Recenze a test žehličky Braun SI 9188 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Braun SI 9188

87,6 % Celkové hodnocení

v kategorii Žehličky prádla

Jednotlivá hodnocení

 • 9,0/10
  Hodnocení žehlení
 • 6,4/10
  Hodnocení obecných parametrů
 • 8,5/10
  Hodnocení funkcí a pohodlí
 • 9,7/10
  Hodnocení parametrů teploty a páry

Klady

 • Velmi kvalitní žehlení
 • Automatické nastavení teploty
 • Dlouhý kabel
 • Velká nádoba na vodu

Zápory

 • Vysoká hmotnost
 • Dlouhá doba nahřívání
 • Vyšší cena
1 900 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje a obecné parametry

Napařovací žehlička Braun SI 9188 patřila v rámci našeho testu ze září 2021 k unikátům. Je totiž vybavena chytrou technologií iCare, díky které není třeba nastavovat teplotu, ale žehlička ji sama nastaví na základě rozpoznané látky. Vy pak volíte jen intenzitu napařování.

Žehlička má poměrně neobvyklý tvar, ale také o něco větší rozměry, než je běžné. Konkrétní hodnoty najdete v následující tabulce. Mírně vyšší je také její hmotnost 1,6 kg (bez vody). Vzhledem k jednoduchému ovládání žehličky a snadnému klouzání ale nebude vyšší hmotnost výrazně obtěžující. Příliš limitovat vás nebude také kabel dlouhý 247 cm.

Příkon 2800 W má vliv zejména na sílu výdeje páry a parního rázu. V rychlosti nahřátí se v tomto případě příliš neodrazil.

Žehlicí plocha je ze speciálního eloxovaného hliníku, což je velmi oblíbený materiál. Je totiž velmi hladký, díky čemuž žehlička dobře klouže po látce. Zároveň je ale odolný vůči poškození, například od zipů nebo knoflíků. Žehlicí plocha žehličky Braun má navíc specifický tvar inspirovaný snowboardem. Ve spodní části je okraj mírně zvednutý, což umožňuje žehlení ve všech směrech bez vzniku překladů. Aby na prádle nevznikaly také skvrny od vody, je žehlička vybavena systémem proti odkapávání.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Braun

27 % Tefal, 18 % Sencor, 9 % Russel Hobs, 9 % Philips, 9 % Braun, 9 % ETA, 9 % Gallet, 9 % Silvercrest
Naměřená hmotnost (kg)

1,6

1,30
Naměřená délka (cm)

30

28,32
Naměřená šířka (cm)

13

12,18
Naměřená výška (cm)

15,8

14,11
Naměřená délka kabelu (cm)

247

223,45
Příkon (W)

2 800

2 336,36
Objem nádržky na vodu (ml)

300

295,00
Anti-drip

Ano

82 % Ano, 18 % Ne

Unboxing a video z testování

Obsah balení

V balení najdete kromě žehličky pouze návod. Ten je poměrně stručný, vztahuje se pouze k obsluze žehličky. Žádní tipy na žehlení v něm nejsou. Úvodní část návodu je špatně přeložená, jsou v ní různé nesmyslné znaky apod. Samotný návod je však v pořádku. Nálevka na vodu není součástí balení.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ návodu

Textový

73 % Obrázkový, 27 % Textový
Tipy na žehlení v návodu

Ne

55 % Ano, 45 % Ne
Odměrka v balení

Ne

82 % Ano, 18 % Ne

Teplota a pára

Pro kvalitní žehlení jsou zcela zásadní dva parametry – teplota  a pára, respektive její množství. To je v případě žehličky Braun opravdu vysoké. Konstantní výstup je 50 g/minutu, parní ráz pak dokonce 230 g/minutu, což je jedna z nejvyšších hodnot v našem testu. Množství páry je možné regulovat pomocí otočného ovladače. Využít ji můžete také ve vertikální poloze žehličky a napařovat tak například pověšené záclony nebo oblečení na ramínku.

Teplotu žehlicí desky jsme měřili s žehličkou postavenou na žehlicím prkně. V takovém případě se teplota pohybovala mezi 103 a 142 °C. Teplota žehličky se ale mění v závislosti na žehlené látce. My jsme teplotu měřili tak, že byla žehlička postavená na žehlicím prkně, nemohla tedy reagovat na konkrétní materiál. Nastavuje se však množství páry, zvolit můžete také režim suchého žehlení, kdy bude pára zcela vypnutá.

Od doby, kdy žehličku zapojíte do zásuvky trvá 103 sekund, než je připravená k provozu. To je poměrně dlouhá doba, v našem testu s odstupem nejdelší.

 

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výstup páry (g/min)

50

36,82
Parní ráz (g/min)

230

147,00
Vertikální napařování

Ano

82 % Ano, 18 % Ne
Regulace množství páry

Ano

91 % Ano, 9 % Ne
Minimální naměřená teplota (°C)

103

62,00
Maximální naměřená teplota (°C)

142

182,30
Naměřená teplota při stupni 1 (°C)

Automaticky podle typu látky

81,60
Naměřená teplota při stupni 2 (°C)

Automaticky podle typu látky

119,70
Naměřená teplota při stupni 3 (°C)

Automaticky podle typu látky

158,30
Naměřená rychlost nahřátí na teplotu 1

103

19,90
Naměřená rychlost nahřátí na teplotu 2

103

28,10
Naměřená rychlost nahřátí na teplotu 3

103

40,90

Žehlení

Kvalita žehlení je doménou žehličky Braun. Bez problémů vyžehlí košili, tričko i pevné plátno, a to na první přejetí a úplně do hladka. S přehledem zvládne i vyžehlení dvou vrstev látky.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení žehlení košile (1 až 10)

9

6,73
Hodnocení žehlení trička (1 až 10)

9

45 % 9, 27 % 7, 27 % 6
Hodnocení žehlení plátna (1 až 10)

9

7,73
Hodnocení žehlení dvou vrstev najednou (1 až 10)

9

6,82

Pohodlí při užívání a funkce

I když má žehlička Braun mírně nadprůměrnou hmotnost, ovládá a používá se velmi dobře. Zásluhu na tom má mimo jiné také velmi hladká žehlicí plocha, která po látce klouže téměř sama. Držení žehličky je pohodlné díky hladkému madlu.

Tlačítka parního rázu a kropení nejsou umístěna vedle sebe. Kropicí tlačítko najdete na horní straně a tlačítko napařování ze spodní strany madla. Toto umístění je mezi výrobci i uživateli čím dál oblíbenější, je totiž při používání pohodlnější.  Obě tlačítka jsou kvalitní a bytelná. Nemáme tedy strach, že by se i po delším používání uvolňovala či jinak nefungovala.

Také otočný volič páry je kvalitně vyrobený, i když zejména ze začátku používání poměrně tuhý. Chválíme i světelný indikátor, který má podobu velmi jasného a zeleného světla. Poměrně neobvykle v průběhu nahřívání bliká, když je žehlička připravená k provozu, tak zůstane svítit.

Špička žehličky není vyloženě zúžená pro žehlení detailů, žehlicí plocha je ale celkově v přední části užší.

Doplňování vody a odvápňování

Nalévání vody do žehličky je poměrně pohodlné, a to díky velkému otvoru. Ryska pro maximální množství vody je navíc umístěna na obou stranách, což ocení například leváci.

Odvápňování se provádí vytažením a odmočením voliče páry. Ten lze snadno vytáhnout a namočit na několik hodin do citronové šťávy či octa.

 

Nastavování teploty

V této kapitole budeme stručnější než obvykle. Teplota se totiž na žehličce Braun nenastavuje. Díky umělé inteligenci se žehlička sama přizpůsobuje žehlené látce. Přizpůsobuje se pouze množství páry, a to otočným ovladačem na horní straně žehličky.

Bezpečnost

V případě, že žehličku zapomenete vytáhnout ze zásuvky, nebo budete muset rychle odběhnout, nemusíte mít strach. Žehlička se v případě nečinnosti sama vypne. Ve vertikální poloze za 8 minut, v horizontální za minutu. To je poměrně dlouhá doba, některé modely se při položení žehlicí plochou dolů vypnou už po 30 sekundách.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Tlačítko kropení

Ano

91 % Na horní straně, 9 % Ne
Tlačítko parní ráz

Na spodní straně madla

64 % Na horní straně, 36 % Na spodní straně madla
Pohodlí při držení (1 až 10)

8

36 % 9, 27 % 7, 18 % 8, 18 % 6
Intenzita světelných indikátorů (1 až 10)

9

7,73
Volič teploty

Pouze nastavení páry

73 % Kolečko, 18 % Posuvník, 9 % Automatický
Přehlednost voliče teploty (1 až 10)

10

7,00
Kvalita provedení tlačítek (1 až 10)

9

7,36
Pohodlí při dolévání vody (1 až 10)

9

6,82
Ryska zásobníku vody

Na obou stranách

55 % Na jedné straně, 36 % Na obou stranách, 9 % Uvnitř nalévacího otvoru
Zúžená špička pro žehlení košil

Ano

82 % Ano, 18 % Ne
Volič teploty podle materiálu

Automaticky

73 % Ano, 18 % Ne, 9 % Automaticky
Možnost vypnout/zapnout páru

Ano

100 % Ano
Doba automatického vypnutí ve vertikální poloze (min)

8

82 % 8, 18 % Nemá
Doba automatického vypnutí v horizontální poloze (sec)

60

82 % 30, 18 % Nemá
Typ odvápňovacího systému

Omyvatelný volič páry/odvápňovací tyčinka

45 % Tlačítko odvápnění, 18 % Omyvatelný filtr vodního kamene, 18 % Žádný, 9 % Omyvatelný volič páry/odvápňovací tyčinka, 9 % Automatická funkce odvápnění

Názory uživatelů 

Majitelé si žehličku velmi pochvalují. Oceňují automatický systém nastavení teploty, díky kterému nedochází ke spálení látky. Pozitivně hodnotí také její ovládání, dlouhý kabel a hmotnost, která podle nich není zvlášť vysoká. Některým uživatelům ale chybí možnost nastavit si teplotu podle svých preferencí.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Zajímavostí žehličky Braun SI 9188 BK je automatické nastavování teploty, ručně se reguluje pouze množství páry. Pozitivně hodnotíme i hladkou žehlicí desku, která je na konci zvednutá a nedělá žádné překlady. Žehlička velmi dobře žehlí, poradí si bez problému s různými typy látky i dvěma vrstvami oblečení. Nevýhodou může být delší nahřívání nebo o něco vyšší rozměry a hmotnost. Přesto se ale žehlička dobře ovládá a používá.

Naše hodnocení a závěr

Napařovací žehličku Braun SI 9188 BK doporučujeme všem, kteří žehlí často velké objemy prádla a nechtějí neustále měnit nastavená teploty. Žehlička ji totiž díky speciální technologii nastavuje sama. Vy pak regulujete pouze množství vypouštěné páry, které je opravdu velké. Díky tomu a hladké žehlicí ploše je žehlení velmi snadné a zároveň opravdu kvalitní.

Na své si přijdou také milovníci designu, žehlička má totiž zajímavý a neobvyklý tvar. Vhod přijde i dlouhý kabel. Někomu by možná mohla vadit o něco vyšší hmotnost, ta ale obsluhu nijak zvlášť nekomplikuje.

Pokud chcete mít raději teplotu žehličky pod kontrolou, ale zároveň stále hledáte jeden z nadstandardních produktů, doporučujeme žehličku Tefal Ultimate Pure FV9845E0.

 

1 900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Braun SI 9188 | Hodnocení: 87,6 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorkou, jíž témata jako domácí spotřebiče nejsou cizí. Ráda proto do hloubky prozkoumala a i osobně otestovala žehličky, u kterých vám vysvětlí, jaký je rozdíl mezi parním generátorem, suchou a napařovací žehličkou. Díky osobnímu testu vám prozradí, na jaké důležité parametry se při výběru zaměřit a kdy vám postačí cestovní žehlička či napařovač oděvů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Braun SI 9188

Braun SI 9188

1 900 Kč Orientační cena