Menu

Logitech Marathon M705 – Recenze, testy a srovnání

49,7 % Celkové hodnocení

Levně pro dlouhé dokumenty v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 4,8/10
  Kancelářské využití
 • 5,7/10
  Profesionální práce
 • 3,5/10
  Herní využití (FPS)
 • 6,2/10
  Herní využití (MMO)
 • 4,6/10
  Cestování

Klady

 • Větší počet programovatelných tlačítek
 • Volné protáčení kolečka
 • Solidní ergonomie

Zápory

 • Poměrně těžká
 • Nelze nastavit citlivost
 • Kolečko se neotáčí moc přesně
700 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Tak nějak větší a baculatější, nikoliv však bez nadstandardního vybavení. Takto můžeme označit model Logitech Marathon M705. Výrobce dodává zařízení v opravdu kompaktním balení. Krabice je z recyklovaného papíru a uvnitř najdeme pouze myš, dvě AA baterie, USB přijímač a jednoduchý manuál. Snahy o redukci uhlíkové stopy při expedici k zákazníkovi hodnotíme kladně.

Kvalitativně je na tom myš od pohledu poměrně dobře. Plast nepůsobí přesmíru křehce, konstrukce nevrže a nic jí neschází. Na spodní straně se nachází kryt s plastovým zámkem. Ten skrývá prostor pro uložení baterií a USB přijímače. Délka myši 109 milimetrů není nejmenší, ale nadstandardní rozměry má zařízení zejména s ohledem na svou šířku. Myš se drží dobře i v menší dlani.

Unboxing a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Logitech

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Trust, 7 % Asus
Délka (mm)

109

113,19
Šířka (mm)

91

68,83
Výška (mm)

42

48,31
Minimální hmotnost (g)

108,8

106,55
Maximální hmotnost (g)

131,9

110,69

Hmotnost

Prvním ze série testů, kterým jsme zařízení podrobili, bylo samozřejmě vážení. Pro správnou funkci postačí, pokud je v myši umístěna pouze jedna ze dvou baterií. Osazením jedné baterie ze dvou lze snížit hmotnost, ale dojde také ke zkrácení výdrže. Myš se tak s hmotností pohybuje od 108,8 gramů po 131,9 gramů v závislosti na tom, zda použijete jednu baterii, či dvě. Vyšší z hodnot je nadprůměrná v době srovnání (říjen 2021) a musíme dodat, že v ruce působí opravdu těžce.

Kvalita provedení

Plastový hřbet nese matnou povrchovou úpravu. Kvalita použitého materiálu je v tomto případě průměrná, za nekvalitní bychom jej neoznačili. Po stranách nechybí pogumování, které vylepšuje pocit z držení a stabilizuje myš v dlani. Bohužel lze předpokládat, že se bude časem guma loupat. Překvapilo nás kovové kolečko, kterému rovněž neschází pogumování. Kluzné plošky jsou z tvrdého plastu s trochu překvapivě drsnou úpravou. Myš moc dobře neklouže.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Kvalitní plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Matný

87 % Matný, 13 % Lesklý

 

Baterie

Vývojáři v Logitechu v tomto případě neosadili integrovanou baterii. Do útrob myši tak budete muset vložit baterie tužkové. Ty dodává výrobce v balení a slibuje, že vydrží až 3 roky. Takovou výdrž můžeme považovat za zcela nadstandardní, nicméně v praxi bude o něco kratší. Je také otázkou, zda budete chtít myš využívat s oběma bateriemi, nebo spíše s jedinou, čímž dojde ke snížení hmotnosti. Na spodní straně neschází vypínač. Indikátor stavu baterie naleznete v aplikaci výrobce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

2x AA

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

V programu

40 % V programu, 40 % Na myši, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Ergonomie a připojení

Při prvním rozbalení jsme byli k tomuto modelu poměrně skeptičtí. Po připojení k počítači jsme však názor změnili. Myš je ergonomicky dobře tvarovaná. Vysoká záda perfektně sedí do žlábku dlaně. Tlačítka mají mírný náklon doprava a nechybí tvarování podle prstů. Na pravé straně neschází opěrka pro prsteníček a vykrojení pro malíček. Levá strana je naopak dobře uzpůsobená pro palec.

Protože je konstrukce poměrně masivní a hmotnost rozhodně nepatří mezi nízké, není tento model optimální volbou na cesty. Čím lepší ergonomie, tím horší univerzálnost. To platí i v případě tohoto modelu, v levé ruce myš nelze držet.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Pro praváky

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

3

3,33
USB přijímač

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

1

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Kvalita kabelu

Bez kabelu

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel

Připojení

Mezi parametry charakterizujícími konektivitu narážíme na slepá místa. Myši bohužel schází modul Bluetooth. Jediná možnost připojení je formou USB přijímače. Je to právě Bluetooth, který je pro účely cestování téměř nezbytný, myš proto není pro tento účel optimální volbou.

Tlačítka a kolečko

Co chybí myši s ohledem na konektivitu, to dohání počtem tlačítek. Celkem je jich k dispozici 7. Na myši byste jich sice napočítali osm. Osmé z nich, umístěné za kolečkem, je však pouze mechanický přepínač módu kolečka. Pět ze sedmi tlačítek je možné programovat v softwaru výrobce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Celkový počet tlačítek

7

6,80
Počet bočních tlačítek

2

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

5

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

S nekonečným rolováním

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ano

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Hlasitý

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Jak jsme zmínili výše, mechanický přepínač mění mód kolečka. Po jeho stisknutí se začne kolečko volně protáčet a umožní tak takzvané „nekonečné rolování“. Tato funkce je příjemným doplňkem pro všechny uživatele, kteří procházejí dlouhé dokumenty či tabulky. Oproti dražším variantám z řady MX toto kolečko není magnetické, protáčení funguje pouze na bázi setrvačnosti. S hlasitostí na tom není myš špatně, ale klikání za tiché označit nemůžeme.

Snímač a pohyb myši

Optický snímač, který Logitech osadil do vnitřností této myši, není ničím nadstandardní. Ve své podstatě jej můžeme řadit spíše k podprůměru. Nenabízí nastavení citlivosti, odkázáni budete na 1 000 DPI. Polling rate dosahuje hodnoty 125 čtení za sekundu. Pokud byste tedy s myší chtěli hrát hry, počítejte s prodlevou pohybu minimálně 8 milisekund. Taková prodleva je dost dlouhá na to, abychom doporučili nepoužívat tuto myš při hraní kompetitivních titulů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

6

7,27
Fungování na skle

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

1 000

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

1 000

453,33
Typ snímače

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

67 % 125, 33 % 1000

Pohyb myši

Stejně jako ostatní modely jsme podrobili zkoušce na nakloněné rovině i model M705. Při zohlednění úhlu skluzu a hmotnosti tohoto modelu jsme přiřadili myši 6 bodů z 10. Deset bodů znamená perfektní pocit při ovládání myši a nízkou zátěž zápěstí. Maratonec na tom tedy není nijak zvlášť dobře, ale taky ne nejhůře. Při delším používání zejména se dvěma bateriemi vás může bolet zápěstí.

Software

Vývojáři z Logitechu dodávají k tomuto produktu také software. Program Logitech Options je opravdu dobře zpracovaný, jednoduchý a designově čistý. Nabízí všechny možnosti, které byste mohli očekávat.

Bohužel program nedovoluje nastavení citlivosti snímače, to je však charakteristika samotného produktu, nikoliv programu.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Pokročilý

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

Ne

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Názory uživatelů a odborníků

Při vyhodnocování našeho testu jsme prostudovali také názory jiných expertů. Ti označují tento model za zajímavou variantu do kanceláře. Shodují se s námi, že mezi přední výhody patří solidní ergonomie i kvalita provedení. Pozitivní je také kompatibilita se systémem MacOS. Výrobci vytýkají, s ohledem na pořizovací cenu, absenci možnosti připojení přes Bluetooth. Hmotnost je podle nich příliš vysoká a možnost nastavení citlivosti schází.

Uživatelé si na myši pochvalují velmi dobrou výdrž baterie a také to, jak dobře se myš drží. Za zajímavou označují také možnost snížení hmotnosti, pokud použijete pouze jedinou baterii. Co jim schází, je levnější materiál a plastové podložky, které používá konkurence díky lepšímu skluzu teflonové či kovové. Nepříjemná je podle nich i vysoká hmotnost s oběma bateriemi.

Klady a zápory

Největší klad vidíme v tomto případě v počtu programovatelných tlačítek, ale také kolečku s podporou volného protáčení. To sice nedoléhá moc přesně, a tak může být i v běžném režimu rolování trochu nepřesné, při běžné kancelářské práci to však nebude hrát roli. Překvapila nás dobrá ergonomie. Myš padne do dlaně perfektně i díky vysokým zádům.

Co ocenit nemůžeme, je opravdu vysoká hmotnost v kombinaci se špatnou volbou materiálu kluzných plošek myši. Ty nejsou teflonové, ale pouze z tvrdého plastu. Tyto parametry dávají dohromady zařízení, kterému se na stole zkrátka moc hýbat nechce. V cenové hladině, ve které se tento model pohybuje, bychom očekávali alespoň možnost nastavení citlivosti snímače.

Závěrečné hodnocení

Pro náročnější uživatele s omezeným rozpočtem připravil Logitech jako kancelářskou variantu model Marathon M705. Myš si v kanceláři poradí opravdu dobře a přináší spolu i možnost nekonečného rolování. Pětice programovatelných tlačítek usnadní práci. Vysoká hmotnost a horší snímač naopak více méně znemožňují využití při náročnějším hraní her.

Program je pro celou řadu produktů Logitech M a MX stejný. Nabízí vše, co je potřeba, včetně programování tlačítek. Ergonomie myši je až překvapivě dobrá, pokud pro vás ale hraje tento parametr prim, Trust nabízí poměrně solidně provedený vertikální model Trust VOXX.

700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Logitech Marathon M705 | Hodnocení: 49,7 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Logitech Marathon M705

Logitech Marathon M705

700 Kč Orientační cena