Recenze Amazon Kindle Paperwhite 5 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Amazon Kindle Paperwhite 5

83,0 % Celkové hodnocení

Dlouhá výdrž baterie v kategorii S displejem o úhlopříčce pod 7 palců

Klady

  • Na výběr mezi verzí s nebo bez reklam
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Voděodolná
  • Wi-Fi i Bluetooth

Zápory

  • Vyšší cena
  • Nemá audio výstup
  • Větší a těžší v kategorii
4 600 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Amazon Kindle Paperwhite 5 je pokračovatelkou úspěšné a populární řady čteček Amazon Kindle. Na trhu je v době psaní recenze (leden 2023) dostupná ve dvou variantách, s nebo bez reklam, druhá verze je o něco dražší. S ohledem na přítomnost reklam máte k dispozici také dvě verze čtečky, co se týče kapacity úložiště, a to 8 nebo 16 GB. Kapacita ale není rozšířitelná, do čtečky nelze vložit SD kartu. Čtečka potěší voděodolností na úrovni IPx8, je vyrobena z plastu, a to především ve snaze zachovat nižší hmotnost vzhledem k její velikosti.

Model Paperwhite 5 má 6,8 palců velký displej typu e-ink Carta s nasvícením, který je považován obecně za kvalitnější variantu. Čtečka se ovládá dotykem, tlačítky osazená není. Některé modely přitom nabízejí i kombinované ovládání. Potěšující je výdrž baterie, čtečka by měla vydržet bez nutnosti dobití až 10 týdnů. Dobíjí se konektorem typu USB-C. Co se týče konektivity, najdete zde Wi-Fi pro stahování knih a Bluetooth pro připojení například sluchátek, audio výstup ale čtečka nemá.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Amazon

Velikost displeje (")

6,8

Kapacita (GB)

8/16

Rozšiřitelná paměť

Ne

Typ displeje

E-ink Carta

Dotykový displej

Ano

Nasvícení displeje

Ano

Výdrž/kapacita baterie

Až 10 týdnů

Vodotěsnost

Ano (IPx8)

Připojení

USB-C

Wi-Fi

Ano

Bluetooth

Ano

Audio výstup

Ne

Materiál

Plast

Barevné varianty

Černá

Hmotnost (g)

205

Rozměry v*š*h (mm)

174 x 125 x 8

Hodnocení uživatelů

Mezi uživateli se jedná o oblíbený a rozšířený model, kterému se v recenzích dostává převážně kladného hodnocení. Uživatelé v tomto případě oceňují velký displej s rychlým dotykovým ovládáním a také možností přizpůsobit si podsvícení displeje na teplý či studený tón. Kladně hodnotí i voděodolnost či dlouhou výdrž baterie. Někteří uživatelé ale čtečce vytýkají, že v nastavení chybí čeština nebo čtečka nepodporuje některé z populárních formátů, například ePUB. Všechny recenze se dočtete na Heuréce.

Hlavní klady a zápory

Za hlavní klady můžeme označit dvě verze čtečky k zakoupení, jedna je levnější, ale s reklamami, druhá dražší bez reklam. Dvě možnosti máte i z hlediska vnitřní kapacity. Amazon Kindle Paperwhite 5 dále potěší voděodolností IPx8 a přítomností Wi-Fi i Bluetooth. Nevýhody, které se s ní pojí, vidíme především v absenci audio výstupu a v obecně větších rozměrech i vyšší váze v porovnání s dalšími modely v našem srovnání. S ohledem na velikost displeje 6,8 palce ale není čtečka nikterak těžká.

Porovnání s alternativami

Model Paperwhite 5 si říká o srovnání se svým předchůdcem, Amazon Kindle Paperwhite 4. Novější řada má o 0,8 palce větší displej, delší výdrž baterie, ale také vyšší váhu. Změn se dočkala i konektivita, zatímco starší model čtvrté řady propojíte konektorem microUSB, novější již pomocí USB-C. Pokud sháníte čtečku knih s o něco nižší cenou, mohl by vás zaujmout model PocketBook 628 Touch Lux 5. Do něj můžete navíc vložit SD kartu pro zvýšení paměti, má ale kratší výdrž baterie, chybí mu Bluetooth a není odolný vůči vodě.

Závěr

Čtečku Amazon Kindle Paperwhite 5 můžeme doporučit i náročnějším čtenářům, kteří požadují moderní zařízení s mnoha pokročilými funkcemi. Potěší přítomností Wi-Fi i Bluetooth, propojuje se pomocí USB-C, audiovýstup ale nemá. Samozřejmostí je kvalitní displej typu e-ink Carta, užitečnou vlastností je navíc voděodolnost. Výdrž baterie může dosáhnout až 10 týdnů, což je jedna z nejdelších výdrží v našem srovnání. Ze stejné řady pochází také starší model Amazon Kindle Paperwhite 4.

4 600 Kč Orientační cena
Autor: Kristýna Hašková | Datum: | Produkt: Amazon Kindle Paperwhite 5 | Hodnocení: 83,0 %
Kristýna Hašková
Kristýna je redaktorka, pro kterou je čtení vášní. Ráda proto zkoumá způsoby, jak se ke knihám dostat v různých podobách. Využívá proto znalosti shromážděné z odborných zdrojů i zkušenosti uživatelů, díky kterým umí poradit s výběrem čtečky. Pátrá i po inovacích, proto umí poradit, v čem se displeje čteček zlepšují nebo jak pracují s formáty elektronických knih. Kromě toho se věnuje oblastem zdraví a krásy, hlavně infrasaunám a vířivkám.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Amazon Kindle Paperwhite 5

Amazon Kindle Paperwhite 5

4 600 Kč Orientační cena