3 důvody proč ignorovat skládačku Google Pixel Fold (a jeden proč ne) | Arecenze
Menu

3 důvody proč ignorovat skládačku Google Pixel Fold (a jeden proč ne)

3 důvody proč ignorovat skládačku Google Pixel Fold (a jeden proč ne)

Včera spustil Google v Kalifornii svou výroční vývojářskou konferenci Google I/O. Předpokládalo se, že by mohl americký gigant v rámci této akce nejen ukázat Android 14, ale také levnější Pixel 7a a svůj první ohebný telefon Pixel Fold. V tomto článku se zaměříme na slabá, ale i silná místa nového ohebného telefonu.

 

Obludné obludárium rámečků displeje

Běžně považujeme design za subjektivní záležitost, každému se zkrátka líbí něco jiného. Existují ale výjimky, kdy je potřeba uznat, že něco se zkrátka nemůže líbit nikomu. Google Pixel Fold má široké rámečky displeje, což by samo o sobě tolik nevadilo, někam se selfie kamera vlézt musí. Bohužel nejsou tyto černé okraje ale ani souměrné a tak působí tak trochu jako prototyp.

To je ale trochu bolestivé když uvážíte, že takový prototyp stojí víc než ojetá Škoda Fabie a svou cenou se vyrovná nejdražším telefonům na trhu. Pozitivněji smýšlející čtenář možná namítne, že se jedná o první skládačku Googlu a tak je dobré mu ledacos odpustit. To je sice jednoznačně pravdivý postřeh, nicméně ztrácí na relevanci, když si srovnáme první skládačku Samsungu s tou od Googlu.

Samsung už vydá letos 5. generaci svého telefonu a ani ta 1. na tom nebyla s černými okraji tak špatně, jako Pixel Fold. Nezbývá než doufat, že se Google do budoucna pokusí s designem něco dělat.

Málo místa na dobré foťáky

Googlu se podařilo stlačit tloušťku telefonu na hodně přijatelný rozměr, co se mu už ovšem nepovedlo je natlačit do útrob telefonu skutečně prémiové fotoaparáty. Nechápejte to špatně, telefon bude fotit bravurně a kvalita fotek vás rozhodně potěší, ve své cenové hladině ale nebude konkurenceschopný. Ostatně dvakrát levnější Google Pixel 7 Pro udělá lepší fotky a nové Samsungy na vývoj Pixelů rozhodně čekat také nebudou.

Na druhou stranu je potřeba říci, že se prémiové fotoaparáty dostávají do ohebných telefonů opravdu zřídka kdy, protože s ohledem na ohebnou konstrukci je potřeba tlačit tloušťku telefonu na minimum. Velký snímač pak potřebuje větší počet optických členů a natlačit ho do pár milimetrů prostoru tak není vůbec jednoduché.

Výkon se čtyřnásobnou cenovkou

Tiše jsme doufali, že se Google vytasí rovnou s procesorem Google Tensor 3 a jeho první ohebný telefon tak bude prvním letošním Pixelem s revidovaným procesorem. Bohužel jsme se ale dočkali opět stejného Tensoru 2, jakým disponuje Pixel 7. To v praxi znamená jediné – výkonem tento model předběhne i levné Poco F5 Pro s cenovkou 12 000 Kč.

Jednoznačně se jedná o výkon, který nás radostí nenaplňuje. Skládací telefony s velkou úhlopříčkou by teoreticky měly plnit roli profesionálních modelů pro profesionální práci. Tomu ale procesor zkrátka neodpovídá. Je potřeba ovšem dodat, že je výpočetní jednotka odladěná Googlem specificky na to, aby byl systém maximálně plynulý, absolutně bez záseků a focení, natáčení i úpravy fotek probíhaly rychlostí blesku.

Proč dát Pixelu Fold šanci

V kontrastu konkurenčních modelů se může zdát těžké odpovědět na takovou kritickou otázku. Naštěstí není vše tak černé, jak se může zdát. Po konstrukční stránce má kupříkladu Pixel Fold podstatně lepší pant, než kterým je vybaven Samsung Galaxy Fold. Skládá se do roviny a žádná mezera v pantu nezůstává. Jeho tloušťka je proto výrazně menší a dobře se vejde do kapsy.

Výrobce nezanedbal AMOLED displej s variabilní obnovovací frekvencí až 120 Hz. I když fotoaparáty rozhodně nevyhrají v testech DXOMarku, jejich výsledky budou stále patřit mezi nejlepší na trhu. Ta největší výhoda Pixelu Fold je ale jeho operační systém.

¨Protože Google vyvíjí nejen telefony, ale hlavně systém Android, v telefonu je propojení mezi softwarem a hardwarem naprosto bravurně zvládnuté. Těšit se můžete na zábavný, příjemný a spolehlivý uživatelský prožitek s množstvím funkcí, které jinde nenajdete.

Google Pixel Fold Samsung Galaxy Z Fold4
Design
Pořizovací cena 48 000 Kč
očekávaná cena, prodej nebyl zahájen
37 000 Kč

aktuální cena

Konstrukce

Rozměry zavřeného telefonu

Rozměry otevřeného telefonu

Hmotnost

 

79,5 x 139,7 x 12,1 mm

158,7 x 139,7 x 6,8 mm

283 gramů

 

67,1 x 155,1 x 15,8 mm

130,1 x 155,1 x 6,3 mm

263 gramů

Vnější displej

Technologie
Úhlopříčka

Jemnost displeje

Obnovovací frekvence displeje

 

AMOLED

5,8 palce

406 pixelů na palec

120 Hz

 

AMOLED

6,2 palce

402 pixelů na palec

120 Hz

Vnitřní displej

Technologie
Úhlopříčka

Jemnost displeje

Obnovovací frekvence displeje

 

AMOLED

7,6 palce

380 pixelů na palec

120 Hz

 

AMOLED

7,6 palce

374 pixelů na palec

120 Hz

Procesor

Model

Výkon dle AnTuTu

 

Google Tensor 2

771 200

 

Snapdragon 8+ Gen 1

964 500 (+ 25,1 %)

Baterie

Kapacita

Rychlost drátového nabíjení

Bezdrátové nabíjení

 

4 821 mAh

30 W

Ano

 

4 400 mAh

25 W

Ano

Zadní fotoaparáty

Hlavní kamera

Ultraširoká kamera

Telefotoaparát

 

48 MPx ; f/1,70 ; 0,80 μm

10,8 MPx ; f/2,20 ; 1,25 μm
10,8 MPx ; f/3,50 ; 1,22 μm

 

50 MPx ; f/1,80 ; 2,00 μm

12 MPx ; f/2,20 ; 1,12 μm
10 MPx ; f/2,40 ; 1,00 μm

 

Zdroje fotek: Google, Onleaks

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.