Menu

Crussis e-Fionna 7.8 (2023) – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Horská elektrokola

Klady

  • Extrémní kapacita baterie
  • Dojezd až 200 km
  • Displej v češtině
  • Větší kola do terénu

Zápory

  • Bez výbavy
  • Vysoká pořizovací cena
46 000 Kč Orientační cena

Crussis e-Fionna 7.8  je moderní elektrokolo vybavené výkonným elektromotorem a baterií, s nimiž můžete vyrazit nejen do města, ale především do náročného terénu. Svému majiteli tak dokáže nabídnout extrémně dlouhý dojezd a vysoký výkon. Samozřejmostí je také vysoká kvalita ostatních komponentů, díky čemuž vám bude elektrokolo nepostradatelným parťákem na dlouhých cestách přírodou.

Základní charakteristiky

Crussis e-Fionna 7.8 je unisex elektrokolo vyrobené v roce 2023 českým výrobcem Crussis, které se pyšní kvalitními komponenty a vysokou výkonností. Z hlediska základních parametrů jako je nosnost se model nějak zvlášť neliší od svých předchůdců, jež nabízely maximální nosnost 120 kg. Odlišná není ani velikost rámu z lehkého hliníku s dvěma různými velikostmi 17 a 19 palců.

Překvapivá je výška ráfku kola, jež činí 29 palců, díky čemuž pro vás bude jízda v terénu mnohem pohodlnější – neucítíte tedy téměř žádné nerovnosti. Podobně jako jiná horská elektrokola disponuje i tento model odpruženou vidlicí, a to konkrétně SUNTOUR XCM HLO DS 29″ se zdvihem 100 mm, s níž bude jízda v náročném terénu ještě pohodlnější.

Baterie

I u Crussis e-Fionna 7.8 hraje klíčovou roli její kvalitní baterie Samsung, která si prošla pořádným upgradem. Její kapacita tedy činí 900 Wh, díky čemuž je elektrokolo schopné ujet až 200 km. Jelikož se ale jedná o horské elektrokolo, které se bude pohybovat v náročnějším terénu, je nutné počítat s tím, že průměrný dojezd bude podstatně kratší. Na rozdíl od většiny jiných modelů nabízí možnost rychlonabíjení pomocí 4A nabíječky – plné nabití tak trvá i pouhé tři hodiny.

Motor

Crussis e-Fionna 7.8 je poháněno výkonným středovým motorem BAFANG Max Drive (M400), jehož maximální výkon činí 500 W. Jeho spolehlivý výkon zajistí také kroutivý moment 80 Nm – taková hodnota je přitom u horských kol již standardem. Během jízdy se o koordinaci asistence motoru během jízdy postará kvalitní torzní snímač, který se hodí hlavně do náročnějšího terénu. Bezpečnou jízdu vám pak zajistí kvalitní hydraulické kotoučové brzdy.

Parametr Tento produkt
Značka

Crussis

Rok výroby

r. 2023

Určení

Unisex

Nosnost (kg)

120

Výška ráfku kol (palce)

29

Výška rámu (palce)

17, 19

Materiál rámu

Alu 6061

Odpružená vidlice

Ano

Maximální dojezd (km)

200

Průměrný dojezd (km)

150

Umístění baterie

Rámová

Značka baterie

Samsung

Kapacita baterie (Wh)

900

Nabíječka (A)

4

Umístění pohonu

Středový

Značka motoru

Bafang

Maximální výkon (W)

500

Kroutivý moment motoru (Nm)

80

Brzdy

Hydraulické kotoučové

Typ snímače

Torzní

Vybavení

Elektrokolo Crussis e-Fionna 7.8 vás v první řadě překvapí svým moderním LCD displejem, s nímž pro vás bude ovládání elektrokola mnohem jednodušší a intuitivnější. Během chvilky tak navolíte jednu z pěti režimů asistence či funkci Walk assistant. Zároveň elektrokolo disponuje hned devíti stupni rychlostí. I přes poměrně vysokou cenu modelu si většinu základní výbavy, včetně blatníků, světel a nosiče, budete muset dokoupit sami.

Parametr Tento produkt
Zvýšení výkonu

Ano

Převody

1×9

Režimy asistence

5

WALK assistant

Ano

Světla

Ne

Nosič

Ne

Blatníky

Ne

Stojánek

Ne

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Elektrokolo Crussis e-Fionna 7.8 je odborníky chváleno zejména pro četná vylepšení, díky čemuž oproti starším modelům disponuje mnohem vyšším výkonem. Oceňován je tak maximální dojezd 200 km, jež se perfektně hodí do náročného terénu. Velmi kladně hodnocen je také zvolený motor od značky Bafang, jež je sám o sobě zárukou kvality. Méně pozitivní ohlasy se týkají samotné ceny, která je v porovnání s jinými modely mnohem vyšší.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Crussis e-Fionna 7.8 se může z hlediska výhod pochlubit vysokým výkonem, jež využijete při projížďkách v náročném terénu. Oproti většině jiných elektrokol tak disponuje baterií s vysokou kapacitou 900 Wh, jež uživateli dokáže nabídnou dojezd až 200 km – nenechá vás tedy ve štychu ani na delších výletech. Samozřejmostí je i rychlonabíjení pomocí 4A nabíječky.

Vybaveno je kvalitním a výkonným motorem s maximálním výkonem 500 W, čímž se nějak zvlášť neliší od většiny jiných horských elektrokol. V terénu vám budou výhodou i velká kola s výškou ráfku 29 palců. Pokud zrovna neovládáte anglický jazyk, určitě oceníte možnost nastavení LCD displeje v českém jazyce. Některé zájemce může od koupi odradit vyšší cena či nulová výbava.

Porovnání s alternativami

Jedním z nejbližších konkurentů daného modelu je elektrokolo Crussis One-Largo 7.8, které disponuje podobnou konstrukcí a je také vybaveno velkými koly s výškou ráfku 29 palců. Oproti Crussis e-Fionna 7.8 však jeho baterie nemá tak vysokou kapacitu. To se odráží i na ceně, díky čemuž je elektrokolo o pár tisíc korun levnější. Pro méně náročné uživatele je pak vhodný model Crussis e-Guera 5.8, jež je cenově dostupnější a nabízí dostatečně dlouhý dojezd.

Závěrečné shrnutí

Crussis e-Fionna 7.8 je vynikající volbou hlavně pro náročné jezdce, kteří hledají spolehlivé a výkonné elektrokolo pro středně náročný až vysoce náročný terén. Potěší vás ale i vysoká kapacita a rychlé nabíjení baterie. Elektrokolo také nabízí širokou škálu režimů asistence, včetně WALK asistenta. Spolehnout se ale můžete také na kvalitní zpracování kola a moderní prvky, jako je například intuitivní LCD displej.

46 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Crussis e-Fionna 7.8 (2023) | Hodnocení: Výborné
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka, která se věnuje technologiím a také finančním tématům. V rámci své práce copywritera se již několikrát věnovala tématům spojených s elektrokoly. Přehled tak má nejen v jednotlivých parametrech elektrokol, jako je výkon motoru, kapacita baterie či výbava elektrokola, ale i jejich výběru podle účelu či typu terénu.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Crussis e-Fionna 7.8 (2023)

Crussis e-Fionna 7.8 (2023)

46 000 Kč Orientační cena