Menu

Fenix HM51R Ruby V2.0 – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Top produkt v kategorii Čelovky pro náročné

Klady

  • Špičkový světelný tok
  • Velmi dobrý dosvit
  • Funkčnost až pět dní
  • Vysoký stupeň krytí
  • Rozměry a hmotnost

Zápory

  • Pro někoho vyšší cena
  • Nabíjení jen v čelovce
  • Kratší svícení na max. výkon
1 700 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Druhá generace čelovky Fenix HM51R Ruby zaujme ještě lepšími vlastnostmi než původní varianta. Používá neutrální bílé světlo, nejnovější LED Cree XP-G3 (Cree patří mezi přední světové výrobce LED diod) a zároveň je možné využít i červené světlo LED Everlight.

Fenix HM51R Ruby V2.0 zaručuje světelný tok 700 lm, přičemž už 400 lm je považováno za vlastnost nejlepších čelovek na trhu. Dosvit navíc činí 120 m, což je rozhodně nadprůměrná hodnota, byť existují svítilny s výrazně vyšší vzdáleností. Na nejnižší výkon umožňuje na jedno nabití svícení po dobu až 120 hodin. Při používání nejvyššího výkonu bílého světla nicméně vydrží baterka zhruba dvě hodiny, což je ale i vzhledem k rozměrům očekávatelné.

Parametr Tento produkt
LED

Ano

Světelný tok (lm)

700

Dosvit (m)

120

Doba svícení (h)

120

Hmotnost (g)

80

Stupeň krytí

IP68

Režimy svícení

9

Čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 zaujme kompaktními rozměry a navíc váží jen 80 g, což má pozitivní vliv na komfort.  Využít je přitom možné hned devět režimů svícení, a to včetně SOS módu, přičemž lze použít i červené světlo. Zařízení je odolné proti poškození, zaručuje ochranu proti přehřívání a navíc je i vodotěsné až do hloubky 2 m. Baterie se nabíjí přímo ve svítilně skrze USB-C konektor, což ale někteří uživatelé příliš neoceňují (viz níže).

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Fenix HM51R Ruby je velmi kladně hodnocena dlouhodobě. Platí to i pro její vylepšenou variantu. Jednotliví uživatelé vyzdvihují její lehkost a praktičnost, výborné svícení i dosvit, rychlé nabití, možnost využít několik režimů svícení i červené světlo, stejně jako skutečnost, že velmi dobře drží na hlavě. Na druhou stranu je nutné baterii dobíjet přes svítilnu, protože tak nelze učinit přes USB. To někteří uživatelé právě nekvitují, což platí i pro vyšší cenu.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Tato čelovka je vynikající pro nejrůznější outdoorové aktivity v přírodě, protože má vynikající světelný tok, velmi dobrý dosvit a na nejnižší výkon vydrží svítit pět dní v kuse. Navíc je odolná, vodotěsná do 2 m, lehká, komfortní a má kompaktní rozměry. Můžete rovněž rychle nabít baterii, ačkoli tak lze učinit pouze v čelovce. Za určitý zápor je možné považovat i vyšší cenu, byť není ani zdaleka nejvyšší, případně kratší dobu svícení na nejvyšší výkon.

Porovnání s alternativami

Jak už jsme zmínili výše, toto zařízení je druhou generací čelovek Fenix HM51R Ruby. Stále si přitom můžete pořídit původní variantu, která má ovšem o něco horší vlastnosti (sedm režimů svícení, světelný tok 500 lm či dosvit 85 m), přesto ji neseženete o moc levněji. Aktuálně tak spíše zaujme Fenix HM70R, jež má dosvit 186 m, světelný tok 1 600 lm a dobou svícení až 800 hodin. Musíte ovšem počítat s vyšší hmotností i pořizovací cenou.

Závěrečné shrnutí

Fenix HM51R Ruby V2.0 je čelovka pro náročné outdoorové aktivity, takže se velmi dobře hodí i pro sportovce. Na tom se podílí nejen samotné vlastnosti svícení, ale také odolnost, kompaktní rozměry, nízká hmotnost a komfortnost. Na jedno nabití navíc může vydržet opravdu dlouho (až 120 hodin). Ačkoli může být pro někoho překážkou vyšší cena, i vzhledem k výše zmíněným vlastnostem tuto svítilnu rozhodně nepřeplatíte.

 

1 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Fenix HM51R Ruby V2.0 | Hodnocení: Výborné
Petr Šindelář
Redaktor
Petr je dlouholetý redaktor a zároveň milovník rozličných outdoorových aktivit. Sám tedy velmi dobře ví, jak důležitý může být v některých situacích spolehlivý zdroj světla. Ačkoli se tedy mohou čelovky zdát jako druhořadé outdoorové vybavení, ve skutečnosti jsou velmi důležité. Proto je i výběru těch aktuálně nejlepších čelovek věnována náležitá pozornost.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Recenze Fenix HM51R Ruby V2.0

Fenix HM51R Ruby V2.0

1 700 Kč Orientační cena