Recenze a test Sana SBM Basic | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Sana SBM Basic

23. místo
66,7 % Celkové hodnocení
 • Velikost bochníku až 1 700 g
 • Výroba marmelády i jogurtu
 • Bezlepkové pečení
 • Nemá paměť při výpadku proudu
 • Neumí udržovat teplotu po upečení
 • Pouze jedna pečící nádoba
5 700 Kč Orientační cena
 • 10/10
  Hnětení a pečení
 • 4,0/10
  Údržba a nastavení
 • 6,6/10
  Programy
 • 6,0/10
  Vybavení a funkce
 • 66,7 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Předností domácí pekárny značky Sana je velikost bochníku, který v ní můžete upéct. Jedná se o chleba až o gramáži 1 700 g, který vystačí i pro mnohačlennou rodinu. Minimální hmotnost bochníku je 500 g, tudíž si v tomto rozpětí najde svou ideální velikost chleba téměř každý. Počet velikostí bochníku není specifikován, záleží na vašem individuálním nastavení, stejně jako u stupňů propečení kůrky, kde je výchozí hodnotou pouze jeden způsob. Můžete si ovšem nastavit více či méně stupňů pečení a také vlastní dobu procesu; jak bude chleba upečený, tedy závisí jen na vás. Plusem jsou dva hnětací háky, které zajistí účinné zpracování těsta. Dva jsou lepší než jeden hák, ačkoli nejsou standardem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Sana

22 % Eta, 17 % Tefal, 9 % Guzzanti, 4 % Kenwood, 4 % Gorenje, 4 % ECG, 4 % Russell Hobbs, 4 % Bravo, 4 % Livoo, 4 % Sana, 4 % Klarstein, 4 % Domo, 4 % G3Ferrari, 4 % Beper, 4 % Sencor
Maximální hmotnost bochníku (g)

1 700

1 252,17
Příkon (W)

815

819,77
Počet hnětacích háků v nádobě

2

57 % 2, 43 % 1
Stupně propečení kůrky

1

87 % 3, 9 % 4, 4 % 1
Ovládání

Dotykové / membránové

87 % Dotykové / membránové, 13 % Tlačítka

Programy

Domácí pekárna Sana SBM Basic nabízí 7 programů, toto číslo je však pouze orientační. Programy jsou totiž variabilní a můžete si je nastavovat a měnit dle vašich preferencí. V tomto ohledu zde najdete širokou škálu možností. V základu sice nenabízí program rychlého pečení, můžete si jej však nastavit manuálně. Setkáte se zde s možností bezlepkového pečení, které potěší nejen celiaky. Tato domácí pekárna zvládne připravit také marmeládu nebo jogurt, což neumožňuje většina produktů v našem srovnání.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet programů

7

14,09
Program bezlepkové pečení

Ano

91 % Ano, 9 % Ne
Program rychlé pečení

Ne

96 % Ano, 4 % Ne
Program marmeláda/džem

Ano

96 % Ano, 4 % Ne
Program výroba jogurtu

Ano

52 % Ano, 48 % Ne

Vybavení a funkce

Co se týče vybavení a funkcí, spadá tento model do průměrné, místy i podprůměrné třídy v našem srovnání (červen 2020). Vypadne-li vám v domácnosti proud, přístroj si nezapamatuje, kde při pečení skončil, a musíte tak proces znovu nastavit ručně. Oficiálně nenabízí ani udržování teploty po upečení. Toho lze sice docílit tím, že po dokončení všech fází pečení přidáte do programu ještě jednu s nižší teplotou, pekárna je ale stavěna tak, aby po upečení vychladla, a nebylo tak obtížné vyndat nádobu s chlebem.

Nedočkáte se zde ani automatického přidávání ingrediencí, to je však spíše výjimečná funkce. Můžete však odložit start pečení až o 10 hodin, což se hodí v případě, potřebujete-li, aby těsto nakynulo. Za běžné lze považovat zvukové signály, displej či háčky pro vyjmutí hnětačů, které ani této pekárně nechybí. Hodit se bude také odměrka na suroviny. Pekárna značky Sana váží 10 kg, což je vyšší hmotnost, nedoporučujeme ji proto tam, kde je s ní nutná častá manipulace, například přenášení či vyndávání a sklízení do skříně.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Paměť při výpadku el. proudu (min)

0

8,95
Odložený start (hod)

10

14,91
Udržování teploty po upečení

Ne

91 % Ano, 4 % Ne, 4 % Neuvedeno
Displej

Ano

100 % Ano
Akustický signál

Ano

100 % Ano
Automatické přidávání ingrediencí

Ne

87 % Ne, 13 % Ano
Počet pečících nádob ve výbavě

1

83 % 1, 13 % 2, 4 % 4
Háček pro vyjmutí hnětačů

Ano

91 % Ano, 9 % Ne
Odměrka

Ano

100 % Ano
Průhledné víko

Ano

96 % Ano, 4 % Ne
Šířka (cm)

40

33,44
Hloubka (cm)

23

30,56
Výška (cm)

30

31,81
Hmotnost (kg)

10

6,49

Naše hodnocení a závěr

Díky variabilnímu nastavení 7 programů a hmotnosti chleba od 500 g do 1 700 g se tato pekárna hodí pro náročnější uživatele, do menších i početných domácností. Jaký chleba v ní upečete, záleží jen na vás, programy i jednotlivé fáze lze totiž obměňovat. Kromě bezlepkového bochníku umí navíc připravit i marmeládu nebo jogurt. Potěší také dva hnětače, které zpracují těsto lépe než jeden, háčky na vyjmutí hnětačů či odměrka.

Svými funkcemi však pekárna Sana SBM Basic nevyniká. Neumí obnovit provoz po výpadku proudu, udržovat teplotu po upečení ani sama přidávat ingredience, například semínka či jiné posypky na chleba. Nepřehlédnutelná je také její vysoká hmotnost 10 kg, která se může negativně projevit například při častém přenášení. Disponuje také pouze jednou pečící nádobou. Chcete-li pekárnu s více nádobami, která navíc umí udržovat teplotu po upečení, doporučujeme Tefal PF 611838.

5 700 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová, Karolína Šerá | Datum: | Produkt: Sana SBM Basic | Hodnocení: 66,7 %
Eliška Srncová se jako redaktorka většinou zaměřuje na velké domácí spotřebiče. Pečení ale patří mezi její záliby a ujala se proto i domácích pekáren. Tématu se pečlivě věnuje a díky několikaletým zkušenostem se srovnáváním produktů vám poradí, jak vybrat vhodnou domácí pekárnu a nenaletět. Z kuchyňských pomocníků má na starosti třeba také stolní trouby, klasické trouby a různé typy vařičů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sana SBM Basic

Sana SBM Basic

23. místo  v porovnání
5 700 Kč Orientační cena