Menu

Makita HP1630K – Recenze, testy a srovnání

80,4 % Celkové hodnocení

Top 6 v kategorii Příklepové vrtačky

Jednotlivá hodnocení

 • 9,5/10
  Hodnocení síly a příkonu
 • 8,6/10
  Hodnocení vrtání
 • 6,8/10
  Hodnocení funkcí a charakteristik

Klady

 • Dobrá cena
 • Nízká hmotnost
 • Vysoké maximální otáčky

Zápory

 • Podprůměrné hodnoty vrtání
 • Bez hloubkového dorazu
2 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Příklepová elektrická vrtačka Makita HP1630K má napájení ze sítě, stejně jako všechny hodnocené modely (říjen 2019). To obecně zajistí silnější výkon než napájení z akumulátoru. Konkrétně v tomto případě ale jde o motor s nižším příkonem 710 wattů a jednoduchým převodem bez možnosti volby rychlostních stupňů. Jistější vrtání je možné zaznamenat i díky typu sklíčidla s ozubeným kolečkem, vrták díky tomu drží jistě na místě, rychloupínání je na druhou stranu jednoduše rychlejší a nezdržuje zbytečně práci. Rozsah upnutí vrtáků nijak nevybočuje z normálu a pohybuje se od 1,5 do 13 milimetrů.

Vrtačka dokáže sklíčidlo s vrtákem roztočit maximálně 3 200 otáčkami za minutu, což je jedna z vyšších hodnot v testu. Vysoký je také počet úderů příklepu, kterých stihne za minutu 48 000.

Maximální průměr vrtání do dřeva 30 mm je podprůměrná hodnota vzhledem k ostatním hodnoceným modelům, je však na místě zvážit vaše osobní preference a potřeby. Maximální průměry vrtání do zdi 16 m a do oceli 13 mm jsou potom takovým standardem, který se objevuje u velkého množství námi recenzovaných modelů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Makita

36 % Makita, 27 % Bosch, 27 % Narex, 9 % Parkside
Typ konstrukce

S pomocnou rukojetí (příklepová)

100 % S pomocnou rukojetí (příklepová)
Typ napájení

Elektrická

100 % Elektrická
Typ sklíčidla

S ozubeným věncem

64 % S ozubeným věncem, 36 % Rychloupínací
Příkon (W)

710

798,18
Počet rychlostních převodů

Jednorychlostní

55 % Jednorychlostní, 45 % Dvourychlostní
Maximální otáčky (ot./min)

3 200

2 804,55
Maximální počet úderů (úd./min)

48 000

46 327,27
Minimální průměr upnutí (mm)

1,5

91 % 1,5, 9 % 3
Maximální průměr upnutí (mm)

13

91 % 13, 9 % 16
Max. průměr vrtání do dřeva (mm)

30

35,00
Max. průměr vrtání do zdi (mm)

16

18,55
Max. průměr vrtání do oceli (mm)

13

55 % 13, 27 % 16, 9 % 10, 9 % 12

Hodnocení funkcí a charakteristik

Hmotnost vrtačky je velmi nízká (2,1 kg), to může být výhoda, bude-li s vrtačkou pracovat i žena. Samozřejmě jde vypnout příklep, nebo nastavit levý chod pro odšroubování. Hlučnost 97 dB je mírně vyšší než testový průměr. Pogumovaná rukojeť dokáže zlepšit požitek z práce, užitečný je také kufr, který dostane uživatel přímo v balení. V něm ale nenajdete hloubkový doraz, který se jinak objevuje u drtivé většiny vrtaček na trhu.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Vypnutí příklepu

Ano

100 % Ano
Zpětný chod

Ano

100 % Ano
Hmotnost (kg)

2

2,28
Hlučnost (dB)

97

95,01
Transportní kufr

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Hloubkový doraz

Ne

91 % Ano, 9 % Ne
Pogumovaná rukojeť

Ano

100 % Ano

Hodnocení dalších uživatelů

Uživatelé u této vrtačky značky Makita chválí dobře vybavený kufřík. Dále oceňují přijatelnou cenu. Ti, kteří si ji již vyzkoušeli při práci potvrzují, že je dostatečně výkonná a není problém vrtat například do betonu. Dlouhý přívodní pogumovaný kabel je jen výhodou. Jako mínus několik uživatelů zmiňuje ne příliš ideální řešení regulace otáček, ke kterému slouží tlačítko a ne například standardní kolečko.

Naše hodnocení a závěr

Desítky uživatelských recenzí potvrzují, že je model příklepové vrtačky Makita HP1630K velmi oblíbený, a to hlavně jako dárek nebo jako pomocník do domácnosti na běžné vrtání. Kromě běžných materiálů, jako je například dřevo, zvládá s přehledem i vrtání do tvrdého betonu, je tedy dostatečně výkonná. Maximální průměry vrtání do jednotlivých materiálů ale za běžnými hodnotami mírně zaostávají. Příkon vrtačky je nižší, činí 710 W, v maximálním počtu otáček i příklepových úderů je ale tento model nadprůměrný. Hmotnost 2,1 kg vás nebude nijak omezovat při práci, právě naopak. Vrtačka má v základním balení transportní kufr, bohužel ale chybí hloubkový doraz, který jinak běžně u vrtaček najdete.

Pokud vám ale nestačí maximální průměry vrtání a potřebovali byste je o kousek větší, podívat se můžete například na Bosch GSB 18-2 RE.

2 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Makita HP1630K | Hodnocení: 80,4 %
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola se dlouhodobě pohybuje v oblasti finančních a technologických témat. S příklepovými i aku vrtačkami má osobní zkušenosti jak z rekonstrukce bydlení, tak i menších oprav v domácnosti. Během let se tak setkala s různými modely vrtaček, díky čemuž ví, co ocení nadšení kutilové i profesionálové, kteří potřebují mít po ruce opravdu spolehlivé zařízení.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Aké vrtáky pasujú do sklučovadla tejto vrtačky? Dajú sa použiť aj SDS+ alebo SDSmax?

Ján Vasilik

Tato vrtačka má klasické válcové sklíčidlo, nelze do něj tedy vložit SDS+ či SDS Max vrtáky. U těchto strojů lze používat pouze vrtáky s hladkou válcovou stopkou. Existují adaptéry pro SDS+ nebo SDS Max, avšak nejedná se úplně dobré řešení. Ideální je najít přímo přístroj, který je s tímto typem vrtáků kompatibilní.

Daniel Černý, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Makita HP1630K

Makita HP1630K

2 000 Kč Orientační cena