Recenze a test Apple iPad Pro 12,9 (2021) Wi-Fi | Arecenze
Menu

Recenze a srovnání Apple iPad Pro 12,9 (2021) 1TB

Starší generace v kategorii Nejlepší iOS tablety

Klady

  • Extrémně vysoký výkon
  • Nadstandardní kvalita provedení
  • Kvalitní OLED displej

Zápory

  • Velmi vysoká pořizovací cena
  • Chybí sluchátkový konektor
  • Stále pomalé nabíjení
50 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Jako je tomu už tradičně, i v době psaní této recenze (leden 2022) nabízel nejlepší tablet na trhu americký výrobce s nakousnutým jablkem v logu. iPad Pro 12,9 v sobě kloubí výbornou kvalitu displeje, opravdu extrémní výkon srovnatelný s notebookem a perfektní dílenské zpracování. Hliníkové šasí už po letech tohoto standardu nepřekvapí, kvalita fotoaparátů také odpovídá tomu, co můžete od iPadu očekávat. Co však překvapí, je vylepšená konektivita a lepší displej.

Zařízení disponuje velkou 12,9 palcovou úhlopříčkou, kterou tvoří Retina XDR displej. Jedná se o marketingový název Applu pro OLED panel s podporou vysokého dynamického kontrastu. Rozlišení 2 732 x 2 048 pixelů dává dohromady jemnost displeje 264 pixelů na palec. To můžeme považovat za zcela dostačující. Obnovovací frekvence dosahuje až 120 hertz, přičemž se orientuje podle toho, co na tabletu právě děláte. Tím pomáhá snížit energetické nároky, protože stabilní vysoká obnovovací frekvence by byla poměrně „žravým“ doplňkem. Stylus není součástí balení, lze jej ale samostatně dokoupit.

Kapacita baterie 9 720 mAh sice sama o sobě nic moc neřekne, výrobce ale uvádí také odhadovanou výdrž baterie. Ta by se měla pohybovat okolo 10 hodin a uživatelské zkušenosti tomu odpovídají. Tablet je vybaven konektorem typu USB-C, který oproti předchozí generaci podporuje kromě nabíjení a přenosu dat také standard Thunderbolt 4. Snadno tak připojíte jeden externí displej.

Parametr Tento produkt
Technologie displeje

Mini LED

Úhlopříčka (")

12,9

Rozlišení displeje (px)

2 732 x 2 048

Jemnost displeje

264

Kapacita baterie

9 720

Výdrž baterie podle výrobce

10

Připojení

USB-C

Jack 3,5 mm

Ne

SIM karta

Ano

Navigační systémy

GPS, Glonass

NFC

Ano

Technické parametry

Vývojáři v Applu vybavili tento model trochu překvapivě novým procesorem Apple Silicon M1 s 8 jádry a taktem až 3,2 GHz. To je krok, který nikdo moc nečekal. Tablety tohoto výrobce bývaly dříve osazeny procesory Apple Bionic a nezdálo se, že by na tom potřeboval výrobce něco měnit. Opak se stal pravdou a tablet díky tomu dostal solidní pumpu s ohledem na výkon. Jedná se tak v podstatě o Macbook Pro 13 bez klávesnice. Úložiště recenzovaného modelu disponuje 1 000 GB prostoru, operační paměť pak nabízí pro Apple nadstandardních 16 GB RAM.

Tablety se svými fotoaparáty díru do světa neudělaly a jsou spíše synonymem zbytečného doplňku. Apple se tomuto standardu ale vyhýbá a osazené snímače poskytnou kvalitu více než dostatečnou. Duální kamera nabízí rozlišení 12 a 10 MPx a vede si ve své kategorii zcela nadstandardně. iPad zvládá video při rozlišení 4K a frekvenci 60 snímků za sekundu. Nechybí také populární LiDAR. Ten využijete zejména pro účely rozšířené reality, ale také například při skenování objektů pro účely 3D tisku. Přední kamera nově podporuje rozlišení 12 megapixelů a oddálení zoomem.

Co je neměnné, je operační systém. Zařízení využívá opět iPadOS, z výroby je instalována verze 15. E-SIM karta neschází, takže budete moci prostřednictvím tabletu přijímat signál svého mobilního operátora, a to ať už pro účely telefonních hovorů nebo internetu. Zařízení umožní využít rychlé 5G sítě, pokud je ve vaší lokalitě pokrytí. Navigační systémy jsou k dispozici dvojí, a to GPS a Glonass (GNSS).

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Operační systém

iPadOS

Procesor

Apple M1

Počet jader procesoru

8

Frekvence procesoru (GHz)

3,20

Jednojádrový výkon dle Geekbench 5.4

1 710

Mnohojádrový výkon dle Geekbench 5.4

7 378

Operační paměť (RAM)

16

Velikost úložiště (GB)

1 000

SD karta

Ne

Rozlišení fotoaparátu (Mpx)

12

Názory uživatelů a dalších expertů

Na uživatelská hodnocení se v tomto případě zaměřovat nebudeme. Tablet byl zkrátka v době psaní této recenze (leden 2022) tím nejlepším, co bylo možno zakoupit. Negativní recenze tak doslova neexistovaly.

Odborníci označují ve svých hodnoceních tablet za extrémně výkonný, vybavený výbornými reproduktory. Oceňují dlouhou podporu aktualizací operačního systému a také perfektní podání obrazu displeje. Pokud bychom měli u expertů hledat nějaká negativa, bylo by to pomalejší nabíjení a limitovanost operačního systému iPadOS. S využitím Apple M1 a velkou úhlopříčkou by se zkrátka dalo uvažovat o využití plnotučného MacOS, stejně jako u Macbooků.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

S hodnocením jiných odborníků se do značné míry ztotožňujeme. Zařízení pokládáme za opravdu zdařilý kousek, vybavený takovým výkonem, jaký jsme ani neočekávali. Kvalitní displej a podpora stylusu přímo vybízejí k využití zařízení grafiky, dobrý fotoaparát překvapuje s ohledem na to, že se stále jedná o tablet. LiDAR byl osazen již v minulosti, nepřestalo se však jednat o hodnotný doplněk a pravděpodobně se časem začne objevovat i u konkurence. Zatím tomu tak není, proto možnost jeho využití považujeme za příjemné zpestření.

Bohužel se Apple drží některých věcí, které bychom raději už opustili. S ohledem na cenovou kategorii tohoto zařízení, by se dalo očekávat například rychlejší nabíjení nebo třeba sluchátkový konektor. Otvor pro stylus, obdobně jako to dělá Samsung u mobilů řady Note, by nebyl k zahození, ostatně tento tablet ocení zejména profesionálové. Trochu překvapivé je stálé použití operačního systému iPadOS, který je oproti MacOS limitovanější. A chválit to nemůžeme. Ostatně úhlopříčka tohoto tabletu je téměř shodná s Macbookem Air, a tak se použití notebookového systému přímo nabízí.

Závěrečné shrnutí

Jestliže pracujete s grafikou, stříháte videa, nebo prostě jen sháníte to nejlepší, co může trh nabídnout, iPad 12,9 Pro M1 je pro vás jednoznačně nejlepší volbou. Díky extrémnímu výkonu, vylepšené konektivitě a kvalitnímu displeji zařízení téměř nic neschází. Fotoaparáty na zádech zůstaly stejné jako v minulé generaci, selfie kamera se ale dočkala většího vylepšení.

Pokud vám tento model cenově nevyhovuje, což si lze s ohledem na opravdu vysokou cenovku snadno představit, podívejte se na levnější Apple iPad Pro 11. Ten je sice ještě vybaven původním Apple Bionic procesorem, naprosté většině uživatelů však s ohledem k ceně vyhoví perfektně.

50 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apple iPad Pro 12,9 (2021) 1TB
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je redaktorem technického ražení. Jeho ranní kávou, denním chlebem i večerníčkem jsou pořady zaměřené na technologické novinky, je tak stále v obraze. V článku zaměřeném na výběr tabletu s iOS vám přiblíží, jaké jsou nejsilnější, ale i nejslabší místa tohoto systému. Jeho články najdete také u iOS mobilů nebo MacBooků.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Apple iPad Pro 12,9 (2021) 1TB

Apple iPad Pro 12,9 (2021) 1TB

50 000 Kč Orientační cena