Menu

Recenze a srovnání Česká spořitelna hypotéka

Výborné Celkové hodnocení

Nejlepší alternativa v kategorii Hypotéky

Klady

  • Sleva 0,5 % na úrokové sazbě za běžný účet
  • Předhypoteční úvěr
  • Předplacení variability splátek
  • Správa přes mobilní aplikaci

Zápory

  • Vysoké poplatky ze expresní čerpání
  • Vysoký poplatek od druhého čerpání
  • Méně výhodné úrokové sazby

Česká spořitelna se řadí mezi jedny z nejstarších bank na našem trhu. Není tedy divu, že se zařadila i do žebříčku jedněch z největších poskytovatelů hypotečních úvěrů. Klienty přitom lákají nejen některé výhody, ale i dlouhá historie a stabilita banky.

Základní charakteristiky

Česká spořitelna nabízí hypoteční úvěr v minimální výši 200 000 Kč. Maximální částka narozdíl od konkurence není omezena. Klienti si tak mohou půjčit až 90 % z kupní ceny nemovitosti. Dobu splatnosti lze nastavit až na 30 let – minimální doba splatnosti činní 5 let.

Pro sjednání hypotéky není nutné založit si u banky nový běžný účet. S jeho založením však získáte slevu 0,5 % u roční úrokové sazby. Dostupná je navíc 0,1% sleva na roční úrokové sazbě za sjednání pojištění schopnosti splácet. Banka zároveň nabízí i předhypoteční úvěr, jehož prostřednictvím lze financovat nemovitosti, aniž by klient musel být majitelem.

Parametr Tento produkt
Klasická hypotéka

Ano

Americká hypotéka

Ano

Refinancování hypotéky

Ano

Živnostenská hypotéka

Ano

Úroková sazba (v %)

od 5,84

Maximální délka fixace (v letech)

20

Minimální výše hypotéky (v Kč)

200 000

Maximální výše hypotéky (v Kč)

Žádné

Minimální doba splácení (v letech)

5

Maximální doba splácení (v letech)

30

Nutnost založení běžného účtu

Ne

Maximální LTV (v %)

90

Minimální podíl vlastních prostředků (v %)

10

Cena hypotečního úvěru

Samotná banka se snaží klienty nalákat na nízké poplatky a výhodné podmínky. Jelikož se však jedná o tradiční banku, je třeba počítat s vyššími úrokovými sazbami. Ty se pohybují od 5,84 % – konkurenční banky přitom nabízí sazby již od 5,39 %.

Plusem jsou nepochybně nulové poplatky za sjednání a vedení hypotečního úvěru. Dopředu je třeba počítat s poplatky za čerpání, které jsou účtovány už od druhého čerpání. Klienti tak musí velmi pečlivě plánovat celý proces stavby.

U druhého a každého dalšího čerpání je účtován poplatek 500 Kč. Banka si účtuje poplatky i za odhad nemovitosti, a to ve výši 4 400 Kč. Zpoplatněné jsou také poplatky za mimořádnou splátku, předčasné splacení či odložení splátek.

Fixace úrokové sazby

Česká spořitelna nabízí fixaci úrokové sazby od 1 do 20 let. Od doby fixace se odvíjí i úroková sazba, která roste s kratší dobou splatnosti. Fixace na jeden a dva roky disponuje sazbou 6,64 %. Fixace na tři roky nabízí sazbu 6,24 %. U čtyřroční fixace si banka účtuje úrokovou sazbu 6,14 %. Úrokovou sazbu 5,84 % lze zafixovat na 5, 8 a 10 let. Výjimkou je fixace na 15 let s 5,94 % a fixace na 20 let se sazbou 6,04 %.

Pojištění schopnosti splácet

U České spořitelny lze využít pojištění schopnosti splácet, a to ve třech variantách Standard, Plus a Mini. Poslední varianta Mini je dostupná pouze pro klienty, pro které je při sjednání pojištění překážkou jejich zdravotní stav. V takovém případě se pojištění vztahuje pouze na úmrtí. Cena pojištění je stanovena na 7,50 % z výše pravidelné splátky.

Pojištění Standard kryje pracovní neschopnost, invaliditu a úmrtí. Pojištění činní 8,50 % z výše pravidelné splátky. Sjednat lze i Standard 50 % u úvěrů nad 4 miliony Kč, kdy pojištění pokryje v případě potřeby pouze 50 % dlužné částky – cena pojištění činní 5,49 % z výše pravidelné splátky.

Poslední variantou je pojištění Plus, které kryje pracovní neschopnost, invaliditu, úmrtí a ztrátu zaměstnání. Cena pojištění činní 9,50 % z výše pravidelné splátky. Opět lze sjednat Plus 50 %, jehož cena činní 6,69 % z výše pravidelné splátky. Všechny varianty jsou dostupné pouze pro klienty do 60 let věku.

Parametr Tento produkt
Pojištění schopnosti splácet

Ano

Garance úrokové sazby

Ne

Možnost odložení splátek

Ano (placená služba)

Možnost navýšení hypotéky

Ano (placená služba)

Možnost snížení splátek

Ano (placená služba)

Poplatek za sjednání hypotečního úvěru

Ne

Poplatek za správu hypotečního úvěru

Ne

Poplatek za odhad nemovitosti

Ano (4 400 Kč)

Poplatek za mimořádnou splátku

Ano

Poplatek za předčasné splacení

Ano

Poplatek za čerpání hypotéky

Ano (od druhého čerpání)

Expresní čerpání hypotéky

Ano (2 000 Kč jednorázově)

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Hypoteční úvěr od České spořitelny se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších na trhu. Většina klientů preferuje banku hlavně z důvodu stability a dlouhé historie. To potvrzuje i počet žadatelů, kteří si u banky sjednali hypoteční úvěr – k roku 2023 jich bylo více než 220 tisíc. Pozitivně je hodnoceno i pojištění schopnosti splácet. Někteří klienti si naopak stěžují na vysoké poplatky za čerpání.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Česká spořitelna v první řadě nabízí stabilitu a dlouhou historii, díky čemuž se nemusí klienti obávat, že by se mohli kvůli bance dostat do zbytečných problémů. Oproti některým tradičním bankám dokáže nabídnout i hypotéku bez poplatků za sjednání či vedení úvěru.

Zároveň nabízí i možnost sjednání předhypotečního úvěru či získání slevy za založení běžného účtu a uzavření pojištění. Mezi hlavní nevýhody se řadí zejména vysoký poplatek za druhé čerpání a méně výhodné úrokové sazby.

Porovnání s alternativami

Česká spořitelna se v porovnání s ostatními bankami řadí mezi jedny z nejvyhledávanějších a nejvýhodnějších. Konkurenci schopnost si však udržuje především mezi tradičními bankami, jako je například Raiffeisenbank nebo Komerční banka. Na paty jí ale šlapou digitální banky.

Jednou z nich je i Air Bank, které nabízí nižší úrokové sazby a nižší poplatky. O trochu lépe je na tom i MONETA Money Bank, jež se jí vyrovná jak úrokovými sazbami, tak i poplatky. bezkonkurenční je i její mobilní aplikace a možnost kompletního sjednání online.

Závěrečné shrnutí

Česká spořitelna se u hypotečních úvěrů na českém trhu řadí mezi opravdovou špičku. Přitažlivá je nejen její dlouhá historie a stabilní zázemí, ale i férové podmínky. Zejména movitější klienty potěší možnost sjednání hypotéky bez omezení maximální částky či nabídka kvalitního pojištění neschopnosti splácet. Stále je však třeba myslet na to, že se jedná o tradiční banku, kvůli čemuž se nevyhnete platbě některých poplatků či složitější administrativě. Konkrétní nabídku přesně pro vás spočítejte pomocí kalkulačky zde.

Autor: | Datum: | Produkt: Česká spořitelna hypotéka | Hodnocení: Výborné
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka pohybující se již několik let ve světě financí a příbuzných oborech. V souvislosti s tím má zkušenosti i s bankovními produkty, včetně spotřebitelských či hypotečních úvěrů. Právě proto ví, jaké parametry jsou během sjednání hypotéky důležité, a jakým podmínkám se vyplatí věnovat pozornost.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Recenze Česká spořitelna hypotéka

Česká spořitelna hypotéka