Menu

Apple Watch SE 2022 40 mm – Recenze, testy a srovnání

Pro nenáročné v kategorii Apple Watch

Klady

  • Dobrý poměr ceny a vybavenosti
  • Možnost vybrat variantu s podporou eSIM
  • Velké úložiště

Zápory

  • Schází funkce Always On Display
  • Chybí měření saturace krve kyslíkem
  • Rámečky jsou širší
7 800 Kč Orientační cena

Základní parametry

Apple se snaží cílit i na příjemnější cenové hladiny, než do jakých vstupuje vždy jejich nejnovější model. V nabídce výrobce proto najdete i Apple Watch SE 2022. Hodinky vychází konstrukčně ze starších modelů a mají omezeny některé funkce. Displej má stejné parametry jako u lépe vybaveného modelu Apple Watch 6, úhlopříčka je tedy 1,78 palce, rámečky mají šířku 3 milimetry a použitá technologie je LTPO OLED. Bohužel ale chybí podpora Always On Display.

Recenzovaná varianta je osazena v hliníkovém pouzdře, které je samo o sobě kvalitní. S ohledem na nižší hmotnost a nižší výrobní náklady volili američtí vývojáři sklíčko typu Ion-X. To odolá poškrábání klíči či mincemi, ale o kámen či skleněné částice jej už snadno podřete. Velikost pouzdra 44 mm odpovídá předchozím generacím.

Volit můžete mezi verzemi s eSIM kartou i bez eSIM karty, přičemž první z variant bude dražší. Recenzovaný model eSIM kartou nedisponuje. Mezi měřícími funkcemi nenajdete saturaci krve kyslíkem ani měření EKG, vše ostatní ale odpovídá nejmodernějším hodinkám Apple Watch. S hodinkami můžete plavat a potopit se až do hloubky 50 metrů.

Parametr Tento produkt
Typ displeje

LTPO OLED

Variabilní obnovovací frekvence

Ano

Always On Display

Ne

Úhlopříčka displeje (")

1,78

Plocha displeje (mm2)

977

Rozlišení (px)

448 x 368

Šířka rámečků (mm)

3

Svítivost displeje (nitů)

1 000

Odolnost vůči vodě

Ano (5 ATM)

Sklíčko

Ion-X sklo

Materiál rámečku

Hliník

Materiál zad

Keramika, Safír

Možnost SIM karty

Ano

GPS

Ano

Reproduktor

Ano

Mikrofon

Ano

Apple Pay

Ano

Srdeční tep

Ano

Saturace kyslíkem

Ne

Měření EKG

Ne

Ovládání gesty

Ne

Kompas

Ano

Výškoměr

Stále aktivní

Gyroskop

Ano

Snímač okolního světla

Ano

Akcelerometr

Ano

Wi-Fi

Wi-Fi 4 – 2,4 a 5 GHz

Bluetooth

5.0

Kapacita úložiště (GB)

32

Výdrž baterie v běžném režimu s GPS (hod)

18

Hmotnost (g)

36,4

Měření tělesné teploty

Ne

Hloubkoměr

Ne

Názory uživatelů a dalších expertů

Uživatelé si pochvalují plynulé fungování hodinek i jejich napojení na ekosystém Apple. Vyhovují jim dostupné funkce, které jsou součástí systému WatchOS 9. Při telefonování je hlasitost hodinek dostačující, mikrofon pracuje také dobře. Na druhou stranu uživatelé výrobci vytýkají nedostupnost ochranného skla, které by na hodinky dobře sedělo, kratší výdrž baterie a zejména nízkou odolnost originálního Ion-X sklíčka. To se některým poškrábalo už první den. Další recenze najdete na Heurece.

Design hodinek je podle expertů prémiový, stejně jako u klasických řad. Ostatně hodinky se tak moc neodlišují. Pracují dobře ve spolupráci s telefonem, reproduktor i mikrofon fungují výborně. Dostupné funkce jsou široké, na druhou stranu ale chybí funkce Always On Display. Stejně tak odborníci kritizují krátkou výdrž baterie, což platí pro všechny hodinky Apple.

Hlavní klady a zápory

My na hodinkách Watch SE 2022 oceňujeme zejména jejich vybavenost funkcemi. Jedná se ostatně o očesanou verzi Apple Watch Series 6. Vybrat si můžete variantu s podporou eSIM karty, počítejte ale s vyšší cenou. Úložiště v hodinkách je velké, nehrozí tedy, že byste jej rychle zaplnili.

Bohužel chybí velice oblíbená funkce Always On Display, díky které by hodinky mohly ukazovat čas kontinuálně celou dobu bez nutnosti aktivování displeje. Stejně tak se nedočkáte měření nasycení krve kyslíkem ani EKG a rámečky jsou širší než u nejmodernějších Apple Watch Series 7.

Porovnání s alternativami

Hodinky Apple Watch SE 2022 můžeme porovnat s druhou nejlevnější variantou, která byla v době psaní této recenze (duben 2023) na trhu k dispozici, tedy s Apple Watch Series 7. Oproti nim vám model SE nabídne zejména nižší cenu. Smířit se budeme muset ale s širšími rámečky a absencí funkcí, jako je Always On Display, měření okysličení krve a EKG. Na druhou stranu – pokud hledáte levnější chytré hodinky, Apple Watch SE 2022 všechny zásadní funkce mají, jedná se obecně o kvalitní model.

Závěrečné shrnutí

Apple Watch SE 2022 jsou v podstatně očesané hodinky prémiové třídy. Ve srovnání s hlavní řadou moderních produktů jim chybí například oblíbená funkce Always On Display nebo měření saturace krve kyslíkem. Na druhou stranu vyhoví ve všech ostatních parametrech a výbornou a jejich cena je přijatelnější než v případě Apple Watch Series 7.

7 800 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apple Watch SE 2022 40 mm
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se v naší redakci orientuje zejména na problematiku moderních technologií. S chytrými hodinkami má zkušenosti a sám je využívá. V článku vám vysvětlí, jaké funkce vám Apple Watch mohou nabídnout a proč by si je neměli kupovat majitelé telefonů s Androidem. Jakubovy články najdete ale také u iPhonů, Macbooků a bezdrátových sluchátek.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Dobrý den, prosím Vás, Apple Watch 2023 SE 40mm Starlight, Starlight SB, S/M budou kontabilni s iphone XR? Děkuji

Dana Růtová

Dobrý den, ano, telefon a hodinky bez problémů propojíte.

Jakub Gulec, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Apple Watch SE 2022 40 mm

Apple Watch SE 2022 40 mm

7 800 Kč Orientační cena