9 gadgetů na hranici ilegality, které si i v roce 2024 stále můžete koupit

V mnoha zemích, přičemž Česko a většina zemí v Evropě nejsou výjimkou, je používání těchto věcí omezené a právně postihnutelné. Přestože ve většině vznikly s nevinným cílem ulehčit každodenní aktivity či za účelem zábavy, dají se využít i k různým nekalým praktikám jako jsou krádeže, špehování či jiné nelegální aktivity. Přesto se dají celkem pohodlně sehnat třeba na Amazonu, eBay, nebo třeba Allegru.
1. Snímač signálů klíčů od automobilů
Snímač je původně určen například pro policisty, pracovníky bezpečnostních služeb nebo pro provozovatele autopůjčoven. Relativně brzy se ale okruh uživatelů rozšířil třeba o vykradače aut. Díky tomuto nenápadnému zařízení dokáže zloděj pohodlně odemknout, nebo třeba nastartovat cizí auto. Stačí si vytipovat auto, které lze ovládat bezdrátově. Zařízení zachytí signál z originálního klíče, například když majitel zamyká a opouští auto a tento signál po chvíli zreprodukuje. Tím se člověk dostane do auta, čímž se dopouští trestného činu.
2. Kamera na kravatovou sponu či knoflík
Toto je perfektní věc pro někoho, kdo se chce cítit jako ve filmu o Jamesi Bondovi. Minikamera se prodává jako součást spony na kravatu, nebo třeba jako knoflík. Dá se tak pohodlně a hlavně nenápadně umístit na oblečení a pořizovat záznamy z okolí, a to bez souhlasu zúčastněných osob, což je důvod, proč je používání takového zařízení ošemetné. Taková kamera má legitimní využití v případě, že nepořizujeme záznamy druhých osob bez jejich souhlasu či pro vlastní ochranu, pokud tomu tak ovšem není, dochází k protizákonnému jednání dle paragrafu 86 občanského zákoníku.
3. Flipper Zero, který umí i číst kreditní karty
Nástroj navržený pro techniky, nadšence elektroniky a majitele chytrých domácností. Dokáže ovládat nespočet věcí, zachytit různé signálové vlny a díky tomu třeba na dálku otevře garážová vrata. Ty nešikovnější ručičky s programátorskou myslí s ním ale zvládnou načíst třeba takovou kreditní kartu. Přesně proto je tahle věcička oblíbená také mezi hackery a například v Brazílii je toto zařízení úplně zakázané. Pořízení tohoto zařízení v Evropě je ale přesto možné, díky regulacím Evropského trhu má Flipper Zero speciální verzi, která vyhovuje bezpečnostním standardům EU.
4. USB zabiják
Na první pohled vypadá tento gadget jako klasický flash disk. Po jeho vložení do USB portu ale smaže z počítače data. Některé vymakanější kousky umí dokonce i nenávratně zařízení poškodit. Původní účel flash disku je pro vymazání dat před prodejem počítače, nebo jako ochrana před kybernetickou hrozbou. Uživatel ho může použít při podezření, že byl jeho počítač nenávratně napaden. Pokud se ale flash disk dostane do nesprávných rukou, může být zaděláno na malér.
5. WiPhone
Na první pohled připomíná starý tlačítkový mobil, ve skutečnosti má ale nespočet zajímavých funkcí. Dá se s ním například volat přes ViOP bez použití SIM karty. Jedná se o perfektní zařízení pro někoho, kdo hledá alternativní formu komunikace, nebo pro nadšence do techniky a programování. Samotné zařízení se dá modifikovat, přikoupit se dají různé programovatelné destičky a díky tomu si můžete naprogramovat cokoliv potřebujete. Svým využitím je ale opět dobrou pomůckou pro hackery.
6. LED policejní světla do auta
Modrá a červená LED světla se nainstalují na horní část čelního skla za clonu proti slunci, některé verze lze umístit i na střechu auta. S takovou výbavou vám na cestě možná všichni dají přednost, přesto asi není třeba vysvětlovat, proč by se tato světla neměla jen tak používat. V České republice je nutné mít také na paměti, že užití světel a majáků ze strany civilní osoby je pod tučnou pokutou.
7. Špiónské brýle
Stejně jako v případě minikamer připevněných na kusech oblečení, není problém sehnat ani brýle, se kterými můžete pořizovat video a audio záznamy z okolí. Výhoda brýlí je ta, že snímají přesně to, co člověk vidí. Přes USB kabel pak pohodlně přesunete záznamy do počítače. Použití takového zařízení je ale také svázáno zákony, stejně jako v předchozím případě jde především o ochranu ostatních zúčastněných osob. Obecně je špiónské zařízení jako skryté kamery a brýle dovoleno používat jen pro vlastní ochranu.
8. Odposlouchávací zařízení
Kompaktní zařízení umožňuje odposlouchávat zvuky až na několik metrů a poradí si s překážkami jako jsou dveře, zeď, a to o různých tloušťkách. Balení obsahuje core zařízení s mikrofonem, které se přiloží například ke zdi a set sluchátek pro odposlouchávání. V závislosti na aktuálních podmínkách užití a přesném typu zařízení je možné zaznamenat i sebejemnější zvuky z vedlejší místnosti. Stejně jako v případě používání kamer má i odposlouchávací zařízení své legitimní využití, například pro osobní komfort, ochranu, a proto je jejich pořízení legální. V případě pořízení audionahrávky bez vědomí ostatních osob ale zase dochází k narušení soukromí osob dle § 86 občanského zákoníku.
9. Měnička hlasu
S touhle vychytávkou se dá bezesporu užít spoustu zábavy. Je perfektní pro chvíle, kdy si chcete vystřelit po telefonu ze svých blízkých, ale třeba i pro hraní online her, kdy chcete zůstat ve větší anonymitě. Díky funkci tlumení zvuku z okolí je dobrá také pro tvoření online obsahu, třeba natáčení videí. Měnička se zapojí do telefonu či počítače a záleží na Vás, jak si svůj ideální hlas nastavíte. Stejně jako většina produktů může být ale lehce zneužitelná a její využití pro páchání trestné činnosti je zakázané.
Rubriky
Dobrý den, „Obecně je špiónské zařízení jako skryté kamery a brýle dovoleno používat jen pro vlastní ochranu.“ není pravda. Na veřejný místech můžete pořizovat libovolně video- a audiozáznam pro vlastní potřebu naprosto legálně a vůbec to nezávisí na druhu techniky, kterou přitom používáte.