Menu

Recenze a srovnání HP U27 4K Wireless

84,7 % Celkové hodnocení

Top cena-výkon v kategorii Monitory nad 24"

Klady

  • Bezdrátový přenos obrazu
  • Zcela nadstandardní konektivita
  • Integrované reproduktory

Zápory

  • Nižší svítivost
  • Obnovovací frekvence pouze 60 Hz
  • Kromě sRGB bez barevné certifikace
10 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Zajímavé řešení přinesla společnost Hewlett-Packard, když vydala model HP U27 4K Wireless. Monitor není v dílčích parametrech sice nikterak nadprůměrný a pokud hledáte herní monitor, najdete levněji i podstatně lepší varianty, potěší však v kanceláři. Zařízení, jak už název napovídá, umožňuje bezdrátový přenos obrazu. Jedná se o raritní funkci, kterou najdete u monitorů jen zcela výjimečně. Obrazovka přitom pracuje s rozlišením 4K (3 840×2 160 pixelů) a úhlopříčkou 27 palců. Obnovovací frekvence 60 hertz pak odpovídá tomu, co v kanceláři potřebujete. Hráči ale ocení frekvence vyšší.

 

Poměr stran obrazovky je 16:9, což ostatně můžete vyčíst už z jejího rozlišení. Displej pracuje s technologií IPS. Díky tomu se můžete spolehnout na dobré pozorovací úhly až 178 °. Povrch obrazovky je matný, nevrhá příliš odlesků. Svítivost monitoru je ovšem pouze 300 nitů. Pokud pracujete v hodně prosvětleném prostředí, například přímo u odestřeného okna, nemusí vám to stačit. Výrobce slibuje prodlevu 5 milisekund, což je u kancelářských monitorů zcela běžné.

Barevná hloubka je pouze 8 bitů, i přesto výrobce slibuje pokrytí 99 % barevného gamutu sRGB. Jinými slovy v počítači vytvořená grafika se bude zobrazovat korektně. Pokud ale hledáte monitor pro přípravu tiskových dat, tento nebude nejlepší variantou. V takovém případě totiž potřebujete dobré pokrytí gamutů DCI-P3 nebo AdobeRGB. Ani jedním z těchto parametrů se ale výrobce ve svých prospektech nechlubí, což v praxi znamená, že tyto barevné prostory správně pokryty nejsou. Stojan umožní naklápění monitoru, bohužel se ale nejedná o pivot.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

HP

Typické využití

Kancelář

Úhlopříčka (")

27

Rozlišení (px)

3 840x2 160

Poměr stran

16:9

Typ panelu

IPS

Povrch displeje

Matný

Prohnutí obrazovky

Ne

Obnovovací frekvence (Hz)

60

Jas (cd/m2)

300

Statický kontrast

1 000:1

Odezva (ms)

5

Barevná hloubka

8bit

s RGB

99

Pozorovací úhel (°)

178

Pivot

Ne

Charakteristika, funkce a konektivita

Protože lze na monitor HP U27  velice jednoduše přenášet obraz bezdrátovou cestou, disponuje také dvojicí 3 wattových integrovaných reproduktorů. Může tak teoreticky posloužit i jako menší bezdrátový televizor. Výrobce doplnil zařízení o technologii FreeSync, která synchronizuje frekvenci monitoru se snímkovou frekvencí z počítače. Tato funkce ale zajímá hráče spíše u obrazovek s vyšší obnovovací frekvencí. V kanceláři ale jistě potěší redukce blikání a modrého světla. Pokud tyto funkce monitor má, a většina dnešních monitorů jimi disponuje, oči se unavují pomaleji.

Parametr Tento produkt
Integrované reproduktory

Ano

Funkce FreeSync/G-Sync

FreeSync

Redukce blikání

Ano

Redukce modrého světla

Ano

TV tuner

Ne

Spotřeba SDR (W)

32

Třída energetické účinnosti

G

Výška (cm)

36,7

Šířka (cm)

61,4

Hloubka (cm)

5,3

Hmotnost (kg)

5

Power Delivery

Ne

Co do konektivity je na tom model HP U27 4K Wireless výborně. Na zádech obrazovky najdete konkrétně Display Port 1.2, HDMI 2.1, tři konektory typu USB 3.2 Gen 1, konektor USB-B a dvojici zvukových portů. Jeden z nich je určen pro výstup na externí reproduktory, druhý využijete pro připojení sluchátek.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

DisplayPort

Ano

DVI

Ne

VGA (D-sub)

Ne

USB

Ano

Připojení sluchátek

Ano

Hlavní klady a zápory

Z našeho pohledu je největším motivátorem pro koupi tohoto zařízení možnost bezdrátového přenosu obrazu. Displej připojíte snadno bezdrátově v nastavení Windows. Doplněn je navíc také integrovanými reproduktory, přehrávání videí tak nebude problém i bez sluchátek. Na zadní straně najdete velké spektrum konektorů, ať už se jedná o obrazové, datové nebo zvukové. Takovou konektivitu konkurenční modely většinou nenabízí.

Výrobce investoval hodně do konektivity, ať už té bezdrátové, nebo drátové. Po stránce displeje se ale jedná už o zcela průměrný monitor. Ve své cenové hladině najdete například zařízení s vyšší svítivostí, lepší obnovovací frekvencí i certifikacemi barevných prostorů AdobeRGB či DCI-P3 pro grafiky. Ani jeden z těchto parametrů není v případě této obrazovky ideální.

Porovnání s alternativami

Monitor HP U27 4K Wireless si porovnáme s podobně naceněným modelem BenQ SW240. Zatímco zařízení společnosti HP má úhlopříčku 27 palců, porovnávaný BenQ je se svými 24 palci menší. BenQ přitom nevítězí ani ve svítivosti, kde nabídne pouze 250 nitů. Velká výhoda se ale skrývá ve kvalitě zobrazení. Konkurenční model totiž slibuje 10 bitovou barevnou hloubku, hardwarovou kalibraci barev a hlavně 99% pokrytí barevného prostoru AdobeRGB a 95% pokrytí DCI-P3. Z tohoto pohledu se jedná o vinikající obrazovku pro grafiky, fotografy a všechny ty, kteří potřebují na monitoru vidět reálné barvy.

HP U27 4K nabídne ale oproti modelu BenQ SW240 rozlišení 3 840×2 160 pixelů. Jedná se o rozlišení, které se v dnešní době stává standardem a při kancelářské práci vám umožní na obrazovku dostat daleko více obsahu. Pokud pracujete s grafikou a tato práce vás živí, rozhodně doporučujeme spíše model BenQ SW240. Vyšší rozlišení potřebovat v takovém případě nebudete. Pro kancelářskou práci ale všeobecně vyhoví lépe model HP U27 4K.

Závěrečné hodnocení

HP U27 4K Wireless je zajímavou variantou kancelářského monitoru, či monitoru do domácnosti. V základu se jedná o klasickou IPS obrazovku s úhlopříčkou 27 palců a rozlišením 4K. Nadstandardní je ale možnost bezdrátového připojení a vynikající konektivita zajištěná porty na zádech zařízení. Jestliže ale nehledáte monitor do kanceláře a zajímá vás spíše hraní her, zaměřte se například na model Gigabyte G24F.

10 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: HP U27 4K Wireless | Hodnocení: 84,7 %
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka pohybující se zejména v oblasti financí a technologií. Její nadšení do nových zařízení a gadgetů ji čas od času zavede i do světa gamingu, kde je kvalita monitorů alfou a omegou. S nimi má však zkušenost i v rámci svého povolání, které mimo jiné zahrnuje práci s grafikou či úpravu fotografií.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze HP U27 4K Wireless

HP U27 4K Wireless

10 000 Kč Orientační cena