Menu

3 nejčastější chyby při zalévání: Jak nepoškodit pěstované rostliny

3 nejčastější chyby při zalévání: Jak nepoškodit pěstované rostliny
Ilustrace: Arecenze

Správné zalévání je klíčové pro zdravé rostliny a bohatou sklizeň. Seznamte se s nejčastějšími chybami a možnostmi, jak pěstované rostliny nepoškodit a ulehčit si práci.

1. Nevhodná doba

Jednou z největších chyb je zalévání rostlin během dne, kdy se velká část vody odpaří a závlaha proto nemusí být dostatečná. Ideální je proto:

  • Ranní zalévání: nejlepší řešení, protože zaléváte během nejnižších teplot a díky rose zároveň za vlhka, rostliny vodu lépe zpracují.
  • Večerní zalévání: nemůžete-li zalévat ráno, vhodné je i večerní zalévání. V parném létě si dejte pozor na teplotní šoky, kdy není vhodná příliš chladná voda třeba ze studny ani horká voda z kontejneru na dešťovou vodu, který stál celý den na slunci.
Obrázek zobrazuje zalévání během dne

Nevhodné zalévání přes den

2. Zalévání na listy a plody

Přímé zalévání je nejjednodušší, ale často nejméně vhodný způsob. Rostliny pojmou jen malé množství vody pomocí listů, je proto mnohem efektivnější zalévat rovnou ke kořenům. U rostlin náchylných k chorobám a plísním je takové zalévání nežádoucí, protože to může vést k urychlení a rozšíření těchto problémů. Jde třeba o cukety nebo rajčata, u kterých mohou i popraskat plody.

Volba vhodných pomůcek k zalévání vám pomůže usnadnit péči:

  • Zahradní pistole – nasazuje se na hadici a zpravidla má několik rozstřikových vzorů, umožňuje mít pouštění vody pod kontrolou.
  • Kapková závlaha – šetrně dávkuje vodu i k nejmenším rostlinám, odpadá námaha při chození po zahradě s hadicí nebo konví.
  • Zavlažovač – rozstřikuje vodu po celistvé ploše a napodobuje déšť, je vhodnější pro trávníky nebo květiny.
  • Nádoba v zemi – pro některé rostliny s dobře rozvinutým kořenovým systémem je prospěšnější čerpat vláhu ze země. Díky tomuto zdroji posílí a rozšíří kořeny. Ideálně hliněnou nádobu nebo květináč zakopejte do země a zakryjte ji, aby se neodpařila voda.
Obrázek zobrazuje zalévání cuket napuštěním nádoby v zemi

Zalévání cuket pomocí napuštění nádoby zakopané v zemi

3. Špatné množství

Při zalévání byste se vždy měli nejen obecnými pravidly pro zalévání konkrétních rostlin, ale hlavně aktuálním stavem. Mnohem horší je přelití než nedostatečné zalití rostlin, ale ani k jednomu by nemělo docházet pravidelně. Způsob péče záleží i na jejich umístění:

  • Rostliny v květináčích: jsou náchylnější, protože nemají tak velké možnosti pro odtečení přebytečné vody jako rostliny v půdě. Péči si výrazně ulehčíte samozavlažovacími květináči, kdy si rostlina bere potřebné množství vody. Kromě nalévání do zásobníku na vodu nezapomeňte zalévat i zeminu svrchu.
  • Zahradní rostliny: záleží na jejich umístění, půdě i počasí, proto půdu průběžně kontrolujte. Pokud do ní zaboříte prst na úroveň hlubších kořenů a je vlhká, zalití odložte na dobu, kdy bude sušší. Toto měření si můžete usnadnit měřičem vlhkosti.
Obrázek zobrazuje zalévání květiny v samozavlažovacím květináči

Díky samozavlažovacímu květináči si rostlina odebere potřebné množství vody

Použité zdroje a další zajímavosti:

BAROŠ, Dominik. Kapková závlaha pěstebních ploch zeleniny. Brno, 2019. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství krajiny. Dostupné z: https://www.vut.cz/studenti/zav-prace/detail/120784

https://www.thespruce.com/garden-watering-mistakes-7557591

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.