Recenze a test žehličky Sencor SSI 2027BL | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Sencor SSI 2027BL

60,5 % Hodnocení
redakce

10. místo

Pro občasné žehlení

Žehličky prádla

Klady a zápory

Klady

 • Rychlé nahřívání
 • Nízká cena
 • Nízká hmotnost

Zápory

 • Nerezová žehlicí plocha
 • Hodně teče
 • Nemá automatické vypnutí
350 Kč Orientační cena
 • 5,5/10
  Hodnocení žehlení
 • 5,1/10
  Hodnocení obecných parametrů
 • 5,4/10
  Hodnocení funkcí a pohodlí
 • 8,2/10
  Hodnocení parametrů teploty a páry
 • 60,5 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje a obecné parametry

Sencor SSI 2027BL je napařovací žehlička, která v rámci našeho testu v září 2021 patřila mezi nejlevnější modely. Bohužel musíme konstatovat, že se to na jejích parametrech a výsledcích podepsalo. Začněme ale od začátku, a to rozměry a hmotností. Podprůměrnost v těchto hodnotách ocení ti, kdo hledají malou a lehko žehličku, například na studentskou kolej. S hmotností 0,8 kg se nemusíte bát, že by vás po chvíli žehlení bolela ruka. Rozměry najdete v následující tabulce.

Délka kabelu 192 cm sice nedosahuje průměru, ale není nejkratší v rámci našeho testu. I tak se ale budete muset při žehlení držet poměrně blízko zásuvky. Delší žehlení si vyžádá průběžné doplňování vody, nádržka má totiž objem pouze 210 ml. Zároveň musíme podotknout, že žehlička nemá systém anti-drip a opravdu hodně teče, při testování se opakovaně stalo, že i při vyšší teplotě vytekla ze žehličky až půlka nádobky vody. Je ale možné, že se jednalo o vadu konkrétního kusu.

Žehlicí plocha je nerezová, což je materiál, který už se u žehliček objevuje velmi zřídka, i u většiny levných modelů jej nahradily pokročilejší varianty. Nerez je totiž velmi náchylný na poškození, například zipem či knoflíky. Zároveň není samočisticí a je nutná poměrně složitá údržba. Oproti jiným materiálům také hůře klouže po prádle, kvůli tomu je žehlení náročnější. Nerezová deska je navíc na žehličce nepříliš kvalitně umístěná a na první pohled budí laciný dojem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Sencor

30 % Tefal, 10 % Gallet, 10 % Russel Hobs, 10 % Braun, 10 % Philips, 10 % Sencor, 10 % Silvercrest, 10 % Neuvedeno
Naměřená hmotnost (kg)

0,8

1,27
Naměřená délka (cm)

26

29,50
Naměřená šířka (cm)

11

50 % 13, 30 % 12, 20 % 11
Naměřená výška (cm)

12,6

14,46
Naměřená délka kabelu (cm)

192

214,00
Příkon (W)

1 600

2 364,00
Objem nádržky na vodu (ml)

210

288,00
Anti-drip

Ne

80 % Ano, 20 % Ne

Unboxing a video z testování

Obsah balení

Součástí balení je kromě žehličky samozřejmě také návod. Ten je textový, nikoliv obrázkový a kromě instrukcí k obsluze žehličky přináší také tipy na žehlení, což nebývá úplně samozřejmostí. Stejně jako polovina modelů v testu má i žehlička Sencor v balení odměrku na vodu.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ návodu

Textový

70 % Textový, 30 % Obrázkový
Tipy na žehlení v návodu

Ano

60 % Ne, 40 % Ano
Odměrka v balení

Ano

70 % Ano, 30 % Ne

Teplota a pára

Jelikož má žehlička podprůměrný příkon 1600 W, není překvapením, že podprůměrné jsou i hodnoty výstupu páry. Konstantní výstup páry je 20 g/min, což je pouze polovina průměrné hodnoty. Parní ráz 70 g/min poloviny průměru ani nedosahuje. Můžete tedy očekávat horší výsledky v žehlení. Výsledkem žehlicího testu se věnujeme v následující kapitole. Množství páry je možné regulovat pomocí otočného kolečka. U této žehličky ale nemůžete použít funkci vertikálního napařování, která je jinak poměrně běžná i u levných modelů.

V čem se průměru žehlička víceméně drží, je rozsah teplot 59 až 171 °C. Můžete ji proto využít i při žehlení citlivých tkanin. Intervaly teplot pro jednotlivé stupně najdete v následující tabulce.

Za co žehličku chválíme, je rychlost nahřátí. Na první stupeň je připravená za 12 sekund, na druhý za 17 sekund a na nejvyšší teplotu se nahřeje za 29 sekund.

 

 

 

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výstup páry (g/min)

20

37,11
Parní ráz (g/min)

70

Vertikální napařování

Ne

80 % Ano, 20 % Ne
Regulace množství páry

Ano

100 % Ano
Minimální naměřená teplota (°C)

59

53,60
Maximální naměřená teplota (°C)

171

176,40
Naměřená teplota při stupni 1 (°C)

59 až 82

Naměřená teplota při stupni 2 (°C)

102 až 118

Naměřená teplota při stupni 3 (°C)

151 až 171

Naměřená rychlost nahřátí na teplotu 1

12

28,90
Naměřená rychlost nahřátí na teplotu 2

17

34,90
Naměřená rychlost nahřátí na teplotu 3

29

47,40

Žehlení

Jak jsme už výše zmiňovali, v oblasti příkonu a napařování je žehlička hluboko pod průměrem našeho testu. Odpovídá tomu i výsledek testu žehlení, který nedopadl příliš dobře. Poměrně velké problémy měla žehlička s košilí, ani na několikáté přejetí nedokázala sklady na košili vyhladit, nepomohla ani pára a kropení. Při žehlení trička byla o něco úspěšnější, v porovnání s jinými, i levnými žehličkami to ale nebyl příliš přesvědčivý výkon. O to víc nás překvapilo žehlení plátna, které nebylo zas tak náročné, jak bychom čekali. S pohodlným žehlením dvou vrstev látky ale nepočítejte.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení žehlení košile (1 až 10)

4

7,00
Hodnocení žehlení trička (1 až 10)

6

40 % 9, 20 % 8, 20 % 7, 20 % 6
Hodnocení žehlení plátna (1 až 10)

7

40 % 9, 30 % 7, 20 % 8, 10 % 6
Hodnocení žehlení dvou vrstev najednou (1 až 10)

5

7,30

Pohodlí při užívání a funkce

Díky nízké hmotnosti a malým rozměrům se se žehličkou snadno manipuluje. Celkové používání ale komplikuje vytékání vody, které někdy úplně znemožní žehlení. Žehlička se drží poměrně dobře, madlo je vyrobené z klasického tvrdého plastu, žádné pogumování jsme vzhledem k ceně ani neočekávali. Také tlačítka jsou z pevného plastu, na stisknutí jsou poměrně tuhá. To se ale může v průběhu používání změnit. Obě tlačítka jsou umístěná na horní straně žehličky vedle sebe. U nich je také regulátor páry.

Tvar žehlicí desky je klasický, bez zúžené špičky, tu měla v našem testu více než polovina modelů. Díky užšímu tvaru se s ní lépe žehlí detaily jako jsou manžety, nebo okolí knoflíků.

Indikátor nahřívání je umístěný ve spodní části a je dobře viditelný, a to i z mnoha úhlů.

Doplňování vody a odvápňování

Dolévání vody je celkově slabší stránkou žehličky Sencor. Otvor je velmi malý, takže ani s odměrkou není úplně snadné se do nádržky trefit bez ukápnutí. Ryska je jen na jedné straně a téměř neviditelná. Je totiž pouze vlisovaná do plastu, bez žádného potisku. Žehlička navíc hodně teče.

Odvápňování jako jediný model v testu (v září 2021) vůbec nemá. Pokud se vám tedy žehlička zanese vodním kamenem, budete ji muset vyměnit za jinou.

 

Nastavování teploty

Stupeň teploty se nastavuje tak, jak je běžné u většiny modelů, tedy kolečkem. To je velmi přehledné a kromě klasických piktogramů v podobě teček nabízí volbu teploty podle žehleného materiálu. Názvy látek jsou v angličtině, na cedulkách oblečení je tak obvykle najdete.

Bezpečnost

Jako jedna z mála nemá tato žehlička funkci automatického vypnutí. Na její vytažení ze zásuvky budete tedy muset vždy myslet. U většiny modelů se žehlička vypne sama po 8 minutách nečinnosti, v případě horizontální polohy dokonce už po 30 sekundách.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Tlačítko kropení

Na horní straně

90 % Na horní straně, 10 % Ano
Tlačítko parní ráz

Na horní straně

60 % Na horní straně, 40 % Na spodní straně madla
Pohodlí při držení (1 až 10)

6

30 % 9, 30 % 8, 30 % 6, 10 % 7
Intenzita světelných indikátorů (1 až 10)

9

80 % 9, 10 % 6, 10 % 8
Volič teploty

Kolečko

80 % Kolečko, 10 % Posuvník, 10 % Pouze nastavení páry
Přehlednost voliče teploty (1 až 10)

8

7,40
Kvalita provedení tlačítek (1 až 10)

6

7,40
Pohodlí při dolévání vody (1 až 10)

1

6,60
Ryska zásobníku vody

Na jedné straně

60 % Na jedné straně, 30 % Na obou stranách, 10 % Uvnitř nalévacího otvoru
Zúžená špička pro žehlení košil

Ne

60 % Ano, 40 % Ne
Volič teploty podle materiálu

Ano

50 % Ano, 40 % Ne, 10 % Automaticky
Možnost vypnout/zapnout páru

Ano

100 % Ano
Typ odvápňovacího systému

Žádný

50 % Tlačítko odvápnění, 20 % Omyvatelný filtr vodního kamene, 20 % Omyvatelný volič páry/odvápňovací tyčinka, 10 % Žádný

Názory uživatelů 

Uživatelé si v recenzích žehličku poměrně chválí. Hlavním pozitivem je pro ně nízká cena a tomu odpovídající kvalita. Některým vadí kratší kabel, jiným malá žehlicí plocha. Někteří si stěžují na protékání, což potvrzuje i naše zkušenost. Většina recenzí ale tento nešvar nezmiňuje, nebude to tedy pravděpodobně problém každého kusu, ale pouze některých. Na celkové hodnocení produktu to proto nemělo vliv.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Výhodou žehličky Sencor je její nízká cena a poměrně kvalitní provedení. Potěší také celkově menší rozměry a nízká hmotnost. Pozitivně hodnotíme i její rychlé nahřívání. Nevýhodou je slabý příkon a s tím spojené slabé napařování a špatné žehlení. Tomu nepřispívá ani nerezová žehlicí plocha, která hůře klouže po látce, žehlení je tak náročnější než u jiných modelů.

Naše hodnocení a závěr

Napařovací žehličku Sencor SSI 2027BL doporučujeme nenáročným zákazníkům k občasnému vyžehlení menšího množství prádla. Jedná se o levný model, který dosahuje pouze podprůměrných výsledků. Výhodou je kromě ceny také nízká hmotnost a celkové rozměry. Potěší i rychlé nahřívání. Tím ale chvála víceméně končí.

Žehlička má malý příkon a velmi slabé napařování. V kombinaci s nerezovou žehlicí plochou, která po prádle příliš dobře neklouže, se nejedná o předpoklad k dobrému žehlení. To potvrdil i náš test, ve kterém si žehlička nevedla dobře. Pokud potřebujete často žehlit košile, měli byste se tomuto výrobku vyhnout. Zmínit musíme také absenci funkce automatického vypnutí, která je dnes mezi žehličkami víceméně standardem.

I v kategorii levných žehliček najdete modely, které obstojně žehlí, například Sencor SSI 8440GR.

 

350 Kč Orientační cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Datum: | Produkt: Sencor SSI 2027BL | Hodnocení: 60,5 %
Veronika Vyskočilová se už několik let zabývá testováním, výběrem a porovnáváním nejdůležitějších domácích pomocníků, mezi které bezesporu patří i žehličky. Do jejích zkušeností patří i to zásadní, test kvality žehlení, který provedla s každou žehličkou v testu. Veronika se také dalšími produkty pro domácnost jako jsou parní čističe, vodní vysavače nebo různé kuchyňské spotřebiče.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sencor SSI 2027BL

Sencor SSI 2027BL

350 Kč Orientační cena