Menu

ETA 7149 – Recenze, testy a srovnání

81,1 % Celkové hodnocení

S dotykovým displejem v kategorii Velké domácí pekárny

Klady

  • Bochník o velikosti až 1 500 g
  • Nastavitelný program
  • Dotykové ovládání

Zápory

  • Vyšší cena
  • V některých ohledech průměrná
  • Složitější manipulace s nádobou
3 400 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Pekárnu Eta 7149 využijí méně početné domácnosti i větší rodiny, protože v ní lze péct tři velikosti chlebů s hmotností od 1 000 do 1 500 g. Díky příkonu 850 W se dokáže rychle zahřát, o důkladné prohnětení těsta se potom postarají dva hnětací háky. Pekárna Eta 7149 se ovládá pomocí dotykového displeje, většina modelů na trhu má spíše membránové ovládání. Dotykové ovládání působí velmi čistým a moderním dojmem, při testování se nám ale několikrát stalo, že jsme pekárnu aktivovali nebo přenastavili omylem, stačí k tomu o displej pouze zavadit.

Pozitivem je, že při zahájení programu už žádné přenastavení nehrozí, pekárna má pro tyto případy zámek displeje. Při nastavování programu můžete kromě tří velikostí bochníku volit také mezi třemi stupni propečení, to má většina domácích pekáren stejné. Rozměrově jde pochopitelně o větší model, jak se můžete přesvědčit v tabulce.

Unboxing a video z testování

Parametr Tento produkt
Výrobce

Eta

Maximální hmotnost bochníku (g)

1 500

Příkon (W)

850

Počet hnětacích háků v nádobě

2

Počet velikostí bochníku

3

Stupně propečení kůrky

3

Ovládání

Membránové

Šířka (cm)

26,5

Hloubka (cm)

44

Výška (cm)

30

Hmotnost (kg)

6,5

Programy

Pekárna značky Eta nabízí 12 pečících programů, což byl v našem srovnání spíše průměr, existují i přístroje s 20 programy. Nechybí jí však žádná podstatná funkce, v pekárně můžete kromě klasického chleba upéct také bezlepkový bochník, připravit marmeládu i jogurt, především ten není vždy standardem. Jako všechny pekárny umožňuje i tato rychlé pečení v případě nedostatku času. Oproti levnějším modelům nabízí tato pekárna také speciální program, který si můžete přizpůsobit podle sebe.

Parametr Tento produkt
Počet programů

12

Bezlepkové pečení

Ano

Rychlé pečení

Ano

Marmeláda/džem

Ano

Výroba jogurtu

Ano

Vaření rýže

Ne

Nastavitelný program

Ano

Vybavení a funkce

Pro běžné užití se pekárna Eta 7149 může pochlubit všemi základními funkcemi, myslí však i na nepředvídatelné situace. Pokud vám v průběhu pečení vypadne proud, přístroj si zapamatuje proces po dobu 10 minut a při obnově elektřiny v něm bude pokračovat. Je ovšem na místě zmínit, že některé pekárny mají paměť i 15minutovou.

Není nic lepšího než vůně čerstvě upečeného chleba, i tu může přístroj nabídnout. Na pekárně lze totiž odložit start až o 15 hodin, abyste vždy přišli k hotovému. A ani když se zpozdíte, nemusíte být o čerstvý výrobek ochuzeni, pekárna umí po upečení udržet teplotu po dobu jedné hodiny. Obojí je u dnešních domácích pekáren obvyklé.

Z vybavení má model 7149 jednu pečicí nádobu, háček pro vyjmutí hnětačů před pečením, odměrnou lžíci a odměrku na ingredience, tedy standardní sestavu. Jako všechny pekárny disponuje i tato displejem a zvukovou signalizací. Neumí však automaticky přidávat ingredience v průběhu pečení, to je poměrně neobvyklá funkce. Na druhou stranu jde o jeden z mála modelů na trhu, u kterého můžete pozastavit program.

Parametr Tento produkt
Paměť při výpadku el. proudu (min)

10

Možnost pozastavení programu

Ano

Odložený start (hod)

15

Udržování teploty po upečení

Ano

Displej

Ano

Akustický signál

Ano

Automatické přidávání ingrediencí

Ne

Počet pečicích nádob ve výbavě

1

Háček pro vyjmutí hnětačů

Ano

Odměrka

Ano

Průhledné víko

Ano

Komfort používání

Výhodou pekárny Eta jsou popisky v češtině, to bohužel není u domácích pekáren zcela obvyklé, často se setkáte s modely, které mají všechna tlačítka a výčet programů popsané anglicky. S pekárnou dostanete také návod k použití, ve kterém nechybí rady k používání ani informace, jak řešit různé potíže. V návodu najdete také tři základní recepty. Další sice můžete stáhnout z internetu, u některých konkurenčních pekáren ale najdete rovnou celou kuchařku.

Manipulace s pekárnou je oproti některým konkurentkám trošku složitější, zejména pokud jde o otevírání víka. Většina pekáren má po stranách víka vyčnívající „pacičky“, za které víko lehce zvednete. Tato pekárna má zapuštěné madlo, které není úplně pohodlné pro osoby, které nemají drobné ruce. Ve spojení s tím, že je víko magnetické, a při odklápění tak klade lehký odpor, může být otevírání víka pro některé uživatele nepohodlné.

Trochu síly vyžaduje i vyndávání a zasazování pečicí nádoby, to je ale u pekáren poměrně obvyklé a je třeba s tím počítat. Naopak čištění je zcela bezproblémové a díky nepřilnavému povrchu pečicí nádoby i hnětačů je jejich umytí otázkou chvilky. Nepřilnavé hnětače s sebou nesou i další výhodu – nepřipéká se na ně těsto. U této pekárny dokonce někdy zůstanou v pečicí nádobě a nemusíte je z bochníku ani vytahovat. V pečivu potom zanechávají minimální stopy. Pochválit musíme také hlučnost pekárny, při práci vydává cca 62,2 dB. Ačkoliv hlučnější modely vykazují hodnoty jen o pár decibelů vyšší, při praktickém testování byla tato pekárna slyšitelně tišší než ostatní.

Parametr Tento produkt
Popisky v češtině

Ano

Recepty v návodu

Pouze základní

Řešení problémů v návodu

Ano

Otevírání víka

Složitější

Vyjmutí a nasazení nádoby

Vyžaduje sílu

Hlučnost

62,2

Hnětače zůstávají v bochníku

Spíše ne

Připékání těsta na hnětače

Ne

Čištění

Jednoduché

Výsledky pečení

Při pečení s pekárnou Eta jsme se opakovaně setkávali s jedním neduhem, tím jsou propadlé bochníky. Neznamená to, že by pekárna byla nějak špatná, ale je dobré dopředu počítat s tím, že možná budete muset některé recepty zkoušet opakovaně a vychytávat mouchy. Stejně jako u dalších rozměrnějších modelů s průzorem, i z této pekárny dostanete bochník, který je nahoře trochu světlejší než po stranách. To není na závadu, jen se hůře odhaduje, zda už je chléb hotový. I tak ale byla kůrka vždy dostatečně křupavá.

Co se délky programů týče, pekárna nás trochu negativně překvapila svým rychlým programem. Ten zabere cca 2 hodiny, zatímco některé jiné pekárny si se stejným chlebem poradí i za méně než hodinu a půl. Ostatní programy už měly vcelku standardní délku.

Parametr Tento produkt
Tvar bochníku

Někdy nerovnoměrný

Barva

Nahoře světlejší

Kůrka

Křupavá

Délka standardního programu - 1kg bochník (h:min)

3:05

Délka pečení celozrnného chleba - 1kg bochník (h:min)

3:05

Délka pečení sladkého chleba - 1kg bochník (h:min)

3:25

Délka rychlého programu - 1kg bochník (h:min)

2:05

Názory uživatelů a odborníků

V současnosti (prosinec 2021) patří pekárna Eta k nejoblíbenějším modelům na českém trhu. Pekárna podle uživatelů dobře peče, snadno se čistí a je i poměrně tichá. Uživatelé oceňují také velký přehledný displej a jednoduché ovládání. Jako negativum se častěji opakovalo složitější vyndávání a zasazování pečicí nádoby. Podle některých uživatelů se také boční plechy snadno nedopatřením prohnou.

Klady a zápory

Nespornou výhodou pekárny Eta je nastavitelný program, který si můžete přizpůsobit podle svých potřeb. Pozitivně hodnotíme také poměrně nízkou hlučnost, nepřilnavý povrch hnětačů a moderní dotykové ovládání. Některé úkony, jako je otevírání víka či manipulace s pečicí nádobou, jsou ale složitější. Pekárna také patří k dražším modelům, v řadě ohledů je ale spíše průměrná.

Naše hodnocení a závěr

Pekárnu Eta 7149 doporučujeme spíše do větších domácností, protože dokáže upéct bochník až o hmotnosti 1 500 g. Pokud byste chtěli menší, i to je možné, můžete si vybrat celkem ze tří velikostí chleba a k tomu navíc i ze tří stupňů propečení kůrky. Tato pekárna se dvěma hnětacími háky nabídne víceméně průměrný výběr programů. Můžete v ní ale upéct i bezlepkový chleba, připravit marmeládu, a dokonce i jogurt. Nechybí ani nastavitelný program, který si můžete sami upravit.

Nevýhodou je složitější otevírání i vkládání pečicí nádoby, naopak čištění je otázkou chvilky a pekárna je relativně tichá. Celkově jde o velmi slušný model, v dané cenové kategorii bychom ale ocenili i větší nabídku programů nebo pestřejší výbavu. S obojím se můžete setkat např. u pekárny Tefal PF 611838.

3 400 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: ETA 7149 | Hodnocení: 81,1 %
Eliška se jako redaktorka většinou zaměřuje na velké domácí spotřebiče. Pečení ale patří mezi její záliby, a ujala se proto i domácích pekáren. Tématu se pečlivě věnuje a díky několikaletým zkušenostem se srovnáváním produktů vám poradí, jak vybrat vhodnou domácí pekárnu a nenaletět. Z kuchyňských pomocníků má na starosti třeba také stolní trouby, klasické trouby a různé typy vařičů.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze ETA 7149

ETA 7149

3 400 Kč Orientační cena