Menu

Zvyšte kvalitu svého spánku: 5 způsobů, jak mohou pomoci moderní technologie

Zvyšte kvalitu svého spánku: 5 způsobů, jak mohou pomoci moderní technologie

Spánek je stále více ovlivňován světem technologií – a to nejen negativně, např. vlivem modrého světla, ale také pozitivně. V dnešní době plné inovací je k dispozici nespočet výrobků, které jsou speciálně určeny ke zlepšení vašeho spánku.

5 nejlepších vymožeností pro kvalitnější spánek

Zde je 5 způsobů, jak můžou technologie pozitivně ovlivnit kvalitu vašeho spánku:

Aplikace pro hluboký spánek

Nejlepší aplikace pro sledování spánku využívají vstupní údaje, jako je zvuksrdeční tepčas usnutí nebo probuzení, a poskytují vám přesný obraz o vaší noci. Mnoho aplikací využívá data z nositelných zařízení, jako jsou hodinky Apple Watch, a poskytuje vám skóre spánku a vytváří grafy, které vám poskytnou přehled o vašem spánku.

Jednou z takových aplikací je třeba Sleep Cycle – osobní systém pro sledování spánku a chytrý budík s řadou funkcí (včetně záznamníku chrápání, spánkové kalkulačky či řízené meditace), které vám pomohou odpočinout si a snáze se probudit. Během dne se budete cítit méně vystresovaní, plní energie a šťastnější.

Další podobnou aplikací pro sledování kvality spánku je aplikace Sleep Score, která využívá mikrofon a reproduktory telefonu jako prostředek k zaznamenávání vašich pohybů ve spánku. To pomáhá aplikaci generovat skóre spánku a zaznamenávat řadu dalších ukazatelů, které vyhodnocují kvalitu vašeho spánku.

Reproduktory vydávající bílý šum

Vzpomínáte si na ten známý pocit, když usínáte za zvuku zapnuté pračky nebo jiného zařízení? To je bílý šum v celé jeho kráse. Přehluší vaše smysly a utlumí ostatní zvuky, které by vás jinak mohly v noci zaskočit. Uklidní tak mysl a napomůže rychlému usínání.

Pokud máte chytrý reproduktor, můžete dokonce na dálku požádat Siri nebo Alexu, aby vám bílý šum přehrály. Zvuk pračky, déšť, šumění větru a vlny oceánu jsou některé z možností, jak lze blokovat hluk z ulice, kroky, příliš hlasité sousedy a další nežádoucí hluk, který chcete v noci ztlumit.

Existuje i mnoho přístrojů speciálně určených pro vytváření bílého šumu. Jedním z takových zařízení je např. LectroFan Classic,  který nabízí dvacet jedinečných zvuků pro váš klidný a ničím nerušený spánek.

Přizpůsobitelné vnitřní osvětlení

Zejména s blížícím se ulehnutím do postele může vystavení jasnému světlu ovlivnit váš spánek tím, že oddaluje ospalost. Abyste své tělo i mysl zklidnili a naladili na spánek, můžete vyzkoušet chytré osvětlení.

Např. chytré žárovky Philips Hue lze nastavit tak, aby se synchronizovaly se západem slunce, díky čemuž vyzařují uklidňující (a ke spánku příznivé) okolní barvy. Ráno lze tyto žárovky také nastavit tak, aby vás jemným světlem pomalu probouzely, a poté, jakmile nastane čas k pohybu, povzbudí domácnost jasnějšími odstíny bílého světla.

Chytrý polštář s vyhříváním

Už jste někdy slyšeli o chytrém polštáři? Tesla Smart Heating Pillow vám poskytne tu nejlepší péči pro váš dokonalý odpočinek.

Polštář je vyhřívaný a jeho teplotu si můžete libovolně sami nastavit. Navíc skrz něj můžete přehrávat vaši oblíbenou hudbu či relaxační zvuky, díky kterým rychleji usnete. Polštář také sbírá informace o vašem spánku, které následně vyhodnotí v mobilní aplikaci, kterou lze s polštářem propojit.

Ideální teplota

Pro kvalitní spánek obecně platí, že teplota v ložnici by měla být příjemná a přispívat k pocitu pohodlí.

Podle některých studií se uvádí, že nejlepší teplota pro spánek se pohybuje mezi 18-22 °C. Tato teplota je všeobecně považována za ideální, protože umožňuje tělu ochladit se a připravit se na spánek. Teplota v tomto rozmezí je dostatečně nízká, aby podpořila relaxaci a uvolnění, ale také dostatečně vysoká, aby nedošlo k nepříjemnému pocitu chladu.

Teplotu v ložnici můžete jednoduše regulovat pomocí chytrého termostatu Google Nest Learning, jehož použití je opravdu jednoduché. Termostat se totiž učí sám – stačí několik dní manuálně regulovat teplotu podle vašich preferencí a termostat se sám naprogramuje podle těchto vašich požadavků.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.