Menu

Sony A95L OLED – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Televize

Klady

  • Velmi vysoká kvalita obrazu
  • Solidní redukce odlesků
  • Výborný upscaling
  • Všechny pokročilé funkce

Zápory

  • Bez sluchátkového konektoru
  • Velmi vysoká pořizovací cena
71 000 Kč Orientační cena

Úvodní informace

Sony A95L OLED je přesně tou řadou televizí, u které se nikdo moc nad velmi vysokou cenou nepozastavuje. Jedná se ostatně o jedny z nejlepších televizí na trhu, a to jak po stránce kvality obrazu, tak také ve smyslu zvukového podání, celkové vybavenosti a fungování upscalingu z videí nízké kvality. Většina odborných zahraničních testů uvádí tuto řadu ostatně jako nejlepší televize roku 2023.

Jakou má kvalitu obrazu a zvuku

Společnost Sony u svých prémiových řad sází vždy na ty nejmodernější technologie, které ještě dávají finančně alespoň trochu smysl. Proto celá řada Sony A95L OLED obdržela kvalitní QD-OLED panel. Jedná se o moderní kombinaci vrstvy kvantových teček, která je ale podsvětlená OLED panelem. Díky tomu dovede tato technologie reprodukovat prakticky stejně vynikající kontrast, jaký nabízí OLED a doplnit jej o vysoký jas, který mezi přednosti klasických OLED televizí jednoznačně nepatří.

Televize v této řadě samozřejmě nabídnou 4K rozlišení, vysokou obnovovací frekvenci až 120 Hz. Velmi náročné hráče pak potěší, že je tato frekvence variabilní. Zařízení můžete koupit na českém trhu s úhlopříčkou 55, 65 nebo 77 palců. Na své si tedy přijdou téměř všichni. Uvedená cena platí pro úhlopříčku 55″, jakožto nejčastější rozměr televize v domácnostech.

Pro náročné je také dobrou zprávou to, že se Sony soustředí na komplexní uživatelský prožitek. Obrazovka je proto doplněna o solidní reproduktory s výkonem až 60 W. V praxi ovšem platí následující doporučení: pokud si chcete pořídit nejlepší televizi na trhu, doplňte ji také dobře rozmístěnou soustavou reproduktorů. Celkový prožitek se tak výrazně vylepší.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Dostupné úhlopříčky (")

55, 65, 77

Technologie obrazovky

QD-OLED

Rozlišení (px)

4K

Obnovovací frekvence (Hz)

120

Smart TV

Ano

Výkon reproduktorů (W)

60

Jakou má konektivitu

Ve smyslu konektivity jako takové se drží řada Sony A95L OLED standardu. Pětapadesáti palcový model obdržel 4 porty HDMI a 2 další konektory typu USB. Neschází také prakticky všechny typické konektory (anténa, optické audio a další). Jediné co televizi schází je sluchátkový konektor, který však v této cenovce pravděpodobně většina uživatelů ani nepotřebuje (s ohledem na bezdrátové technologie).

K internetu se můžete připojit prostřednictvím kabelu (což doporučujeme), ale nechybí ani bezdrátový modul Wi-Fi. Stejně jako u konkurence osadili inženýři společnosti Sony také Bluetooth, takže připojení bezdrátových sluchátek, klávesnice, myši či dalšího příslušenství nebude žádný problém.

Parametr Tento produkt
WiFi

Ano

Bluetooth

Ano

LAN připojení

Ano

Konektory HDMI

4

Konektory USB

2

Sluchátkový jack

Ne

Digitální audio výstup

Ano

Jaké má funkce a služby

Sony A95L OLED je jakousi výkladní skříní technologií Sony, takže je zřejmé, že nabídne i celou řadu funkcí. V základu musíme výrobce pochválit, že se nesnaží o vlastní operační systém a místo toho jako jediná z televizních špiček sází na Google TV. Díky tomu budete mít k dispozici nepřeberné množství aplikací, a to včetně všech streamovacích služeb.

Obrazovkám nechybí funkce vylepšení obrazu pro vysoký dynamický rozsah, a to sice: Dolby Vision, HDR10 a HLG. Všechna zařízení této řady lze ovládat hlasem, obraz můžete na televizi promítnout prostřednictvím mobilu. Vadit nebude ani to, že máte telefon od Applu, díky AirPlay je propojení hračka.

Parametr Tento produkt
Smart TV

Ano

HbbTV

Ano

Operační systém

Google TV

Funkce vylepšení obrazu

Dolby Vision, HDR10, HLG

Hlasové ovládání

Ano

Zrcadlení obrazu

Ano

Variabilní obnovovací frekvence

Ano

Herní režim

Ano

Netflix

Ano

Disney+

Ano

HBO Max

Ano

Apple AirPlay

Ano

Hodnocení expertů

Velkým překvapením řady Sony A95L jsou hodnocení expertů zejména v zahraničních odborných redakcích, které se testům televizí podrobně věnují. Mezi klady se nejčastěji objevuje perfektní kontrast a podání černé barvy, téměř kompletní absence záškubů obrazu, výborná vybavenost pro hráče i neuvěřitelně vysoký jas. Zápory experti nezmiňují.

Jaké má klady a zápory

Po přečtení předchozích odstavců vám je asi trochu jasné, čím u pozitiv řady Sony A95L začneme. Největším přínosem televizí Sony A95L je totiž kvalita a vysoký jas obrazu. Podle zahraničních testů se daří modelům A95L také zdařile redukovat odlesky okolí, upscaling pracuje na výbornou a nechybí ani velké množství pokročilých funkcí.

Pokud je televize tak dobře vybavena, hledají se zápory zpravidla spíše těžko. V základu je negativem ovšem samozřejmě velmi vysoká pořizovací cena. Na zádech televizoru byste také hledali marně sluchátkový konektor, tím ale výčet prakticky končí.

Jaké jsou alternativy

Sony A95L OLED jakožto nejlepší řada televizí roku reflektuje své schopnosti také vysokou pořizovací cenou. Je tedy nasnadě nabídnout čtenáři levnější, ale podobně vybavenou alternativu. Tou může být řada Samsung S95C rovněž vybavená QD-OLED technologií, vysokou obnovovací frekvencí a výkonnými reproduktory.

Kvalitou obrazu je na tom řada Samsung S95C také výborně, vlajkovým modelům Sony se sice nevyrovná, ale nemá k nim tak daleko, jak by mohl rozdíl v ceně naznačovat.

Závěr

Sony A95L OLED je řada televizí s původem v Japonsku, která cílí na ty nejnáročnější uživatele. Doporučit ji můžeme milovníkům filmů i her, kteří nehledají obrazovku ve striktně daném rozpočtu a vyžadují zkrátka jeden z nejlepších uživatelských zážitků, jakých mohou v domácnosti docílit. Zajímavou alternativou s nižší cenou, ale podobnou vybaveností je pak Samsung S95C.

71 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sony A95L OLED | Hodnocení: Výborné
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Sony A95L OLED

Sony A95L OLED

71 000 Kč Orientační cena