Menu

Amica SPFS 28TLDZP X – Recenze, testy a srovnání

90,4 % Celkové hodnocení

Top 7 v kategorii Kombinované sporáky

Jednotlivá hodnocení

 • 10/10
  Hodnocení spotřeby
 • 8,0/10
  Hodnocení programů
 • 10/10
  Hodnocení funkcí desky
 • 8,4/10
  Hodnocení funkcí trouby

Klady

 • Otočný rožeň
 • Teleskopické rošty

Zápory

 • Chybí kruhové topné těleso
 • Chybí systém čištění
8 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Sporák Amica nabízí klasické čtyři hořáky, jako většina kombinovaných modelů na trhu. Varná deska je vybavená také litinovými rošty, které jsou velmi odolné a snadno se udržují. Kapacita trouby 65 l byla v době psaní recenze (březen 2022) průměr a bude dostačující pro běžnou rodinu. Sporák je také opatřený poklopem, stejně jako více než polovina hodnocených modelů. Poklop chrání zeď za sporákem před šplíchanci a po zaklopení jej můžete využít jako odkládací plochu.

Spotřebou se sporák Amica zařadil do energetické třídy A, do té zároveň patřily všechny další hodnocené modely, dá se tak říct, že spotřebu nemusíte při vašem rozhodování příliš řešit. Co se nabídky režimů pečení týče, vybírat můžete z devíti. To je poměrně slušná nabídka, nejde ale o nic vyloženě nadstandardního, většina sporáků nabízí 8 programů, některé jich mají i 10 a více.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Amica

40 % Amica, 30 % Beko, 10 % Electrolux, 10 % AEG, 10 % Mora
Počet hořáků

4

100 % 4
Objem trouby (l)

65

64,50
Poklop

Ano

80 % Ano, 20 % Ne
Energetická třída

A

100 % A
Spotřeba energie při běžném pečení (kWh)

0,99

0,95
Spotřeba energie při horkovzdušném pečení (kWh)

0,87

0,82
Počet programů pečení

9

40 % 8, 30 % 11, 30 % 9

Vybavení a funkce

Nepostradatelným prvkem výbavy jsou bezpečnostní pojistky hořáků, ty proto samozřejmě nechybí ani sporáku Amica. Bezpečnost zajišťuje také třívrstvé sklo dvířek, díky kterému nehrozí popálení při náhodném dotyku. Sporák je vybavený displejem, na kterém si dokonce pomocí dotykového režimu můžete načasovat vypnutí trouby. Displej i časovač jsou už běžnou výbavou dnešních sporáků, ne vždy jde ale o displej dotykový a některé časovače pouze oznámí konec navoleného času zvukovým signálem, ale troubu nevypnou.

Velmi běžné je elektronické zapalování, díky kterému nebudete muset sporák zapalovat sirkou. Nechybí ani režim grilu či rozmrazování, obojí opět najdete u většiny modelů. Naopak otočný rožeň, kterým tento sporák disponuje, ani zdaleka nepatří ke standardu. Uvnitř trouby najdete také teleskopické výsuvy, které usnadňují manipulaci s plechy.

Ačkoliv má tento sporák také ventilátor, plnohodnotného horkovzdušného pečení se u něj nedočkáte, postrádá totiž kruhové topné těleso. Stejně tak nemáte k dispozici ani žádný specifický systém čištění, jako je například pyrolýza nebo katalýza. Vnitřek trouby je ale potažený snadno čistitelným smaltem, takže by údržba ani tak neměla být velmi náročná.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Elektrické zapalování

Ano

100 % Ano
Bezpečnostní pojistka

Ano

100 % Ano
Horní topné těleso

Ano

100 % Ano
Spodní topné těleso

Ano

100 % Ano
Kruhové topné těleso

Ne

80 % Ano, 20 % Ne
Ventilátor

Ano

100 % Ano
Gril

Ano

100 % Ano
Rozmrazování

Ano

80 % Ano, 10 % Ne, 10 % Neuvedeno
Systém čištění

Černý smalt

50 % Černý smalt, 20 % SimpleSteam, 20 % Žádný, 10 % EcoClean
Displej

Ano

70 % Ano, 30 % Ne
Časovač

Ano

90 % Ano, 10 % Ne
Výška (cm)

85

80 % 85, 10 % 90, 10 % 85,5
Šířka (cm)

50

70 % 50, 20 % 60, 10 % 59,4
Hloubka (cm)

60

90 % 60, 10 % Neuvedeno

Názory uživatelů a odborníků

Podle recenzí uživatelů panuje se sporákem Amica obecná spokojenost. Největší chvály se dočkal poměr ceny a kvality, uživatelé oceňují také přehledné ovládání, slušnou nabídku funkcí a další vychytávky, jako je např. otočný rožeň. Negativa se objevují zřídka a většinou jde spíše o maličkosti, jako je nedostatečná hlasitost zvukové signalizace. Další uživatelské recenze najdete na stránkách Heureka.cz.

Hlavní klady a zápory

Shodně s uživateli můžeme za hlavní pozitivum sporáku Amica označit přívětivou cenu, za kterou dostanete velmi zajímavou výbavu, včetně otočného rožně a teleskopických roštů. Jako hlavní negativum naopak vnímáme absenci kruhového topného tělesa, kvůli které zůstanete ochuzení o možnost pravého horkovzdušného pečení. Slabší stránkou může být také chybějící systém čištění (trouba nemá pyrolýzu, katalýzu ani žádný z „parních“ programů), na funkčnosti se to sice nepodepíše, údržba by ale mohla být jednodušší.

Porovnání s alternativami

Pokud vám parametry sporáku Amica vyhovují, ale chtěli byste trochu ušetřit, za zvážení stojí model Mora K 662 BW. Ten se také řadí do energetické třídy A a kromě nižší ceny nabídne také pravé horkovzdušné pečení a čisticí funkci EcoClean. Amica má oproti tomuto modelu navíc otočný rožeň a poklop hořáků. Objem trouby je u obou sporáků víceméně stejný.

V podobné cenové kategorii jako sporák Amica najdete také model Beko FSM 52321 DXDS. Ani tomu nechybí režim pravého horkovzdušného pečení a čisticí systém (tentokrát s názvem SimpleSteam). Poměrně zásadní nevýhodou by ale pro některé uživatele mohla být kapacita trouby, ta má jen 55 l, a je tak vhodná spíše pro dvojice či jednotlivce. Sporák také nemá otočný rožeň.

Naše hodnocení a závěr

Sporák Amica SPFS 28TLDZP X patří k zajímavým modelům za příznivou cenu. Oproti konkurenci vyniká především některými prvky výbavy, konkrétně u něj najdete otočný rožeň na grilování masa a teleskopické rošty. Na druhou stranu ale postrádá například kruhové topné těleso, které už je dnes u sporáků poměrně časté a je nezbytné pro pravé horkovzdušné pečení. Chybí také speciální systém čištění, ten ale nebývá samozřejmostí. Pokud se bez těchto prvků neobejdete, podívejte se také na recenzi sporáku Mora K 662 BW.

Základním parametrům sporáku Amica nemáme co vytknout, patří do stejné energetické třídy jako většina modelů na trhu, nechybí mu důležité bezpečnostní pojistky a nabízí slušný výběr pečicích režimů. Trouba s kapacitou 65 l by měla stačit i rodinám, ačkoliv nejde o největší objem na trhu.

8 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Amica SPFS 28TLDZP X | Hodnocení: 90,4 %
Eliška působí v naší redakci jako seniorní člen týmu a většinu domácích spotřebičů už za ta léta srovnávání a hodnocení zná jako své boty. K tématům přistupuje komplexně, u kombinovaných sporáků vám tak vysvětlí vše, od typů paliv, přes varianty varných desek až po funkce trouby. Rozhled si získává i zpracováváním dalších témat, jako jsou indukční sporáky, a nebo plynové varné desky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Amica SPFS 28TLDZP X

Amica SPFS 28TLDZP X

8 000 Kč Orientační cena