Menu

Recenze Acer Nitro 5 NH.Q7QEC.005

Doporučujeme Při nákupu v kategorii herních notebooků

Datum doporučení: Květen 2021

93,6 % Celkové hodnocení
  • Vysoká obnovovací frekvence
  • Výborný poměr ceny a výkonu
  • Kvalitní chlazení
  • Konstrukce z plastu
  • Webkamera pouze HD
  • Masivnější konstrukce
31 000 Kč Orientační cena

Koupit v obchodě:

Celkový výkon

Acer Nitro 5 NH.Q7QEC.005 se řadí mezi střední třídu herních notebooků. Vybaven procesorem Intel Core i5 10300H má tento přenosný počítač dostatek výkonu nejen pro běžné hraní her, ale také pro práci v profesionálních aplikacích, ať už se jedná o CAD systémy, nebo jiné náročnější využití. Procesor se samozřejmě neřadí mezi ty nejvýkonnější modely, 4 jádra pracující na taktu 2,5 – 4,5 GHz však splní požadavky většiny uživatelů.

Nvidia RTX 2060, přesně toto označení nese grafická karta osazená v modelu Acer Nitro 5. Karta má grafickou paměť s kapacitou 6 GB a vyhoví pro hraní nejnovějších her, většinou však spíše na střední detaily. E-sportovní tituly poběží v plné kvalitě bez sebemenších obtíží. Karta podporuje RayTracing, ale její výkon není pro využití této funkce optimální.

Operační paměť osazená v tomto notebooku tvoří celkem 16 GB DDR4 s taktem 2 933 MHz. Tato kapacita operační paměti se považuje za optimální pro naprostou většinu uživatelů, vyjma profesionálů. Pro hraní her postačí více než dobře a hráče nikterak neomezí. Rychlý disk typu SSD NVMe a kapacitou 1 000 GB úložného prostoru zajišťuje dostatečný komfort při užívání bez nutnosti pravidelného odstraňování starších her.

Parametr Tento produkt
Herní výkon Novější herní tituly
Operační systém Windows
Procesor Intel Core i5 10300H
Počet jader procesoru 4 jádra
Frekvence procesoru (GHz) 2,5 – 4,5
Jednojádrový výkon procesoru 2 645
Celkový výkon procesoru 16 995
Typ grafické karty Dedikovaná
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060 (Mobile)
Velikost grafické paměti (MB) 6144
Výkon grafické karty 11 355
Typ operační paměti RAM DDR4
Velikost operační paměti RAM (GB) 16
Frekvence operační paměti (MHz) 2933 MHz
Typ pevného disku SSD NVME
Kapacita pevných disků (GB) 1 000

Konektivita

Po stranách šasí najdete trojici konektorů typu USB 3, obdobně jako konektor USB-C. Bez problémů tak připojíte myš, externí disk a stále vám jeden rychlý port USB 3 zbývá, nemluvě o portu USB-C. O přenos obrazu na externí monitor se pak postará konektor typu HDMI. Co na těle nenajdete je čtečka SD karet, ta nebývá v případě herních notebooků osazována. Samozřejmostí je pak konektor pro kabelový internet, který hráči z důvodu stability a nižší latence připojení vyžadují.

Připojení k internetu je samozřejmě umožněno také bezdrátově, a to prostřednictvím moderní verze WiFi 6. Externí příslušenství, jako myš či bezdrátová sluchátka lze s počítačem párovat pomocí modulu Bluetooth verze 5.0. Webkamera s rozlišením HD spadá do průměru a nijak mezi konkurenčními zařízeními nevyčnívá.

Parametr Tento produkt
HDMI Ano
Ethernet Ano
Bluetooth 5.0
WiFi WiFi 6
USB 2.0 0
USB 3.0 3
USB-C 1
Thunderbolt 0
Čtečka paměťových karet Ne
3,5 Audio jack Ano
Webkamera 720p

Zpracování a výdrž

I když tvoří tělo notebooku převážně plast, celkově působí zařízení poměrně stabilním a kvalitním dojmem. Samozřejmě se plastová konstrukce té kovové nevyrovná, ale taky za ní příliš nezaostává. Úhlopříčka IPS displeje velká 15,6 palců využívá rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů a obnovovací frekvenci 144 Hz. S ohledem na grafickou kartu nižší střední třídy je tato obnovovací frekvence zcela ideální.

Trochu paradoxně může působit fakt, že plastové notebooky jsou těžší a rozměrnější, než ty kovové, přesto je to pravdou a jinak tomu není ani v případě tohoto modelu. Acer Nitro 5 dosahuje hmotnosti 2,4 kg a tloušťka atakuje hodnotu 24 milimetrů. Jedná se tedy o poměrně solidního „cvalíka“, který se při pravidelném nošení pronese.

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ") 15,6
Rozlišení displeje 1 920 x 1 080
Technologie displeje IPS
Obnovovací frekvence displeje 144
Povrch displeje Matný
Dotykový displej Ne
Překlopitelný displej Ne
Odnímatelný displej Ne
Numerická klávesnice Ano
Podsvícená klávesnice Ano
Rozšiřitelnost Ano
Aktivní chlazení Ano
Materiál konstrukce Plast
Tloušťka (mm) 23,9
Hmotnost (kg) 2,4

Názory uživatelů a dalších expertů

Uživatelé si tento produkt pochvalují, čemuž odpovídá jejich vysoké hodnocení. Často zmiňují vysoký výkon a velmi přijatelnou cenu na herní notebook, mnohem zajímavější jsou však komentáře zaměřené na dobře vyřešené chlazení tohoto modelu. Tento názor podporují také experti ve svých hodnoceních. Na druhou stranu však negativně hodnotí kvalitu provedení klávesnice, která při stisku pruží a celkově působí levným dojmem. Na níže uvedeném videu je znázorněno testování notebooku v oblíbených herních titulech. Výkon recenzovaného modelu bude o něco málo vyšší, model ve videu má o generaci starší procesor.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Jako takový je Acer Nitro 5 model určený pro uživatele, kteří mají rozpočet omezený, ale požadují od herního notebooku solidní výkon i v novějších herních titulech. S tím se pojí přední klad, tedy skvělý poměr ceny a výkonu. Delší herní posezení vyžadují také kvalitní chlazení. Tuto podmínku recenzovaný model splňuje.

Za jednoznačný zápor považuji plastovou konstrukci, která má za následek vyšší hmotnost, tloušťku, ale také méně kvalitní klávesnici. Ta vlivem plastové konstrukce pruží a zrovna nejlepší prožitek při hraní neposkytuje. Webkamera využívá pouze rozlišení HD a řadí se k průměru.

Závěrečné shrnutí

Model Acer Nitro 5 je určen pro hráče s omezenějším rozpočtem, kteří se však nechtějí v hraní AAA titulů příliš omezovat. Díky solidnímu výkonu zajištěnému kombinací grafické karty a procesoru střední třídy notebook vyhoví skvěle při e-sportu, novějších hrách i pracovním nasazení. Je vhodný pro studenty technických oborů využívající výpočetních programů typu AutoCAD. Okrajově si zařízení poradí také s renderingem a vizualizacemi.

Konektivita je na solidní úrovni a uživatele nikterak neomezí, pozor je však potřeba dávat na scházející čtečku SD karet. Pokud máte rozpočet širší a toužíte být při hraní výkonem omezováni co nejméně, zkuste se podívat na lépe vybavený model Acer Predator Triton 500 NH.Q6WEC.001.

31 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Acer Nitro 5 NH.Q7QEC.005 | Hodnocení: 93,6 %
Jakub Gulec je technicky zaměřený redaktor. Notebooky a technologiemi se u nás zabývá více než rok a témata postupně přebírá po předchozích redaktorech. Protože jsou technologie jeho ranní kávou i večerním programem, neunikne mu žádný stroj hodný pozornosti. Kromě elektroniky jeho jméno najdete také u srovnání různých technických strojů a nářadí.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Acer Nitro 5 NH.Q7QEC.005

Acer Nitro 5 NH.Q7QEC.005

31 000 Kč Orientační cena