Menu

Logitech Lift – Recenze, testy a srovnání

58,8 % Celkové hodnocení

Ergonomie do menší dlaně v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 8,6/10
  Kancelářské využití
 • 7,1/10
  Profesionální práce
 • 2,8/10
  Herní využití (FPS)
 • 4,3/10
  Herní využití (MMO)
 • 4,2/10
  Cestování

Klady

 • Přijatelná pořizovací cena
 • Celkově dobrá ergonomie
 • Možnost párování se 3 zařízeními

Zápory

 • Tužší klikání kolečkem
 • Použitý plast působí levným dojmem
 • Vyšší hmotnost, než bychom očekávali
1 600 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Odpovědí na požadavek vertikální myši do menší dlaně má být z pohledu společnosti Logitech nový model Lift. Výrobce vycházel z koncepce své stávající myši Logitech MX Vertical, kterou jsme také recenzovali. Zařízení je oproti MX Vertical levnější, lépe sedí v menší dlani, dočkalo se ale také několika omezení. V krabičce najdete kromě myši pouze návod, v útrobách zařízení pak baterii typu AA a USB přijímač.

Pokud jste měli už někdy v ruce Logitech MX Vertical, na první dotyk poznáte, že je na cenově dostupnějším modelu Lift použit levnější plast. I přesto působí myš kvalitně. Tmavší šedá barva po stranách signalizuje přítomnost pogumování, to navíc obdrželo protiskluzovou strukturu. Díky tomu myš v ruce nijak neprokluzuje. Pokud máte menší dlaň, drží se myš nadstandardně dobře, do větší dlaně ale zcela vhodná není.

Unboxing a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Logitech

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Trust, 7 % Asus
Délka (mm)

108,5

113,19
Šířka (mm)

71,4

68,83
Výška (mm)

70

48,31
Minimální hmotnost (g)

129

106,55
Maximální hmotnost (g)

129

110,69

Hmotnost

Společnou charakteristikou všech vertikálních myší je jejich vyšší hmotnost než v případě klasických zařízení. To platí i u modelu Lift, který s osazenou baterií dosahuje 129 gramů. Tato hodnota nás trochu překvapila, protože je myš ve výsledku těžší než podstatně větší MX Vertical. Hmotnost vertikální myši ale není pro využití nikterak zásadně důležitá, zařízení pravděpodobně nebudete často převážet.

Kvalita provedení

Co se týče kvality provedení, máme možnost přímého srovnání s jinými modely vertikálních myší, které jsme podrobili našim testům. Logitech Lift je v době psaní recenze (červen 2022) kvalitativně někde v polovině spektra, rozhodně nemá nejkvalitnější konstrukci na trhu, ale špatně na tom také není. Plast působí levně, myš ovšem nijak nevrže a neprohýbá se. Pogumování produktů od Logitechu běžně vydrží dlouhá léta, v tomto ohledu se tedy není čeho obávat.

Výrobce se v řadě MX určené pro profesionály zaměřuje na kvalitu užitých materiálů. Použitý plast se řadí mezi ty odolnější. Pravé a levé tlačítko nese matnou povrchovou úpravu. Kraje myši jsou opatřeny povrchovou strukturou s pogumováním. To je jemné na dotek a celý prožitek z používání posouvá na vyšší úroveň. Myš z této řady máme v redakci dlouhodobě v užívání a ani po roce se guma nijak neopotřebovává a neloupe.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Levný plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Matný

87 % Matný, 13 % Lesklý

Baterie

Vývojáři volili pro Lift osazení klasické tužkové baterie. Na první pohled se to může zdát jako nevýhoda, ale situace je trochu složitější. Tužková baterka totiž vydrží myši dodávat energii déle než rok, takže vás potřeba její výměny nikterak neomezí. Indikátor baterie najdete pouze v programu výrobce, vypínač je pak osazen na spodní straně myši.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

1x AA

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

V programu

40 % V programu, 40 % Na myši, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Ergonomie a připojení

Tvarově je myš řešena dobře, perfektně padne do menší dlaně. Vykrojení na straně palce je mu dobrou oporou, tlačítka jsou na dosah a kolečkem se roluje snadno. Je škoda, že výrobce nevolil pogumování či nějakou strukturu pod pravým tlačítkem myši, malíček z ní totiž trochu sklouzává. Nejedná se ale o žádný zásadní nedostatek.

Myš jsme nějakou dobu používali a skutečně ulevila našim karpálním tunelům. Vertikální uspořádání je ostatně považováno za nejzdravější formu. Po ergonomické stránce jsme proto dali recenzovanému produktu plných 5 bodů z 5.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Univerzální

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

5

3,33
USB přijímač

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

3

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Kvalita kabelu

Bez kabelu

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel

Velice zajímavé je, že výrobce nedodává Logitech Lift pouze ve více barevných variantách, ale pro jednou přikročil také k variantě pro leváky. Pokud jste zvyklí používat myš v levé ruce, můžete si pořídit i tuto variantu.

Připojení

Pro připojení můžete využít USB přijímače, který se ukrývá pod víkem ve spodní části myši. Nechybí ale podpora technologie Bluetooth a pro kancelářské produkty Logitech také tradiční možnost párování až se třemi zařízeními. Tlačítko na spodní straně myši vám mezi nimi poté umožní jednoduše jedním kliknutím přepínat. Protože je zařízení napájeno tužkovou baterií, nepřikládá k ní výrobce žádný kabel.

Tlačítka a kolečko

Celkově najdete na tomto modelu 7 tlačítek a 1 vypínač. Tlačítko na spodní straně pro účely přepínání mezi spárovanými zařízeními se ale běžně mezi ta ostatní nepočítá, protože neslouží k obsluze počítače. K dispozici tak máte ovládacích tlačítek 6. Čtyři z nich lze programovat v softwaru výrobce. Zajímavá je možnost nekonečného rolování kolečkem, kterou dražší MX Vertical nemá. Tlačítka myši jsou tichá, v kanceláři nikoho rušit nebudou.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Celkový počet tlačítek

6

6,80
Počet bočních tlačítek

2

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

4

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

S nekonečným rolováním

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Tichý

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Pokud už ale vlastníte některý z produktů z řady MX, magnetického kolečka se zde nedočkáte. Volné protáčení se aktivuje automaticky samo ve chvíli, kdy kolečkem velmi rychle otočíte. Například Logitech MX Master umožňuje mezi volným a krokovým otáčením přepínat. Takové řešení by bylo vítané, ale s ohledem na cenu produktu nám nijak zvláště neschází.

Snímač a pohyb myši

Vertikální myši jsou všeobecně určeny primárně do kanceláře. Většinou proto dostávají optické snímače s poněkud omezenějším rozsahem citlivosti. Logitech Lift není výjimkou, minimální citlivost je 400 a maximální 4 000 DPI. To vám v kanceláři bude bohatě stačit, hráčům hodnoty ale spíše nevyhoví.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

7

7,27
Fungování na skle

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

4 000

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

400

453,33
Typ snímače

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

67 % 125, 33 % 1000

Aby myš šetřila baterii, senzor snímá povrch pouze 125krát za sekundu (přes Bluetooth 133). Při kancelářské práci je tato hodnota zcela dostatečná a vyšší polling rate byste nevyužili. Herní myši ale většinou dosahují polling rate 1 000 Hz.

Pohyb myši

Bezdrátové myši testujeme také s ohledem na jejich pohyblivost po podložce. Jedním z testů je skluz na nakloněné rovině. Úhel skluzu v kombinaci s hmotností nám poté pomáhá určit, jak snadno se myší pohybuje. Testovaný produkt obdržel pro svou pohyblivost 7 bodů z 10, což je hodnota výborná.

Software

Abyste mohli myš programovat a nastavit její citlivost, budete potřebovat program výrobce. Na první dobrou jsme stáhli známý software Logitech Options a s údivem zjistili, že myš nedetekuje. Program nám také neukázal žádná upozornění, že je něco špatně. Po chvíli pátrání na internetu jsme ale zjistili, že je potřeba stáhnout novější Logi Options+.

 

Novější program je sice v mnoha ohledech příjemnější, ale nezbývá, než výrobce za toto kličkování kritizovat. Za ideální variantu totiž pokládáme, aby stávající zavedený software Logitech Options uživatele upozornil, že Logitech Lift nepodporuje, a navedl jej na stažení novější verze.

Celkově je program výrobce přehledný, snadný na obsluhu, ale také až zbytečně „blbuvzdorný“. V softwaru například nenajdete možnost nastavení citlivosti myši na konkrétní hodnotu, ale pouze posuvník „Rychlosti ukazatele“. Hodnotu si sice můžete nastavit, jak chcete, ale její číselné označení nikde neuvidíte. Pokud je tak uživatel zvyklý na 800 DPI, může podle posuvníku jen hádat, jestli není myš nastavena například na 871 DPI.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Pokročilý

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

Ne

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Názory uživatelů a odborníků

Mimo vlastního testování procházíme také recenze jiných odborníků a nasloucháme běžným uživatelům. Profesionálové oceňují tuto vertikální myš zejména pro její vysoký komfort při držení, možnost Bluetooth připojení až 3 zařízení a volné protáčení kolečka. Výtky směřují spíše pouze k tlačítku pro přepínání DPI, které se hůře ovládá. To můžeme z naší zkušenosti potvrdit.

Uživatelé si pochvalují kvalitu zpracování, výměnnou baterii i ergonomické držení. Líbí se jim také to, že jsou tlačítka při klikání tichá. Propojení s MacOS funguje dobře. Mezi negativy zmiňují tužší kliknutí kolečkem. To skutečně klade prstu větší odpor, než je nutné. Zní to jako banalita, ale rozdíl rozhodně poznáte.

Klady a zápory

Na první pohled je zřejmé, že se jedná o relativně dostupnou bezdrátovou vertikální myš. Těch samo o sobě není v nabídce na českém trhu nějak zvláště hodně. U modelu Logitech Lift se můžete spolehnout na dobrou ergonomii, ale také možnost párování se třemi zařízeními prostřednictvím Bluetooth.

Uživatelé si povšimli stejného nedostatku jako my. Klikání kolečkem jde totiž opravdu poněkud ztuha. I když je konstrukce rozhodně kvalitní a pogumování i matná úprava umožní stabilní pozici v dlani, použitý plast už moc radosti neudělá. Jedná se totiž o levnější materiál s nižší hustotou. Dokud vám ale myš nebude padat, nemělo by to ničemu vadit. Hmotnost je až překvapivě vysoká, zejména s ohledem na to, že je Lift menší než MX Vertical, ale naopak o gram těžší.

Porovnání s alternativami

Přímou konkurencí pro Logitech Lift může být například levnější model Trust VOXX. Levnější ze zařízení nabídne integrovanou baterii a napájecí kabel pro nabíjení, ale je omezený například s ohledem na programování tlačítek. Těch je osazeno na VOXXu více, ale myš nemá žádný program výrobce. Programování probíhá pouze v mezích funkcí, které Trust osadil na úložiště přímo do myši.

Obě zařízení jsou na tom s ergonomií podobně, Logitech Lift však působí podstatně kvalitnějším a trvanlivějším dojmem. Stabilita držení je díky tvarování lepší a také disponuje možností párování s trojicí zařízení, mezi kterými můžete tlačítkem snadno přepínat. Vybrat si můžete též variantu pro leváky.

Pokud hledáte kvalitní vertikální myš do kanceláře a nevadí vám si trochu připlatit, doporučíme vám Logitech Lift. Jestliže je pro vás ale rozpočet důležitý, bez starostí pořiďte Trust VOXX. Myš je na svou cenovou kategorii vynikající.

Závěrečné hodnocení

Logitech s modelem Lift cílí zejména na ty uživatele, kteří mají menší dlaň. V menších rukou se zařízení drží perfektně. Záměrně říkáme „rukou“, protože je na trhu k dostání jak varianta pro praváky, tak i pro leváky. Konstrukce je kvalitní, povrch opatřený pogumováním, a i když působí plast levně, žádných nedostatků jsme si s ohledem na trvanlivost nevšimli. Programovat lze 4 ze 6 tlačítek, myš se po stole pohybuje hladce a je napájena tužkovou baterií.

To by se mohlo zdát jako nevýhoda, z našeho pohledu je to ale přesně naopak. Baterie stárnou a postupně degradují, kancelářská myš přitom na jedinou tužkovou baterii často vydrží déle než rok. Volba klasické tužkové baterky tedy nejen nijak neovlivní pohodlí při používání, ale teoreticky také prodlouží životnost myši. Logitech Lift doporučíme všem, kdo hledají kvalitní vertikální myš do kanceláře za přijatelnou cenu. Její alternativou může být levnější Trust VOXX.

1 600 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Logitech Lift | Hodnocení: 58,8 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Logitech Lift

Logitech Lift

1 600 Kč Orientační cena