Menu

3 paddleboardy pro začátečníky: Jak začít a co je nutné si připravit?

3 paddleboardy pro začátečníky: Jak začít a co je nutné si připravit?

Paddleboarding je zábavný vodní sport, který vypadá složitější, než ve skutečnosti je. Jeho hlavní předností je všestrannost. K jeho provádění vám stačí jakákoliv vodní plocha od rybníka po moře. Je vhodný pro děti, dospělé i seniory. Paddleboard navíc nabízí skvělou kondiční přípravu a objevování přírodních krás. Připravili jsme pro vás stručného průvodce jízdou na paddleboardu pro začátečníky včetně vhodného vybavení.

Oblíbený sport chce trochu cviku

Paddleboarding (zkráceně SUP – angličtiny “stand-up paddling”) se v poslední době stal oblíbeným vodním sportem všech věkových skupin. Než se na něj postavíte, je potřeba si uvědomit základní pravidlo a tím je stabilita. Jízdu na paddleboardu lze přirovnat k jízdě na kole. Jakmile si osvojíte princip udržení rovnováhy, vše ostatní je poměrně snadné.

Základní vybavení

Každý začátečník bude potřebovat následující vybavení:

Paddleboard

Pro začátečníky je vhodné vybírat nafukovací model, který je na vodě stabilnější. Vyšší stabilitu zajistí také širší model. Univerzální šířka je však většinou dostatečná a nebude vás omezovat při rychlém zlepšování techniky.

Pádlo

Univerzální nastavitelné pádlo bývá většinou dodáváno k paddleboardu. Ideální výška pádla se pohybuje v rozmezí 10 – 30 cm nad výšku jezdce podle individuálních potřeb a stylu pádlování.

Pumpa

K nafukovacímu paddleboardu budete potřebovat pumpu, která může být ruční, nebo elektrická. Ruční pumpa také často bývá v ceně paddleboardu. Optimální hodnota tlaku pro daný model je uvedená okolo ventilku (např. 13 – 22 PSI).

Vesta

Začátečníci, a to zejména z řad dětí, jistě ocení plovací vesty na paddleboard, které je v případě pádu udrží na hladině.

První seznamování

S plovákem začínejte v klidné mělké vodě (ideální hloubka je do výše kolen). V místě středového poutka je těžiště paddleboardu – zde jezdec stojí, sedí nebo klečí. Jako první pozici si zkuste sednout těsně za středové poutko a vyzkoušejte si stabilitu tím, že se zavrtíte. Měli byste zjistit, že paddleboard není na vodě tak vratký, jak se může zdát na souši.

Pádlo chytněte oběma rukama (jednou rukou za hlavici, druhou podle vaší výšky o 70 – 100 čísel níže), ponořte jej do vody a zkuste pádlovat. Podobným postupem vyzkoušejte pozici v kleče. Cílem je stabilně stát s rozkročenýma nohama přibližně uprostřed plováku.

Paddleboard pro začátečníky

Vybrali jsme pro vás tři oblíbené paddleboardy vhodné nejen pro začátečníky:

Skvělý poměr cena/výkon: Paddleboard Mistral Dvoukomorový Allround 10,6′

Jedním z nejoblíbenějších modelů pro začátečníky je Paddleboard Mistral Dvoukomorový Allround 10,6′ z Lidlu. Model vyniká především bohatou výbavou, perfektní stabilitou a skvělým uživatelským hodnocením. Větší bezpečnost a stabilitu zajišťuje dvoukomorový systémprotiskluzový povrch a systém 3 ploutví. Díky zesílenému materiálu Drop Stitch  disponuje paddleboard dostatečnou tuhostí.

Parametr Hodnota
Typ a konstrukce allround SUP, nafukovací, dvoukomorový
Nosnost 150 kg
Rozměry 320 x 84 x 15 cm
Objem 300 l
Příslušenství univerzální/dvojité pádlo, pumpa, transportní batoh, vodotěsný vak (10 l), US ploutev, opravná sada, popruh na zavazadla, sedačka

 

Od 9 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Paddleboard Aqua Marina Fusion 10’10“

Alternativou je lehký a odolný Paddleboard Aqua Marina Fusion 10’10“. Jízdní komfort a snazší začátky umožňuje protiskluzová podložka. Výhodou je odnímatelná zasouvací středová ploutev nízká hmotnost plováku. 4 oka umožňují přidání sedačky (není součástí balení). Paddleboard je ideální volbou pro rekreační pádlování na klidné hladině nebo v mírných vlnách. Vyšší výtlak zajistí, že bezpečně přepravíte i náklad nebo extra pasažéra.

Parametr Hodnota
Typ a konstrukce allround SUP, nafukovací, jednokomorový
Nosnost 150 kg
Rozměry 315 x 76 x 15 cm
Objem 330 l
Příslušenství (základní sada) transportní batoh, nastavitelné pádlo, pumpa, ploutvička, leash (pojistný řemínek), opravná sada

 

Od 6 900 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Pro dámy: Paddleboard Bestway 65303 Oceana 15cm

Paddleboard Bestway 65303 Oceana 15cm je univerzálně využitelný paddleboard pro začátečníky i pokročilé jezdce. Díky kratší délce se model dobře hodí také pro dámy. Drop Stitch materiál zajišťuje optimální tuhost a protiskluzová vrstva bezpečnost při stání.

Parametr Hodnota
Typ a konstrukce allround SUP, nafukovací, jednokomorový
Nosnost 130 kg
Rozměry 305 x 84 x 15 cm
Objem 320 l
Příslušenství nastavitelné pádlo, ruční pumpa, taška na přenášení, leash (pojistný řemínek), sedačka, opěrka nohou, opravná sada

 

Od 7 100 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.