České hodinky předčí švýcarské kvalitou i designem: 5 modelů a zlaté české ručičky | Arecenze
Menu

České hodinky předčí švýcarské kvalitou i designem: 5 modelů a zlaté české ručičky

České hodinky předčí švýcarské kvalitou i designem: 5 modelů a zlaté české ručičky

„Zlaté české ručičky,“ zní jedno staré rčení. Jeho pravdivost dokazují hodinky Prim, které patří už 74 let mezi českou hodinářskou elitu. Existují ale i další méně známé značky českých hodinek, které mohou hravě konkurovat těm švýcarským. Pojďme se seznámit s dlouholetou tradicí českých náramkových hodinek.

Zrod české hodinářské legendy

Do konce 40. let neexistoval v Československu žádný závod, který by vyráběl náramkové hodinky. Vše se změnilo v roce 1949, kdy byl v Novém Městě nad Metují založen pobočný závod liberecké Chronotechny. Cílem malého podniku s 15 zaměstnanci bylo vytvořit první prototyp československých náramkových hodinek.

A tak v roce 1954 vznikl model Spartak, který byl uveden na trh o čtyři roky později. Tehdy se zrodila česká hodinářská legenda, značka Prim, jejíž tradice trvá dodnes. V průběhu 60. let se závod rozrůstal. Světlo světa spatřily ikonické modely Orlík a Diplomat. V roce 1969 se závod osamostatnil a vznikl národní podnik s názvem Elton.

Světová špička manufakturní výroby

V 70. letech podnik zaměstnával 1 200 zaměstnanců a vyráběl každoročně statisíce kusů hodinek. Na přelomu 80. a 90. let zájem o hodinky Prim klesl vlivem dovozu levnějších hodinek ze Západu. Výroba ale pokračovala dál.

V roce 2009 značka obnovila kompletní samovýrobu od vývoje a designu, přes výrobu všech součástek strojků a jejich montáž až po finální kompletaci hodinek. Ročně manufaktura vyprodukuje okolo 700 mechanických hodinek. Díky jejich dokonalé přesnosti a preciznosti se značka Prim Manufacture 1949 řadí mezi světovou špičku manufakturní výroby.

Hodinky na míru Luděk Seryn (Zdroj: AHCI.ch)

Ryze české značky

Ačkoliv značka Prim hraje “prim” mezi českými hodinkami, na trhu existují i další čeští výrobci prémiových náramkových hodinek:

  • Značka špičkových hodinek Luděk Seryn se zabývá ruční výrobou hodinek od začátku do konce na míru každému zákazníkovi.
  • Robot je poměrně nová značka, za jejímž zrodem stojí designéři Michal Froněk a Jan Němeček spolu s Josefem Zajíčkem, investorem projektu.
  • Zakázkový výrobce hodinek Prokop & Brož je unikátní svým promyšleným designem a s technicko-technologickými detaily. Své hodinky vyrábí v malých limitovaných a privátních edicích.

5 zajímavých modelů ryze českých hodinek

Představujeme vám výběr 5 hodinek z dílny českých výrobců. Najdete mezi nimi super luxusní české hodinky, včetně těch nejdražších, ale i modely dostupné běžným smrtelníkům.

Prim Cylinder 40 Q

 

20 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Pokud hledáte levnější hodinky Prim s jasným původem a většinovou výrobou v Novém Městě nad Metují, minimalistickou a moderní variantou je model Prim Cylinder 40 Q. Hodinky drží podobný účelný design, jako například výrobce reproduktorů Bang a Olufsen. Jedinou nečeskou částí je podle výrobce strojek. Ten je qartzový (bateriový) a vyrábí se ve Švýcarsku.

Prim Svatováclavské 40

 

40 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Jedny z nejlevnějších hodinek Prim vyráběných v Novém Městě nad Metují jsou hodinky Prim Svatováclavské 40. V jejich případě je výroba dvojí – pouzdro, ciferník a další části jsou vyráběny v Novém Městě, zatímco strojek je z externího zdroje. Jedná se o zajímavý kompromis mezi ryze českou výrobou a přijatelnější cenou.

Robot by Bohematic Minor

 

118 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Model Minor zaujme svým stylovým stylovým a originálním provedením i netradiční grafikou číselníku. Série Minor vznikla jako pocta legendárnímu českému automobilu Aero Minor Sport a jeho posádce, která s ním v roce 1949 vyhrála legendární závod 24 hodin Le Mans.

Prim Orlík 38 D LE

 

175 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

ORLÍK 38 D LE, jeden z ikonických modelů značky PRIM, je na trhu už od 60. letech. Byl navržen jako první český ryze dámský model. Prémiové hodinky nabízí nadčasový design kombinující elegantní černou barvu s prvky z růžového zlata. Jedná se o nejdražší dámské hodinky české značky.

Prim TB LE

 

500 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Prim TB LE je designově čistý a elegantní model pánských společenských hodinek s platinovým pouzdrem. Jejich desing je inspirovaný modularitou a principy, které vyznával  svém profesním i osobním životě Tomáš Baťa. Jedná se nejluxusnější a nejdražší české náramkové hodinky.

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.