Recenze a test žehličky Gallet FAR 372 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Gallet FAR 372

77,3 % Hodnocení
redakce

6. místo

Nejlepší lehká žehlička

Žehličky prádla

Klady a zápory

Klady

 • Nízká cena
 • Kvalitní žehlení
 • Nízká hmotnost

Zápory

 • Malá nádržka na vodu
 • Slabší parní ráz
 • Horší ovladač páry
450 Kč Orientační cena
 • 7,5/10
  Hodnocení žehlení
 • 6,3/10
  Hodnocení obecných parametrů
 • 9,1/10
  Hodnocení funkcí a pohodlí
 • 8,8/10
  Hodnocení parametrů teploty a páry
 • 77,3 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje a obecné parametry

V rámci našeho testu v září 2021 jsme se věnovali napařovací žehličce Gallet FAR 372, který v době testování patřila spíše mezi levnější modely. Hmotností 1,1 kg (bez vody) i rozměry se jedná o menší žehličku, která padne do ruky i drobnějším jedincům. Žehlení by tedy nemělo být namáhavé ani po delší době. Možná se ale v takovém případě stane, že budete muset častěji doplňovat vodu. Nádržka má objem 240 ml, což není úplně mnoho. Při žehlení týdenního prádla čtyřčlenné rodiny si s jedním naplněním určitě nevystačíte.

Limitovat vás možná bude také kratší kabel, který má 182 cm, i když výrobce udává 2 metry. Žehlicí plocha má keramický povrch, což je oblíbená varianta. Vede totiž dobře teplo, které je rovnoměrné po celé ploše. Díky tomu je žehlení efektivnější a pohodlnější. Keramika s sebou přináší ale také nevýhody. Je totiž křehká a při nárazu se může poškodit. Žehličce nechybí systém proti odkapávání vody, který předchází vzniku skvrn na oblečení.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Gallet

30 % Tefal, 10 % Gallet, 10 % Russel Hobs, 10 % Braun, 10 % Philips, 10 % Sencor, 10 % Silvercrest, 10 % Neuvedeno
Naměřená hmotnost (kg)

1,1

1,27
Naměřená délka (cm)

29

29,50
Naměřená šířka (cm)

12

50 % 13, 30 % 12, 20 % 11
Naměřená výška (cm)

13,6

14,46
Naměřená délka kabelu (cm)

182

214,00
Příkon (W)

2 400

2 364,00
Objem nádržky na vodu (ml)

240

288,00
Anti-drip

Ano

80 % Ano, 20 % Ne

Unboxing a video z testování

Obsah balení

V krabici kromě žehličky najdete návod. Ten je přehledný a podrobný, obsahuje také tipy na žehlení. Součástí balení je i odměrka na dolévání vody. Doplňování vody bude tedy o něco pohodlnější.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ návodu

Textový

70 % Textový, 30 % Obrázkový
Tipy na žehlení v návodu

Ano

60 % Ne, 40 % Ano
Odměrka v balení

Ano

70 % Ano, 30 % Ne

Teplota a pára

Výdej páry je pro kvalitu žehlení velmi důležitý. Tento model je v této oblasti víceméně průměrný. Konstantní výdej páry je 40 g/minutu, parní ráz 130 g/min je spíše slabší. Nejde o úplně nízkou hodnotu, v našem testu byly ale i modely s výrazně silnějším parním rázem. Množství vydávané páry je možné regulovat pomocí přepínače. Žehličku můžete použít také k vertikálnímu napařování, to využijete například pro žehlení pověšených záclon nebo oblečení pověšeného na ramínku.

Teplota žehlicí plochy se pohybuje od 30 do 188 °C. Bez problému tak můžete žehlit citlivé tkaniny i pevné látky. Teplotní rozsahy pro jednotlivé stupně si můžete prohlédnout v následující tabulce. V čem žehlička Gallet vyniká, je rychlost nahřátí. Na první stupeň se nahřeje za 15 sekund, na druhý za 20 sekund a na nejvyšší teplotu za 28 sekund. Po zapnutí žehličky si tedy můžete připravit první kus oblečení na žehlení a rovnou se pustit do práce.

 

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výstup páry (g/min)

40

37,11
Parní ráz (g/min)

130

Vertikální napařování

Ano

80 % Ano, 20 % Ne
Regulace množství páry

Ano

100 % Ano
Minimální naměřená teplota (°C)

30

53,60
Maximální naměřená teplota (°C)

188

176,40
Naměřená teplota při stupni 1 (°C)

73 až 91

Naměřená teplota při stupni 2 (°C)

107 až 134

Naměřená teplota při stupni 3 (°C)

148 až 188

Naměřená rychlost nahřátí na teplotu 1

15

28,90
Naměřená rychlost nahřátí na teplotu 2

20

34,90
Naměřená rychlost nahřátí na teplotu 3

28

47,40

Žehlení

Přestože parní výkon žehličky nepatří k nejvyšším, na kvalitě žehlení se to příliš neodráží. Jediné, s čím měla v rámci našeho testu žehlení problém, byla košile. Tu se nám bohužel ani se zapnutým napařováním nepovedlo vyžehlit úplně do hladka. S tričkem si poradila naopak naprosto skvěle, na první přejetí. Žehlení plátna bylo k našemu překvapení snadnější než žehlení košile. Plátno dokonce zvládla vyžehlit ve dvou vrstvách.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení žehlení košile (1 až 10)

6

7,00
Hodnocení žehlení trička (1 až 10)

8

40 % 9, 20 % 8, 20 % 7, 20 % 6
Hodnocení žehlení plátna (1 až 10)

8

40 % 9, 30 % 7, 20 % 8, 10 % 6
Hodnocení žehlení dvou vrstev najednou (1 až 10)

8

7,30

Pohodlí při užívání a funkce

Žehlička Gallet se poměrně pohodlně se používá. Pogumované madlo je příjemné na dotek a dobře drží v ruce. Tlačítka jsou umístěna klasicky na horní straně žehličky. Některé modely v testu měly tlačítko parního rázu umístěné na spodní straně madla, což je podle našeho názoru pohodlnější pro používání. Záleží ale na preferencích konkrétního uživatele.

Tlačítka při používání trochu vržou, což může postupem používání vymizet, pokud se trochu „ochodí“. Jsou vyrobená z běžného plastu, působí tedy poměrně obyčejně. Přepínač intenzity páry v nás ale příliš velkou důvěru nebudí, plast vypadá poněkud levně a měkce.

Co ale musíme pochválit, je světelná signalizace. Žehlička má hned dvě kontrolky, nahřívání a provozu. Obě mají dostatečnou intenzitu a jsou dobře viditelné i z různých úhlů.

Nevýhodou může být pro někoho tvar špičky žehličky. Ta není zúžená. Žehlení drobných detailů, například kolem knoflíků na košilích, může být problematičtější.

Doplňování vody a odvápňování

Doplňování vody hodnotíme průměrně. Otvor je spíš menší, s odměrkou se ale voda nalévá obstojně. Ryska je umístěna jen na jedné straně, což může některým uživatelům komplikovat dolévání.

Odvápňování je třeba provádět nad dřezem za pomoci speciálního tlačítka. Po jeho stisknutí a držení dochází k odvápnění horké žehličky, usazeniny pak vycházejí spolu s vodou a párou ven otvory v žehlicí desce. Tento způsob je běžný zejména v nižší a střední cenové kategorii žehliček. Dražší produkty mají vyjímatelný filtr vodního kamene, který stačí opláchnout.

 

Nastavování teploty

Teplota se nastavuje klasicky pomocí kolečka umístěného pod madlem. Volič je velmi přehledný a není zahlcený zbytečnými nápisy. Stupeň nahřátí můžete kromě klasických tří stupňů označených pomocí teček nastavit také v závislosti na žehleném materiálu. Nápisy označující jednotlivé tkaniny jsou v angličtině.

Nastavit je možné také páru pomocí již zmíněného přepínače. Vybírat můžete ze dvou stupňů intenzity páry a možnosti ji zcela vypnout.

Bezpečnost

Někdy se může stát, že zapomenete žehličku vytáhnout ze zásuvky, nebo budete od žehlení muset narychlo odběhnout. V takovém případě se nemusíte bát, že by zapnutý přístroj způsobil katastrofu. Při přerušení práce se žehlička sama za 10 minut vypne. Pokud ji necháte položenou na prkně v horizontální poloze, vypne se už za 30 sekund.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Tlačítko kropení

Na horní straně

90 % Na horní straně, 10 % Ano
Tlačítko parní ráz

Na horní straně

60 % Na horní straně, 40 % Na spodní straně madla
Pohodlí při držení (1 až 10)

9

30 % 9, 30 % 8, 30 % 6, 10 % 7
Intenzita světelných indikátorů (1 až 10)

9

80 % 9, 10 % 6, 10 % 8
Volič teploty

Kolečko

80 % Kolečko, 10 % Posuvník, 10 % Pouze nastavení páry
Přehlednost voliče teploty (1 až 10)

9

7,40
Kvalita provedení tlačítek (1 až 10)

6

7,40
Pohodlí při dolévání vody (1 až 10)

6

6,60
Ryska zásobníku vody

Na jedné straně

60 % Na jedné straně, 30 % Na obou stranách, 10 % Uvnitř nalévacího otvoru
Zúžená špička pro žehlení košil

Ne

60 % Ano, 40 % Ne
Volič teploty podle materiálu

Ano

50 % Ano, 40 % Ne, 10 % Automaticky
Možnost vypnout/zapnout páru

Ano

100 % Ano
Doba automatického vypnutí ve vertikální poloze (min)

10

60 % 8, 30 % -, 10 % 10
Doba automatického vypnutí v horizontální poloze (sec)

30

60 % 30, 30 % -, 10 % 60
Typ odvápňovacího systému

Tlačítko odvápnění

50 % Tlačítko odvápnění, 20 % Omyvatelný filtr vodního kamene, 20 % Omyvatelný volič páry/odvápňovací tyčinka, 10 % Žádný

Názory uživatelů 

Uživatelé si v recenzích žehličku víceméně pochvalují. Vzhledem k ceně se podle nich jedná o kvalitní produkt. Vyhovuje jim zejména nízká hmotnost. Některým vadí méně průhledná nádržka na vodu, přes kterou není na první pohled dobře vidět množství vody.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Předností žehličky Gallet FAR 372 je její nízká pořizovací cena, za kterou získáte poměrně výkonný produkt s dobrou kvalitou žehlení. Nechybí jí odvápňování, automatické vypnutí nebo funkce vertikálního napařování. Potěší také nízká hmotnost. Nevýhodu vidíme v menší nádržce na vodu, kterou bude potřeba v průběhu žehlení doplňovat. Velkou důvěru také nemáme ve volič množství páry, který působí laciným dojmem.

Naše hodnocení a závěr

Gallet FAR 372 je napařovací žehlička nižší cenové kategorie, která ale nabízí dobré parametry a kvalitní žehlení. Její výhodou je nízká hmotnost a celkově menší rozměry. S tím se ale pojí také menší nádržka na vodu. Kvalitou zpracování je tento model na dobré úrovni, příliš důvěryhodný není pouze ovladač páry.

S žehlením si žehlička poradila velmi dobře, vytýkali jsme ji pouze horší kvalitu žehlení košile. Žehlení trička i pevného plátna zvládla snadno. Při žehlení košile bychom více ocenili zúženou špičku, kterou by se dalo snadno zajet například ke knoflíkům.

Pochválit můžeme nabídku funkcí, žehlička má odvápňovací systém, možnost vertikálního napařování a také bezpečnostní automatické vypnutí.

Tento model doporučujeme spíše do menších domácností nebo tam, kde nebude třeba žehlit velké objemy prádla. Pokud hledáte žehličku s větší nádobkou a obdobnou či ještě lepší kvalitou žehlení, doporučujeme vám model Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0.

 

450 Kč Orientační cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Datum: | Produkt: Gallet FAR 372 | Hodnocení: 77,3 %
Veronika Vyskočilová se už několik let zabývá testováním, výběrem a porovnáváním nejdůležitějších domácích pomocníků, mezi které bezesporu patří i žehličky. Do jejích zkušeností patří i to zásadní, test kvality žehlení, který provedla s každou žehličkou v testu. Veronika se také dalšími produkty pro domácnost jako jsou parní čističe, vodní vysavače nebo různé kuchyňské spotřebiče.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Gallet FAR 372

Gallet FAR 372

450 Kč Orientační cena