Recenze Zonky.cz - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Zonky.cz

Vítěz srovnání

Nebankovní půjčky

Klady a zápory

Klady

  • Pojištění "Záchranná vesta"
  • Vysoká částka k vypůjčení
  • Minimální splátka 500 Kč
  • Bez poplatků za vedení či sjednání

Zápory

  • Odměna 2 % za sjednání
  • Pomalejší sjednání

Zonky si za svoji krátkou historii vybudovalo pevné místo na trhu, a to především díky svým výhodným podmínkám a férovém přístupu ke klientům. Jeho cílem je již od samého počátku poskytovat jednoduché služby v oblasti úvěrů, jimž porozumí opravdu každý. V souvislosti s tím se řadí mezi jedny z nejlepších nebankovních společností na našem trhu, které věří nejen tisíce klientů, ale i odborníci.

Zázemí společnosti

Zonky se proslavilo na trhu s úvěry svým chytlavým heslem „Lidé lidem“, čímž se mu podařilo získat důvěru velké části klientů, a to i přesto, že se jedná o českou nebankovní společnost. Svoji historii začalo psát v roce 2014, kdy se na jeho vzniku podílel startupový inkubátor Creative Dock – ten pracoval například na vzniku pojišťovny Mutumutu, brokera Kalkulátor nebo platformy pro sdílení vozů HoppyGo.

Jelikož jeho největším investorem byla již od začátku společnost Home Credit, spadá i Zonky do známé skupiny PPF, přičemž oficiálně vystupuje pod názvem Benxy. Cílem startupu bylo nabízet investici do P2P půjček, kdy jsou úvěry financovány z peněz investorů. I když se koncept zdál zprvu úspěšný, přistoupilo Zonky v roce 2021 k jeho ukončení.

Nově tak úvěry financuje prostřednictvím služby Rentiér, která je jednodušší a lidé s ní nemusí manuálně investovat do konkrétních půjček. Zájemcům o vypůjčení finančních prostředků naopak nabízí možnost sjednání úvěru či jeho refinancování. Jelikož se jedná o moderní nebankovní společnost, nedisponuje vlastními pobočkami a vše řeší buď online, nebo telefonicky.

Parametry úvěru

Půjčka od Zonky je na rozdíl od konkurence poměrně flexibilní, díky čemuž si mohou klienti půjčit částku v rozmezí od 20 000 do 900 000 Kč. I u vyšších částek se navíc jedná o neúčelový úvěr, díky čemuž lze vypůjčenou částku využít na cokoliv. Velkou výhodou je i výše minimální splátky, která je stanovená na 500 Kč – nebankovní společnosti obvykle nastavují výši splátky individuálně.

Narozdíl od konkurence nemá ve své nabídce půjčku zdarma, která však často funguje pouze jako lákadlo pro sjednání dalšího úvěru. Flexibilní je také doba splatnosti, jejíž délka se pohybuje od 1 roku až do 10 let. Celková cena úvěru je v porovnání s ostatními společnostmi jedna z nejnižších, a to především proto, že maximální výše RPSN je stanovena na 26,91 % – výše úrokové sazby je přitom 4,99 až 19,99 %.

 

Zonky nedisponuje žádnými pobočkami, a proto nabízí pouze možnost sjednání půjčky online, nebo prostřednictvím telefonu. Společnost bohužel trochu pokulhává v rychlosti sjednání, které trvá zhruba 2 až 3 dny – na druhou stranu je možné úvěrovou smlouvu uzavřít i o víkendu. Sjednanou částku vám Zonky vyplatí pouze bezhotovostně na váš běžný účet.

Parametr Tento produkt
Typ půjčky

Neúčelový nebankovní úvěr

Výše úvěru

Od 20 000 do 900 000 Kč

Výše první půjčky

Bez omezení

První půjčka zdarma

Ne

Výše měsíční splátky

Minimálně 500 Kč

Doba splatnosti

1 až 10 let

Úrok (v %)

Od 4,99 do 19,99 %

Výše RPSN (v %)

Do 26,91 %

Rychlost sjednání půjčky

Do 2 až 3 pracovní dny

Způsob vyplacení

Bezhotovostně

Podmínky úvěru

Jak již bylo řečeno, půjčka od Zonky je bezúčelová, díky čemuž není nutné dokládat, jak chcete získané finanční prostředky využít. To však neznamená, že nemusíte splnit žádné podmínky. Společnost se naopak potřebuje přesvědčit, že jste vhodní kandidáti a může počítat s tím, že jí poskytnutý úvěr splatíte. Jelikož se jedná o nebankovní společnost, jsou její pravidla méně striktní než v bankovním sektoru.

Na rozdíl od většiny námi porovnávaných společností Zonky nehodnotí tak přísně zápisy v registru dlužníků – pokud se navíc jedná o již splacené závazky nepřipisuje jím žádnou váhu. Smůlu mají však klienti v exekuci či insolvenci, jimž půjčí pouze v případě, že od zahájení řízení uběhlo minimálně pět let. Každopádně se ani zde neobejdete bez potřebných dokumentů a dokladů, jako je potvrzení příjmu v podobě výpisů z běžného účtu a dva doklady totožnosti.

Parametr Tento produkt
Věková hranice

18 let

Sjednání online

Ano

Sjednání i o víkendu

Ano

Půjčka bez registru

Ano (po splacení závazků)

Bezúčelová půjčka

Ano

Potřebné doklady

Občanský průkaz + druhý doklad totožnosti

Potvrzení příjmu

Ano ( 3 výpisy z běžného účtu)

Poplatky

Zonky se v rámci poplatků řadí mezi modernější nebankovní společnosti, jejichž cílem není vydělat na nic netušících klientech. Sazebník poplatků je tedy přehledný, díky čemuž se nemusíte obávat skrytých poplatků. Společnost vás dopředu informuje, že si účtuje poplatek za sjednání úvěru, a to ve výši 2 % z vypůjčené částky – s ním počítá jen minimum společností, přičemž není vyloučeno, že si odměnu vyberou v podobě vysokého RPSN.

Obávat se nemusíte ani předčasného splacení zdarma či mimořádné splátky, u nichž nejsou účtovány žádné poplatky – to samé platí u správy úvěru, která je zdarma. Menší nevýhodou je možnost odložení splátky pouze v případě, že si spolu s úvěrem sjednáte i pojištění proti neschopnosti splácet. S ním lze splátky odložit až na dvanáct měsíců – po stejně dlouhou dobu je společnost za vás dokáže i splácet.

Parametr Tento produkt
Poplatek za sjednání

2 % z vypůjčené částky

Poplatek za vedení a správu

Ne

Další poplatky

--

Předčasné splacení zdarma

Ano

Mimořádná splátka zdarma

Ano

Možnost odložení splátky

Pouze s pojištěním

Služby a benefity

Zonky si již od svého založení zakládá zejména na jednoduchosti, a proto u ní nenarazíme na dlouhý výčet služeb a benefitů. Jako moderní nebankovní společnost nabízí po vzoru své konkurence mobilní aplikace, s jejíž pomocí lze spravovat již sjednaný úvěr, nebo si jejím prostřednictvím sjednat zcela novou půjčku.

Jako jedna z mála poskytovatelů nabízí Zonky vlastní komplexní pojištění s názvem „Zonky záchranná vesta“. To mohou využít, jak zaměstnanci, tak i OSVČ či důchodci. Jeho cena se pohybuje od 45 Kč/měsíc, přičemž výše roste spolu s vypůjčenou částkou – výsledná cena vždy představuje 8,9 % z výše úvěru.

Po sjednání pojištění je klient chráněn před širokou škálou rizik, včetně ztráty zaměstnání, pracovní neschopnosti, invalidity či úmrtí. U dočasné pracovní neschopnosti uhradí Zonky až 12 splátek. V případě invalidity či úmrtí klienta je možné zažádat o uhrazení zbylé jistiny.

Kromě klasických půjček však společnost nabízí i možnost refinancování úvěrů od jiných poskytovatelů, a to až do výše 1 200 000 Kč – klienti s vyšší bonitou si mohou k refinancování sjednat i nový úvěr, a to opět ve výši až 1 200 000 Kč.

Parametr Tento produkt
Pojištění proti neschopnosti splácet

Ano

Mobilní aplikace

Ano

Benefity

Možnost refinancování

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Zonky se řadí mezi jedny z nejlépe hodnocených nebankovních společností, což potvrzují i odborníci v oblasti financí. Právě proto se jí podařilo získat i různá ocenění, včetně Nejdůvěryhodnější značky v oblasti dodavatelů mimobankovních půjček v roce 2019, 2020 a 2021 či Zlaté koruny v kategorii Nebankovní úvěry za rok 2021. Kromě toho se může pochlubit i oceněním od Člověka v tísni, kdy je hodnocena jako jeden z nejodpovědnějších poskytovatelů úvěrů.

Hodnocena je přitom celá řada parametrů, jako je nákladovost úvěru či transparentnost poskytovatele. Ze strany odborníků i klientů je často zmiňována právě cena úvěru, jejíž výše je obvykle nižší než u konkurence, a to i v bankovním sektoru. Pozitivně je vnímáno i zmíněné pojištění, které považuje většina klientů za dostupné a výhodné.

Ocenění Zonky

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Zonky se již od samotného počátku snaží nabízet jednoduché služby, kterým porozumí každý. V souvislosti s tím nabízí pouze jeden typ úvěru se širokým rozpětím parametrů, a to bez zbytečných kliček a háčků. To samé platí i o poplatcích, u nichž na rozdíl od konkurence nemlží a snaží se být co nejvíce transparentní.

Ve výsledku si účtuje pouze jeden poplatek za sjednání, jehož výše je předem stanovena na 2 % z vypůjčené částky. Na druhou stranu si tento poplatek účtuje jen pár nebankovních společností. Výhodné je také pojištění „Zonky záchranná vesta“, s nímž se můžete chránit před většinou rizik, čímž je mnohem komplexnější než nabídka jiných společností. Zonky má však stále nedostatky v rychlosti sjednání, které může trvat až 3 dny.

Porovnání s alternativami

Půjčka od Zonky je skvělou alternativou k dlouhodobým bankovním úvěrům, kterým dokáže konkurovat jak po stránce podmínek, tak i poplatků. Pokud hledáte pouze dočasné řešení svých finančních problémů, bude pro vás výhodnější sáhnout po rychlé nebankovní půjčce, jako je například Kamali, která nabízí první půjčku zdarma – tu je nutné splatit do 14 dní. Každopádně je však nutné počítat s vyšším RPSN.

Jestliže máte rádi flexibilitu a nejste si jistí, že budete schopni půjčku rychle splatit, může vám vyhovovat revolvingový úvěr od Home Credit. Jeho Flexibilní půjčku lze libovolně splácet a čerpat, přičemž je opět nutné počítat s vyššími náklady v podobě RPSN. U vyšších částek se jako možná alternativa nabízí úvěr od Acema, s nímž si můžete půjčit až 8 milionů Kč – zde je ale nutné ručit vlastní nemovitostí, kvůli čemuž je úvěr mnohem rizikovější.

Závěrečné shrnutí

Půjčka od Zonky se řadí mezi jedny z nejvýhodnějších nebankovních úvěrů na trhu, který ocení většina klientů. Využít ji tedy mohou nejen zájemci o drobnou půjčku, ale i lidé, jež potřebují dlouhodobé financování. V porovnání s konkurencí, a to i tou v bankovním sektoru, nabízí jedny z nejnižších poplatků.

Zároveň má i pevně stanovou výši úrokové sazby a RPSN, díky čemuž se klienti vyhnou nepříjemnému překvapení při podpisu úvěrové smlouvy. Chránit se mohou i pomocí kvalitního pojištění, které je komplexní a kryje většinu rizik, včetně úmrtí. Zonky je navíc důvěryhodná společnost, za níž stojí stabilní skupina PPF a zkušenosti tisíců spokojených klientů, jež oceňují její transparentnost a férovost.

Autor: Nikola Engelmannová | Datum: | Produkt: Zonky.cz
Nikola Engelmannová je finanční redaktorka, která se ve světě financí pohybuje již několik let. V rámci svojí práce věnuje část svého času i trhu s půjčkami, a to jak s těmi nebankovními, tak i bankovními. Právě proto ví, na jaké kličky a háčky se vyplatí při sjednání půjčky zaměřit, a které parametry vám napoví, zda je půjčka výhodná, nebo naopak. 
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Recenze Zonky.cz

Zonky.cz