Recenze a test Logitech MX Vertical | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Logitech MX Vertical

60,9 % Celkové hodnocení

Ergonomický standard v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 8,3/10
  Kancelářské využití
 • 7,0/10
  Profesionální práce
 • 3,0/10
  Herní využití (FPS)
 • 4,4/10
  Herní využití (MMO)
 • 5,3/10
  Cestování

Klady

 • Výborná kvalita provedení
 • Výborná konektivita
 • Dlouhá výdrž baterie

Zápory

 • Vysoká cena
 • Chybí nekonečné rolování
 • Myš rozhodně není kompaktní
2 100 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Nikterak kompaktní, ale o to kvalitnější vertikální myš určená pro náročné. To jsou přízviska, kterými tento model po provedení našeho testu označujeme. Kvalita řady MX je citelná už při samotném rozbalování. Krabička je pevná a vše uvnitř je úhledně uloženo. Kromě myši v balení najdete jednoduchý návod, USB přijímač a dobíjecí kabel.

Všechny komponenty jsou od pohledu kvalitní. Výrobce volil jak kvalitní materiály, tak dobrou povrchovou úpravu. Myš je tvořena plastem, ale povrch obdržel sametově jemné pogumování. Zařízení se díky tomu drží opravdu dobře. Stejně jako ostatní vertikální myši, ani tato není žádný drobeček.

Unboxing a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Logitech

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Asus, 7 % Trust
Délka (mm)

120

113,19
Šířka (mm)

79

68,83
Výška (mm)

79,5

48,31
Minimální hmotnost (g)

128

106,55
Maximální hmotnost (g)

128

110,69

Hmotnost

Všechny vertikální myši mají několik parametrů společných. Zpravidla jsou rozměrné a poměrně těžké. Také Logitech MX Vertical ukázal na váze hmotnost vyšší než většina běžných myší. Konkrétně se jedná o 128 gramů. I když se tedy může zdát hmotnost nadprůměrná v době našeho srovnání (říjen 2021), je třeba ji brát s rezervou. Vertikální myši se drží jinak než ty klasické a vyšší hmotnost tak většinou nevadí.

Kvalita provedení

Výrobce se v řadě MX určené pro profesionály zaměřuje na kvalitu použitých materiálů. Použitý plast se řadí mezi ty odolnější. Pravé a levé tlačítko nese matnou povrchovou úpravu. Kraje myši jsou opatřeny povrchovou strukturou s pogumováním. To je jemné na dotek a celý prožitek z používání posouvá na vyšší úroveň. Myš z této řady máme v redakci dlouhodobě v užívání a ani po roce se guma nijak neopotřebovává a neloupe.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Kvalitní plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Matný

87 % Matný, 13 % Lesklý

 

Baterie

Vývojáři volili v tomto případě baterii integrovanou, jak jsme zmínili již výše. Výrobce slibuje až 4 měsíce na jedno nabití, reálná doba bude však záležet na intenzitě využití. Baterii lze dobíjet prostřednictvím přiloženého kabelu s koncovkami USB-A a USB-C. Stav baterie ověříte v programu výrobce. Myši neschází vypínač, který oceníte zejména na cestách.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

Integrovaná

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

V programu

40 % Na myši, 40 % V programu, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Ergonomie a připojení

Samotné tvarové provedení je ve své podstatě etalonem pro to, jak by měly být vertikální myši provedeny. Křivka určená pro palec je vyříznutá dosti výrazně a opěrka palce je široká. To pohodlnému držení myší výrazně přispívá.

Dlaň má dobrou oporu a ruka se při práci skutečně unavuje méně. Myš pomůže zamezit vzniku syndromu karpálního tunelu. Dobrá je ale také přístupnost tlačítek, která jsou rozmístěna zcela optimálně. V našem hodnocení ergonomie si myš vysloužila 5 bodů z 5 možných.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Pro praváky

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

5

3,33
USB přijímač

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

3

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

USB-C

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

USB-A

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Délka kabelu

133

Kvalita kabelu

Kvalitní plastový kabel

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel

Připojení

Vybraný model umožňuje připojení jak prostřednictvím přiloženého USB přijímače, tak také pomocí technologie Bluetooth. Plného potenciálu využijete právě při volbě druhé z variant. Myš se dovede totiž párovat až se třemi rozdílnými zařízeními, mezi nimiž přepnete snadno tlačítkem na její spodní straně. Nebudete tedy pro počítač, televizi a tablet potřebovat pokaždé zvlášť párovat. Stačí tak učinit pouze jednou.

Tlačítka a kolečko

K základním tlačítkům a kliknutí kolečkem doplnil výrobce také dvě boční tlačítka a jedno umístil na hřbet. Pokud pomineme pravé a levé tlačítko myši, všechna ostatní jsou programovatelná v softwaru výrobce. Myš lze zakoupit také ve variantě specificky uzpůsobené pro operační systém MacOS.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Celkový počet tlačítek

6

6,80
Počet bočních tlačítek

2

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

4

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

Mechanické

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Průměrný

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Na rozdíl od modelů Master a Anywhere nedisponuje Vertical magnetickým kolečkem. Chybí tedy možnost nekonečného rolování. Použité kolečko je klasicky mechanické. Volbu tohoto provedení ale chápeme, nekonečné rolování totiž může dlouhodobě správně fungovat, pouze pokud je osa otáčení vodorovná. Nakloněná osa kolečka by vedla k jeho rychlému opotřebení. To by mělo dopad na výslednou kvalitu produktu. Zvuk tlačítek tohoto modelu je průměrný, což odpovídá určení do kanceláře.

Snímač a pohyb myši

V řadě MX se Logitech nezaměřuje na nikterak herně zajímavé parametry snímače. Ten dovolí nastavení citlivosti v rozmezí od 400 do 4 000 DPI. Jedná se o ideální rozptyl pro kancelářské využití, ať už myš využíváte při kancelářské činnosti jakkoliv. Rozhodně se však nejedná o snímač určený pro hraní her.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

6

7,27
Fungování na skle

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

4 000

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

400

453,33
Typ snímače

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

67 % 125, 33 % 1000
Maximální rychlost pohybu (IPS)

30

20 % 30, 20 % 400, 7 % 650, 7 % 450, 7 % -, 40 % Neuvedeno

Logitech MX Vertical se svým snímačem dosahuje 125 čtení za sekundu. To nám dává minimální hodnotu prodlevy pohybu 8 milisekund. Připojení přes Bluetooth využívá 133 hodnot za sekundu, což je rozdíl neznatelný. Výrobce definuje také maximální rychlost pohybu, při níž snímač stále ještě zaznamená pohyb správně. Tou je 30 palců za sekundu neboli 2,8 kilometrů za hodinu. Při běžné činnosti tuto hodnotu nepřevýšíte, při hraní her naopak velmi jednoduše.

Pohyb myši

Abychom mohli porovnávat zařízení také s ohledem na jeho pohyblivost na stole, podrobili jsme je zkoušce na nakloněné rovině. Úhel skluzu a hmotnost zařízení nám pomohly určit na stupnici od 1 do 10, jak snadno se s myší hýbe po stole. Hodnota 10 značí pohyb tak snadný, že vaši ruku myš téměř nebrzdí.

Vertikální myši si v tomto ohledu vedou hůře než ty běžné. Se šesti body se tento model zařadil do horšího průměru našeho testu. Svisle konstruované myši jsou však specifické svým držením a nedají se takto zcela přesně porovnávat.

Software

Celá kancelářsky cílená řada produktů společnosti Logitech, ať už se jedná o modely s přízviskem M nebo MX, obdržela velmi kvalitní program Logitech Options. Ten je jednoduchý na pochopení i ovládání. Nabízí všechny možnosti, které byste mohli vyžadovat, a to včetně volby uživatelských maker.

Zajímavým doplňkem je Logitech Flow. Jedná se o doplněk, který můžete nainstalovat na větší počet svých zařízení. Prográmek umožní přecházet myší mezi zařízeními stejně, jako kdyby se nejednalo o dva rozdílné počítače, ale pouze o dva monitory.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Pokročilý

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

Ne

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Názory uživatelů a odborníků

Nad rámec vlastních testů jsme prošli také hodnocení jiných odborných redakcí. Experti kladně hodnotí zejména výbornou konektivitu tohoto modelu stejně jako výborný pocit při držení myši. Na druhou stranu pak negativně hodnotí špatnou převozitelnost a kvůli velkým rozměrům ji neoznačují za optimální do menší dlaně. My se s nimi v tomto ohledu neshodneme, protože do malé dlaně nejsou vhodné vertikální myši všeobecně.

Hodnocení uživatelů jsou opravdu kladná. Za největší přednost označují úlevu ruky při delším užívání myši. Spousta z nich doslova uvádí, že jim myš pomohla od bolestí ruky. Mezi pozitiva řadí také dobrou konektivitu a příjemný materiál. Jako největší důvod, proč myš nekoupit, definují jeho vysokou cenu.

Klady a zápory

Z našeho pohledu směřujeme pozitiva zejména k dobré kvalitě provedení, ať už po konstrukční, či materiálové stránce. Pro řadu MX je typická výborná konektivita, dost možná nejlepší ze všech modelů na trhu, a Vertical se této úrovně konektivity drží. Baterie by na jedno nabití měla vydržet 2-4 měsíce a po 3 minutách nabíjení můžete myš 3 hodiny používat.

Negativa jsme hledali spíše těžko, tedy až na to největší. Tím je samozřejmě vysoká pořizovací cena ve srovnání s konkurencí. Schází také možnost nekonečného rolování kolečka. Myš je velká a těžká, a tím pádem se také špatně převáží.

Závěrečné hodnocení

Model Logitech MX Vertical se řadí do oblíbené řady kancelářských produktů pro náročné. Disponuje vysokou kvalitou provedení a výbornou konektivitou. Prostřednictvím Bluetooth je možné párovat myš až se třemi zařízeními a volit mezi nimi prostým přepnutím. Ergonomické provedení pomůže proti bolestem ruky.

Program výrobce je přehledný, jednoduchý, ale také pokročilý. Dovoluje všechna nastavení, která můžete potřebovat. Logitech Flow umožňuje využívat myš na dvou počítačích, jako by se jednalo pouze o dva monitory. Mezi jejich obrazovkami lze plynule přecházet. Myš sedí trochu hůře v menší dlani a řadí se mezi dražší. Řešením těchto neduhů může být model Trust VOXX, který je sice celkově méně kvalitní, nabízí však v poměru ceny a výkonu opravdu zajímavé řešení.

2 100 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Logitech MX Vertical | Hodnocení: 60,9 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Logitech MX Vertical

Logitech MX Vertical

2 100 Kč Orientační cena