Recenze a test Whirlpool WQ9 B2L | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Whirlpool WQ9 B2L

85,0 % Celkové hodnocení

Top 4 v kategorii Americké lednice

Jednotlivá hodnocení

 • 9,0/10
  Hodnocení spotřeby
 • 9,0/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 9,6/10
  Hodnocení mražení a akumulace
 • 8,0/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady

 • Energeticky úsporná
 • Dlouhá akumulační doba
 • Dlouhá záruka na motor

Zápory

 • Mírně podprůměrný výkon mražení
 • Chybí zóna s regulovatelnou vlhkostí
 • Nemá výdej studené vody
39 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje a hodnocení spotřeby

Americká lednice Whirlpool patří mezi objemnější modely, které můžeme doporučit i domácnostem s větším počtem členů. Mrazicí část je umístěna ve spodní části spotřebiče a vedou k ní dvířka, stejně jako k části chladicí. Spodní umístění mrazáku bude vyhovovat zejména těm, kteří mrazák potřebují méně často než ledničku, a nebudou se tak muset často ohýbat. Tento model potěší zařazením do energetické třídy E. Jeho spotřeba je podprůměrná, podle našich výpočtů za roční provoz utratíte necelé dva tisíce. Výše nákladů vychází z ceny 5,8 Kč/kWh, což je průměrná cena elektřiny v roce 2021. Naše sympatie si získala i nízká hlučnost, v době srovnání (srpen 2021) byla tato lednice nejtišší ze všech srovnávaných modelů.

Rozměry a hmotnost lednici nijak výrazně neodlišují od ostatních, snad jen výška je mírně nadprůměrná, což by měli vzít v potaz domácnosti s menšími dětmi, které do vyšších poliček nedosáhnou. Pokud vás zajímají konkrétní rozměry a hmotnost, tyto údaje naleznete ve spodních řádcích tabulky.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Whirlpool

36 % Hisense, 18 % Samsung, 9 % Concept, 9 % Gorenje, 9 % LG, 9 % Whirlpool, 9 % Philco
Objem chladicí části

388

327,55
Objem mrazicí části

206

181,73
Umístění mrazáku

Dole (dveře)

45 % Dole (dveře), 27 % Vlevo, 27 % Dole (šuplík)
Energetická třída

E

73 % F, 27 % E
Spotřeba (kWh za 1 rok)

338

361,18
Roční náklady na provoz v Kč 5,8 Kč/1kWh (2021)

1 960,4

2 094,73
Hlučnost (dB)

37

40,09
Třída hlučnosti

C

64 % C, 36 % D
Výška (cm)

187,4

181,15
Šířka (cm)

90,9

85,26
Hloubka (cm)

69,8

69,17
Hmotnost (kg)

118

107,70

Hodnocení mražení a akumulace

Dalším parametrem, kterým chladnička Whirlpool vyniká, je akumulační doba dosahující 20 hodin. Pokud tedy z jakéhokoliv důvodu dojde k přerušení dodávky proudu, uložené potraviny vydrží zmražené téměř celý den. Nepřekvapí čtyřhvězdičková třída mražení, ta je na trhu dnes už standardem. Mírně podprůměrný je naopak výkon mražení, za 24 hodin lednička zvládne zamrazit 10 kg potravin. Lednice však disponuje funkcemi rychlého mrazení i chlazení pro bezpečnější ukládání velkých nákupů. Klimatická třída SN-T zajišťuje bezproblémové použití v teplotách mezi 10 a 43 °C, v našich podmínkách tedy bude víc než dostačovat.

S touto ledničkou není třeba mít strach z náročného odmrazování, je vybavena nenámrazovým systémem. Ten však nechyběl v době psaní této recenze (srpen 2021) žádné z lednic v našem srovnání. Jedním z jejích bonusů je také manuální výrobník ledu. Nejedná se tedy o dávkovač z přední strany dveří, ale o malou krabičku, do které vodu musíte nalít ručně.

Manuální výrobník ledu vypadá jako malá krabička

Manuální výrobník ledu

Protože zde není ani výdejník chladné vody, nepotřebuje chladnička připojení na vodu ani extra zásuvku.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Akumulační doba (hod)

20

13,18
Třída mražení

**** (-24 °C)

91 % **** (-24 °C), 9 % ** (-12 °C) a **** (-24 °C)
Výkon mražení (kg/24 hod)

10

10,91
Klimatická třída

SN-T (+10 až 43 °C)

64 % SN-T (+10 až 43 °C), 18 % N-ST (+16 až +38 °C), 9 % SN (+10 až +32 °C), 9 % N-T (+16 až +43 °C)
Nenámrazový systém

Ano

100 % Ano
Extra rychlé chlazení

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Extra rychlé mrazení

Ano

100 % Ano
Výrobník ledu

Manuální

55 % Ne, 27 % Ano, 18 % Manuální
Výdej pitné vody

Ne

64 % Ne, 36 % Ano
Připojení k vodovodu

Ne

73 % Ne, 27 % Ano
Nádržka na vodu

Ne

91 % Ne, 9 % Ano
Oddělená regulace teploty

Ano

100 % Ano

Hodnocení vybavení a funkcí

V oblasti vybavení a funkcí sice nenalezneme nejmodernější vychytávky, základ v podobě ventilátoru a displeje však nechybí. Výrobce potěšil také invertorovým motorem, na který registrovaným uživatelům poskytuje nadstandardní záruku 20 let.

Ovládání

Jak už jsme zmínili, ovládání usnadňuje displej. S mobilní aplikací lednice kompatibilní není, ne každému to však vadí. Jako důležitější vidíme fakt, že lednička upozorní na dlouhé otevření dvířek nebo na zvýšení teploty uvnitř. Příjemným bonusem je možnost uzamknout ovládání tak, aby je nechtěným stisknutím nebylo možné přenastavit.

Vnitřní uspořádání

Uvnitř lednice najdete tři police, z nichž dvěma je možné upravovat výšku. To oceníte zejména při ukládání atypických potravin typu patrového dortu nebo velkých kusů masa. Mrazák je tvořen třemi zásuvkami na obou stranách (celkově tedy šesti), z nichž jedna je označena jako FlexiFreeze, v té můžete nastavit teplotu na −7, −12 nebo −18 stupňů. Nulovou zónu ani zónu s regulovanou vlhkostí zde však nenajdete, minibar zrovna tak. Lednici chybí také antibakteriální úprava, která by zamezovala množení bakterií a plísní. Ta je však mezi americkými lednicemi obecně spíš neobvyklá.

Obrázek otevřené lednice a jejího vnitřního uspořádání

Vnitřní uspořádání lednice

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Ventilátor

Ano

82 % Ano, 18 % Neuvedeno
Nulová zóna

Ne

82 % Ne, 18 % Neuvedeno
Zóna s regulovatelnou vlhkostí

Ne

45 % Ne, 27 % Ano, 27 % Neuvedeno
Antibakteriální úprava

Ne

55 % Ne, 36 % Ano, 9 % Neuvedeno
Minibar

Ne

91 % Ne, 9 % Ano
Nastavitelná výška poliček

Ano

73 % Ano, 9 % Ne, 18 % Neuvedeno
Varovný signál při vyšší teplotě

Ano

45 % Ne, 27 % Ano, 27 % Neuvedeno
Alarm otevřených dveří

Ano

55 % Ano, 45 % Ne
Displej

Ano

100 % Ano
Dětský zámek

Ano

64 % Ne, 36 % Ano
Mobilní aplikace

Ne

73 % Ne, 18 % Ano, 9 % Neuvedeno
Invertorový kompresor

Ano

73 % Ano, 18 % Ne, 9 % Neuvedeno
Prodloužená záruka na kompresor

20 let

36 % 10 let, 27 % Ne, 18 % 20 let, 9 % 15 let, 9 % Neuvedeno

Názory uživatelů a dalších expertů

Současní majitelé chladničky si v první řadě pochvalují její prostornost a tichý provoz. Dále oceňují i její design a kolečka, lednici je díky nim snadné přesouvat. Negativní komentáře se v uživatelských recenzích téměř neobjevují. Několik uživatelů však zaznamenalo, že ačkoliv jdou dveře lednice otvírat snadno, při jejich zavírání je potřeba trochu přitlačit.

Klady a zápory

Lednice Whirlpool přináší mnoho dobrých parametrů, mezi něž můžeme započítat například nízkou spotřebu, jako jedna z mála patří do energetické třídy E, většinu konkurence najdeme ve třídě F. Dále je velkým pozitivem dlouhá akumulační doba a dlouhá záruka na invertorový kompresor. Pokud lednici umístíte blízko vašim odpočinkovým zónám, potěší vás také nízká hlučnost dosahující pouze 37 dB. A snadné manipulaci s objemným spotřebičem pomohou kolečka.

Záporných stránek tento model mnoho nemá. Pokud máte v plánu ukládat do něj najednou velké množství potravin například ze zabijačky, možná nakonec sáhnete po lednici s lepším výkonem mražení, v tomto ohledu je totiž tato lednice mírně podprůměrná. Náročnějším uživatelům by také nemusela stačit její výbava, pokud požadujete automatický dávkovač ledu a vody, minibar nebo ovládání pomocí aplikace, budete se muset poohlédnout jinde.

Naše hodnocení a závěr

Whirlpool WQ9 B2L řadíme z prostorového hlediska mezi mírně nadprůměrné americké lednice, o to víc potěší její poměrně nízká spotřeba a nízká hlučnost. Mrazák se nachází ve spodní části za dvířky, jeho součástí je také konvertibilní zásuvka, ve které můžete nastavit teplotu ve třech různých hladinách. Samotná chladicí část nabídne posouvatelné poličky, technologii Multiflow pro delší čerstvost potravin a dlouhou akumulační dobu. Drobným bonusem je manuální výrobník ledu. Co se týče dalších funkcí, lednici chybí nulová zóna i ovládání přes chytrou aplikaci. Z hlediska dlouhé životnosti však musíme pochválit invertorový motor, na který výrobce nabízí při registraci na jeho stránkách záruku 20 let.

Pokud je pro vás hlavním kritériem pořizovací cena, možná se vám tato lednice zdá příliš drahá. K pročtení doporučíme recenzi modelu Samsung RS54N3003SA, který stojí výrazně méně, na druhou stranu je však energeticky náročnější.

39 000 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Whirlpool WQ9 B2L | Hodnocení: 85,0 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, pro kterou je kuchyně nejoblíbenějším místem domácnosti. Ráda zkouší nové recepty a bedlivě se zajímá, jaké kuchyňské spotřebiče ji v tom mohou nejlépe podpořit. Chápe tedy rozdíl mezi mrazicím výkonem a výkonem mražení, důležitost různých funkcí a své znalosti ráda předá dál. Z kuchyňských témat naleznete její jméno také u téměř všech, která se týkají přípravy kávy.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Whirlpool WQ9 B2L

Whirlpool WQ9 B2L

39 000 Kč Orientační cena