Recenze a test Makita HP1630K | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Makita HP1630K

8. místo
81,5 % Celkové hodnocení
 • Dobrá cena
 • Nízká hmotnost
 • Vysoké maximální otáčky
 • Podprůměrné hodnoty vrtání
 • Bez hloubkového dorazu
1 600 Kč Orientační cena
 • 7,9/10
  Hodnocení síly a příkonu
 • 7,6/10
  Hodnocení vrtání
 • 8,3/10
  Hodnocení funkcí a charakteristik
 • 81,5 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Příklepová elektrická vrtačka Makita HP1630K má napájení ze sítě, stejně jako všechny hodnocené modely (říjen 2019). To obecně zajistí silnější výkon než napájení z akumulátoru. Konkrétně v tomto případě ale jde o motor s nižším příkonem 710 wattů a jednoduchým převodem bez možnosti volby rychlostních stupňů. Jistější vrtání je možné zaznamenat i díky typu sklíčidla s ozubeným kolečkem, vrták díky tomu drží jistě na místě, rychloupínání je na druhou stranu jednoduše rychlejší a nezdržuje zbytečně práci. Rozsah upnutí vrtáků nijak nevybočuje z normálu a pohybuje se od 1,5 do 13 milimetrů.

Vrtačka dokáže sklíčidlo s vrtákem roztočit maximálně 3 200 otáčkami za minutu, což je jedna z vyšších hodnot v testu. Vysoký je také počet úderů příklepu, kterých stihne za minutu 48 000.

Maximální průměr vrtání do dřeva 30 mm je podprůměrná hodnota vzhledem k ostatním hodnoceným modelům, je však na místě zvážit vaše osobní preference a potřeby. Maximální průměry vrtání do zdi 16 m a do oceli 13 mm jsou potom takovým standardem, který se objevuje u velkého množství námi recenzovaných modelů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Makita

36 % Makita, 27 % Narex, 27 % Bosch, 9 % DWT
Typ konstrukce

S pomocnou rukojetí (příklepová)

100 % S pomocnou rukojetí (příklepová)
Typ napájení

Elektrická

100 % Elektrická
Typ sklíčidla

S ozubeným věncem

73 % S ozubeným věncem, 27 % Rychloupínací
Příkon (W)

710

825,45
Počet rychlostních převodů

Jednorychlostní

55 % Dvourychlostní, 45 % Jednorychlostní
Maximální otáčky (ot./min)

3 200

2 786,36
Maximální počet úderů (úd./min)

48 000

46 036,36
Minimální průměr upnutí (mm)

1,5

1,64
Maximální průměr upnutí (mm)

13

13,27
Max. průměr vrtání do dřeva (mm)

30

35,91
Max. průměr vrtání do zdi (mm)

16

18,73
Max. průměr vrtání do oceli (mm)

13

13,55

Hodnocení funkcí a charakteristik

Hmotnost vrtačky je velmi nízká (2,1 kg), to může být výhoda, bude-li s vrtačkou pracovat i žena. Samozřejmě jde vypnout příklep, nebo nastavit levý chod pro odšroubování. Hlučnost 97 dB je mírně vyšší než testový průměr. Pogumovaná rukojeť dokáže zlepšit požitek z práce, užitečný je také kufr, který dostane uživatel přímo v balení. V něm ale nenajdete hloubkový doraz, který se jinak objevuje u drtivé většiny vrtaček na trhu.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Vypnutí příklepu

Ano

100 % Ano
Zpětný chod

Ano

100 % Ano
Hmotnost (kg)

2

2,35
Hlučnost (dB)

97

94,74
Transportní kufr

Ano

64 % Ano, 36 % Ne
Hloubkový doraz

Ne

91 % Ano, 9 % Ne
Pogumovaná rukojeť

Ano

100 % Ano

Hodnocení dalších uživatelů

Uživatelé u této vrtačky značky Makita chválí dobře vybavený kufřík. Dále oceňují přijatelnou cenu. Ti, kteří si ji již vyzkoušeli při práci potvrzují, že je dostatečně výkonná a není problém vrtat například do betonu. Dlouhý přívodní pogumovaný kabel je jen výhodou. Jako mínus několik uživatelů zmiňuje ne příliš ideální řešení regulace otáček, ke kterému slouží tlačítko a ne například standardní kolečko.

Naše hodnocení a závěr

Desítky uživatelských recenzí potvrzují, že je model příklepové vrtačky Makita HP1630K velmi oblíbený, a to hlavně jako dárek nebo jako pomocník do domácnosti na běžné vrtání. Kromě běžných materiálů, jako je například dřevo, zvládá s přehledem i vrtání do tvrdého betonu, je tedy dostatečně výkonná. Maximální průměry vrtání do jednotlivých materiálů ale za běžnými hodnotami mírně zaostávají. Příkon vrtačky je nižší, činí 710 W, v maximálním počtu otáček i příklepových úderů je ale tento model nadprůměrný. Hmotnost 2,1 kg vás nebude nijak omezovat při práci, právě naopak. Vrtačka má v základním balení transportní kufr, bohužel ale chybí hloubkový doraz, který jinak běžně u vrtaček najdete.

Pokud vám ale nestačí maximální průměry vrtání a potřebovali byste je o kousek větší, podívat se můžete například na Bosch GSB 18-2 RE.

1 600 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Makita HP1630K | Hodnocení: 81,5 %
Jakub Gulec se v našem týmu specializuje na technická témata. S příklepovými vrtačkami se setkal v praxi na stavbě i při rekonstrukcích bytů. V péči má také aku šroubováky a aku vrtačky, problematice tedy dobře rozumí. Vysvětlí vám například, proč není bezpečné utahovat sklíčidlo v holé ruce. Kromě témat zaměřených na nářadí se věnuje také elektronice. Jeho recenze najdete například u mobilů, televizí či třeba tabletů.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Aké vrtáky pasujú do sklučovadla tejto vrtačky? Dajú sa použiť aj SDS+ alebo SDSmax?

Ján Vasilik

Tato vrtačka má klasické válcové sklíčidlo, nelze do něj tedy vložit SDS+ či SDS Max vrtáky. U těchto strojů lze používat pouze vrtáky s hladkou válcovou stopkou. Existují adaptéry pro SDS+ nebo SDS Max, avšak nejedná se úplně dobré řešení. Ideální je najít přímo přístroj, který je s tímto typem vrtáků kompatibilní.

Daniel Černý, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Makita HP1630K

Makita HP1630K

8. místo  v porovnání
1 600 Kč Orientační cena