Menu

ECG PCB 82120 – Recenze, testy a srovnání

77,6 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Velké domácí pekárny

Klady

  • Ve většině ohledů průměrná
  • Krátký program rychlého pečení
  • Velký průzor ve víku

Zápory

  • Hnětače bez nepřilnavého povrchu
  • Popisky tlačítek v angličtině
  • Displej bez podsvícení
1 900 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Domácí pekárna ECG PCB 82120 je k dostání za příznivou cenu, a přitom má relativně velkou kapacitu, slušný výkon i bohatou nabídku programů a funkcí. Maximální hmotnost bochníku, který v ní upečete, je 1250 gramů, což bohatě postačí i vícečlenným domácnostem. Samozřejmě nemusíte péct vždy takto velký kus, na výběr máte, podobně jako u většiny ostatních produktů, ze tří velikostí. To samé platí pro tři nabízené stupně propečení kůrky. Pekárna má příkon 850 W, ačkoliv se najdou i modely s téměř dvojnásobným příkonem, rozhodně nepeče nijak výrazně pomalu, jak si později upřesníme.

Ovládání pekárny je membránové, s tím se ostatně setkáte u těchto přístrojů nejčastěji. Uvnitř pečicí nádoby najdete dva hnětače, což je pro model s takovýmto objemem standard. Níže v tabulce si můžete zkontrolovat také rozměry pekárny, jelikož se řadí k objemnějším modelům, není ani vyloženě drobná.

Unboxing a video z testování

Parametr Tento produkt
Výrobce

ECG

Maximální hmotnost bochníku (g)

1 250

Příkon (W)

850

Počet hnětacích háků v nádobě

2

Počet velikostí bochníku

3

Stupně propečení kůrky

3

Ovládání

Membránové

Šířka (cm)

27,3

Hloubka (cm)

42

Výška (cm)

27

Hmotnost (kg)

5,9

Programy

Programová nabídka se skládá z dvanácti různých variant. Kromě klasických bílých chlebů nabízí tato pekárna program pro chléb celozrnný, sladký nebo francouzský, připravit v ní můžete i kynuté těsto (například na pizzu), těsto na těstoviny nebo koláč. Výrobci mysleli také na lidi s bezlepkovou dietou a připravili pro ně speciální Gluten free program. Specifický je také program JAM na výrobu džemů a marmelád. Některé pekárny umí vyrábět například také jogurt, s tím si ale tento výrobek od ECG již neporadí. Nezvládá ani vaření rýže, přípravu kaší a nemá ani nastavitelný program, který byste si mohli přizpůsobit podle svých představ.

Parametr Tento produkt
Počet programů

12

Bezlepkové pečení

Ano

Rychlé pečení

Ano

Marmeláda/džem

Ano

Výroba jogurtu

Ne

Vaření rýže

Ne

Nastavitelný program

Ne

Vybavení a funkce

Navzdory nízké ceně se ani v kategorii vybavení a funkcí nesetkáme s žádným výrazným nedostatkem. Mezi samozřejmosti, které najdete u všech námi srovnávaných produktů, patří displej, schopnost udržování teploty po upečení (po dobu 60 minut) a průhledné víko. Nechybí ani odložený start a paměť při výpadku proudu. Poslední zmiňovaná funkce dokáže zareagovat na krátkodobý výpadek a po dobu deseti minut si zapamatuje nastavení, ve kterém pak bude automaticky pokračovat. Pokud bude výpadek delší, budete muset program nastavit znovu ručně. Některé pekárny mívají paměť až 15 minut, delší ale obvykle nebývá.

Pekárna disponuje také zvukovým signálem, kterým vás upozorní na konec pečení. Z námi sledovaných funkcí jí tak chybí pouze automatické přidávání ingrediencí, což je vychytávka, se kterou se setkáme jen u několika pekáren na trhu a u takto levného spotřebiče ji nemůžeme očekávat.

Ve výbavě najdete také háček na vyjmutí hnětačů, odměrnou lžíci a plastovou odměrku. Ta při našem testování prakticky okamžitě praskla, při pouhém otírání utěrkou, nejde tedy pravděpodobně o nijak zvlášť odolný plast. Pečicí nádobu má pekárna jen jednu, u některých konkurenčních modelů jich najdete i vícero. Její provedení je klasické – hliníkové s nepřilnavou úpravou.

Parametr Tento produkt
Paměť při výpadku el. proudu (min)

10

Možnost pozastavení programu

Ne

Odložený start (hod)

15

Udržování teploty po upečení

Ano

Displej

Ano

Akustický signál

Ano

Automatické přidávání ingrediencí

Ne

Počet pečicích nádob ve výbavě

1

Háček pro vyjmutí hnětačů

Ano

Odměrka

Ano

Průhledné víko

Ano

Komfort používání

Už při prvním pohledu na pekárnu ECG nastane pro některé uživatele problém – popisky tlačítek jsou totiž v angličtině. V českém návodu je sice vše přehledně vysvětleno, např. starší osoby ale pravděpodobně nebudou nadšené, když budou muset opakovaně hledat název každého programu v návodu. Pokud jde o samotný návod k použití, hodnotíme jej jako dostatečně přehledný a detailní. Dozvíte se, jak při pečení postupovat, v jakém pořadí přidávat ingredience atd. Nechybí ani rady, jak vyřešit nejčastější potíže. Co ovšem v návodu postrádáme, jsou doporučené recepty. Ty si sice můžete stáhnout z internetu, pro staršího člověka ale opět nepůjde o ideální řešení, zvlášť když u konkurenčních modelů někdy najdete přiloženou celou kuchařku.

Když už se z fáze pročítání návodu dostanete k samotnému použití, zjistíte, že k vyjmutí a zasazení nádoby do pekárny je potřeba trochu zabrat, např. jednou rukou pravděpodobně nepochodíte. Minimálně u modelů se dvěma hnětači jde ale o obvyklý případ. Další úkony, jako je otevírání víka, nastavování programu apod. jsou naopak zcela jednoduché. Ovšem displej není podsvícený, při horším světle tak může být špatně čitelný.

Hlučnost 66,5 dB patřila mezi testovanými pekárnami k vyšší, i nejtišší model ale vydával více než 60 dB. Jako nedostatek vnímáme povrchovou úpravu hnětačů, která není nepřilnavá. Těsto se tak na hnětače často připeče a v bochníku zůstávají po vytažení velké nevzhledné díry. Čištění je i přesto naštěstí jednoduché, dokonce i připečené těsto se během několika málo minut pod vodou odmočí a nádobu pekárny vyčistíte bez větší námahy. Těsto zůstává pouze v otvorech hnětačů, tomu se ale nevyhnete pravděpodobně u žádné pekárny.

Parametr Tento produkt
Popisky v češtině

Ne

Recepty v návodu

Ne

Řešení problémů v návodu

Ano

Otevírání víka

Jednoduché

Vyjmutí a nasazení nádoby

Vyžaduje sílu

Hlučnost

66,5

Hnětače zůstávají v bochníku

Ano

Připékání těsta na hnětače

Ano

Čištění

Jednoduché

Výsledky pečení

Co se výsledků pečení týče, pekárna ECG poměrně zdatně držela krok i s dražšími modely. Její bochníky byly rovnoměrně propečené, ačkoliv u některých nebyl tvar úplně dokonalý. Kůrka sice byla v horní části světlejší, to je ale u větších modelů s okýnkem ve víku obvyklé. Přesto byla dostatečně křupavá.

V tabulce níže najdete délku jednotlivých programů, které jsme použili. Nejdelší bylo pečení celozrnného chleba, téměř tři a půl hodiny, některé pekárny totéž zvládnou i pod 3 h. Pozitivním překvapením byl naopak rychlý program, který nezabere ani hodinu a půl.

Parametr Tento produkt
Tvar bochníku

Někdy nerovnoměrný

Barva

Nahoře světlejší

Kůrka

Křupavá

Délka standardního programu - 1kg bochník (h:min)

3:05

Délka pečení celozrnného chleba - 1kg bochník (h:min)

3:25

Délka pečení sladkého chleba - 1kg bochník (h:min)

3:01

Délka rychlého programu - 1kg bochník (h:min)

1:18

Názory uživatelů a odborníků

Hodnocení uživatelů se víceméně shoduje s našimi poznatky, které už jsme zmínili výše. Někteří uživatelé pekárně vyčítají cizojazyčné popisky, horší čitelnost displeje nebo připékání těsta na hnětače. Obecně ji ale většina uživatelů hodnotí kladně a chválí poměr kvality a ceny. Podle některých jde dokonce o tichý model, vnímání hlučnost je ale dost subjektivní.

Klady a zápory

Výhodou pekárny ECG je poměr ceny a výkonu, v řadě ohledů si nezadá s dražšími modely. Potěší krátkým programem na rychlé pečení, nabídne užitečné programy i jednoduché ovládání. Nevýhodou ale mohou být cizojazyčné popisky, horší čitelnost displeje a zejména hnětače, na které se připéká těsto.

Naše hodnocení a závěr

Domácí pekárna ECG PCB sice patří k levnějším modelům, peče ale stále velmi dobře. Chléb z této pekárny je srovnatelný s pečivem připraveným ve výrazně dražších přístrojích. Její nabídka programů je na dnešní poměry spíše základní, pokud ale nepatříte zrovna k experimentátorům, výběr ze 12 režimů vám dost možná bude stačit. Ovládání pekárny není nijak komplikované, ztížit jej ale mohou cizojazyčné popisky. K pekárně dostanete poměrně přehledný a obsáhlý návod, nezahrnuje ale doporučené recepty. Výsledky pečení hodnotíme vcelku pozitivně, opakovaným problémem ale bylo připékání těsta na hnětače, které nemají nepřilnavou úpravu.

Kapacita 1 250 g je vhodná pro menší rodinu, pokud hledáte objemnější model, lépe vyhovovat by vám mohla například pekárna ETA 7149, kterou jsme také otestovali.

1 900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: ECG PCB 82120 | Hodnocení: 77,6 %
Eliška se jako redaktorka většinou zaměřuje na velké domácí spotřebiče. Pečení ale patří mezi její záliby, a ujala se proto i domácích pekáren. Tématu se pečlivě věnuje a díky několikaletým zkušenostem se srovnáváním produktů vám poradí, jak vybrat vhodnou domácí pekárnu a nenaletět. Z kuchyňských pomocníků má na starosti třeba také stolní trouby, klasické trouby a různé typy vařičů.

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze ECG PCB 82120

ECG PCB 82120

1 900 Kč Orientační cena