Menu

Brutální Xiaomi 14 Ultra po letech opět v ČR! Luxusní fotoaparáty a tělo v titanu

Brutální Xiaomi 14 Ultra po letech opět v ČR! Luxusní fotoaparáty a tělo v titanu
Zdroj fotek: Xiaomi, Koláž: Arecenze

Jsou to už téměř 3 roky, kdy vydal čínský gigant svůj nejvyšší model Xiaomi 11 Ultra a oficiálně jej expedoval i na český trh. Od té doby se Xiaomi 12 Ultra i Xiaomi 13 Ultra soustředilo převážně na Čínu a oficiální distribuce v našich krajinách nebyla. Včera se představení ale dočkal model Xiaomi 14 Ultra, který do ČR zavítá s velkou pompou!

  • Xiaomi 14 Ultra: konstrukcí vyzve Samsung i Apple – Speciální edice v titanu se do ČR asi vůbec nedostane, konstrukce hliníkového modelu by měla být ale pevná. Displej se drží standardů nejvýše postavené konkurence.
  • Xiaomi 14 Ultra: nejlepší snímač Sony a ladění Leica – Telefon přichází jakožto premiant s nejlepším snímačem Sony Lythia LY-900 a celkově čtveřicí zadních fotoaparátů.
  • Xiaomi 14 Ultra: procesor je perfektní, čekali jsme ale víc – Zařízení se pyšní nejvýkonnějším procesorem Snapdragon 8 Gen 3, očekávali jsme ale příchod ještě lepšího křemíku, který by konkurenci nejen dorovnal, ale i předčil.
  • Xiaomi 14 Ultra: rekordní nabíjení jinak – Nejnovější model má kapacitu 5 300 mAh, drátové nabíjení tempem 90 W a bezdrátové rychlostí 80 W.
  • Xiaomi 14 Ultra: pozitivní cenovky pro ČR asi platit nebudou – Oficiální ceny pro ČR nejsou známy, ale očekávat lze snahu o dorovnání cen konkurenčního Samsungu Galaxy S24 Ultra.

Xiaomi 14 Ultra: konstrukcí vyzve Samsung i Apple

Xiaomi letos osadilo do své vlajky prakticky to nejlepší, co se na trhu dá sehnat. Hnacím motorem je aktuálně nejlepší procesor Snapdragon 8 Gen 3, ovšem samozřejmě v trochu odlišné konfiguraci, než jakou má privátně s Qualcommem nasmlouvanou Samsung Galaxy S24 Ultra. Rámečky speciální edice jsou z titanu, čímž se Xiaomi 14 Ultra zařadilo vedle iPhone 15 Pro i Galaxy S24 Ultra.

Po zahraničních testech konkurenčních telefonů lze ale očekávat, že je titan použit spíše jako doplňkový materiál. Přesto se má jednat o vysoce kvalitní titan třídy 5. Titanové provedení je ale pouze u speciální edice, většina kusů na trhu bude mít rám z hliníku, a možná se ani do ČR po vzoru Xiaomi 14 nedostane. Přesto i u hliníku výrobce slibuje o 8 % vyšší odolnost v ohybu ve srovnání s předchozí generací.

Konstrukce

Těšit se můžete samozřejmě na voděodolnost na úrovni IP68, což je ale u prémiových kousků naštěstí už standard (vyjma herních modelů s chladičem). Displej chrání sklo Xiaomi Longjing Glass, se kterým se výrobce vytasil už v listopadu 2023. Sklo by mělo podle úniků na Twitteru atakovat post „nejodolnějšího mobilního skla na trhu“. Co je na tom pravdy se jistě dozvíme poměrně brzy, až na konstrukci telefonu „zaútočí“ věhlasný tester Zack Nelson z kanálu JerryRigEveryting.

Parametry Xiaomi 14 Ultra
Design
Materiál rámečků Hliník/titan
Materiál zad Umělá kůže / odolné sklo
Odolné sklo Xiaomi Longjing Glass
Voděodolnost IP68
Hmotnost (g) 224/230 (podle materiálu)

Xiaomi 14 Ultra: nejlepší snímač Sony a ladění Leica

Jestli model Ultra od Xiaomi poslední 3–4 generace definuje, je to soustředění na fotoaparáty. Xiaomi na jejich odladění spolupracuje s legendární značkou Leica, což už v minulosti přineslo opravdu zajímavé výsledky (minimálně po stránce zpracování barev). Vývojáři letos do telefonu osadili aktuálně ten vůbec nejlepší snímač na trhu. Tím je 50MPx model Sony Lytia LYT-900 s obří 1/0,98″ snímačem.

To v praxi znamená, že se mohou výpočetní algoritmy hlavního fotoaparátu opřít o opravdu velké množství světla a tedy i dat spojených s focenou scenérií. Kromě toho je hlavní snímač doplněn nastavitelnou fyzickou clonou v rozmezí f/1,6–f/4,0. Tuto funkci naprostá většina telefonů nenabízí, jedná se přitom o zcela zásadní funkci převzatou z klasických fotoaparátů.

Ve velkém kruhovém modulu fotoaparátu najdete ještě další trojici objektivů, a to sice klasickou ultraširokou kameru, snímač s 3násobným a druhý s 5násobným optickým přiblížením. Všechny tři snímače mají 50MPx rozlišení a výrobce v prezentaci zmínil i jejich nadprůměrné rozměry. To je sice pravdivá teze, ale zázračných rozměrů také nedosahují.

Displej telefonu tvoří LTPO AMOLED s vysokým rozlišením 3 200 x 1 440 pixelů a obnovovací frekvencí 120 Hz. To je dnes u vlajek už prakticky standard, mnohem zajímavější je jas až 3 000 nitů (zaručí dobrou čitelnost na slunci) a vzorkovací frekvence displeje 1 920 Hz pro přesné čtení dotyků.

Parametry Xiaomi 14 Ultra
Design
Displej 6,73″ LTPO AMOLED
Obnovovací frekvence (Hz) 120
Rozlišení (px) 3 200 x 1 440
Maximální jas (nitů) 3 000
Hlavní snímač Sony Lythia LT-900
Ohnisková vzdálenost (mm) 23
Rozlišení hlavního snímače (MPx) 50
Velikost hlavního snímače (palců) 1/0,98
Světelnost hlavního fotoaparátu f/1,63–f/4,00
Stabilizace OIS
Ultraširoký fotoaparát 12 mm, 50MPx, 1/2,51″, f/1,80
Telefotoaparát 75 mm, 50MPx, 1/2,51″, f/1,80, OIS
Periskopický fotoaparát 120 mm, 50MPx, 1/2,51″, f/2,50, OIS
Selfie fotoaparát 22 mm, 32MPx, f/2,00

Třešnička na dortu

Stejně jako u předchozí generace přichystala společnost Xiaomi k dokoupení také bateriový grip, který umožní fotografům lepší držení telefonu. Ten v sobě má mít 1 500mAh baterii, chybět nebude ani možnost osazení kruhových filtrů či tlačítko spouště fotoaparátu.

Xiaomi 14 Ultra: procesor je perfektní, čekali jsme ale víc

Posledních několik měsíců jsme spekulovali o tom, že se Xiaomi možná rozhodlo odložit vydání vlajkových modelů Pro a Ultra z důvodů vyčkávání na vylepšenou verzi procesoru Snapdragon 8 Gen 3. Ve skutečnosti ale výrobce pravděpodobně vyčkával jen na termín konání největší mobilní konference MWC, aby mohl telefony prezentovat s velkou pompou v době, kdy budou ještě čerstvě vydanou novinkou.

Pohonem telefonu je tedy standardní Snapdragon 8 Gen 3 s extrémně vysokým výkonem, který poslouží nejen jako solidní základ pro hraní her, ale také jako spolehlivá opora pro algoritmy fotoaparátů a videí. Vedle toho si ale výrobce připravil také vylepšení příjmu a odesílání dat. Vlastní čip Surge T1 by měl podle prezentace Xiaomi zlepšit Wi-Fi o 37 % a Bluetooth o 16 %.

Chlazení telefonu

Chlazení je tvořeno poměrně velkým chladičem, dnes už zcela běžně v podobě odpařovací komory doplněné o jeden heatsink. Chlazen nebude pouze procesor, ale také modul fotoaparátů. Vysoká teplota snímače totiž typicky vede k horší kvalitě fotek. Skutečnou efektivitu chlazení nejsme ze snímků schopni potvrdit, takže si se závěry počkáme na naše vlastní testy.

Parametry Xiaomi 14 Ultra
Design
Procesor Snapdragon 8 Gen 3
Konfigurace paměti 12 GB / 256 GB
16 GB / 512 GB
16 GB / 1 TB
Výkon dle AnTuTu (bodů)* 2 100 000

* Jedná se o očekávaný výkon založený na únicích a výsledcích procesoru u jiných telefonů.

Xiaomi 14 Ultra: rekordní nabíjení jinak

Vývojáři se letos zaměřili na baterii trochu jiným způsobem. Místo toho aby naháněli rychlost nabíjení kabelem na několik stovek wattů příkonu, zaměřili se na bezdrátové doplňování energie. Xiaomi 14 Ultra tak disponuje 90W drátovým a 80W bezdrátovým nabíjením při využití originálních nabíječek. Baterie nabídne kapacitu 5 300 mAh, výdrž na jedno nabití by tak mohla být také zajímavá.

Parametry Xiaomi 14 Ultra
Design
Kapacita baterie (mAh) 5 300
Rychlost drátového nabíjení (W) 90
Rychlost bezdrátového nabíjení (W) 80

Xiaomi 14 Ultra: pozitivní cenovky pro ČR asi platit nebudou

Xiaomi 14 Ultra je na první pohled jednoznačně prvotřídní vlajka, kterou sice ještě musíme prověřit testy, ale z parametrů lze nějakou tu cenovku usuzovat. Zatím jsme dostali pouze oficiální ceník pro Čínu. Oficiální ceny pro ČR ještě nejsou známy, uvedené částky jsou pouze našim odborným odhadem a mohou se v praxi lišit.

Model Cena v Číně
(při uvedení)
Cena v ČR
(při uvedení)
Xiaomi 14 Ultra 12 12GB/256GB 6 499 yuanů 35 000 Kč
Xiaomi 14 Ultra 12 16GB/512GB 6 999 yuanů 38 000 Kč
Xiaomi 14 Ultra 12 16GB/1TB 7 799 yuanů 42 500 Kč

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.