Recenze Zonky.cz - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Zonky.cz

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Nebankovní půjčky

Klady

  • Pojištění "Záchranná vesta"
  • Vysoká částka k vypůjčení
  • Bez poplatků za vedení či sjednání

Zápory

  • Odměna 2 % za poskytnutí
  • Pomalejší sjednání

Zonky si za svoji krátkou historii vybudovalo pevné místo na trhu, a to především díky svým výhodným podmínkám a férovému přístupu ke klientům. Jeho cílem je již od samého počátku poskytovat jednoduché služby v oblasti úvěrů, jimž porozumí opravdu každý. V souvislosti s tím se řadí mezi jedny z nejlepších platforem určených pro poskytování půjček na našem trhu, jíž věří nejen tisíce klientů, ale i odborníci.

Zázemí společnosti

Zonky se proslavilo na trhu s úvěry svým chytlavým heslem „Lidé lidem“, čímž se mu podařilo získat důvěru velké části klientů, a to i přesto, že se jednalo o českou nebankovní společnost. Svoji historii začalo psát v roce 2014, kdy se na jeho vzniku podílel startupový inkubátor Creative Dock – ten pracoval například na vzniku pojišťovny Mutumutu, brokera Kalkulátor nebo platformy pro sdílení vozů HoppyGo.

Jelikož byla jeho největším investorem již od začátku společnost Home Credit, spadalo i Zonky do známé skupiny PPF, přičemž oficiálně vystupovalo pod názvem Benxy. V roce 2021 skupina sloučila Zonky spolu s bankou AirBank, čímž se z nebankovní společnosti stala bankovní P2P platforma – velká část úvěrů je tak financována samotnou bankou.

Cílem startupu bylo už od samotného začátku nabízet investice do P2P půjček, kdy jsou úvěry financovány z peněz investorů. I když se koncept zdál zprvu úspěšný, přistoupilo Zonky v roce 2021 k jeho ukončení.

Nově tak úvěry financuje prostřednictvím služby Rentiér, která je jednodušší a lidé s ní nemusí manuálně investovat do konkrétních půjček – platformu je možné využívat i v internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci AirBank. Zájemcům o vypůjčení finančních prostředků naopak nabízí možnost sjednání úvěru či jeho refinancování. Jelikož se jedná o moderní platformu, preferuje především online či telefonické sjednání úvěru.

Parametry úvěru

Půjčka od Zonky je na rozdíl od konkurence poměrně flexibilní, díky čemuž si mohou klienti půjčit částku v rozmezí od 5 000 do 1 200 000 Kč. I u vyšších částek se navíc jedná o neúčelový úvěr, díky čemuž lze vypůjčenou částku využít na cokoliv. Velkou výhodou je i výše minimální splátky, která je stanovená na 106 Kč – na ni lze dosáhnout pouze u částky 5 000 Kč.

Narozdíl od konkurence nemá ve své nabídce půjčku zdarma, která však často funguje pouze jako lákadlo pro sjednání dalšího úvěru. Flexibilní je také doba splatnosti, jejíž délka se pohybuje od 1 roku až do 10 let. Celková cena úvěru je v porovnání s ostatními společnostmi jedna z nejnižších, a to především proto, že maximální výše RPSN je stanovena na 26,91 % – výše úrokové sazby je přitom 4,99 až 19,99 %.

Zonky sama za sebe nedisponuje žádnými pobočkami, a proto nabízí pouze možnost sjednání půjčky online, nebo prostřednictvím telefonu. Po spojení s AirBank je však možné navštívit pobočky banky. Společnost bohužel trochu pokulhává v rychlosti sjednání, které trvá zhruba 2 až 3 dny – na druhou stranu je možné úvěrovou smlouvu uzavřít i o víkendu. Sjednanou částku vám Zonky vyplatí pouze bezhotovostně na váš běžný účet.

Parametr Tento produkt
Typ půjčky

Neúčelový úvěr

Výše úvěru

Od 5 000 do 1 200 000 Kč

Výše první půjčky

Bez omezení

První půjčka zdarma

Ne

Výše měsíční splátky

Minimálně 106 Kč

Doba splatnosti

1 až 10 let

Úrok (v %)

Od 4,99 do 19,99

Výše RPSN (v %)

Do 29,91

Rychlost sjednání půjčky

Do 2 až 3 dnů (lze i o víkendu)

Způsob vyplacení

Bezhotovostně

Podmínky úvěru

Jak již bylo řečeno, půjčka od Zonky je bezúčelová, díky čemuž není nutné dokládat, jak chcete získané finanční prostředky využít. To však neznamená, že nemusíte splnit žádné podmínky. Společnost se naopak potřebuje přesvědčit, že jste vhodní kandidáti a může počítat s tím, že jí poskytnutý úvěr splatíte.

Zonky se podle svého webu snaží posuzovat žádosti individuálně, a stejně hodnotí i případné negativní zápisy v registru dlužníků. Smůlu mají však klienti v exekuci či insolvenci, jimž půjčí pouze v případě, že od zahájení řízení uběhlo minimálně pět let. Každopádně se ani zde neobejdete bez potřebných dokumentů a dokladů, jako je potvrzení příjmu v podobě výpisů z běžného účtu a dva doklady totožnosti.

Parametr Tento produkt
Věková hranice

18 let

Sjednání online

Ano

Sjednání i o víkendu

Ano

Půjčka bez registru

Ano (po splacení závazků)

Bezúčelová půjčka

Ano

Potřebné doklady

Občanský průkaz + druhý doklad totožnosti

Potvrzení příjmu

Ano ( 3 výpisy z běžného účtu)

Poplatky

Zonky se v rámci poplatků řadí mezi modernější poskytovatele, jejichž cílem není vydělat na nic netušících klientech. Sazebník poplatků je přehledný, díky čemuž se nemusíte obávat skrytých poplatků. Společnost vás dopředu informuje, že si účtuje poplatek za poskytnutí úvěru, a to ve výši 2 % z vypůjčené částky – s ním počítá jen minimum společností, přičemž není vyloučeno, že si odměnu vyberou v podobě vysokého RPSN.

Obávat se nemusíte ani předčasného splacení zdarma či mimořádné splátky, u nichž nejsou účtovány žádné poplatky – to samé platí u správy úvěru, která je zdarma. Menší nevýhodou je možnost odložení splátky pouze v případě, že si spolu s úvěrem sjednáte i pojištění proti neschopnosti splácet. S ním lze splátky odložit až na dvanáct měsíců – po stejně dlouhou dobu je společnost za vás dokáže i splácet.

Parametr Tento produkt
Poplatek za sjednání

2 % z vypůjčené částky

Poplatek za vedení a správu

Ne

Další poplatky

Ne

Předčasné splacení zdarma

Ano

Mimořádná splátka zdarma

Ano

Možnost odložení splátky

Pouze s pojištěním

Služby a benefity

Zonky si již od svého založení zakládá zejména na jednoduchosti, a proto u něj nenarazíme na dlouhý výčet služeb a benefitů. Po vzoru své konkurence nabízí mobilní aplikaci, s jejíž pomocí lze spravovat již sjednaný úvěr, nebo si jejím prostřednictvím sjednat zcela novou půjčku.

Jako jeden z mála poskytovatelů nabízí Zonky vlastní komplexní pojištění s názvem „Zonky záchranná vesta“. To mohou využít, jak zaměstnanci, tak i OSVČ či důchodci. Jeho cena se pohybuje od 45 Kč/měsíc, přičemž výše roste spolu s vypůjčenou částkou – výsledná cena vždy představuje 8,9 % z výše úvěru.

Po sjednání pojištění je klient chráněn před širokou škálou rizik, včetně ztráty zaměstnání, pracovní neschopnosti, invalidity či úmrtí. U dočasné pracovní neschopnosti uhradí Zonky až 12 splátek. V případě invalidity či úmrtí klienta je možné zažádat o uhrazení zbylé jistiny.

Kromě klasických půjček však nabízí i možnost refinancování úvěrů od jiných poskytovatelů, a to až do výše 1 200 000 Kč – klienti s vyšší bonitou si mohou k refinancování sjednat i nový úvěr, a to opět ve výši až 1 200 000 Kč.

Parametr Tento produkt
Pojištění schopnosti splácet

Ano

Mobilní aplikace

Ano

Benefity

Možnost refinancování

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Zonky se řadí mezi jedny z nejlépe hodnocených poskytovatelů úvěrů, což potvrzují i odborníci v oblasti financí. Právě proto se mu podařilo získat i různá ocenění, včetně Nejdůvěryhodnější značky v oblasti dodavatelů mimobankovních půjček v roce 2019, 2020 a 2021 či Zlaté koruny v kategorii Nebankovní úvěry za rok 2021. Kromě toho se může pochlubit i oceněním od Člověka v tísni, kdy je hodnoceno jako jeden z nejodpovědnějších poskytovatelů úvěrů.

Hodnocena je přitom celá řada parametrů, jako je nákladovost úvěru či transparentnost poskytovatele. Ze strany odborníků i klientů je často zmiňována právě cena úvěru, jejíž výše je obvykle nižší než u konkurence, a to i v bankovním sektoru. Pozitivně je vnímáno i zmíněné pojištění, které považuje většina klientů za dostupné a výhodné.

Ocenění Zonky

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Zonky se již od samotného počátku snaží nabízet jednoduché služby, kterým porozumí každý. V souvislosti s tím nabízí pouze jeden typ úvěru se širokým rozpětím parametrů, a to bez zbytečných kliček a háčků. To samé platí i o poplatcích, u nichž na rozdíl od konkurence nemlží a snaží se být co nejvíce transparentní.

Ve výsledku si účtuje pouze jeden poplatek za poskytnutí, jehož výše je předem stanovena na 2 % z vypůjčené částky. Výhodné je také pojištění „Zonky záchranná vesta“, s nímž se můžete chránit před většinou rizik, čímž je mnohem komplexnější než nabídka jiných společností. Zonky má však stále nedostatky v rychlosti sjednání, které může trvat až 3 dny.

Porovnání s alternativami

Půjčka od Zonky je skvělou alternativou ke klasickým spotřebitelským úvěrům, kterým dokáže konkurovat jak po stránce podmínek, tak i poplatků. Pokud hledáte pouze dočasné řešení svých finančních problémů, bude pro vás výhodnější sáhnout po rychlé nebankovní půjčce, jako je například Kamali, která nabízí první půjčku zdarma – tu je nutné splatit do 14 dní. Každopádně je však nutné počítat s vyšším RPSN.

Jestliže máte rádi flexibilitu a nejste si jistí, že budete schopni půjčku rychle splatit, může vám vyhovovat revolvingový úvěr od Home Credit. Jeho Flexibilní půjčku lze libovolně splácet a čerpat, přičemž je opět nutné počítat s vyššími náklady v podobě RPSN. U vyšších částek se jako možná alternativa nabízí úvěr od Acema, s nímž si můžete půjčit až 8 milionů Kč – zde je ale nutné ručit vlastní nemovitostí, kvůli čemuž je úvěr mnohem rizikovější.

Závěrečné shrnutí

Půjčka od Zonky se řadí mezi jedny z nejvýhodnějších úvěrů na trhu, který ocení většina klientů. Využít ji tedy mohou nejen zájemci o drobnou půjčku, ale i lidé, jež potřebují dlouhodobé financování. V porovnání s bankovní i nebankovní konkurencí nabízí jedny z nejnižších poplatků.

Zároveň má i pevně stanovenou výši úrokové sazby a RPSN, díky čemuž se klienti vyhnou nepříjemnému překvapení při podpisu úvěrové smlouvy. Chránit se mohou i pomocí kvalitního pojištění, které je komplexní a kryje většinu rizik, včetně úmrtí. Zonky je navíc důvěryhodná platforma, za níž stojí stabilní banka AirBank a zkušenosti tisíců spokojených klientů, jež oceňují její transparentnost a férovost.

Autor: | Datum: | Produkt: Zonky.cz | Hodnocení: Výborné
Nikola Engelmann
Redaktorka
je finanční redaktorka, která se ve světě financí pohybuje již několik let. V rámci svojí práce věnuje část svého času i trhu s půjčkami, a to jak s těmi nebankovními, tak i bankovními. Právě proto ví, na jaké kličky a háčky se vyplatí při sjednání půjčky zaměřit, a které parametry vám napoví, zda je půjčka výhodná, nebo naopak. 

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Recenze Zonky.cz

Zonky.cz