Menu

Logitech MX Master 3 – Recenze, testy a srovnání

66,0 % Celkové hodnocení

Pro tvůrce a do kanceláře v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 7,8/10
  Kancelářské využití
 • 7,3/10
  Profesionální práce
 • 3,5/10
  Herní využití (FPS)
 • 7,3/10
  Herní využití (MMO)
 • 5,9/10
  Cestování

Klady

 • Druhé kolečko je opravdu užitečné
 • Výborná ergonomie
 • Kompatibilní mezi operačními systémy

Zápory

 • Nelze nastavit odpor kolečka
 • Myš je opravdu těžká
 • Chybí slot pro USB přijímač
2 700 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Od pohledu vysoce kvalitní a ergonomicky skvěle provedená, přesně taková přízviska můžeme dát modelu Logitech MX Master 3. Unboxing tohoto modelu jsme nedělali, protože jej máme již delší dobu v redakci. Výrobce však přikládá k myši návod, poměrně kvalitní dobíjecí kabel a USB přijímač. Ten bohužel nelze do myši schovat, což je jedna z mála slabých stránek tohoto modelu.

Rozměrově se řadí myš mezi větší, někde na rozmezí mezi vertikální a klasické myši. S délkou 125 milimetrů model patří k největším v našem výběru.

Video a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Logitech

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Trust, 7 % Asus
Délka (mm)

125

113,19
Šířka (mm)

84

68,83
Výška (mm)

51

48,31
Minimální hmotnost (g)

142,4

106,55
Maximální hmotnost (g)

142,4

110,69

Hmotnost

Hmotnost hraje v případě myši zásadní roli, a tak jsme všechny testované modely podrobili vážení. MX Master na váze dosáhl až na 142,4 gramů, což je hodnota vysoce nad průměrem. Myš se řadí k nejtěžším zařízením v našem testu v říjnu 2021. I když je hmotnost vysoká, zařízení se drží v ruce přímo výborně.

Kvalita provedení

Vysoce kvalitní plast je na povrchu doplněn o pogumování se strukturou. Jemné linie přispívají dobrému pocitu při držení, stejně jako kvalitní guma s jemným zdrsněním. Pogumování je v tomto případě v celé ploše, tedy vyjma tlačítek a spodní strany myši. Výrobce osadil drobná, ale dobře dostupná boční tlačítka vyrobená z plastu. Pravé a levé tlačítko myši je rovněž plastové.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Kvalitní plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Matný

87 % Matný, 13 % Lesklý

Kovové kolečko je magnetické a umožňuje nekonečné rolování. Na boku myši se nachází ještě druhé kovové kolečko určené pro horizontální rolování. Toto nestandardní vylepšení pomůže zejména při procházení excelovských tabulek, pohybu v grafických programech či po časové ose při střihu videí.

Baterie

S ohledem na cenu můžete očekávat také integrovanou baterii. Ta vydrží podle výrobce až 70 dní na jedno nabití, v praxi se tato hodnota bude lišit podle toho, jak intenzivně myš využíváte. Zajímavá je baterie ale také s ohledem na rychlost nabíjení. Pokud se zařízení vybije, pro 3 hodiny práce postačí pouhá minuta nabíjení.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

Integrovaná

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

Na myši

40 % V programu, 40 % Na myši, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Indikátor stavu baterie v pravém slova smyslu najdete pouze v programu výrobce, ale LED dioda na levé straně myši vás na potřebu nabíjení upozorní. Na spodní straně myši naleznete také vypínač, který oceníte zejména na cestách. Přeci jen málo kdo chce, aby mu myš klikala v batohu.

Ergonomie a připojení

Že je myš laděná zejména pro kancelářské využití a při vývoji cílil Logitech na ergonomii, jsme věděli, ale po prvním uchopení jsme myš nechtěli z ruky pustit. Díky kombinaci hlubokého výřezu na levé straně a velmi přirozeného náklonu hřbetu na stranu pravou se myš drží opravdu dobře.

Zařízení se sice neřadí mezi vertikální myši, které jako jediné brání syndromu karpálního tunelu, ale ruka si na ní odpočine. Nejlépe si povede ve středně velké až velké dlani. Vlivem výrazného uzpůsobení pro pravou ruku není tento model v té levé použitelný.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Pro praváky

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

4

3,33
USB přijímač

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

3

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

USB-C

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

USB-A

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Délka kabelu

130

Kvalita kabelu

Kvalitní plastový kabel

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel

Připojení

V základu je možné zařízení připojit prostřednictvím USB přijímače. Tato forma je však vhodnou variantou spíše pro uživatele stolních počítačů, které ne vždy disponují modulem Bluetooth. Pokud se zaměříte na modernější připojení typu Bluetooth, budete moci plně využít možnosti tohoto modelu.

Zařízení disponuje na spodní straně tlačítkem pro párování obdobně jako konkurenční produkty. Na rozdíl od nich se však drží konceptu řady MX a umožňuje párování až se třemi zařízeními. Tlačítko pak slouží pro přepínání mezi nimi.

Tlačítka a kolečko

Výrobce osadil na myš kromě hlavních tlačítek a kliknutí kolečkem ještě dalších 5 tlačítek. Celkem tak máte k dispozici 8 spínačů. Z nich lze rovnou 6 programovat v softwaru výrobce a uzpůsobit tak jejich funkce. Abychom tedy byli přesní, jedním z těchto programovatelných prvků je boční kolečko. Výrobce prozřetelně umístil tlačítko také v odkládací ploše pro palec. Spínač se nachází pod gumou a k jeho stisknutí omylem při užívání nedochází. Zvuk kliknutí je až překvapivě hlasitý.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Celkový počet tlačítek

7

6,80
Počet bočních tlačítek

3

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

6

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

S nekonečným rolováním

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Hlasitý

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Provedení hlavního kolečka v kovu s výraznější povrchovou strukturou kvitujeme. Jeho ovládání je pohodlné, příjemné a hlavně přesné. Lze jej snadno přepnout do módu nekonečného rolování a to se pro dlouhé dokumenty opravdu hodí. Boční kolečko je široké a dobře se obsluhuje. Na rozdíl od modelu Anywhere nelze nastavit, jak velkou sílu je potřeba pro otáčení koleček vyvinout.

Snímač a pohyb myši

Optický snímač volil výrobce v tomto případě laserový, abyste mohli model využívat jak na houževnaté dřevěné desce, tak také na leštěném skleněném stole. Snímač dovoluje nastavit citlivost v rozmezí od 200 do 4 000 DPI, což jsou hodnoty, které vyhoví téměř všem uživatelům. Náročnější hráči by však ocenili vyšší horní limit.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

6

7,27
Fungování na skle

Ano

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

4 000

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

200

453,33
Typ snímače

Laserový

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

67 % 125, 33 % 1000
Maximální rychlost pohybu (IPS)

30

20 % 30, 20 % 400, 7 % -, 7 % 650, 7 % 450, 40 % Neuvedeno

S polling rate 125 hertz můžeme očekávat 125 čtení pohybu za sekundu. To v praxi znamená, že myš zaznamená polohu každých 8 milisekund. A právě toto číslo také definuje minimální prodlevu pohybu. Z toho důvodu není myš vhodná pro náročné hráče kompetitivních titulů, ve kterých je každá milisekunda důležitá.

Snímač zvládne maximální rychlost pohybu 30 palců za sekundu, po převodu na metrický systém se jedná o 2,8 kilometrů za hodinu. Při běžné práci v kanceláři této hodnoty nedosáhnete, při kompetitivním hraní naopak velmi snadno.

Pohyb myši

Obdobně jako ostatní modely jsme také model Logitech MX Master 3 podrobili zkoušce na nakloněné rovině. Po odečtení úhlu a zohlednění hmotnosti zařízení jsme jej ocenili 6 body z 10 možných za pohyblivost. Bohužel tato myš trochu trpí na svou vysokou hmotnost a její pohyb v ruce ucítíte. Zpočátku můžete očekávat, že se vám bude ruka trochu více unavovat. Do hry však vstupuje také dobrá ergonomie, která tento neduh ze značné části stírá.

Software

Vývojáři nabízí pro celou řadu M a MX zdařilý program Logitech Options. Ten se vyznačuje zejména čistým uživatelským prostředím, svou přehledností a dostatečným množstvím možností nastavení.

V programu neschází také Logitech Flow, což je aplikace určená pro přecházení myší mezi dvěma rozdílnými zařízeními, stejně jako by se jednalo pouze o dva monitory připojené ke stejnému počítači. Snadno tak obsloužíte myší jak notebook, tak tablet.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Pokročilý

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

Ne

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Názory uživatelů a odborníků

Po provedení samotných testů a vyhodnocení výsledků jsme se zaměřili také na hodnocení jiných odborných redakcí. Experti označují tento model za extrémně komfortní. Magnetické kolečko je velkým tahounem stejně jako jeho boční varianta. Za zásadní výhodu označují možnost využití ve všech operačních systémech. Někteří odborníci se však setkali s problémy s konektivitou prostřednictvím USB přijímače. Myš také označují za ne zcela optimální do menší dlaně.

Uživatelé, kteří si myš zakoupili, jsou s ní převážně nadmíru spokojení. Ostatně průřez hodnocení uživatelů na internetu se pohybuje mezi 97 až 100 %. Za největší výhody označují výbornou ergonomii, kvalitně provedená kolečka a dobrou výdrž baterie. Objevují se ale také klady směřující k tlačítku pod palcem či kompatibilitě se systémem MacOS. Za negativa označují hlučné klikání a vysokou hmotnost.

Klady a zápory

Za největší přednost tohoto modelu považujeme výborné tvarování, které zajišťuje ergonomii blízkou vertikálním myším. Druhé kolečko je užitečným doplňkem, ať už jej budete využívat k rolování, zoomování či jiné funkci. Tlačítko pod palcem je umístěno opravdu dobře a myš je kompatibilní mezi všemi operačními systémy. A to se moc často nevidí.

V neprospěch tohoto modelu nehovoří ani tolik cena, recenzovaný model svou kvalitou a vybavením svou vyšší cenovku více než odůvodní. Mezi negativa řadíme zejména vysokou hmotnost. Myš se bude špatně přenášet, není tak vhodná na cesty. Stejně tak nelze z nějakého důvodu nastavit odpor kolečka. To nás překvapilo, protože model MX Anywhere ze stejné řady tuto funkci podporuje. Na zařízení také schází slot pro USB přijímač.

Závěrečné hodnocení

Logitech MX Master 3 je zařízení určené pro skutečné profesionály. Celkově je tento model laděn do kancelářského prostředí, a to ať už svou dobrou ergonomií, či uzpůsobenými funkcemi. Nadstandardní není jen s ohledem na konstrukci, ale také na možnosti konektivity a provedení magnetických koleček. Kolečko na straně najde své využití téměř ve všech profesionálních aplikacích.

Program výrobce poskytuje možnost programovat až 6 prvků tohoto zařízení včetně funkce bočního kolečka. S tím můžete nejen rolovat do stran, ale také třeba zoomovat či využívat jinou funkci. Myš je až překvapivě těžká a trochu nepochopitelně ji schází slot pro USB přijímač. Pokud hledáte zařízení, které je na tom ergonomicky ještě lépe, podívejte se na model Logitech MX Vertical.

2 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Logitech MX Master 3 | Hodnocení: 66,0 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Logitech MX Master 3

Logitech MX Master 3

2 700 Kč Orientační cena