Menu

Samsung WW90T986ASH – Recenze, testy a srovnání

96,5 % Celkové hodnocení

v kategorii Nejlepší pračky

Jednotlivá hodnocení

 • 9,6/10
  Hodnocení praní a odstřeďování
 • 9,0/10
  Hodnocení spotřeby
 • 8,0/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 10/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady

 • Nízká spotřeba vody i elektřiny
 • Vysoká účinnost odstřeďování
 • Pokročilé technologie
 • Automatické dávkování pracího prostředku

Zápory

 • Průměrná hlučnost odstřeďování
 • Průměrná účinnost máchání
 • Vysoká cena
27 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Volně stojící pračka Samsung patří k modelům vybaveným moderním invertorovým motorem. Tento typ motoru se vyznačuje především dlouhou životností a bývá na něj také prodloužená záruka. Buben pračky má kapacitu 9 kg, což je více než dostačující i pro početnější rodinu. Silnou stránkou tohoto modelu je odstřeďování, které zvládá jako jedna z mála hodnocených praček (duben 2021) s účinností třídy A. Díky tomu půjde o vynikající volbu pro uživatele, kteří mají doma také sušičku.

Účinnost praní je u tohoto modelu standardní. V otázce praní jsou si dnešní pračky v podstatě rovnocenné, bez ohledu na cenu. Při máchání v této pračce může v 1 kg prádle zůstat až 5 g pracích prostředků, což je maximální povolená hodnota, se kterou se zároveň setkáte u velkého množství praček. Pračky s nejúčinnějším mácháním dokážou tuto hodnotu srazit až pod 3 g.

Kromě účinnosti odstřeďování vyniká pračka Samsung také svou úsporností, díky které se zařadila do nejlepší energetické třídy A. Sem patřilo v době hodnocení jen opravdové minimum praček. Na jeden cyklus praní spotřebuje pračka 0,49 kWh, průměr byl 0,66 kWh. Spolu s energií spotřebuje tato pračka na cyklus praní také 50 l vody. Průměr byl sice o cca 5 l nižší, je ale třeba vzít v potaz také kapacitu tohoto modelu. Spotřeba vody na 1 kg kapacity vychází na 5,56 l, zatímco průměr přesahoval 6 l. Tento model je proto úsporný ve všech ohledech. Celkově vyjde jeden prací cyklus na cca 7,49 Kč (v roce 2021), což odpovídalo tehdejšímu průměru, ani velká kapacita pračky se vám tak nijak výrazně neprodraží.

Větší výtky nemáme nakonec ani k hlučnosti spotřebiče, pračka se zařadila do třídy A a při odstřeďování se drží maximální hlučnosti 75 dB, což odpovídalo tehdejšímu průměru.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Samsung

13 % Beko, 11 % AEG, 11 % Gorenje, 11 % Electrolux, 11 % LG, 11 % Whirlpool, 11 % Bosch, 9 % Samsung, 7 % Indesit, 7 % Další
Způsob plnění

Přední

66 % Přední, 20 % Vrchní, 14 % Předem
Slim (max. 50 cm hloubky)

Ne

75 % Ne, 25 % Ano
Typ motoru

Invertorový

77 % Invertorový, 13 % Klasický, 9 % Direct Drive, 2 % Neuvedeno
Maximální kapacita (kg)

9

7,64
Třída účinnosti odstřeďování

A

82 % B, 11 % C, 7 % A
Počet otáček za minutu

1 600

1 278,17
Index účinnosti praní

1,03

66 % 1,03, 30 % 1,04, 4 % 1.03
Účinnost máchání

5

4,74
Energetická třída

A

45 % A, 20 % B, 18 % C, 14 % D, 2 % F, 2 % E
Spotřeba el. energie na 1 praní (kWh)

0,49

0,54
Náklady na elektřinu na 1 praní (Kč)

2,84

3,02
Spotřeba vody na 1 praní (l)

50

44,41
Spotřeba vody na 1 kg prádla (l)

5,56

5,91
Náklady na vodu na 1 praní (Kč)

4,65

4,14
Náklady na 1 praní (Kč)

7,49

7,16
Třída hlučnosti

A

43 % A, 39 % B, 18 % C
Hlučnost odstřeďování (dB)

75

74,07

Vybavení a funkce

S chválením pračky Samsung nepřestaneme ani v kategorii vybavení a funkcí. Už nabídka 23 pracích programů naznačuje, že půjde o opravdu variabilní produkt. Nechybí samozřejmě krátký program na rychlé přepraní malého množství prádla, pračka vám umožňuje také zkrátit některé programy, což není až tak obvyklá funkce.

U modelu v této cenové kategorii jsou naprostou samozřejmostí prvky, jako je displej, dětská pojistka, odložený start množstevní automatika nebo zvukový signál. To jsou koneckonců funkce, které dnes, až na výjimky, najdete prakticky u všech praček a není nutné se o nich dlouze rozepisovat.

Tato pračka má ale i mnohem zajímavější esa v rukávu. Díky smart funkcím jistě nadchne nejen všechny vyznavače chytrých domácností. Parní funkce zase zaručí hygienické a šetrné ošetření prádla. To můžete do bubnu pračky přidat dokonce i v průběhu praní, nemusíte se tak rozčilovat nad zapomenutými kousky. S údržbou pračky vám pomůže program čištění bubnu, který odstraní různá vlákna a usazeniny, které by mohly špinit prádlo. Ruku v ruce s tím jde také funkce StayClean Drawer, která automaticky vyplachuje zásuvku na prací prostředky.

Nakonec musíme zmínit také automatické dávkování pracího prostředku, které zabrání plýtvání nebo špatně vypranému prádlu, funkci Bubble Soak, která odstraňuje odolné skvrny pomocí pěny, a technologii QuickDrive, která zkracuje dobu praní.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet programů

23

14,25
Rychlý program

Ano

98 % Ano, 2 % Neuvedeno
Možnost zkrácení programu

Ano

43 % Ano, 39 % Ne, 18 % Neuvedeno
Displej

Ano

95 % Ano, 5 % Ne
Dětská pojistka

Ano

91 % Ano, 5 % Ne, 4 % Neuvedeno
Odložený start

Ano

100 % Ano
Množstevní automatika

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Zvukový signál

Ano

63 % Ano, 9 % Ne, 29 % Neuvedeno
Smart funkce

Ano

64 % Ne, 36 % Ano
Parní funkce

Ano

70 % Ano, 30 % Ne
Přidání prádla

Ano

57 % Ano, 34 % Ne, 9 % Neuvedeno
Čištění bubnu

Ano

52 % Ne, 48 % Ano
Automatické dávkování pracího prostředku

Ano

89 % Ne, 11 % Ano
Výška (cm)

85

85,73
Šířka (cm)

60

56,06
Hloubka (cm)

62

55,96
Hmotnost (kg)

64

65,74

Klady a zápory

Hlavní nevýhoda pračky Samsung je zřejmá na první pohled, jde o její opravdu vysokou cenu. V ostatních směrech ale podává nadstandardní, nebo alespoň standardní výkon, nedá se tak říct, že by v něčem byla nedostatečná. Silnou stránkou je pochopitelně výběr ze 23 programů a nabídka funkcí, která zahrnuje Wi-Fi připojení, parní programy a mnoho dalšího. Vyzdvihnout musíme také vynikající účinnost odstřeďování.

Naše hodnocení a závěr

Pračka Samsung WW90T986ASH představuje model pro opravdu náročné zákazníky. To už koneckonců naznačuje i její cena, která patří v kategorii praček k vysokému nadprůměru. S touto investicí ale získáte pračku, která vyniká prakticky ve všech ohledech. Má nízkou spotřebu vody i elektřiny, vysokou účinnost odstřeďování a odolný invertorový motor.

V kategorii vybavení a funkcí přímo exceluje, je vybavená moderními technologickými vychytávkami, jako jsou smart funkce, parní funkce, čisticí funkce nebo automatické dávkování pracího prostředku a z nabídky více než 20 programů půjde většině uživatelů hlava kolem. Mezi její slabší parametry tak patří pouze hlučnost a účinnost máchání, i zde se ale držela průměru a kromě vysoké ceny jsme tak na tomto modelu opravdu nenašli zásadní negativum.

Samozřejmě nepůjde o univerzální model vhodný pro každého. Málokdo bude ochotný investovat desítky tisíc do jednoho spotřebiče a ne každý využije všechny funkce a technologie, které tato pračka nabízí. Dobrou zprávou je, že v našem srovnání praček najdete modely všech cenových kategorií, s vynikajícími parametry, ale příznivější cenovkou, se setkáte například u pračky LG F4WT409AIDD.

27 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Samsung WW90T986ASH | Hodnocení: 96,5 %
Eliška je seniorní redaktorka a pračkám se věnuje více než tři roky. Dlouhodobě se v této problematice vzdělává z českých i zahraničních zdrojů, a má tak přehled o nejdůležitějších parametrech i nejnovějších technologiích. Díky tomu vám poradí, bez kterých funkcí se neobejdete a co je jen marketingový trik. Vyzná se také v tom, jak se určují hodnoty na energetických štítcích. Kromě praček má na starosti také další velké spotřebiče, jako jsou sušičky prádla nebo myčky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Samsung WW90T986ASH

Samsung WW90T986ASH

27 000 Kč Orientační cena