Recenze LG RC91V9AV4N - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test LG RC91V9AV4N

93,5 % Hodnocení
redakce

1. místo

Vítěz testu 2023

Sušičky prádla

Klady a zápory

Klady

 • Velmi úsporný chod
 • Samočisticí kondenzátor
 • Smart funkce

Zápory

 • Vyšší cena
 • Delší trvání standardního programu
18 000 Kč Orientační cena
 • 7,3/10
  Hodnocení efektivity sušení
 • 10/10
  Hodnocení spotřeby
 • 10/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 9,3/10
  Hodnocení vybavení a funkcí
 • 93,5 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Sušička LG RC91V9AV4N patří k tzv. hybridním modelům, to znamená, že je vybavená topným tělesem i tepelným čerpadlem. Díky tomu si můžete vždy vybrat, zda chcete prádlo vysušit rychleji nebo úsporněji. Jde o jeden z novějších modelů na trhu (v listopadu 2022), není proto velkým překvapením, že je vybavená invertorovým motorem. Ten nabízí celkově lepší vlastnosti než klasické uhlíkové varianty a zejména delší životnost. S maximální kapacitou 9 kg můžeme sušičku doporučit i do početnějších domácností. Samozřejmostí už je dnes možnost napojení na odpad, která ani tomuto modelu nechybí, při vhodném umístění se tak nebudete muset obtěžovat s vyléváním kondenzační nádržky.

Kondenzaci páry zvládá sušička s nejlepší účinností třídy A, to v praxi znamená, že z ní neunikne prakticky žádná vlhkost. Energetická třída A+++ zase zaručuje velmi úsporný chod, vzhledem k větší kapacitě je spotřeba 194 kWh ročně stále ještě poměrně nízká. Pochválit můžeme i hlučnost 62 dB, ta je na trhu jedna z nižších (reálně ale rozdíly bývají max +- 5 dB). O trochu slabší je trvání standardního programu. Ten zabere 212 minut, průměr byl cca 3 hodiny. Jde ale pouze o orientační hodnotu, v praxi se může dost lišit.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

LG

28 % Beko, 20 % AEG, 17 % Bosch, 7 % LG, 4 % Electrolux, 4 % Candy, 4 % Philco, 4 % Indesit, 4 % Hoover, 7 % Další
Typ sušičky

Hybridní

76 % Kondenzační, 20 % S tepelným čerpadlem, 4 % Hybridní
Typ motoru

Invertorový

50 % Klasický, 46 % Invertorový, 4 % Neuvedeno
Maximální náplň (kg)

9

48 % 8, 35 % 7, 17 % 9
Možnost napojení na odpad

Ano

89 % Ano, 11 % Ne
Třída účinnosti kondenzace

A

63 % B, 37 % A
Energetická třída

A+++

59 % A++, 39 % A+++, 2 % A+
Roční spotřeba (kWh)

194

209,09
Roční náklady na provoz za rok 2022 (Kč)

1 125

1 212,74
Hlučnost (dB)

62

64,85
Trvání standardního programu (min)

212

181,24

Vybavení a funkce

O výbavě sušičky LG můžeme mluvit čistě v superlativech. Z položek, které jsme v době psaní recenze (listopad 2022) hodnotili nepostrádala vůbec nic, včetně těch nejpokročilejších funkcí. Těšit se tak můžete na snazší údržbu díky samočisticímu kondenzátoru, variabilní ovládání a možnost stažení dalších programů díky smart funkcím.

Co se běžnějších prvků týče, sušičce samozřejmě nechybí displej, dětská pojistka, průhledná dvířka bubnu nebo funkce odloženého startu. Nepostrádá ani dnes již poměrně běžnou zvukovou signalizaci. Standardem už jsou také senzory vlhkosti, díky kterým se prádlo vysuší přesně a efektivně, nebo systém proti pomačkání, který obsah bubnu načechrává po skončení sušení. Ani tyto funkce sušička nepostrádá.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Samočisticí kondenzátor

Ano

85 % Ne, 15 % Ano
Dětská pojistka

Ano

100 % Ano
Displej

Ano

100 % Ano
Průhledné víko bubnu

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Odložený start/konec

Ano

100 % Ano
Vnitřní osvětlení bubnu

Ano

70 % Ano, 30 % Ne
Zvukový signál

Ano

87 % Ano, 11 % Ne, 2 % Neuvedeno
Senzory vlhkosti

Ano

100 % Ano
Smart funkce

Ano

80 % Ne, 20 % Ano
Systém proti zmačkání

Ano

96 % Ano, 4 % Neuvedeno
Výška (cm)

85

84,77
Šířka (cm)

60

59,86
Hloubka (cm)

66

60,05
Hmotnost (kg)

56

48,35

Hlavní klady a zápory

U sušičky LG budeme jen těžko hledat zásadnější nedostatky. Nevýhodou může být pochopitelně cena, ačkoliv se neřadí rovnou k nejdražším modelům, slabší stránkou je také delší trvání standardního programu. Pozitiva ale u tohoto modelu opravdu výrazně převažují. Zdůraznit můžeme především velmi úsporný chod, invertorový motor, hybridní systém sušení nebo vynikající nabídku funkcí, včetně samočisticího kondenzátoru nebo smart funkcí.

Porovnání s alternativami

Pokud se vám parametry sušičky LG líbí, ale chtěli byste přece jen pár tisíc ušetřit, podívejte se na model od stejné značky, LG RC81EU2AV4Q. Oproti variantě LG RC91V9AV4N má o 1 kg menší kapacitu a o 2 dB vyšší hlučnost. V ostatních ohledech si ale vede stejně dobře, dokonce má o trochu kratší trvání standardního programu.

Naše hodnocení a závěr

Sušička LG RC91V9AV4N v našem srovnání excelovala téměř ve všech kategoriích. Jejím jediným nedostatkem, a to ještě ne nijak závažným, je delší trvání standardního programu. Ovšem pro řadu uživatelů bude jistě poněkud odrazující i cena, která není úplně nejnižší. Za svou investici ale získáte model s velkou kapacitou, velmi úsporným chodem, relativně nízkou hlučností a nadupanou nabídkou funkcí. Těšit se můžete na samočisticí kondenzátor, smart funkce a další vychytávky. Pokud je pro vás ale zmíněná cena příliš velkou překážkou, možná by vám lépe vyhovovala o trochu levnější, ale stále vynikající sušička LG RC81EU2AV4Q.

18 000 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová | Datum: | Produkt: LG RC91V9AV4N | Hodnocení: 93,5 %
Eliška Srncová patří ke služebně nejstarším členům v našem týmu a tématu sušiček se ujala už před více než třemi lety. Dlouhodobě sleduje vývoj těchto spotřebičů i nejnovější trendy, má v malíku také energetické štítky. Poradí vám tak, jaké hodnoty na štítcích hledat, do kterých přístrojů se vyplatí investovat, které funkce můžete oželet a co naopak u sušičky nemůžete postrádat. Sušičky prádla nejsou jediným velkým spotřebičem v jejím záběru, na starosti má také myčky, pračky a další bílou techniku.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Dobrý den,
má tato sušička tepelné čerpadlo? Jak dlouho trvá standartní sušení bavlny?
Pěkný den.
Lenka Otepková

Lenka Otepková

Dobrý den, ano, sušička má tepelné čerpadlo. Trvání standardního programu je cca 212 minut, v praxi se ale může dost lišit.

Eliška Srncová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze LG RC91V9AV4N

LG RC91V9AV4N

18 000 Kč Orientační cena