Recenze přenosných ohnišť | Jak vybrat 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test nejlepších přenosných ohnišť 2023

Aktualizováno:

Večerní posezení na zahradě u praskajícího ohně je pro mnohé nejlepší relaxace. Plameny dodají světlo, umožní upéct chutné buřty a zaženou chladné večery, typické pro končící léto. Jenže jen málo moderních lidí je ochotno obětovat kus pečlivě udržovaného trávníku k umístění nevzhledně vypadajícího ohniště. Moderní doba naštěstí zná mnoho zajímavých řešení, a tak se ani oni nemusí ve svých potřebách omezovat.

Vhodnou variantu představují přenosná ohniště, která se stále častěji stávají součástí zahrad. Jejich majitelé oceňují skutečnost, že kvůli nim nemusí omezovat travnatou plochu, snadnou údržbu i poměrně nízkou cenu. Zkrátka se jedná o zajímavou volbu, zejména pro majitele menších pozemků, kteří chtějí šetřit místo.
Jenže víte dobře, jak vlastně takové přenosné ohniště vybrat? Vzhledem k tomu, že se nejedná o zrovna klasický artikl, můžete se snadno splést a následně litovat. I proto jsme se rozhodli sepsat tento text. Naleznete v něm přehled nejdůležitějších parametrů správného výběru, jež vám pomohou v obchodě zvolit správně.


Nejlepších 10 přenosných ohnišť dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 88 %
Počet recenzí: 52
500 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 92 %
Počet recenzí: 32
1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 87 %
Počet recenzí: 39
4 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 100 %
Počet recenzí: 3
7 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 84 %
Počet recenzí: 14
1 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 80 %
Počet recenzí: 3
3 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 100 %
Počet recenzí: 3
2 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 73 %
Počet recenzí: 3
800 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat přenosné ohniště

Nákup přenosného ohniště není jaderná fyzika a klíčových parametrů pro výběr existuje jen několik. O to větší roli však hrají. Ještě předtím, než se začnete přehrabovat v nabídce konkrétních modelů, se raději ujistěte, zda přesně víte, k čemu ohniště slouží. V žádném případě totiž nejde o náhradu klasického grilu.

První klíčové kritérium spočívá ve volbě vhodného typu přenosného ohniště. V současné době se uplatňují dva konstrukční modely. Zohledněte rovněž požadovaný rozměr, který by se měl odvíjet podle toho, kolik lidí bude u ohně trávit svůj čas. Neopomeňte ani výběr vhodného materiálu a neméně významnou roli sehrává i paleta doplňkového příslušenství.

Závěrečnou část článku věnujeme tradičnímu cenovému okénku. Seznámíme vás v něm s výsledky námi provedené analýzy. Získáte tak alespoň rámcový přehled o tom, kolik peněz si na nákup připravit.

K čemu slouží?

Chcete přenosným ohništěm nahradit svůj stařičký gril? Chyba lávky, jedná se o odlišný systém, který vám s úpravou masa příliš nepomůže. Ohniště jako takové je určeno pro likvidaci drobného zahradního odpadu a zejména jako prostor k relaxaci a trávení času s rodinou a přáteli. U praskajících polen je zkrátka všechno mnohem příjemnější. Oheň může posloužit i pro úpravu buřtů napíchnutých na špejli nebo rožnění kuřat. Flákotu masa však upravíte spíše na grilech, které jsou přesně k tomu navrženy, případně sáhněte po kombinaci, tedy ohništi, které je vybaveno speciálním roštem. Buďte však připraveni zaplatit poměrně výrazný finanční obnos.

Typy

První volba, která vás čeká po otevření příslušné stránky e-shopu nebo vstupu do obchodu, spočívá ve výběru vhodného typu ohniště. V současné době se můžete setkat se dvěma základními řešeními dle konstrukce nádoby:

  • wok – mísa připomínající pánev wok, oblíbenější typ, vyšší bezpečnost, zachycení žhavého popela, odtok vody, nižší intenzita ohně
  • koš – vyroben z ocelových pásů s mezerami, intenzivnější hoření, efektní vzhled, nižší bezpečnost, riziko vypálení trávy.

Pokud nechcete návštěvy oslnit efektním vzhledem, vyplatí se sáhnout spíše po řešení wok. Jednak je konstrukčně mnohem dokonalejší, jednak se nemusíte obávat, že by volný pád žhavého popela vypálil trávu, na které je ohniště umístěno. Popularita zkrátka hovoří jednoznačně, navíc se nemusíte obávat, že by se jednotlivé typy od sebe výrazně lišily cenou.

Rozměr

Plánujete trávit dlouhé letní večery posezením s přáteli, nebo jste spokojeni pouze v kruhu svých nejbližších? Podle odpovědi na tuto otázku vybírejte rozměr ohniště. Za ideální je považován průměr 80 cm, kolem kterého se pohodlně posadí šestice lidí. Majitelé menších zahrad by měli zohlednit skutečnost, že okolo ohniště musí jít snadno projít. V cestě nesmí být žádné překážky, což platí především v případě, že v domácnosti žijí menší děti. Rozhodně se vyvarujte umístění ohniště v místě s keři nebo dalšími vyššími porosty, které by mohl špatně regulovaný oheň zapálit.

Svou roli sehrává také výška. Vyšší kousky bývají praktičtější, protože lépe izolují, nehrozí vypálení trávy, navíc se nemusíte tolik shýbat při přikládání.

Materiál

Během nákupu se vyplatí navštívit kamennou prodejnu a jednotlivé modely si osahat. Důležitou roli sehrává zejména použitý materiál. V současnosti se využívají tři základní druhy:

  • ocel – nízká cena, vyšší hmotnost, náročnější manipulace, riziko koroze
  • litina – vyšší cena, nízká hmotnost, vyšší odolnost vůči korozi a vnějším vlivům
  • lehký beton – vysoká cena, střední hmotnost, imunní vůči vnějším vlivům, možnost zvolit imitace dalších materiálů.

Ať zvolíte kterýkoliv, můžete si být jisti, že bude sloužit dlouhá léta. Výrobci obvykle své modely dostatečně předimenzují tak, že zvládnou i několik deštivých či chladných období bez známek koroze nebo znehodnocení. Tedy za předpokladu, že vyberete výrobek ověřené značky.

Příslušenství

Ohniště netvoří jen samotná nádoba, ale i řada dalších doplňků zajišťujících jeho fungování. Řada z nich je součástí balení, jiné je nutné dokoupit. Jedná se zejména o následující prvky:

  • madla – pro snadné přenášení z místa na místo
  • poklop s pletivem – ochrana před odletujícími jiskrami
  • víko – zajištění proti dešti a větru, snadné uhašení ohně
  • špachtle a ocelový kartáč – čištění
  • žerď – pro výškové nastavení roštu.

Cena

Pomalu se dostáváme až na závěr našeho článku. Závěrečnou kapitolu tradičně věnujeme přehledu cen a ani v případě přenosných ohnišť neuděláme výjimku. Dostupné modely jsme rozdělili do tří základních skupin podle toho, jakými vlastnostmi se mohou pyšnit. Letmým pohledem tak zjistíte, co můžete za připravený finanční obnos očekávat.

Cena do 2 000 Kč

Máte menší zahradu a hledáte ohniště, které nezabere zbytečně mnoho místa? Dáváte přednost výhodné ceně před vzhledem a širokou škálou příslušenství? Potom si plně vystačíte s nižší třídou, jejíž cena je dána horní hranicí 2 000 korun. Valná většina ohnišť dosahuje maximálního průměru 60 cm, je tedy určená pro menší okruh osob. Výjimkou však nejsou ani větší kousky, u kterých nalezne místo i skupinka přátel nebo větší rodina.

Základní materiál představuje ocel, případně litina. Jestliže čekáte beton nebo nejrůznější imitace přírodních materiálů, poohlédněte se ve vyšších patrech. V nabídce naleznete kromě ohnišť typu wok také několik košů, u kterých si ale dávejte pozor na nižší kvalitu materiálu a absenci nádoby na žhavý popel.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

Jestliže přeci jen dbáte na estetickou úroveň svého kousku přírody a zároveň máte dostatek místa, nakoukněte do střední třídy a vyberte si jeden z dostupných modelů. Průměr 60 centimetrů je zde považován za standard, nezřídka můžete zvolit i metrové kousky, u kterých už není problém uspořádat pořádnou zahradní party. I v tomto případě jednoznačně dominují „pánve wok“, i když koše opomenuty úplně nejsou.

Kromě kvalitních ocelových a litinových ohnišť můžete sáhnout i po kusech z betonu, které jsou pro zvýšení estetické úrovně obloženy cihlami či imitací dřeva. Samozřejmostí je i širší nabídka příslušenství přímo v balení. Na vrchní hranici intervalu již nejsou výjimkou ani rošty, díky nimž můžete přenosné ohniště využít i jako praktický gril.

Cena nad 4 000 Kč

Chcete, aby všechno na vaší zahradě ladilo, jak má? Pořádáte rádi a často posezení s přáteli, u kterých nechybí chutné jídlo a nápoje? Připravte si alespoň 4 000 korun a vyberte si jeden z modelů nejvyšší kategorie. Samozřejmostí je použití materiálů nejvyšší jakosti a vysoká konstrukční kvalita, která zajišťuje optimální přívod vzduchu i ochranu před popálením. Výškově nastavitelné rošty jsou již jen jakousi třešničkou na dortu.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 25 hlasů