5 věcí, které nás při testování aku vrtaček překvapily (TEST 2024)
V průběhu srpna jsme otestovali 7 příklepových aku vrtaček od různých výrobců. Do testu byly zahrnuty profesionální modely i levnější hobby konkurence. Některá zjištění pro nás byla poměrně překvapivá a toto je 5 nejzajímavějších z nich.
- TIP: Celý náš test a srovnání aku vrtaček najdete zde.
1. Vyšší cena nemusí znamenat vyšší kvalitu
Že vyšší cena znamená lepší kvalitu a výkon se nám potvrdilo jen z části. Stupně vítězů obsadily všechny 3 zahrnuté profi modely v čele s nejdražší testovanou aku vrtačkou Makita DHP481RTJ (v setu s akumulátory za 11 000 Kč). Zbylé 4 pozice ale předpoklad nepotvrdily. Překvapením byla především vrtačka Ryobi R18PDBL-220S, která byla navzdory své poměrně vysoké pořizovací ceně (set okolo 7 000 Kč) velmi špatná.
Makita DHP481RTJ
RYOBI R18PDBL-220S
PARKSIDE PPSBSA 20-Li A1
2. Levné nářadí z Lidlu dosáhlo solidních výsledků
Dalším překvapením byla právě výše zmíněná aku vrtačka Parkside PPSBSA 20-Li A1. Navzdory své hobby kvalitě a relativně nízké ceně ukázala velmi slušný výkon při bezpříklepovém vrtání a šroubování. Zároveň spolu s modelem Caterpillar DX12 zvládla na jedno nabití akumulátoru zašroubovat nejvyšší počet vrutů. Jejími slabinami jsou ovšem podprůměrný příklep a vyšší hmotnost spolu se špatným vyvážením.
3. V zátěžovém testu se nejvíce zahřál profi model
Překvapilo nás také vyšší zahřívání profi vrtačky Milwaukee M18 CBLPD. Při zátěžovém testu šroubování až do vybití akumulátoru se její motor a baterie zahřály ze všech nejvíce. Vyšší teplota stroje byla patrná i pocitově – vrtačku bylo nepříjemné držet v ruce. Přesnou teplotu jsme změřili mobilem UleFone Power Armor 19T s termokamerou. Motor Milwaukee se zahřál na max. teplotu 63°C, přičemž ostatní testované vrtačky dosahovaly v průměru okolo 47°C.
4. Nejvýkonnější stroj zašrouboval nejméně vrutů
Vítěz testu Makita DHP481RTJ ukázal extrémní výkon při práci se dřevem i s betonem. Překvapilo nás ale, že na jeden plně nabitý akumulátor 2Ah zašrouboval nejnižší počet vrutů. S výkonnějším motorem pochopitelně souvisí vyšší energetická náročnost, zde se ale tato hodnota zdála trochu neúměrná. Výkon vrtačky Makita byl při práci se dřevem pouze o desetiny sekund lepší než Parkside a Milwaukee, přesto byl rozdíl v energetické účinnosti těchto strojů obrovský.
5. Nejmenší vrtačka konkurovala papírově silnějším strojům
Milwaukee M18 CBLPD
Makita DHP481RTJ
PARKSIDE PPSBSA 20-Li A1
Související články
Aku vrtačka Milwaukee vs. Bosch Professional (2024): Pro jednu je úskalím dřevo, pro druhou zase beton
Nejlehčí aku vrtačka zklamala (TEST 2024): Úspora hmotnosti přináší nečekané ústupky
Vyhlašujeme nejlepší aku vrtačky z testu: Hravě si pro vrtání do dřeva, betonu i šroubování (TEST 2024)
Nejhorší aku vrtačka propadla v 75 % testů (TEST 2024)
Velký test aku vrtaček 2024: Vítěz nás překvapil, testovali jsme Milwaukee, Bosch, Makitu, ale i Parkside
Testujeme 7 nejzajímavějších aku vrtaček s příklepem: Nechybí Makita, modrý Bosch ani Parkside
Rubriky
Zdravím, vidím, že zvláště od slečny, paní Sobotové, je zde více recencí aku vrtaček. Jakou má však celé porovnávání smysl, když je vynechána zásadní konkurence Milwuakee, tedy firma Dewalt? mě osobně nezajímají srajdy, ale kvalitní firmy. myslím, že porovnávat profi špičku s levnými, kutilskými udělátky, není úplně ono. a Dewalt je trochu jinde, než Ryobi, Parkside apod. Dewalt by ve výběru rozhodně chybět neměl. kutilské nářadí super, ale bylo by ho vhodné porovnávat, ve své kategorii.