Menu

Recenze a srovnání Apple Watch Ultra 49 mm

Dřívější vítěz v kategorii Klasické chytré hodinky

Klady

  • Řada vysoce nadstandardních funkcí
  • Kvalitní, vysoce svítivý displej
  • Možnost telefonování i placení
  • Měření všech hodnot
  • Ovladatelné i v rukavicích

Zápory

  • Opravdu vysoká cena
  • Kompatibilní jen s iPhony
  • Průměrná výdrž baterie ve srovnání

Základní parametry

Apple Watch Ultra jsou v době psaní recenze (listopad 2022) jedním z nejpropracovanějších modelů chytrých hodinek na trhu, proto se hodí pro opravdu náročné uživatele, a to i vzhledem k jejich vysoké ceně. Hodinky jsou osazeny 2″ stále zapnutým Retina displejem, který je samozřejmě barevný a dotykový, jako je tomu u této značky běžné. Navíc oproti jiným řadám Apple Watch i jiným, konkurenčním chytrým hodinkám disponuje až dvakrát vyšší svítivostí 2 000 Nitů, což přináší nesrovnatelně lepší čitelnost především venku. Velkou výhodu přináší také lehká změna ovládání hodinek, které je nyní možné ovládat i v rukavicích. Boční kulaté tlačítko má větší korunku a je také více vystouplé.

Kromě toho jsou hodinky opatřeny ještě druhým fyzickým tlačítkem Akce, které si můžete nastavit na provedení vámi požadované akce po hmatu. Využijete jej například při cvičení, potápění nebo i vysokohorské turistice, podržením tlačítka se aktivuje 86 decibelů hlasitá siréna pro případy nouze. Hodinky mají voděodolnost až do 100 metrů, jsou poté certifikované pro rekreační přístrojové potápění do 40 metrů. Potěší také odolností proti prachu na úrovni IP6X a rozpětím provozních teplot od -20 do 55 °C.

Jisté vylepšení můžeme pozorovat také na místě baterie, jejíž výdrž výrobce prodloužil na dvojnásobek oproti starším modelům. Apple Watch Ultra by měly vydržet až 36 hodin při standardním používání (tedy asi 1 a půl dne), v režimu nízké spotřeby dokonce až 60 hodin. To sice není průlomové číslo v porovnání s konkurenčními modely, u hodinek Apple je ale poměrně nevídané. Dobíjí se klasicky bezdrátově. 49mm titanové tělo hodinek je celkově robustnější než u jiných řad, i tento designový prvek má na první pohled prozradit, že jsou hodinky určeny i do extrémních podmínek. Na výběr máte mezi několika materiály a provedeními řemínku, každý z nich navíc můžete zakoupit ve více velikostech.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Apple

Úhlopříčka displeje (")

2

Typ displeje

LTPO OLED

Barevný displej

Ano

Dotykový displej

Ano

Druh baterie

Dobíjecí

Výdrž baterie v běžném režimu s GPS (hod)

36

Výdrž baterie v úsporném režimu (dnů)

60

Odolnost vůči prachu

Ano (IP6x)

Odolnost vůči vodě

Ano (10 ATM)

Hmotnost (g)

61,3

Maximální obvod zápěstí (cm)

21

Vyměnitelný řemínek

Ano

Hodnocení vybavení a kompatibility

Z hlediska kompatibility nabídnou Apple Watch Ultra standardní a všechny podstatné prvky jako u jiných pokročilých chytrých hodinek. Jako i další modely této značky si budou rozumět výhradně s telefony stejné značky, tedy iPhony. S hodinkami je možné platit i telefonovat, podporují mobilní připojení pomocí eSIM, která dokáže využívat stejné telefonní číslo jako váš mobil. Pokud však hodinky mají být využívány v mobilní síti po celý den, zkrátí se jim výdrž baterie na polovinu, tedy 18 hodin.

Disponují Bluetooth i Wi-Fi, rovněž i vlastní GPS pro zaznamenání trasy bez nutnosti mít s sebou telefon. GPS však dosáhla výrazného vylepšení, kdy by podle výrobce měla být opravdu přesná i ve vyšší městské zástavbě nebo naopak i v přírodě s hustým porostem daleko od civilizace. GPS je dvoufrekvenční a kombinuje v sobě L1 a L5 GPS a dále silniční, cyklistické a terénní trasy plus o něco více vyspělý algoritmus.

Parametr Tento produkt
Bluetooth

5.3

Wi-Fi připojení

Ano

Vlastní GPS

Ano

Aplikace

Apple Watch, Apple Zdraví

Kompatibilita

iOS

Notifikace

Ano

SIM karta

Ano (eSIM)

Možnost telefonování

Ano

Možnost placení

Ano

Hodnocení funkcí

Na poli funkcí Apple Watch Ultra na trhu jednoznačně dominují a přinášejí mnoho pokročilého vybavení. Můžete počítat se všemi funkcemi, které ve srovnání u chytrých hodinek sledujeme, tedy monitoring srdečního tepu, okysličení krve, spálených kalorií, stresu i detailní záznam spánku včetně jeho fází. Kromě toho dokáží také snímat teplotu, čímž přináší pokročilé možnosti nejen při sledování menstruačního cyklu. Dále je zde k dispozici aplikace EKG, kde elektrický snímač zaznamenává tep a rytmus srdce a dokáže odhalit i nepravidelnost. Na abnormálně rychlý nebo pomalý tep a nepravidelný srdeční rytmus hodinky upozorní pomocí oznámení.

Od tělesných funkcí se posuňme k těm bezpečnostním. Apple Watch Ultra slibují detekci autonehody a také pádu, kdy ve vážné situaci v obou případech dokáže jejich systém sám zavolat záchranáře. Tento model hodinek je specializovaný i na extrémní sporty, což dokládá například i aplikace Oceanic+, která funguje jako plnohodnotný potápěčský počítač. Hodinky jsou vybaveny také hloubkoměrem, který dokáže měřit i teplotu vody, nebo kompasem přímo na ciferníku. Z hlediska zábavy poté nechybí přehrávání hudby. V hodinkách je 38GB úložiště, z App Storu si proto můžete stáhnout jakoukoli aplikaci nejen na sportování.

Parametr Tento produkt
Měření srdečního tepu

Ano

Měření okysličení krve

Ano

Výpočet spálených kalorií

Ano

Záznam spánku

Ano

Sledování stresu

Ano

Automatické zahájení aktivity

Ano

Upozornění na neaktivitu

Ano

Hodnocení uživatelů

Tento našlapaný model hodinek si většina uživatelů velmi pochvaluje a doporučuje jej dále. Oceňují design a kvalitu zpracování, která je pro hodinky značky Apple typická, vyzdvihují rovněž i bezproblémovou kompatibilitu s telefony stejného výrobce. Podle uživatelských recenzí je pozitivní také rychlé nabíjení, pokročilé funkce nebo možnost eSIM karty pro telefonování a zprávy.

Výdrž baterie někteří hodnotí kladně v porovnání s jinými Apple Watch, jiní negativně ve srovnání s jinými chytrými hodinkami obecně. V recenzích se také můžete dočíst, že na Apple Watch Ultra pasují i jiné řemínky značky Apple. Ojedinělé negativní ohlasy směřují ke slabší siréně i funkci svítilna, která prý příliš neposlouží. Všechny recenze se dočtete na Heuréce.

Klady a zápory

Tyto hodinky potěší řadou nadstandardních funkcí, jako je například vylepšená dvoufrekvenční GPS, druhé fyzické tlačítko Akce s možností vlastního naprogramování, hloubkoměr, dva reproduktory, snímání teploty, upozornění na nepravidelný srdeční rytmus nebo aplikace vyladěná pro potápění. Všechny tyto funkce jsou v porovnání s jinými chytrými hodinkami poměrně raritní. Kromě nich samozřejmě nechybí ani jiné funkce typické pro pokročilé modely jako měření všech tělesných funkcí, možnost telefonování nebo placení. Hodinky také potěší ovladatelností i v rukavicích díky lépe hmatatelnému tlačítku nebo abnormálně vysokou svítivostí, díky níž bude displej dobře čitelný za jakýchkoli podmínek.

S Apple Watch Ultra se ale pojí i jisté nedostatky. Tím prvním je rozhodně vysoká cena, která do jisté míry zastupuje širokou nabídku pokročilých funkcí, také zde ale platíte za značku a jeden z nejnovějších modelů na trhu (listopad 2022). Připravte se na to, že si tyto hodinky rozumí jen s telefony od stejného výrobce, tedy iPhony. Ačkoli v jejich případě došlo ke zvýšení výdrže baterie na dvojnásobek, ve srovnání chytrých hodinek obecně se stále nejedná o nějak vysoké číslo, a pokud budou hodinky připojeny k mobilní síti, jejich výdrž se zkrátí až o polovinu.

Porovnání s alternativami

Apple Watch Ultra se hodí porovnat s jinými hodinkami ze starší řady, například Apple Watch Series 7. Sedmá řada má o něco menší, a především dvakrát méně svítivý displej, poloviční výdrž baterie, ale také výrazně nižší hmotnost. Model Ultra je více robustní a tělem i duší laděný do náročnějších podmínek, můžete se s ním potápět do větších hloubek a vydrží i více extrémní teploty. Pokud hodinky srovnáme s jiným pokročilým modelem od jiného výrobce, například se sportovními hodinkami Garmin Fenix 6X PRO, narazíme na odlišnosti v oblasti displeje, ovládání i funkcí. Displej u hodinek Garmin není dotykový, také s nimi není možné volat. Jsou laděny více sportovně, jsou celkově ještě robustnější i těžší, potěší ale výrazně delší výdrží baterie, proto se hodí i na dlouhodobé pobyty mimo civilizaci. Navíc je propojíte i s telefony s Androidem.

Naše hodnocení a závěr

Apple Watch Ultra jsou v současné době (listopad 2022) špičkou mezi chytrými hodinkami. Cílí na opravdu náročné uživatele a hodí se i do náročných podmínek. V porovnání s jinými modely od stejného výrobce, ale i s dalšími konkurenčními modely chytrých hodinek přinášejí řadu inovací a pokročilých funkcí, které posouvají hranice možností těchto wearables zase o krok dále.

V porovnání s klasickými řadami Apple Watch v tomto případě došlo k prodloužení výdrže baterie na dvojnásobek, pokud ale hodinky nebudou nonstop připojeny k mobilní síti. Dále potěší i dvakrát svítivějším displejem, přesnější GPS, možností snímat teplotu a ovládat hodinky i v rukavicích, druhým fyzickým tlačítkem nebo specializací pro potápění. Pokud hledáte pokročilé Apple Watch, ale nepotřebujete nutně zaměření do extrémních podmínek, mohly by se vám líbit Apple Watch Series 7.

Autor: | Datum: | Produkt: Apple Watch Ultra 49 mm
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je nadšencem a naším technickým guru. Specializuje se na elektroniku, přípravu a realizaci testů. Dlouhá léta se věnoval závodně atletice a kondičně plavání, chápe tedy význam jednotlivých funkcí chytrých hodinek pro sportovce. V rámci své redakční činnosti delší dobu využíval také nejmodernější chytré hodinky za účelem usnadnění komunikace. Na této stránce vám vysvětlí, jaké funkce jsou při výběru zásadní, zda si vybrat OLED či transflektivní displej a celou řadu dalšího. Jeho recenze najdete také v kategorii mobilů či notebooků.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Apple Watch Ultra 49 mm

Apple Watch Ultra 49 mm