Menu

Belatrix Benton 1 – Recenze, testy a srovnání

Velmi dobré Celkové hodnocení

Nejlepší poměr cena/výkon v kategorii Infrasauny pro 1 osobu

Klady

  • Kvalitní zpracování
  • Hlavně full spektrální zářiče
  • Vyhřívání podlahy
  • Bohatá výbava

Zápory

  • Menší počet topidel
  • Nižší příkon
  • Dveře nelze prohodit
35 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Belatrix Benton 1 je infrasauna určená jednotlivcům nabízející příznivý poměr ceny a kvality. Kromě podlahového topidla, které je karbonové, v najdete v ní pouze full spektrální topidla. Tím se může pochlubit jako vůbec jediný produkt z našeho srovnání. Celkově jsou tato topidla jen 4, což je spíše nižší hodnota, ale k saunování jednoho člověka to vzhledem k jejich intenzitě stačí.

Co se týče příkonu, 1 400 W se řadí mezi nižší hodnoty na trhu. Na druhou stranu by to nemělo představovat až tak velký problém, protože full spektrální topidla se sama o sobě zahřívají hodně rychle. Alespoň zde máte jistotu, že infrasauna nespotřebuje zbytečně velké množství energie.

Ovládací panel je umístěn uvnitř sauny, což je z uživatelského hlediska určitě pohodlnější. Ocení to zejména ti zákazníci, kteří nechtějí přerušovat průběh saunování tím, že by chodili nastavovat teplotu a jiné parametry ven. Celá kabina je vyrobena z kanadského jedlovce (hemlocku), což je v době psaní této recenze (červen 2023) nejvyužívanější materiál.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Belatrix

Typ topidel

Full spektrální + karbonové

Celkový počet topidel

5

Počet fullspektrálních topidel

4

Podlahové topidlo

Ano

Příkon (W)

1 400

Umístění ovládacího panelu

Vnitřní

Materiál kabiny

Hemlock

Funkce a vybavení

Ze základních funkcí a vychytávek vám Belatrix Benton 1 nabídne prakticky všechny kromě opěrky zad, která ovšem nebývá standardem ani u výrazně dražších modelů. Zákazníky, kteří si potrpí na vysokou kvalitu vzduchu (nebo mají třeba i dýchací problémy) určitě potěší ionizátorem. Díky němu bude vzduch uvnitř kabiny čistší a „lehčí”.

Dalším příjemným bonusem, který nenajdete u všech infrasaun pro jednotlivce, je světelná terapie. Strop kabiny je opatřen LED páskem, u kterého můžete vybírat dokonce ze 7 různých barev. Je tedy čistě na zákazníkovi, na jakou barvu má zrovna náladu.

Pokud si chcete pobyt v sauně zpříjemnit hudbou, můžete si v audio systému přehrávat MP3 soubory, případně si poslechnout rádio. Naprostou samozřejmostí, kterou jsou dnes vybaveny prakticky všechny domácí infrasauny, je střešní ventilace pro přívod čerstvého vzduchu.

Parametr Tento produkt
Ionizátor

Ano

Světelná terapie

Ano

Opěrka zad

Ne

Vnitřní osvětlení

Ano

Audio systém

FM, MP3, Bluetooth

Střešní ventilace

Ano

Rozměry a montáž

Belatrix Benton 1 se svými rozměry nijak nevymyká běžnému průměru infrasaun pro jednotlivce. Na šířku i hloubku měří 90 cm, takže nebude překážet ani v menším domě či bytě. Na výšku měří 190 cm, což je dostatečné, aby se zde mohl průměrně vysoký člověk postavit. Vyšší jedinci se už zde ale nepostaví.

Celá kabina váží 90 kg, což je u menších infrasaun zcela běžné. Při montáži ale musíte počítat s tím, že budete potřebovat pomoc minimálně jednoho dalšího člověka – a to nejen při sestavování, ale i při vynášení složené kabiny do domu (bytu).

Postrádáme zde možnost změny směru otevírání dveří. Na druhou stranu tuto vychytávku najdete jen u mála modelů na trhu, případně je častější u produktů vyrobených na míru.

Parametr Tento produkt
Zaměnitelné otvírání dveří

Ne

Šířka (cm)

90

Hloubka (cm)

90

Výška (cm)

190

Hmotnost (kg)

90

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V době psaní této recenze (červen 2023) jsme k infrasauně Belatrix Benton 1 zaznamenali bohužel jen menší množství uživatelských recenzí. Tento menší vzorek uživatelů se vyjadřuje pochvalně, a to jak k fungování sauny a jejímu provedení, tak i k montáži. Líbí se jim i její estetické zpracování a také to, že nijak nepřekáží v menších místnostech.

O vysoké míře oblíbenosti svědčí mimo jiné i to, že jde o jednu z nejprodávanějších infrasaun pro jednotlivce na tuzemském trhu. Sauny značky Belatrix patří obecně mezi ty nejpopulárnější.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Silnou stránkou infrasauny Belatrix Benton 1 je využití full spektrálních topidel. Jen málokdy se setkáte s modelem pro jednoho člověka, který by byl osazen výhradně tímto typem zářičů. Zákazníky, kteří trpí pocitem chladných chodidel, pak určitě potěší příjemně hřející karbonové topidlo v podlaze.

Celkově také musíme pochválit vysokou úroveň zpracování a osazení vysokým počtem funkcí – chybí zde prakticky jen zádová opěrka a možnost změnit směr otevírání dveří. Na druhou stranu zrovna tyto dvě vychytávky se vidí jen zřídkakdy. U této značky nás také zaujalo, že výrobce poskytuje prodlouženou čtyřletou záruku.

Je ale pravda, že na první pohled by mohl tento model některé zákazníky odradit menším počtem zářičů (je jich jen 5, většina modelů jich má více) a nižším příkonem. Tyto nedostatky jsou ale do jisté míry vykompenzovány tím, že full spektrální zářiče jsou 4, tedy většina.

Porovnání s alternativami

Jestliže máte na infrasaunu vysoké nároky a nevadí vám trochu si připlatit, lze jako vhodnou alternativu k Belatrix Benton 1 doporučit model Vista 1 od stejného výrobce. Zde si můžete užívat vyhřívání od 6 zářičů, ale jen 2 z nich jsou full spektrální. Má ale vyšší příkon, vyhřívání v podlaze a audio systém s možností připojení USB. Zajímavá je také lampička na čtení, která bývá výsadou dražších modelů.

Uživatelům, kteří mají nároky naopak nižší a hledají produkt s nižší cenovkou, pak můžeme doporučit Hanscraft San Marino. Tato sauna je podstatně levnější, což se ale zákonitě promítá do nižšího počtu zářičů (jen 3). Navíc jsou pouze karbonové. Chybí zde podlahové vytápění a jiné funkce. Na druhou stranu potěší mimořádně kompaktním provedením, což by mohlo vyhovovat zákazníkům, kteří mají na infrasaunu vyhrazený hodně malý prostor.

Závěrečné shrnutí

Belatrix Benton 1 je velice slušně vybavená infrasauna pro jednotlivce. Přestože spadá do střední cenové kategorie, je kromě podlahového topidla osazena výhradně full spektrálními zářiči. Díky bohaté výbavě a funkcím by se mohla zalíbit zákazníkům, kteří si chtějí při saunování zapnout barevné osvětlení či poslouchat muziku.

Na první pohled se sice může zdát, že 4 zářiče jsou málo, ale protože jsou full spektrální, budou i tak dostatečně efektivní. Jediným výraznějším nedostatkem je nemožnost přehodit otevírání dveří. Na druhou stranu tuto možnost vám nabízí jen málo infrasaun na trhu. Z produktů v našem srovnání to umožňuje např. Belatrix Vista 2, což je sauna pro 2 osoby.

35 000 Kč Orientační cena
Autor: Kristýna Hašková | Datum: | Produkt: Belatrix Benton 1 | Hodnocení: Velmi dobré
Kristýna Hašková
Kristýna je redaktorka, která saunování propadla před několika lety a infrasaunu má i doma. Kromě vlastních zkušeností čerpá z odborných zdrojů a studií a zajímají ji i reálné zkušenosti uživatelů. Umí proto poradit, pro koho bude vhodný konkrétní typ infrasauny nejen podle topidel, ale i konstrukce a použitých technologií. Kromě tématu infrasaun se věnuje i psaní o vířivkách a oblastem zdraví a krásy.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Belatrix Benton 1

Belatrix Benton 1

35 000 Kč Orientační cena