Recenze a test LG OLED55BX | Arecenze.cz
Menu

Recenze LG OLED55BX

Doporučujeme Při nákupu v kategorii středních televizí nad 10 000 Kč

Datum doporučení: Červen 2021

93,3 % Celkové hodnocení
  • Tenký panel s OLED technologií
  • Vysoká obnovovací frekvence
  • Variabilní obnovovací frekvence G-Sync
  • Vyšší cena
  • Nižší svítivost
23 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

LG OLED55BX patří mezi Smart televizory s velmi kvalitním obrazem, o který se stará displej s OLED technologií a úhlopříčkou 55 palců. Nechybí celé spektrum chytrých funkcí, ať už jde o vylepšení obrazu, využití streamovacích služeb či integraci do chytré domácnosti. Model LG OLED55BX je zkrátka zařízení pro náročnější uživatele.

Rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů (4K) poslouží pro kvalitní přehrávání obsahu ve vysokém rozlišení. Televizní vysílání sice využívá pouze FullHD (1 920 x 1 080 pixelů), pomocí integrované funkce 4K upscaler jej však televizor sám vylepši. Obnovovací frekvence dosahuje 100 Hz, optimální hodnoty pro využití také pro hraní her.

Pochválit se dá i výkon reproduktorů, který dosahuje nadprůměrných 40 W, a příjemné je i opravdu tenké tělo televizoru. Celková hloubka tak činí pouze 4,7 cm, další rozměry pak odpovídají velikostně dalším televizorům v kategorii. Hmotnost se blíží 20 kilogramům.

Parametr Tento produkt
Výrobce

LG

Úhlopříčka v palcích (")

55

Technologie obrazovky

OLED

Rozlišení (px)

3 840 x 2 160

Obnovovací frekvence (Hz)

100

Typ tuneru

DVB-T2, DVB-S2, DVB-C

Výkon reproduktorů (W)

40

Doporučená vzdálenost (m)

3,6

Výška (cm)

70,6

Šířka (cm)

122,8

Hloubka (cm)

4,7

Hmotnost (kg)

19,9

Hodnocení konektivity a spotřeby

Konektivitu musíme označit za velmi dobrou, protože výrobce televizor osadil hned 4 HDMI, 3 USB, sluchátkovým výstupem i LAN konektorem pro připojení k internetu. To se dá docílit ale samozřejmě i bezdrátově prostřednictvím WiFi.

Označení energetické třídy G může působit poměrně negativně, nijak zvlášť se však neodchyluje od konkurenčních zařízení. Průměrná roční spotřeba dosahuje pouze 104 kWh, to při průměrné ceně elektřiny 5,8 Kč/kWh znamená cca 600 Kč ročně spojených s provozními náklady. V praxi se tato hodnota však bude výrazně lišit v závislosti na tom, jak často budete televizor sledovat a zda budete využívat náročnější režim HDR.

Parametr Tento produkt
LAN připojení

Ano

WiFi

Ano

Konektory HDMI

4

Konektory USB

3

Sluchátkový jack

Ano

Roční spotřeba (kWh)

104

Roční náklady na provoz (Kč)

603

Hodnocení funkcí

 

Jak jsme již předeslali, televizor můžete připojit k internetu a díky němu využíváte naplno Smart funkcí. Pro úsporu energie se hodí také načasování vypnutí v případě potřeby a také eko senzor, který adaptuje jas obrazovky na okolní osvětlení. Nechybí samozřejmě HbbTV (červené tlačítko) pro přístup k videotékám televizních stanic. Funkce vylepšení obrazu jsou realizovány prostřednictvím HDR i Dolby Vision.

Hlasový asistent je příjemnou třešničkou na dortu, stejně jako funkce zrcadlení obrazu. Co je však oproti konkurenčním zařízením skutečně zajímavé je variabilní obnovovací frekvence. Tu ve spojení s herním režimem ocení zejména hráči. Variabilní obnovovací frekvenci navíc zajišťuje kvalitní modul G-Sync.

Parametr Tento produkt
Smart TV

Ano

HbbTV

Ano

Funkce vylepšení obrazu

HDR, Dolby Vision

Hlasový asistent

Ano

Ambilight

Ne

Zrcadlení obrazu

Ano

Variabilní obnovovací frekvence

Ano

Herní režim

Ano

Názory uživatelů a dalších expertů

Za televizor univerzálního využití označuje tento model většina odborných recenzí. Redakce RTINGS při svých odborných testech definovala televizor jako úžasnou a poměrně levnou OLED variantu pro vášnivé hráče a nadšence do sledování sportu. Rozmazání při pohybu části obrazu je minimální díky nízké odezvě. Právě krátká doba odezvy se objevuje v odborných recenzích nejčastěji. Naproti tomu je však svítivost trochu nižší a OLED panely s sebou nesou riziko vypalování pixelů.

V uživatelských hodnoceních si vede tento model velmi dobře. Uživatelé, kteří si televizor pořídili zmiňují zejména kvality OLED panelu jako takového. OLED panely totiž disponují perfektním barevným kontrastem a černá je oproti IPS panelu opravdu černá. Kladných recenzí se dočkal také poměrně silný zvuk solidní kvality. Žádná negativa se v recenzích neobjevují.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Největší klady tohoto televizoru spočívají v samotném podání obrazu. OLED panel zajišťuje perfektní podání barev, jako bonus pak nechybí také vysoká obnovovací frekvence. Model LG OLED55BX disponuje modulem G-Sync, který se stará o úpravu obnovovací frekvence v souladem s počtem snímků, které na televizor počítač či herní konzole posílá. Tato funkce je skutečně hodnotná a v kategorii poměrně nestandardní. Hráčům nabídne ještě lepší zážitek.

Zápory lze spatřovat zejména v trochu nižší svítivosti displeje a vyšší pořizovací ceně. Ta však není přemrštěná, vybavení ji více než odpovídá.

Naše hodnocení a závěr

Smart televizor LG OLED55BX3LB se pyšní OLED technologií, která zajišťuje věrné zobrazení barev, hlavně černé, a také opravdu tenký panel, který v tomto případě má hloubku pouze 4,7 cm. Jde o televizi s 55palcovou úhlopříčkou, rozlišením 4K a nadstandardní snímkovou frekvencí 100 Hz, díky níž je obraz opravdu plynulý.

Také výkon reproduktorů 40 W se pohybuje nad standardními hodnotami. Hmotnost je necelých 20 kilogramů. Uživatelé může potěšit opravdu široká výbava konektorů od 4 HDMI a 3 USB přes sluchátkový výstup až po LAN konektor. Díky němu se můžete připojit k internetu a využívat smart funkce. Pokud ovšem toužíte spíše po levnějším televizoru, nepotřebujete tolik konektorů a vystačíte si i s menší úhlopříčkou 43 palců, variantou pro vás může být Samsung UE43TU7172.

23 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: LG OLED55BX | Hodnocení: 93,3 %
Jakub Gulec je technickým expertem naší redakce. Televize má nastudovány od A po Z a žádná technologická novinka mu neunikne. Pojmy jako 4K upscaling či Micro LED mu nejsou vůbec cizí a snadno vám jejich důležitost přiblíží. Kromě televizí najdete jeho recenze i v kategoriích tabletů, mobilů, ale také zahradního náčiní.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Jak moc se liší TV LG OLED55BX (TV roku 2021) od LG OLED55B9 (TV roku 2019), který byl i dražší?

Jiří Kopřiva

Dobrý den,
jedná se v zásadě o téměř identické televizory. Starší verze OLEDB9 disponovala lehce svítivějším displejem. Novější verze OLEDBX má svítivost malinko nižší, zato má však z výroby lépe kalibrované barvy a také o generaci novější (a poměrně výkonnější) procesor Alpha A7 Gen3. Tím rozdíly více méně končí.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze LG OLED55BX

LG OLED55BX

23 000 Kč Orientační cena