Recenze Apple Watch Series 9 45mm eSIM - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Apple Watch 9 – Vyšší jas displeje a ovládání gesty

Vítěz srovnání v kategorii Apple Watch

Klady

  • Konečně vysoký jas displeje
  • Ovládání gesty je hodnotná funkce
  • Úložiště je větší než dříve

Zápory

  • Jinak se oproti předchozí generaci neliší
  • Vysoká pořizovací cena
  • Pořád hodně krátká výdrž baterie
15 300 Kč Orientační cena

Základní parametry

Příchod nových hodinek Applu je vždy naplněn očekáváním a většinou nechybí i lehké zklamání z velice pomalé inovace. V případě Apple Watch 9 jsme se proto tradičně dočkali prakticky zkopírovaných Apple Watch 8 doplněných o nový procesor, vyšší jas displeje a nové ovládání gesty. A ono to v praxi opravdu stačí, Apple Watch jsou totiž už tak vynikající hodinky.

Displej tvoří OLED panel s variabilní obnovovací frekvencí, dostatečným rozlišením a funkcí Always On. Ve srovnání s předchozí generací došlo ale naštěstí k podstatnému zvýšení jasu obrazovky. Ta se posunula od 1 000 nitů, které horko těžko stačily na přímém slunci, ke zcela dostačujícím 2 000 nitům. Rámečky mají pořád stejnou šířku 1,7 milimetru a zabírají tak jen malou část displeje.

Co v cenovce okolo 15 000 Kč nepotěší je Ion-X sklíčko, které se podle zkušeností naprosté většiny uživatelů má tendenci rychle poškrábat. Funkční vybavení odpovídá Apple Watch 8, takže můžete počítat s přesným měřením tepové frekvence, měřením teploty, saturace krve kyslíkem i EKG. Navíc doplnil výrobce hodinky o ovládání gesty poklepem prstů, což oceníte například při mytí nádobí. Hodinky vydrží stále stejných 18 hodin na jedno nabití, takže na delší výlety musíte přibalit powerbanku.

Zajímavost: Podle studie Accuracy of Apple Watch Measurements for Heart Rate and Energy Expenditure in Patients With Cardiovascular Disease: Cross-Sectional Study disponují Apple Watch dostatečnou přesností měření tepu, aby bylo možné považovat výsledky za klinicky přijatelné.

Parametr Tento produkt
Typ displeje

LTPO OLED

Variabilní obnovovací frekvence

Ano

Always On Display

Ano

Úhlopříčka displeje (")

1,9

Plocha displeje (mm2)

1 143

Rozlišení (px)

484 x 396

Šířka rámečků (mm)

1,7

Svítivost displeje (nitů)

2 000

Odolnost vůči vodě

Ano (5 ATM)

Sklíčko

Ion-X sklo

Materiál rámečku

Hliník

Materiál zad

Keramika, Safír

Možnost SIM karty

Ano (eSIM)

GPS

Ano

Reproduktor

Ano

Mikrofon

Ano

Apple Pay

Ano

Měření EKG

Ano

Ovládání gesty

Ano

Kompas

Ano

Výškoměr

Stále aktivní

Gyroskop

Ano

Snímač okolního světla

Ano

Akcelerometr

Ano

Wi-Fi

Wi-Fi 4 – 2,4 a 5 GHz

Bluetooth

5.3

Kapacita úložiště (GB)

64

Výdrž baterie v běžném režimu s GPS (hod)

18

Hmotnost (g)

39

Měření tělesné teploty

Ano

Hloubkoměr

Ne

Názory uživatelů a dalších expertů

Už tradičně hodnotí uživatelé Apple Watch 9 téměř výhradně kladně. Zaměříme se proto na ty méně četné zápory, které zmiňují. Ty jsou prakticky jen dva: hodinky vydrží nabité jen jeden den a sklíčka Ion-X nejsou nikterak zvlášť odolná. Odborníci sdílejí v tomto ohledu stejný názor, hodinkám za 15 000 Kč by skutečně slušelo sklíčko, které se nepoškrábe a vydrží déle než necelý jeden den.

Na druhou stranu experti chválí snahu Applu trochu revidovat způsob použití chytrých hodinek prostřednictvím chytrých gest a oceňují také zvýšený jas obrazovky. Ta je nově dobře čitelná i na přímém denním slunci. Hodinky tak zase o trochu víc působí jako plnohodnotné hodinky a nejen jako náramkový počítač.

Hlavní klady a zápory

Asi tou největší předností Apple Watch 9 je to, o jak komplexní zařízení se jedná. V rámci ekosystému Apple (a bohužel pouze v něm) fungují výborně a rozšiřují možnosti využití jednotlivých Apple zařízení. Nově zvýšený jas obrazovky je posouvá na úroveň, kdy jsou dobře čitelné i na slunci v létě a ovládání gesty o něco zkvalitňuje uživatelský prožitek.

Na druhou stranu výrobce stále zákazníkům s rozpočtem 15 000 Kč fakticky říká, že jsou příliš chudí na sklíčko, které se nepoškrábe. A to nás mrzí, protože použité Ion-X sklíčko je ve spojení s kratší výdrží baterie jediným velkým nedostatkem s reálným dopadem na životnost zařízení. Stejně tak je škoda, že zatímco například Garmin umožňuje využití hodinek pro iPhone, Apple neumožňuje využití Apple Watch pro žádného jiného výrobce telefonů.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavá alternativa k Apple Watch 9 se přímo nabízí starší Apple Watch Ultra. Ty v akci seženete za velice podobnou cenu, na rozdíl od Apple Watch 9 ale nabízí titanové tělo, safírové sklíčko, extrémní odolnost, dvojnásobnou výdrž baterie, programovatelné tlačítko, přesnější GPS a další benefity. Jediným jejich nedostatkem jsou větší rozměry a absence možnosti ovládání gesty. Prakticky každému, kdo netrvá na kompaktnějších rozměrech, bychom tedy doporučili spíše Apple Watch UItra ve slevové akci.

Závěrečné shrnutí

Apple Watch 9 jsou povedené hodinky s obrovským spektrem funkcí, rychlým procesorem a výborně čitelným displejem. Mezi jejich slabiny můžeme zařadit stále stejně tristní výdrž baterie a také sklíčko Ion-X, které nemůže safírovému sklu konkurovat. Hodinkám nechybí eSIM karta a protože už dnes naštěstí všichni operátoři podporují jednotné telefonní číslo pro mobil i Apple Watch, můžete z funkcí těžit naplno.

Pokud ale hledáte výrazně odolnější a lépe vybavené hodinky za podobnou cenu, ve slevové akci se jako alternativa nabízí Apple Watch Ultra.

15 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apple Watch Series 9 45mm eSIM
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se v naší redakci orientuje zejména na problematiku moderních technologií. S chytrými hodinkami má zkušenosti a sám je využívá. V článku vám vysvětlí, jaké funkce vám Apple Watch mohou nabídnout a proč by si je neměli kupovat majitelé telefonů s Androidem. Jakubovy články najdete ale také u iPhonů, Macbooků a bezdrátových sluchátek.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Apple Watch Series 9 45mm eSIM

Apple Watch Series 9 45mm eSIM

15 300 Kč Orientační cena