Recenze a test Tefal PF 220838 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Tefal PF 220838

86,8 % Celkové hodnocení

Netypický design v kategorii Malé domácí pekárny

Klady

  • 17 programů včetně přípravy rýže
  • Netypický design
  • Kompaktní rozměry

Zápory

  • Chybí okénko ve víku
  • Nemá nastavitelný program
  • Hlučnější při hnětení
2 600 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Domácí pekárna Tefal PF 220838 vykazuje příkon 650 W, který by měl být pro přístroj jejích rozměrů zcela dostačující. Pojme totiž maximálně 1 kg surovin, a řadí se tak mezi menší domácí pekárny. Díky tomu není problém, že má pekárna jen jeden hnětací hák, její forma je čtvercová, a tak je jeden hák dostačující na dobré promísení těsta. Jak už je na trhu standardem, na výběr máte ze tří velikostí bochníku a tří stupňů propečení kůrky. Ovládání je membránové, s tím se opět setkáte u většiny pekáren na trhu.

V tabulce níže najdete také rozměry pekárny, jde víceméně o krychli o hraně 30 cm. To může být pro řadu uživatelů lákavé, jelikož ji poměrně dobře uskladníte, nezabere mnoho místa na lince ani na poličce. Na škodu rozhodně není ani zajímavé designové provedení.

Unboxing a video z testování

Parametr Tento produkt
Výrobce

Tefal

Maximální hmotnost bochníku (g)

1 000

Příkon (W)

650

Počet hnětacích háků v nádobě

1

Počet velikostí bochníku

3

Stupně propečení kůrky

3

Ovládání

Membránové

Šířka (cm)

29

Hloubka (cm)

32

Výška (cm)

30

Hmotnost (kg)

4,3

Programy

Domácí pekárna Tefal potěší počtem programů, vybírat si můžete mezi 17, což je v našem srovnání nadprůměrná hodnota. Mimo jiné mezi nimi najdete také bezlepkové pečení či přípravu marmelády. V časové tísni jistě využijete i funkci rychlého pečení. Mezi konkurenčními modely vyniká programy na přípravu obilovin, ať už ve formě kaše, nebo i přílohové rýže. Nemá ovšem program, který byste si mohli nastavit podle sebe.

Parametr Tento produkt
Počet programů

17

Bezlepkové pečení

Ano

Rychlé pečení

Ano

Marmeláda/džem

Ano

Výroba jogurtu

Ne

Vaření rýže

Ano

Nastavitelný program

Ne

Vybavení a funkce

Pekárnu značky Tefal považujeme za uživatelsky přívětivou. Pokud vám v domácnosti vypadne proud, dokáže tento model zachovat paměť až po dobu 7 minut a při opětovném spuštění v tomto čase pokračovat v procesu. Řada pekáren má ovšem až 15minutovou paměť, jde tak spíše o slabší výsledek. Chcete-li přijít ráno či večer k čerstvě upečenému bochníku, bude se hodit také odložený start, který lze navolit až na 15 hodin, to je u pekáren standard. V případě, že se zpozdíte, umí pekárna po dopečení udržet hodinu stálou teplotu.

Samozřejmostí je displej či zvuková signalizace, tato pekárna však v průběhu pečení neumí sama přidávat ingredience. Ve výbavě najdete pouze jednu pečicí nádobu, nechybí však odměrka, odměrná lžíce nebo háček pro vyjmutí hnětače z bochníku.

Oproti některým konkurenčním modelům nemá tato pekárna průzor ve víku. To může být zejména pro začínající uživatele trochu znervózňující, po celou dobu pečení nevíte, co se v pekárně děje a otevírání víka se nedoporučuje. Z fyzicky testovaných modelů měla ale tato pekárna nejlépe propečenou kůrku na vrchní straně bochníku, což může být i chybějícím průzorem, od kovového vnitřku víka se totiž lépe odráží teplo.

Parametr Tento produkt
Paměť při výpadku el. proudu (min)

7

Možnost pozastavení programu

Ne

Odložený start (hod)

15

Udržování teploty po upečení

Ano

Displej

Ano

Akustický signál

Ano

Automatické přidávání ingrediencí

Ne

Počet pečicích nádob ve výbavě

1

Háček pro vyjmutí hnětačů

Ano

Odměrka

Ano

Průhledné víko

Ne

Komfort používání

Pekárna Tefal trpí poměrně častým neduhem, tím jsou cizojazyčné popisky. V tomto případě výrobce postupoval fikaně, k pekárně totiž dostanete také sadu nálepek v češtině, kterými si můžete popisky na pekárně přelepit. Návod už je samozřejmě v českém jazyce a rozhodně si nemůžeme stěžovat, že by nebyl dostatečně obsáhlý. Dozvíte se, jak obsluhovat pekárnu, jak postupovat při problémech i jaké ingredience používat atd. Recepty sice v návodu nenajdete, s pekárnou ale dostanete rovnou malou kuchařku.

Výhodou tohoto malého modelu může být velmi snadné sestavování. Zatímco u některých pekáren musíte pečicí nádobu dovnitř vyloženě natlačit a i vyndávání vyžaduje určitou sílu, u této se opravdu namáhat nemusíte. Ve spodní části nádoby je jen jedno ozubené kolečko, které pohodlně zapadne na své místo. Toto kolečko je bohužel plastové, možná tak bude mít kratší životnost než kovový mechanizmus některých jiných pekáren, zejména starší lidé ale pravděpodobně ocení jednodušší používání.

Hnětač pekárny má nepřilnavý povrch a ačkoliv se často zapeče do bochníku, vyndáte jej bez potíží, a hlavně bez větších škod na pečivu. Následné čištění je, stejně jako u většiny pekáren, zcela jednoduché, vystačíte si klidně jen s žínkou a vodou. Při míchání surovin (nejhlučnější část pečicího programu) jsme naměřili hlučnost 64,9 dB, ta není u pekáren vyloženě vysoká, ale ani nízká. Zajímavý je zvukový rozsah tohoto modelu, v některých fázích zní trochu jako startující vysavač. Pečení přes noc tak bude vhodné jen pokud máte kuchyni v dostatečné vzdálenosti od ložnice, to ale bude pravděpodobně případ většiny domácích pekáren.

Parametr Tento produkt
Popisky v češtině

Nálepky k přelepení

Recepty v návodu

Samostatná kuchařka

Řešení problémů v návodu

Ano

Otevírání víka

Jednoduché

Vyjmutí a nasazení nádoby

Velmi snadné

Hlučnost

64,9

Hnětače zůstávají v bochníku

Ano

Připékání těsta na hnětače

Ne

Čištění

Jednoduché

Výsledky pečení

Při našem testování podávala pekárna Tefal velmi konstantní výsledky. Bochníky měly hezký tvar i dobré propečení, barva kůrky byla rovnoměrná. Jako jediná z testovaných pekáren zvládla propéct bochník i v horní části. Překvapila nás ovšem kůrka, která byla vždy výrazně tmavší a tvrdší než u bochníků z dalších pekáren, přestože jsme všechny nastavovali na střední propečení. Počítejte tedy s tím, že tento model propéká kůrku trochu více, v případě potřeby ale můžete nastavit také slabší propečení.

Co se délky pečení týče, u testovaných programů šlo většinou zhruba o průměr, vyniká celozrnným pečením, na které nepotřebuje ani 3 hodiny, zatímco některé konkurenční modely vyžadují i 3,5 h.

Parametr Tento produkt
Tvar bochníku

Rovnoměrný

Barva

Rovnoměrná

Kůrka

Tvrdá

Délka standardního programu - 1kg bochník (h:min)

3:07

Délka pečení celozrnného chleba - 1kg bochník (h:min)

2:50

Délka pečení sladkého chleba - 1kg bochník (h:min)

3:30

Délka rychlého programu - 1kg bochník (h:min)

1:35

Názory uživatelů a odborníků

Většina uživatelů nemá k pekárně Tefal žádné výhrady, někteří zmiňují jen trochu hlučnější hnětení. Obecně si ale uživatelé pochvalují zejména malé rozměry pekárny a originální design. Oceňují také přiloženou kuchařku s recepty a celkově jsou spokojení s výsledky pečení tohoto modelu.

Klady a zápory

Začneme-li zvenčí, mezi výsady pekárny Tefal rozhodně patří hezké designové provedení a poměrně kompaktní rozměry, díky kterým zapadne i do menších kuchyní. Uvnitř potěší hnětač s nepřilnavým povrchem, na který se nepřipéká těsto. Výhodou je také snadné nasazování a vyndávání pečicí nádoby a celkově jednoduché používání. Se 17 programy si vyhrají i náročnější uživatelé a jako inspirace poslouží také přiložená kuchařka.

Co se nevýhod týče, moc jich u této pekárny nenajdete. Je sice trochu hlučnější, to ale není u domácích pekáren nijak neobvyklé. Oproti některým konkurenčním modelům postrádá nastavitelný program a nemá ani okénko ve víku.

Naše hodnocení a závěr

Domácí pekárnu Tefal PF 220838 doporučujeme spíše méně početným domácnostem, uživatelsky se ale jeví jako přívětivá. Na výběr máte ze tří velikostí chleba s hmotností od 500 g do 1 kg. Můžete si zvolit také ze tří stupňů propečení kůrky. Potěší 17 programů, mezi kterými nechybí rychlé ani příprava mléčných produktů nebo vaření rýže. Pekárna dokáže odložit start až o 15 hodin a při výpadku proudu udržet paměť po dobu 7 minut, to je spíše podprůměr. Je poměrně malá, takže nebude zavazet ani v menší kuchyni.

Nemá ale průzor ve víku, což může některým uživatelům chybět. V její výbavě nenajdete ani automatické přidávání ingrediencí. Pokud by vás zajímala pekárna s těmito prvky, podívejte se také na recenzi modelu Tefal PF 250135.

2 600 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Tefal PF 220838 | Hodnocení: 86,8 %
Eliška se jako redaktorka většinou zaměřuje na velké domácí spotřebiče. Pečení ale patří mezi její záliby, a ujala se proto i domácích pekáren. Tématu se pečlivě věnuje a díky několikaletým zkušenostem se srovnáváním produktů vám poradí, jak vybrat vhodnou domácí pekárnu a nenaletět. Z kuchyňských pomocníků má na starosti třeba také stolní trouby, klasické trouby a různé typy vařičů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Tefal PF 220838

Tefal PF 220838

2 600 Kč Orientační cena