případě řezaného stromku, který je dále ideálně zpracován, se uhlíková stopa vyrovná plastové variantě až mezi 11. a 12. rokem. Jenže, jak už jsme uvedli výše, průměrná tržní životnost umělého stromku je bohužel jen 4,7 let.

Uhlíková stopa v kilogramech za rok podle typu zakoupeného stromku a jeho osudu

Pár podnětů k zamyšlení

  • Umělé stromky se nejčastěji vyrábějí v Číně a právě při jejich dopravě přes půl světa se uhlíková stopa významně zvyšuje. Naopak řezané stromky lze bez problému zakoupit z tuzemských plantáží, díky čemuž je uhlíková stopa přepravy velmi nízká.
  • Nejekologičtější způsob likvidace řezaného stromku je spálení v kamnech/kotli, případně rozštěpkování a uložení na kompost. Kdežto při rozkladu na skládce je jeho uhlíková stopa téměř pětinásobná. Při rozkladu totiž vzniká skleníkový plyn metan, který má 30x vyšší účinnost než CO2.
  • Zvážit můžete také pořízení rostlého stromku v květináči, který vám může vydržet i několik let. Po svátcích jej umístíte i s květináčem do zahrady nebo na terasu a příští rok jej můžete použít znovu. A až přeroste, přesadíte jej do přírody.

Závěr

Umělý stromek má oproti řezanému řadu výhod. Odpadá s ním starost o každoroční shánění nového kusu, úklid opadaného jehličí a jeho likvidace po svátcích. V horizontu několika let je také ekonomičtější než řezaná alternativa. Snažte se jej ale používat co nejdéle (ideálně alespoň 10 let), ať zanecháte menší uhlíkovou stopu než v případě ekologicky zlikvidovaných řezaných stromků.

Pokud si sváteční atmosféru neumíte představit bez vůně jehličí, dejte si po Vánocích práci se spálením stromku v kamnech, či zkompostováním. Nebo letos vyzkoušejte rostlý stromek v květináči, který je ze všech možností nejudržitelnější. A navíc je poslední dobou stále více populární. 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.