Recenze portálu Duolingo.cz 2022 - Vyzkoušeno ✓ | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Duolingo

84,5 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Plnohodnotný přístup i zdarma
 • Téměř 40 světových jazyků
 • Některé lekce i offline
 • Všechny výukové metody
 • Vlastní výstupní certifikát
 • Verze pro školy

Zápory

 • Kromě kurzu AJ není rozhraní v češtině
 • Není možné vybrat úroveň podle sebe
 • Chybí lekce pro pokročilé
 • Není k dispozici lektor
 • Verze zdarma s reklamami
250 Kč/měsíc Orientační cena

Seznámení s portálem

Duolingo je celosvětově rozšířená výuková platforma a aplikace pro studium cizích jazyků. Spíše než ale na intenzivní učení cílí na učení hrou, respektive vyplňováním jednodušších cvičení. Pokud chcete studovat v češtině, budete mít k dispozici pouze kurzy angličtiny, pokud vám ale nevadí angličtina jako výukový jazyk, otevírá se vám brána do studia až téměř 40 světových jazyků.

Rozhraní portálu je poměrně intuitivní. Když se přihlásíte poprvé a vyberete si jazyk, dostanete možnost začít se učit buď od začátku, nebo si určit úroveň pomocí rozřazovacího testu. A poté už jen absolvujete jedno cvičení za druhým a vždy po jedné ze sad lekcí obdržíte vyhodnocení vašeho postupu.

Nabídka jazyků a jejich úrovní

Nabídka cizích jazyků, které se můžete s pomocí Duolinga učit, je jedna z nejširších v našem srovnání (září 2022). Skládá se z téměř 40 kurzů. Záleží ale na tom, jaký jazyk výuky požadujete. Mezi ty nejpopulárnější kurzy jazyků na Duolingu patří:

 • Angličtina
 • Němčina
 • Francouzština
 • Španělština
 • Italština
 • Japonština
 • Korejština
 • Čínština
 • Hindština
 • Ruština
 • Arabština
 • a řada dalších

Jestliže je pro vás důležité studovat v češtině a jiným jazykům příliš nerozumíte, bude nabídka jazykových kurzů limitována pouze na kurz angličtiny. Pokud je ale váš rodný jazyk jiný, nebo ovládáte jiný jazyk na pokročilé úrovni, můžete si vybrat ke studiu jeden z 39 jazyků v době srovnání (září 2022) včetně například klingonštiny, haitské kreolštiny či zuluštiny, jmenované jsou ale prozatím v BETA verzi.

Všechny jazykové kurzy na Duolingu jsou vhodné spíše jen pro začátečníky nebo mírně či středně pokročilé, kurzy na úrovni C zde nenajdete v žádném jazyce. Pro přehled jsme obtížnost studia v nejpopulárnějších jazycích vypsali níže do tabulky.

Angličtina Němčina Francouzština Španělština
A1
A2
B1
B2 x x x
C1 x x x x
C2 x x x x
Balíčky slovíček x x x x
Odborné specializace x x x x

 

Kurzy angličtiny na Duolingu

Kurzy angličtiny jsou na Duolingu jedinými dostupnými kurzy, které jsou v době recenzování (září 2022) vyučovány v českém jazyce. Kurz angličtiny Duolingo je vhodný hlavně pro úplné začátečníky nebo mírně pokročilé angličtináře, podle tvůrců odpovídají nejvyšší levely úrovni B2.

Chybí zde lekce na úrovni C, proto se zde více pokročilí nenaučí ničemu novému, ani si své znalosti nezopakují. Duolingo navíc nenabízí žádné specializované kurzy či balíčky slovíček navíc, a to ani v angličtině, ani v jiném jazyce.

Kurzy němčiny na Duolingu

Jestliže si na Duolingu budete chtít procvičovat němčinu, nebo se naučit nové látce, bude pro vás tento portál vhodný pouze, pokud jste začátečník nebo mírně pokročilý student. Učivo zde odpovídá maximálně úrovni B1. Navíc bude nutné, abyste rozuměli angličtině na odpovídající úrovni, kurzy němčiny Duolingo totiž nejsou dostupné s českým rozhraním.

Kurzy francouzštiny na Duolingu

Také u kurzů francouzštiny na Duolingu budete limitování angličtinou jakožto jazykem výuky. Studované lekce odpovídají úrovním A1, A2 a B1, pokročilejší francouzštinu zde nenajdete. Rovněž ani specializované lekce například dle profesních odvětví nebo samostatné balíčky slovíček.

Kurzy španělštiny na Duolingu

Duolingo nabízí v kurzech španělštiny celkem tři jazykové úrovně. A to v rozsahu od A1 až po B1. Z toho plyne, že je kurz vhodný pro ty, kteří se s jazykem setkávají úplně poprvé, nebo pro mírně pokročilé. Zkušenější španělštináři se v tomto online kurzu ale mnoho nenaučí. Pamatujte, že je zde jazykem výuky angličtina, což pro někoho může být omezující.

 

Služby ke kurzům

Při recenzování online jazykových kurzů se zaměřujeme také na doplňkové služby, které více či méně rozšiřují možnosti výuky a nabídku portálu celkově. V tomto případě hraje například roli, jakým způsobem můžete začít studovat, zda je možné zvolit jazykovou úroveň podle sebe, nebo vám je přesně daná.

A právě druhý případ platí pro Duolingo. Při výběru kurzu jisté možnosti máte, i ty jsou ale omezené. Buď se vybraný cizí jazyk můžete začít učit od úplného začátku, nebo vám systém nabídne vyplnit vstupní test, který vám na základě vašeho výsledku úroveň sám přiřadí a již nemáte možnost ji změnit. S volnou rukou při výběru zde zkrátka nepočítejte.

Jazykové kurzy také neslibují oficiální přípravu na mezinárodní zkoušky, po nich byste obdrželi jazykový certifikát. Duolingo ale umožňuje vykonání vlastního testu, po němž dostanete přímo jejich certifikát, který je platný v mnoha institucích a bude zajímavým zpestřením nejen do životopisu.

Parametr Tento produkt
Počet nabízených jazyků

39

Možnost volby úrovně

Ne

Rozřazovací test

Ano

Oficiální příprava na certifikát

Ne

Výstupní certifikát

Ano

Podoba výuky

Z hlediska metod výuky Duolingu nechybí nic zásadního. V lekcích se pomocí interaktivních cvičení naučíte ve vámi vybraném jazyce číst, psát, rozumět a také mluvit. Cvičení jsou často koncipována doplňováním či psaním slov, přiřazováním překladu, výběrem správné varianty či tvorbou vět, také ale systém umožňuje nahrání vaší mluvy s následným vyhodnocením.

Aby byla vaše výslovnost co možná nejlepší, budou vás kurzem provázet nahrávky s mluvou rodilých mluvčí, od kterých můžete pochytit také správný přízvuk. Jak jsme již zmínili, výuku v češtině najdete pouze u kurzů angličtiny. Bohužel zde není k dispozici online lektor, kterého byste mohli kontaktovat v případě nejasností s učivem. Cvičení jsou ale natolik jednoduchá a intuitivní, že byste se studium neměli mít problém.

Nadstandardní nabídkou, kterou Duolingo může zefektivnit učení cizích jazyků, je Duolingo pro školy. V tomto systému se mohou studenti spolu s učitelem přihlásit do vlastního virtuálního prostoru, společně zde studovat (ale každý sám za sebe) a sledovat svůj pokrok. Obsah lekcí je přitom přizpůsoben obecným výukovým standardům. Tato funkce je navíc zdarma.

Parametr Tento produkt
Výuka v češtině

Pouze pro kurz angličtiny

Různé metody učení

Ano

Čtení

Ano

Psaní

Ano

Poslech

Ano

Mluvení

Ano

Možnost lektora

Ne

Výuka dle rodilých mluvčí

Ano

Další funkce

Duolingo pro školy

Kompatibilita jazykových kurzů

Duolingo nabízí více možností, jakým způsobem se můžete cizí jazyky učit. Spustíte jej ve webové aplikaci na vašem počítači, pro přenositelná zařízení, jako jsou telefony a tablety, vyvinuli tvůrci vlastní aplikaci, kde je těmto menším přístrojům lépe odladěné rozhraní. Aplikaci spustíte na zařízeních s operačním systémem Android a také iOS.

Stejně jako rozhraní na počítači, je i aplikace v českém jazyce pouze, pokud se učíte anglicky, u jiných cizích jazyků je nutné rozhraní přepnout do angličtiny. Některé lekce je také možné spustit bez připojení k internetu, není to ale možné u všech. Z našeho testování můžeme říci, že se jedná spíše o kurzy s rozhraním v angličtině a pouze v nižší obtížnosti.

Parametr Tento produkt
Počítačová verze

Ano

Mobilní aplikace

Ano

Aplikace pro Android

Ano

Aplikace pro iOS

Ano

Aplikace v češtině

Pouze pro kurz angličtiny

Funguje i offline

Pouze vybrané lekce

Cena a licence jazykových kurzů

Duolingo je platformou, která běží převážně zdarma. Můžete tedy studovat cizí jazyky bez toho, aniž byste museli cokoli platit. Připravte se ale na to, že na vás budou vyskakovat reklamy a vaše možnosti budou lehce omezené. A právě zde se nabízí zakoupení předplatného Super Duolingo.

S předplatným se před vámi rozprostře kromě rozhraní bez reklam daleko více výhod. Bez omezení zde můžete využívat srdíčka, tedy vaše životy, respektive nároky na chybování. Látku, která vám ještě tak úplně nejde, je možné vícekrát procvičit přímo vám na míru a také na vás čekají znalostní kvízy. Kromě toho se vám učivo zpřístupní také bez internetového připojení. Do všech jazykových kurzů máte libovolný přístup, a to jak v placené verzi, tak i verzi zdarma.

Super Duolingo by tedy mělo výrazným způsobem zrychlit váš pokrok a celé studium zefektivnit. Předplatné je možné zakoupit na neomezeně dlouhou dobu, platí se vždy měsíc dopředu, což v době srovnání (září 2022) vycházelo na téměř 250 Kč měsíčně. Můžete jej kdykoli zrušit. Benefitem je také dvoutýdenní zkušební verze zdarma. Jestliže se chcete učit s rodinou či kamarády, můžete si platbu rozdělit skrz Super Duolingo rodina.

 

Parametr Tento produkt
Slevový kód

Ne

Zakoupení po balíčcích

Ne

Cena za jednu úroveň

Nerelevantní

Cena doplňkových balíčků

Nerelevantní

Předplatné na určitou dobu

Ano

Varianty předplatného

1 měsíc

Cena předplatného

0 až 250 Kč

Doživotní licence

Ne

Zkušební verze

Ano

Přístup k více jazykům najednou

Ano

Zakoupení jako dárek

Ne

Hodnocení uživatelů

Uživatelé, kteří Duolingo využívají ke studiu cizích jazyků, se v recenzích shodují na tom, že se tato platforma nejlépe hodí pro studium vybraného cizího jazyka od úplného začátku. Dokáže totiž prý naučit základy jazyka krok po kroku. Dále si pochvalují cvičení plná interaktivních a zábavných prvků i časté opakování, které podle nich vede ke snadnějšímu zapamatování si naučených slovíček.

Studenti i absolventi jazykových kurzů na Duolingu vidí výhodu v tom, že si mohou přepínat mezi kurzy různých jazyků podle libosti a klidně jich procvičovat několik zároveň. A to i ve verzi zdarma. V té placené se podle recenzí několikrát měnit způsob financování předplatného, na což je potřeba dát si pozor a nadcházející platbu případně včas zrušit.

Podle některých uživatelů je aktuální verze mobilní aplikace v době srovnání (září 2022) ochuzena o užitečné prvky, které byly nedávno odebrány, jako jsou například příběhy, tolerance synonym nebo možnost navrácení ke starším, již procvičovaným lekcím. Duolingo je podle nich zkrátka vhodné spíše na volnočasové procvičování než zapálené studium.

 

Hlavní klady a zápory

Studium na Duolingu nabízí plnohodnotný přístup i zdarma, k učení cizích jazyků zde nemusíte nic platit. To se hodí pro všechny, kteří hledají spíše volnočasový kurz nebo si nejsou jisti, že je bude bavit. Oceňujeme široký výběr jazyků, myslete však na to, že s českým rozhraním je k dispozici pouze výuka angličtiny. Duolingo můžete používat na počítači i v mobilu, vybrané lekce budou k dispozici i offline.

V lekcích na vás čekají všechny výukové metody včetně vyhodnocování mluvy. Co je však velkou nevýhodou, je nemožnost vybrat si úroveň podle sebe. Buď musíte začít od nejnižšího levelu, nebo vám obtížnost nastaví výsledek vstupního testu. Lekce na pokročilé úrovni zde ale nenajdete, učivo končí zhruba na úrovni B1 až B2.

Za absolvovaný kurz si od Duolinga můžete nechat vystavit certifikát. Musíte zde ale oželet lektora, v případě nouze vám bohužel nebude k dispozici, což jiné kurzy nabízejí. Duolingo nabízí i pokročilou verzi s řadou výhod na bázi předplatného, u nějž je pozitivem zkušební doba zdarma včetně přístupu do výukových lekcí.

 

Porovnání s alternativami

Pokud sháníte jazykový kurz, který všechny nabízené jazyky vyučuje v češtině, mohly by se vám líbit kurzy na portálu OnlineJazyky. U nich navíc získáte několik výhod, jako je například možnost lektora, možnost si sami zvolit, jakou úroveň požadujete, máte k dispozici zakoupení po jednotlivých balíčcích a také doživotní licenci.

Duolingo na druhou stranu nabízí výuku několikanásobně více cizích jazyků, proto pokud vás angličtina jako jazyk výuky neomezuje, může pro vás být nabídka OnlineJazyků omezující. Na tomto portálu jich totiž najdete jen 6. Kurzy jsou zde navíc o něco dražší, můžete je ale kromě předplatného zakoupit i jako samostatné úrovně s doživotním přístupem.

 

Naše hodnocení a závěr

Online jazykové kurzy Duolingo doporučujeme spíše méně náročným uživatelům, kteří shánějí jazykový kurz pojatý spíše jako nenáročné učení hrou a interaktivními lekcemi. Jsou dostupné ve verzi pro počítače, také ale například na cestách v mobilní aplikaci. K dispozici je výuka téměř 40 cizích jazyků, rozhraní v češtině je ale pouze u lekcí anglického jazyka, jinak je v angličtině.

Při studiu si nemůžete si zvolit libovolnou úroveň, ale musíte začít buď od nejnižší, nebo absolvovat vstupní test, který vám úroveň sám určí. V lekcích najdete všechny výukové metody, nedočkáte se však přítomnosti lektora ani přípravy na certifikát.

Prémiová verze Super Duolingo se předplácí vždy na měsíc dopředu, za což zaplatíte zhruba 250 Kč. Můžete však využít zkušební verze zdarma. Placená verze je výhodná především v tom, že umožňuje stažení celých lekcí nebo neomezené chybování.

250 Kč/měsíc Orientační cena
Autor: Karolína Šerá | Datum: | Produkt: Duolingo | Hodnocení: 84,5 %
Karolína Šerá zkouší různé jazykové kurzy už více než dva roky. Je redaktorkou, kterou baví zkoumat věci do hloubky a nastudované informace předávat srozumitelně dál, čehož využila i v tomto případě. Vyzná se v kompetencích jednotlivých jazykových úrovní a dokáže poradit, jaké parametry by měl kvalitní online kurz angličtiny nabízet. Časem vytvořila více stránek online jazykových kurzů, například němčiny nebo španělštiny.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Duolingo

Duolingo

250 Kč/měsíc Orientační cena