Menu

Recenze Dell G5 15 N-5505-N2-551S

v kategorii Herní notebooky

Klady

  • Nízká pořizovací cena
  • Vyšší obnovovací frekvence 120 Hz
  • Neschází numerická klávesnice

Zápory

  • Vysoká hmotnost plastového těla
  • Zastaralé konektory USB
  • Provedení šasí je spíše horší
19 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Jeden z nejstarších kontinuálně vyrábějících výrobců počítačů nám přináší na trh zajímavý model Dell G5 15 N-5505-N2-551S. Nejedná se o nejnovějšími komponentami vybavené zařízení, ale poměr ceny a výkonu je zde i přes současnou (leden 2022) krizi a nedostatek produktů opravdu solidní.

Laptop je osazen o generaci starším procesorem AMD Ryzen 4600H a trochu překvapivě i grafickou kartou AMD Radeon RX 5600M. Procesor sestává ze 6 velkých jader, přičemž při maximálním taktu dosahuje hodnoty 4,0 gigahertz. Grafická karta se řadí spíše k lowendu, je zajímavá pro účely hraní kompetitivních her, jako je CS:GO, League of Legends, Valorant či Fortnite. Grafické paměti nabízí tento model 6 GB, ale pro profesionální využití či tvorbu vizualizací ho nedoporučujeme.

Operační paměť 16 GB RAM v generaci DDR4 pracuje na frekvenci 3 200 MHz. I tato hodnota je s ohledem na pořizovací cenu zcela průměrná a uživatele nikterak neomezí. Do úložného prostoru budeme moci uschovat až 512 GB dat, přičemž jejich zápis i čtení bude rychlé díky modernímu disku s technologií SSD NVMe. Výhodou je možnost budoucího rozšíření disku i operační paměti. V minulosti měl výrobce problémy s chlazením řady Dell G5, ale situace se změnila a nová zařízení by si měla už dokázat teplotu udržovat správně.

Parametr Tento produkt
Herní výkon

Novější herní tituly

Operační systém

Windows

Procesor

AMD Ryzen R5 4600H

Počet velkých jader procesoru

6

Frekvence procesoru (GHz)

3,0 – 4,0

Výkon jedno jádro (Cinebench R23)

1 148

Výkon všechna jádra (Cinebench R23)

7 935

Typ grafické karty

Dedikovaná

Grafická karta

AMD Radeon RX 5600M

Velikost grafické paměti (GB)

6

Výkon grafické karty

6 610

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Frekvence operační paměti (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných disků (GB)

512

Konektivita

Konektivita tohoto modelu není něčím, za co bychom mohli Dell pochválit. Ten má tendenci využívat i přestárlé technologie s cílem výrobu co nejvíce zlevnit. Osazení dvojice USB konektorů standardu USB 2.0 působí až nostalgicky. Dobře poslouží pro připojení myši či klávesnice, o přenos dat jejich prostřednictvím se ale nepokoušejte. Pro ten upřednostněte raději port USB 3 či USB-C s výrazně vyšší průtočností dat. K zařízení lze připojit externí monitor pomocí HDMI kabelu, neschází zdířka i na kabel internetový.

Do kontrastu se starými typy USB se dostává moderní modul Wi-Fi 6 (802.11ax). Ten standardně nabízí solidní přenosové rychlosti a vyšší stabilitu signálu, než jeho předchůdci. Bezdrátová sluchátka můžete připojit pomocí technologie Bluetooth 5.1, také jedné z nejmodernějších variant. Sluchátka na kabel ale nezahazujte, těm poslouží konektor Jack 3,5 mm. Překvapivě osadil výrobce též čtečku SD karet. Webkamera pak pracuje s rozlišením 720p a nabídne základní kvalitu obrazu pro videokonference.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

5.1

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

2

USB 3.0

1

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čtečka paměťových karet

Ano

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

720p

Zpracování a výdrž

Tělo notebooku tvoří v majoritním podílu plast, a to se odráží doslova na všem. Hmotnost je kvůli tomu poměrně vysoká, dosahuje 2,5 kilogramů. Jedná se tak o jeden z nejtěžších modelů v našem výběru. Displej pracuje na obnovovací frekvenci 120 hertz, využívá klasický IPS panel a na úhlopříčce 15,6 palců nabídne rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. To v dané cenové relaci nezaujme, ale ani neurazí. Za samozřejmé lze považovat aktivní chlazení a podsvícení klávesnice. Ta je navíc 100%, nechybí ji numerická část.

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Obnovovací frekvence displeje

120

Povrch displeje

Antireflexní

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Rozšiřitelnost

Ano

Aktivní chlazení

Ano

Materiál konstrukce

Plast

Tloušťka (mm)

21,6

Hmotnost (kg)

2,5

Názory uživatelů a dalších expertů

Uživatelská hodnocení nebyla v době psaní recenze k dispozici, zaměříme se proto spíše na ta odborná. Experti přikládají klady tomuto modelu zejména ve smyslu snadné rozšířitelnosti úložiště a operační paměti, ale také vysokému výkonu s ohledem na pořizovací cenu. Vyšší obnovovací frekvenci označují za vítaný a nezbytný doplněk, který potěší nejednoho hráče. Za solidní označují výdrž baterie, ale nezaměňujte tuto tezi s myšlenkou, že by snad tento notebook vydržel stejně dlouho, jako konkurenční ultrabooky. Bohužel si experti povšimli také nerovnoměrného podsvícení displeje, vyšších teplot při zatížení a hlučného chlazení.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Prim hraje v tomto případě nízká pořizovací cena. Jen těžko lze na současném trhu najít výkonnější notebook za stejné peníze, kterému by nescházel například operační systém. Výrobce můžeme pochválit za solidní displej s vyšší obnovovací frekvencí, konkrétně se jedná o 120 hertz. Ta sice není variabilní, ale to ostatně není v této cenové hladině ani možné. Zařízení nechybí numerická klávesnice.

Snaha „nacpat“ do šasí co nejvýkonnější komponenty se odrazila na kvalitě použitých materiálů, ale také kvalitě designu. Celkově působí zařízení trochu levným dojmem. Ten jen a jen podtrhuje použití zastaralých konektorů USB 2.0, které jsou vhodné akorát tak pro připojení myší, rozhodně ne pro přenos dat. Paradoxem elektroniky je, že je tělo dosti těžké právě proto, že byly použity plasty. Kovové produkty bývají výrazně lehčí a tenčí.

Závěrečné shrnutí

Model Dell G5 15 N-5505-N2-551S můžeme doporučit těm uživatelům, kteří mají opravdu limitovaný rozpočet a chtějí z každé koruny vyždímat co nejvíce herního výkonu. A přesně pro tyto uživatele je zařízení určeno. Pokud nebudete očekávat standardy o polovinu dražších zařízení, Dell G5 vás nezklame a umožní vám hrát kompetitivní tituly při vysoké obnovovací frekvenci displeje. V případě že můžete rozpočet trochu rozšířit, doporučuji podívat se na recenzi modelu Acer Nitro 5 NH.QBCEC.00F, který je na tom ve všech ohledech lépe.

19 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Dell G5 15 N-5505-N2-551S
Libor Minařík
Redaktor
Libor se zaměřuje primárně na technická témata a v našem týmu se věnuje různým kategoriím notebooků. Proto vám poradí, podle čeho vybrat notebook, aby vyhovoval přesně vašim potřebám. Zjistíte, jaké jsou nejdůležitější parametry při volbě ideálního herního notebooku, který musí zvládnout nejnovější hry. Kromě herních notebooků patří mezi jeho témata také mobilní telefony nebo televize.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Dell G5 15 N-5505-N2-551S

Dell G5 15 N-5505-N2-551S

19 000 Kč Orientační cena