Menu

5 cukrovinek z celého světa jakožto cukroví, které vaše blízké mile překvapí

5 cukrovinek z celého světa jakožto cukroví, které vaše blízké mile překvapí

Pokud se vám už klasika v podobě vanilkových rohlíčků a slepovaného lineckého omrzela, vyzkoušejte letos něco trochu jiného. Ve spoustě zemí na světě se totiž Vánoce nesou v duchu dobrot a sladkostí. Tyto recepty jsou našim chutím sice blízké, zato neotřelé a skvěle si na nich pochutnáte vy i vaši hosté.

Francouzské makronky? Vyzkoušejte raději Cannelés de Bordeaux

Při zmínce o sladkém francouzském pečivu či cukroví se vám jako první jistě vybaví makronky. Co kdybychom se ale tentokrát podívali na malou lahůdku z Bordeaux, známou jako Cannelés de Bordeaux?

Tyto drobné dortíčky se vyznačují karamelově hnědou kůrkou, která obaluje měkký vnitřek. Příchuť je silně vanilková, do těsta se mimo jiné přidává také rum, který mu dodá tu správnou chuť. Charakteristický je pro ně tvar, který jim dávají speciální formičky vyrobené z mědi.

Recept je poměrně starý a pochází z 18. století, od kdy se toto cukroví stalo pro oblast Bordeaux typické. Jejich příprava vyžaduje trpělivost a přesnost, ale výsledek stojí za to. Hotový dezert cannelés totiž překvapí chuťové buňky kontrastem křupavé kůrčičky s nadýchaným těstem uvnitř.

Vánoční chuť Itálie – Cannoli siciliani

Itálie je domovem mnoha slavných dezertů, jedním z těch nejznámějších je bezesporu tiramisu, nicméně pro vánoční tabuli se více hodí jiný recept. Jsou to cannoli siciliani, které se staly ikonickým symbolem sicilské kuchyně.

Cannoli vánoční “trubičky” upečené z křehkého těsta. Po vychladnutí se plní sladkým ricottovým krémem, který je často doplněn dalšími dobrotami, ať už kandovaným ovocem, čokoládovými hoblinami nebo třeba různými druhy drcených oříšků.

Jejich původ sahá až do období středověku, kdy se běžně připravovali při příležitosti různých slavností nebo karnevalů. Teprve až později si trubičky cannoli získaly své čestné místo u vánočního stolu.

Mexické sopapillas

Jižní Amerika přináší do vánočních slavností svůj vlastní sladký příspěvek v podobě sopapillas. Jedná se o poměrně snadné a rychlé cukroví, které je zároveň chutné a tak trochu připomíná oblíbené churros.

Sopapillas se ale připravují z těsta, které je spíše podobné našim langošům. Během roku ho i Mexičané jí na slaný způsob, ovšem na Vánoce smaží malé kousky tohoto těsta, které následně dochutí cukrem smíchaným se skořicí.

Sopapillas mají díky skořici kořeněné a “vánoční” aroma, jejich textura je vzdušná a křupavá zároveň. V Mexiku se o Vánocích podávají jako dezert, nejoblíbenější jsou ještě horké, kdy na nich skořicový cukr jemně zkrystalizuje.

Vánoce v Řecku: Kourabiedes voní po mandlích a másle

Jednou z nejoblíbenějších vánočních dobrot v Řecku jsou kourabiedes – lahodné křehké sušenky, které se připravují z másla, mouky, cukru a celých mandlí. Tvarově připomínají malé kuličky (ale mohou mít různé tvary) a jsou obvykle posypané vrstvou jemného práškového cukru, který má symbolizovat sníh.

Příprava kourabiedes je v Řecku často spojena s rodinnou tradicí. Lidé si je často pečou doma společně s rodinou a přáteli při přípravě na vánoční svátky. Během přípravy se do vzduchu šíří vůně másla a pražených mandlí, což vytváří atmosféru pohody a radosti.

Maďarský závin diós bejgli

Diós Bejgli je tradiční vánoční sladkost z Maďarska, která je našim slovanským chutím a receptům velmi blízká. Jedná se totiž o závin plněný makovou nebo ořechovou náplní. Ta se obvykle “vylepšuje” ještě o sušené ovoce, rum a další přísady. Na vánočním stole se pak závin krájí na tenké plátky. Nejčastěji se připravují obě varianty – maková i ořechová, přičemž jejich plátky se servírují společně, aby vynikly barvy náplně.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.