Recenze Google Pixel 6a 6GB/128GB - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Google Pixel 6a 6GB/128GB

Klady a zápory

Klady

 • Nejlepší fotky v cenové hladině
 • Perfektní kvalita displeje
 • Nadstandardní funkce systému
 • Kompaktní model lze ovládat jednou rukou

Zápory

 • Telefon se může přehřívat
 • Občas narazíte na chyby systému (řeší aktualizace)
 • 5G v ČR nefunguje
9 200 Kč Orientační cena

Koupit v obchodě:

 • 7,9/10
  Výkon
 • 8,2/10
  Displej
 • 7,9/10
  Baterie
 • 8,1/10
  Konstrukce
 • 8,0/10
  Fotoaparáty

První dojmy

Jedním z nejlepších telefonů v poměru cena/kvalita fotek byl v době testu (březen 2023) model Google Pixel 6a. Mobil jsme osobně otestovali a musíme říci, že na svou cenovou hladinu se jedná o zdařilý kousek. Co do designu, nijak se neodlišuje od svého „staršího sourozence“, tedy od modelu Pixel 6. Rámečky tvořené hliníkem spojují skleněné čelo s plastovými zády. Právě zde narazíte na jeden z rozdílů, které dělají tento model dostupnější variantou, vyšší Google Pixel 6 má totiž záda skleněná.

V ruce je to trochu poznat, pocit luxusního telefonu v ruce mít nebudete. To do jisté míry ale ovlivňuje i jeho nízká hmotnost. Výrobci nás asi za ta léta těžkých vlajkových telefonů naučili, že prémiový telefon je těžký telefon. Nízká hmotnost je ale samozřejmou výhodou. Displej chrání odolné sklo Gorilla Glass 3.

 

Parametry telefonu

O provoz telefonu se stará procesor Google Tensor 1, tedy osmijádro na úrovni střední třídy. Jedná se v podstatě o upravený procesor Exynos od Samsungu, ovšem s charakteristikami definovanými Googlem. Rozhodně neočekávejte výkon na úrovni herních telefonů nebo vyšší střední třídy. Podle naší zkušenosti vám můžeme ale slíbit plynulý chod systému i všech běžných aplikací. Operační paměť tvoří 6 GB, úložiště nabídne 128 GB prostoru. Bohužel jej však nelze rozšířit.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Android 12

Procesor

Google Tensor

Počet jader procesoru

8

Maximální frekvence procesoru (GHz)

2,80

Operační paměť RAM (GB)

6

Velikost úložiště (GB)

128

Šířka (mm)

71,8

Výška (mm)

152,2

Tloušťka (mm)

8,9

Hmotnost (g)

178

Jaká je kvalita displeje

Google Pixel 6a obdržel relativně kvalitní AMOLED displej se solidní svítivostí. V jeho cenové hladině se jedná vlastně o lehce nadprůměrnou obrazovku. Omezením je pouze maximální obnovovací frekvence 60 Hz. Pro mnoho uživatelů bude kromě technologie ale pozitivem také malá úhlopříčka 6,1 palců. Ta se v době testování produktu (březen 2023) řadila k nejmenším na trhu. Telefon je kompaktní a v kapse jeho přítomnost téměř nepoznáte.

Pokud si dáte tento model do srovnání s některými jinými zařízeními, možná si všimnete, že má zcela průměrné FullHD rozlišení 2 400 x 1 080 pixelů. A to není vůbec na škodu, protože při úhlopříčce 6,1 palců dostanete jemnost 429 pixelů na palec. Jakékoliv vyšší rozlišení by bylo zcela zbytečné a omezovalo by výdrž baterie.

Pod obrazovkou se skrývá optická čtečka otisků prstů a není nijak vynikající. Její umístění je sice ergonomické a palcem snadno dostupné, ale při testování ji občas trvalo i několik přiložení, než odemkla displej. Daleko spolehlivější bývají ultrazvukové čtečky, které ale nabízí spíše dražší modely, a to téměř výhradně od Samsungu.

Parametr Tento produkt
Úhlopříčka (v palcích ")

6,1

Technologie displeje

AMOLED

Rozlišení displeje

2 400 x 1 080

Jemnost displeje

429

Obnovovací frekvence (Hz)

60

Maximální svítivost (NITS)

1 100

Odolné sklo

Gorilla Glass 3

Jaký je výkon

Abychom mohli čtenářům přinést informace, které jim umožní přesnější srovnání s jinými modely, využíváme kromě recenzí s našim osobním názorem také zátěžových testů. Ty dokáží shrnout výkon do jednoduchých a snadno pochopitelných čísel, ale je nutno dodat, že obsahují také jistou míru zkreslení. V testu AnTuTu obdržel model Google Pixel 6a celkem 678 800 bodů. To jej řadí někde na úroveň nižší střední třídy, ve své cenové hladině si vede dobře.

Toto označení podporují také výsledky testu GeekBench 5 – telefon získal za jednojádrový výkon 1 061 za mnohojádrový 2 827 bodů. Nejedná se o žádné světoborné výsledky, proto jsme sáhli také po modernějším testu GeekBench 6. Ten byl upraven tak, aby daleko lépe reflektoval reálné využití telefonů v roce 2023. Zakládá se proto na rychlosti úprav fotek, střihu videí a dalších běžných činnostech. V něm získal Pixel 6a za jednojádrový výkon 1 381 a za mnohojádrový 2 951 bodů. Tyto výsledky jsou v cenové hladině modelu nadprůměrné.

Sama o sobě čísla fungují dobře v tabulce, ale u samostatné recenze vám moc neřeknou. Proto je na místě je shrnout – Google Pixel 6a nabízí plynulý chod systému, pracuje relativně rychle s fotkami i AI úlohami a nezalekne se ani střihu videí. Nejedná se naopak o vhodnou variantu pro hraní her, ale k tomu se dostaneme v kapitole níže.

Herní výkon

Výrobce modelem Google Pixel 6a na hráče necílí, takže by bylo nefér mu vytýkat, že telefon není pro hraní her ideální. Ale nesprávné by bylo i to vynechat z testu kategorii herního výkonu. Procesor Tensor 1 není znám pro svůj vysoký grafický výkon, což nám prokázal test GFXBench. V testu Aztec Ruins High Tier Offscreen zvládal při využití OpenGL telefon generovat 22,6 snímků za sekundu, v API Vulkan už šlo pouze o 18,6 snímků.

Pokud hledáte telefon, na kterém si zahrajete, tento to není. Respektive hry spustit zvládne, jsou i poměrně hratelné, ale nastavení detailů je potřeba mít na nízké úrovni. Na druhou stranu někteří uživatelé za hry považují jednoduché adventury či logické hry. S těmi si poradí Pixel samozřejmě levou zadní.

Parametr Tento produkt
Procesor

Google Tensor

Výkon podle AnTuTu

678 800

Výkon podle GeekBench 5 (jedno jádro)

1 050

Výkon podle GeekBench 5 (všechna jádra)

2 833

Výkon podle GeekBench 6 (jedno jádro)

1 381

Výkon podle GeekBench 6 (všechna jádra)

2 951

Grafický výkon podle GFXBench OpenGL Aztec Ruins High Tier Offscreen (fps)

22,6

Grafický výkon podle GFXBench Vulkan/Metal Aztec Ruins High Tier Offscreen (fps)

18,8

Test rychlosti úložiště – čtení dat (MB/s)

1 446,9

Test rychlosti úložiště – zápis dat (MB/s)

272,1

Jak dobře fotí

Asi neexistuje lepší důvod proč si koupit telefon od Googlu, než je jeho kvalita fotoaparátu. V poměru ceny a výkonu má poslední 2 generace telefonů Pixel tradici konkurenci ani ne tak poradit, jako spíše zcela upozadit. Google Pixel 6a samozřejmě není vlajkovým telefonem, takže nejlepším iPhonům, Samsungům či Xiaomi rozhodně konkurovat nedovede. Protože ale pracuje na podobné bázi jako Pixel 6 a Pixel 6 Pro, dočkáte se v cenové hladině nadprůměrných výsledků.

Parametry fotoaparátů

Na zádech najdete v podlouhlém modulu fotoaparátu dva snímače. Hlavní z nich má rozlišení 12,2 megapixelů, světelnost optických členů f/1,70 a velikost 1/2,55 palce. Nejedná se o jakkoliv nadprůměrný snímač, zázrak tví spíše v algoritmech Googlu, které výsledný snímek tvoří. Hlavní fotoaparát je doplněn o širokoúhlý s rozlišením 12 MPx. Selfie kamera dostala snímač s rozlišením 8 MPx a světelností f/2,00.

Parametr Tento produkt
Hodnocení fotoaparátu podle DXOMARK

122

Počet fotoaparátů

2

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

12,2

Světelnost hlavního fotoaparátu

f/1,70

Velikost snímače hlavího fotoaparátu (palců)

1/2,55

Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem (MPx)

Nerelevantní

Světelnost fotoaparátu s teleobjektivem

Nerelevantní

Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu (MPx)

12

Světelnost širokoúhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet předních fotoaparátů (selfie)

1

Rozlišení předního fotoaparátu (MPx)

8

Světelnost předního fotoaparátu

f/2,00

Optická stabilizace

Ano

Maximální kvalita videa

4K 60fps

Test fotoaparátů

Schopnosti fotoaparátu se výborně poznají na tom, jak funguje rozostření pozadí bez a s portrétním režimem. V případě Pixelu 6a se můžete spolehnout na výsledky, které jsou v cenové hladině nadprůměrné. Ostatně na fotkách se můžete přesvědčit o tom, že se od podstatně dražšího Pixelu 7 až tak moc neliší. Ano, rozdíly tam viditelné jsou, ale ještě tři roky zpět bychom výstupy z Pixelu 6a považovali za špičku na trhu.

Dokud je venku světlo, hlavní fotoaparát přináší uspokojivé výsledky, které díky realističtějšímu pojetí barev uspokojí i náročnější uživatele. Menší dynamický rozsah malého hlavního snímače je ale poznat. Přesto ve snímcích nenajdete moc šumu a nechybí ani poměrně slušné detaily. Širokoúhlý snímač zvládá svou práci za světla relativně dobře a s ohledem na cenu mu asi nemůžeme nedostatky ani vyčítat. Ostatně ve stejné cenovce nic lepšího neseženete.

Problém přichází, když padne na focenou scénu tma. Hlavní fotoaparát si i v noci poradí s náročnějšími podmínkami poměrně dobře, ale malý snímač toho širokoúhlého už přináší celkem zřetelné známky šumu, rozmazání a mizí i detaily. Opět je potřeba ale říct, že to je v dané cenovce zcela standardní, a pokud chcete krásné noční fotky, nezbyde vám než si připlatit.

Na další fotky se můžete podívat v galerii níže

Kvalita videa

Z pohledu kvality videa má Google Pixel 6a také hodně co nabídnout. V základu podporuje 4K video až při 60 snímcích za sekundu, navíc ale umí solidně pracovat se stabilizací obrazu. Při pohybu funguje stabilizace na cenovou třídu opravdu pěkně a objekty v pozadí se při třesení moc nerozmazávají. Pohyb je plynulý a přeostřování překvapivě rychlé. Při přeostření ale dochází k drobným záškubům, které uvidíte ve videu. Za ty peníze to Googlu ale rádi odpustíme.

Jaká je baterie

Google Pixel 6a disponuje baterií s kapacitou 4 410 mAh, což odpovídá jeho menší úhlopříčce. Protože nemá zrovna prémiový výkon procesoru, není tak vysoká ani jeho spotřeba. Menší AMOLED displej se základní obnovovací frekvencí hrají také svou roli v úspoře baterky a tak s telefonem běžný uživatel snadno přečká celý den. Pokud byste ale chtěli hodiny fotit a natáčet, vyčerpáte baterku relativně rychle. Trochu nás mrzí, že výrobce trochu více necílí na rychlost nabíjení. Pixel podporuje pouze 18W příkon, což bylo už v době vydání telefonu zkrátka málo.

Parametr Tento produkt
Kapacita akumulátoru

4 410

Rychlonabíjení

Ano

Rychlost drátového nabíjení (W)

18

Bezdrátové nabíjení

Ne

Rychlost bezdrátového nabíjení (W)

Nerelevantní

Jaké má funkce

Přestože se jedná o nejnižší model, který Google nabízí, nechybí mu například NFC. Bohužel ale musíme konstatovat, že ani nám se připojit k rychlé 5G síti nepodařilo. To nás nepřekvapilo, protože Google podporu 5G signálu v ČR zkrátka nemá. Nenechte se tedy zmást tím, že prodejci uvádí v názvu produktu 5G. Opravdu v ČR zatím u Pixelů nefunguje. Oželet budete muset i sluchátkový konektor a slot pro paměťovou kartu.

Parametr Tento produkt
Slot pro SD kartu

Ne

DUAL SIM

Ne

Čtečka otisku prstů

Ano

Technologie připojení k internetu

LTE

Navigační systémy

GPS, Glonass, Galileo, Beidou

NFC

Ano

Jack 3,5 mm

Ne

Hlavní klady a zápory

Největší předností modelu Google Pixel 6a je jednoznačně jeho kvalita fotografií v cenové hladině. Telefon ostatně dostal 122 bodů v testu DXOMark, ještě pár let zpět by se jeho snímky řadily ke špičce i mezi prémiovými modely. Ve srovnání s konkurencí nabízí také nadstandardní kvalitu displeje, ale i pokročilejší možnosti operačního systému. Hmotnost telefonu je nízká, což v kombinaci s malou úhlopříčkou dělá z Pixelu 6a skutečně kompaktní model, který lze obsluhovat jednou rukou.

Bohužel má telefon ale i své stinné stránky. Ve srovnání s konkurencí nabídne nižší výkon, a to zejména v případě, že vám jde o hraní her. Občas můžete narazit také na chyby v systému, někdy se může telefon seknout a sám restartovat. My jsme na tento problém při testování nenarazili, ale uživatelů hlásících menší chybičky není málo. Každopádně se nejedná o žádné velké závady. V ČR nefunguje 5G připojení a s efektivita procesoru není nejlepší, takže se telefon umí i přehřívat.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavá alternativa k Pixelu 6a se nabízí v podobné cenové relaci Nothing Phone (1). Ten se stejně jako Pixel nesnaží svým výkonem útočit na nejlepší telefony na trhu, nesází ale tolik ani na kvalitu fotek. Vývojáři společnosti Nothing se zaměřili spíše na neotřelé provedení s luxusním designem, novými funkcemi a nezapomněli ani na bezdrátové nabíjení a skleněná záda.

Narozdíl od Pixelu totiž Nothing Phone (1) nabízí notifikace LED diodami na zádech telefonu. Diody nesou označení Glyph a dá se jim v systému přiřadit různé funkce. Je otázkou, nakolik je právě pro vás relevantní design a jestli je důležitější než právě schopnosti fotoaparátu. Nothing Phone (1) na tom s fotkami sice není špatně, ale Pixelu 6a se nevyrovná.

Závěrečné shrnutí

Před testem jsme jako většina odborných redakcí tušili, co přibližně od modelu Google Pixel 6a očekávat. Přesto nás mile překvapil. Telefon je kompaktní, lehký a výborně se obsluhuje jednou rukou. Systém běží svižně, plynule a nedělá problémy při běžném, ani lehce  náročnějším využití. Hodně příjemně působí aplikace fotoaparátu, které sice dle tradice Googlu chybí profesionální režim, který jiní výrobci nabízí, ale dobře se obsluhuje.

Ve své cenové hladině fotí i natáčí Google Pixel 6a zcela nadprůměrně. To ostatně prokazují nejen naše vlastní fotky, ale také výsledky například v testech DXOMark. Pokud hledáte levný fotomobil pro kvalitní záznam životních událostí a sociální sítě, Pixel 6a je zajímavou volbou. Pokud vám ale snímky z recenze nestačí, zaměřte se na jen o málo dražší Google Pixel 6.

9 200 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Google Pixel 6a 6GB/128GB
Jakub Gulec pracuje v naší reakci na postu technického redaktora. Mobily patří mezi témata, kterým se věnuje nejvíce, novinky ze světa technologií jsou jeho koníčkem. Vysvětlí vám například, čím se odlišuje AMOLED od IPS displeje a proč je lepší v kategorii do 10 000 Kč oželet kousek výkonu pro celkově lepší uživatelskou zkušenost. Na jeho recenze můžete narazit u elektroniky všeobecně, konkrétně třeba u bezdrátových sluchátek a powerbank.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Google Pixel 6a 6GB/128GB

Google Pixel 6a 6GB/128GB

9 200 Kč Orientační cena