Menu

Trust Voxx Rechargeable Ergonomic – Recenze, testy a srovnání

52,1 % Celkové hodnocení

Levně proti karpálnímu tunelu v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 7,2/10
  Kancelářské využití
 • 6,2/10
  Profesionální práce
 • 2,5/10
  Herní využití (FPS)
 • 4,2/10
  Herní využití (MMO)
 • 5,3/10
  Cestování

Klady

 • Skutečně ergonomické provedení
 • Programování přímo na myši
 • Integrovaná baterie

Zápory

 • Citlivost se nastavuje ve velkých krocích
 • Omezené možnosti programování
 • Po roce a půl používání se vysvítil displej
 • Kvalita materiálů trochu nižší v kategorii
1 300 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Ergonomická myš Trust Voxx Ergonomic nás překvapila svým originálním provedením. Balení obsahuje samotnou myš, jednoduché návody, bez kterých se v tomto případě neobejdete, USB přijímač a překvapivě kvalitní kabel určený k nabíjení. Kabel je navíc omotaný textilním materiálem, můžeme jej tak označit za odolný. Na fotkách působila myš zprvu levným dojmem, když jsme ji však měli příležitost opravdu chytit do ruky, obavy se nepotvrdily.

Kvalita provedení přinejmenším odpovídá ceně. S ohledem na celkové provedení a poměrně solidní konstrukci by nás ale nepřekvapila ani o kus vyšší částka, než za myš výrobce požaduje. Myš je po stranách matná, otisky prstů nesbírá. Tlačítka jsou pogumovaná a příjemná na dotek. Hřbet myši obdržel lesklou úpravu, protože zakrývá displej. Stejně jako ostatní vertikální myši je i tato pořádný cvalík a na cesty se moc nehodí.

Unboxing a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Trust

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Trust, 7 % Asus
Délka (mm)

74

113,19
Šířka (mm)

72

68,83
Výška (mm)

111

48,31
Minimální hmotnost (g)

121,1

106,55
Maximální hmotnost (g)

121,1

110,69

Hmotnost

Součástí naší série testů bylo samozřejmě také vážení. Myši jsme naměřili hmotnost 121,1 gramů, což je ve srovnání s ostatními testovanými produkty v říjnu 2021 nadprůměr. Vertikální myši jsou však vždy těžší než ty běžné, už jen ze své podstaty. Hmotnost také nemá takový vliv na pohyb, protože ten se realizuje trochu jiným způsobem. Při používání nám hmotnost nepřipadala jakkoliv omezující.

Kvalita provedení

S ohledem na výrobce a velmi přijatelnou cenu nás překvapila kvalita provedení. Samozřejmě se nejedná o profesionálně laděný produkt, na kterém byste nenašli ani jedinou chybičku. Ve své cenové hladině je však mezi vertikálními zařízeními nadprůměrný. Matný povrch nesbírá otisky prstů, dobře se drží a neprokluzuje. Pogumovaný povrch tlačítek je příjemný na dotyk a nepůsobí nekvalitním dojmem. Myš nevrže a nechrastí.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Levný plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Matný

87 % Matný, 13 % Lesklý

Do vnitřních prostor myši není přístup umožněn a není to ani potřeba. Slot pro USB přijímač se nachází v zadní spodní části myši a přijímač v něm drží dobře.

Baterie

Výrobce vybavil tento model integrovanou baterií, která by měla zajistit podle uživatelů okolo 3 týdnů provozu. Tuto charakteristiku jsme s ohledem na časové možnosti a extrémní výdrž jiných modelů netestovali. Zásadní je, že je baterii možné dobíjet prostřednictvím přiloženého kabelu. Stav baterie indikuje displej na hřbetu zařízení.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

Integrovaná

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

Na myši

40 % V programu, 40 % Na myši, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Ergonomie a připojení

Nejdůležitějším parametrem vertikální myši je její ergonomické provedení. Model Trust Voxx je na tom opravdu dobře, do ruky padne jako ulitý a všechna tlačítka lze obsluhovat bez námahy či lámání prstů. Povrch je tvarovaný podle prstů a ruka z myši neklouže. Díky hlubokému výřezu pod palec držíte zařízení v dlani opravdu stabilně.

Opravdu zajímavého provedení se dočkala tlačítka. Běžně disponují myši dvěma hlavními tlačítky, a to pravým a levým. V tomto případě jsou však k dispozici hned dvě levá a dvě pravá tlačítka. Přední z nich obsluhujete konečky prstů, zadní pak druhým kloubem. Mysleli jsme, že bude docházet k nechtěným kliknutím, ale není tomu tak. Tlačítka jsou umístěna dobře a klikání není přecitlivělé. Nestane se tak, že byste udělali jinou akci, než jakou udělat chcete.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Pro praváky

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

5

3,33
USB přijímač

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

1

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

microUSB

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

USB-A

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Délka kabelu

151

Kvalita kabelu

Odolný omotaný kabel

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel

Připojení

Také s konektivitou si poradil výrobce dobře. Zařízení umožňuje využít nejen USB přijímač, ale také párování přes Bluetooth. Druhou z variant oceníte, pokud váš notebook nedisponuje klasickým USB konektorem nebo se chcete připojit například k tabletu. Párování zahájíte malým tlačítkem na spodní straně myši.

Tlačítka a kolečko

Trust Voxx disponuje na poměry vertikálních myší nadstandardním počtem 9 tlačítek. To by už samo o sobě byla konkurenční výhoda, všechna tlačítka jsou však navíc programovatelná. Ovládá je tak možné poměrně solidně uzpůsobit potřebám uživatele. Kolečko myši není ničím zvláštní, je však pogumované a se strukturou. Zvuk klikání tlačítek není ani hlasitý, ani bezhlučný. Rozhodně se ale tento model řadí mezi tišší a v kanceláři nebude nijak rušit.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Celkový počet tlačítek

9

6,80
Počet bočních tlačítek

3

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

9

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

Mechanické

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Průměrný

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Snímač a pohyb myši

Výrobce osazený optický snímač nijak detailně nespecifikuje. Co však uvádí a my jsme prověřili, je možnost nastavení citlivosti myši. Tu lze korigovat v čtyřek krocích po 400 DPI, od 1 200 po 2 400 DPI. Do kanceláře je toto rozpětí DPI zcela optimální, konkurenční modely však jde většinou nastavovat v krocích po 50 až 100 DPI. Tím dosáhnete přesnějšího nastavení než v případě této myši.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

4

7,27
Fungování na skle

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

2 400

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

1 200

453,33
Typ snímače

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

67 % 125, 33 % 1000

Kancelářské myši zpravidla disponují polling rate 125 hertz a tento model se mezi ně řadí také. To v praxi znamená, že snímač odečítá hodnotu pohybu každých 8 milisekund. Minimální prodleva pohybu je tedy logicky 8 milisekund. S touto hodnotou není zařízení vhodnou volbou pro náročnější hráče.

Pohyb myši

V rámci našeho testování jsme všechny myši umístili také na nakloněnou rovinu a sledovali úhel, pod kterým začne docházet k pohybu zařízení. Tomuto testu jsme podrobili také Trust Voxx. Se zohledněním úhlu skluzu a hmotnosti zařízení jsme dali tomuto modelu známku 4 body z 10, přičemž 10 je hodnota nejlepší. To v praxi znamená, že se s myší po stole pohybuje poměrně špatně ve srovnání s konkurencí. Vertikální myši však mají jiný způsob držení a svou ergonomií horší pohyblivost vykompenzují.

Software

Trust pro model Voxx nenabízí žádné sofistikované programové řešení, které by bylo možné stáhnout do počítače a umožnilo by nastavení myši. Místo toho osadili vývojáři do těla zařízení displej a vnitřní paměť.

Přidržením tlačítka pro nastavení DPI spustíte mód programování. Stisknete tlačítko, které chcete přenastavit, kolečkem myši zvolíte funkci, kterou má plnit a opětovným kliknutím vaši volbu uložíte. Takto lze programovat všech 9 tlačítek.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Základní

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

Ne

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Názory uživatelů a odborníků

Před zveřejněním každého testu procházíme také názory jiných odborných redakcí a uživatelů. Odborníci se však na tento model nezaměřili. Naopak uživatelských hodnocení je dostupných mnoho a většina z nich je kladná.

Jako pozitiva uživatelé zmiňují možnost programování tlačítek bez potřeby instalace programu, dobrou výdrž baterie, ale také ergonomický úchop. Displej označují za přehledný, i když by písmena některým vyhovovala větší. Mezi negativy se objevuje podstatně méně poznámek. Mezi ty validnější patří zejména omezené možnosti programování tlačítek a méně hladké otáčení kolečka.

Klady a zápory

Trust Voxx je zařízením vertikálního provedení, které má vylepšit váš pocit z dlouhého sezení u počítače. Kvitujeme možnost programování všech tlačítek přímo na myši prostřednictvím integrovaného displeje. Toto řešení nás mile překvapilo a je praktické. Integrovaný akumulátor zajistí dlouhý provoz bez potřeby nakupování drahých tužkových baterií.

Bohužel nelze citlivost snímače nastavovat v krocích po 100 DPI, jako tomu bývá u konkurenčních zařízení, ale pouze ve 4 krocích po 400 DPI. Je faktem, že k myši nepotřebujete instalovat žádný specifický software, protože nastavování probíhá přímo na displeji zařízení. Bohužel jsou kvůli tomuto řešení možnosti programování značně omezeny. Kvalita použitých materiálů je solidní, ale nižší, než s jakou přichází například Logitech. Samozřejmě tomu pak odpovídá také cena.

Závěrečné hodnocení

Trust Voxx Rechargeable je do kanceláře určená vertikální myš z nižší cenové hladiny. Jako od takové jsme od ní moc neočekávali, už vůbec tedy ne možnost programování celkem 9 tlačítek. Tento počet spínačů je mezi vertikálními zařízeními spíše ojedinělý.

Zvuk klikání je spíše tichý než hlučný, a tak nebudete v tiché kanceláři rušit kolegy. Myš doporučujeme všem, kteří trpí na syndrom karpálního tunelu a hledají levnější variantu řešení. I když je programování této myši možné, je poměrně hodně omezené. Dáte-li přednost širokým možnostem nastavení myši a celkově vyšší kvalitě provedení před vertikální konstrukcí, pak vám můžeme doporučit jako alternativu model Logitech MX Master 3.

1 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Trust Voxx Rechargeable Ergonomic | Hodnocení: 52,1 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Trust Voxx Rechargeable Ergonomic

Trust Voxx Rechargeable Ergonomic

1 300 Kč Orientační cena