Menu

Chorvatsko starter pack: 5 věcí, které Čechovi chybět nesmí

Chorvatsko starter pack: 5 věcí, které Čechovi chybět nesmí

Je tu vytoužené léto a s ním zasloužená dovolená. Letní paprsky jsou příjemné, ale léto se přece jen lépe tráví u vody. Ideálně rovnou na pláži u moře. Jestli vyrážíte na dovolenou k moři, přečtěte si náš starter pack věcí, které by vám rozhodně neměly chybět.

Dovolená u moře v Chorvatsku

Pro mnoho Čechů je tradiční dovolená u moře neodmyslitelně spjata s Chorvatskem. I podle statistik nejvíce Čechů míří na delší dovolenou právě do Chorvatska, navštíví jej každoročně téměř 800 tisíc Čechů.

S přípravami do Chorvatska má mnoho lidí bohatou zkušenost. Možná si ale každý rok na pláži pod slunečníkem při pohledu na ostatní říkáte, že tenhle šnorchl si na příští rok musíte pořídit. Rok uteče jako voda a kdo si má vzpomenout, co si to chtěl letos do kufru přibalit. Přečtěte si seznam věcí, které by se vám na dovolenou k moři mohly hodit.

Co ve starter packu k moři nesmí chybět?

Některé věci jsou velmi praktické a výrazně vám dovolenou usnadní, některé vás možná trochu pobaví. Ale nepatří na správnou letní dovolenou u moře i ty ponožky v sandálech?

Zázrak jménem rychleschnoucí ručník

K vodě v letních dnech vyrážíte hned několikrát a rychleschnoucí ručník vám ušetří trápení s neustálým sušením. Ručníky jsou ideální nejen na cestování, ale i na sportování. Dnes se už navíc vyrábí i v krásných designech, potěšit tak mohou i děti, pořídit můžete i hravé ručníky třeba s jízdní dráhou. Cena bývá ovšem o něco vyšší než za klasický ručník.

Šnorchl a pomůcky na potápění

Většinu času v horkých letních dnech člověk nejraději tráví u vody, takže je důležité, aby zabavil jak děti, tak sám sebe. Přibalte s sebou šnorchl a věci na potápění. Při výběru šnorchlu si dejte pozor na jeho velikost, dětské šnorchly jsou menší než šnorchly pro dospělé. Se šnorchlem ale není jen zábava, ať už šnorchlují děti nebo dospělí, všichni musí být velmi opatrní. I sebelepší šnorchl může způsobovat vtahování vody dovnitř. Dalším rizikem je, že se zamotáte do řas nebo něčeho jiného.

Na potápění samozřejmě potřebujete také správnou potápěčskou masku, v nabídce jsou buď kvalitní potápěčské brýle, případně je možné pořídit rovnou celoobličejovou šnorchlovací masku. Funkční jsou oboje provedení, záleží pak především na vašem pohodlí, abyste v potápěčské masce chvíli vydržely při objevování podmořského světa.

Pokud jste velkým fanouškem potápění, tak by vám neměly chybět ani plavecké ploutve. Dětem pak určitě udělá radost takzvaná monoploutev, díky které si budou holčičky připadat jak mořské panny, prodávají se ale i v barvách, které zaujmou i kluky. Monoploutev děti dokáže zabavit a zároveň se s ní mohou naučit vyvážené kopání.

Při potápění, šnorchlování, ale i běžném plavání či pobytu ve vodě vždy dbejte zvýšené pozornosti. Je důležité, aby pokaždé někdo věděl, že jdete do vody a sledoval vás. Tonutí je bohužel rychlé a hlavně tiché, máchání rukou kolem sebe jako ve filmu neočekávejte.

Boty do vody nejen na ježky

Pokud jste už někdy u moře v Chorvatsku byli, víte, že boty do vody u moře jsou nutností. V moři mohou být ježci, na které opravdu šlápnout nechcete. Můžete jít samozřejmě v sandálech, ale kdo to má neustále sušit, navíc i kvalitním sandálům mořská voda může škodit, a to za to nestojí. Boty do vody jsou neoprénové a pohodlné. Přijdou vám vhod i na leckteré oblázkové pláži, využít je můžete i na vodní sporty, třeba na paddleboard.

Lednička do auta na pivo i na svačinu

Na cestu autem se vám bude hodit lednička do auta, do které můžete dát chladit nápoje i nějakou tu svačinu v alobalu zabalenou na cesty. Ledničku pak můžete využít i na dovolené. Ledniček do aut je několik druhů a záleží na náročnosti a potřebách každého. Menší obyčejná lednička o objemu 25 litrů lze pořídit i za rozumné peníze od 1 600 Kč.

Sandále a jako bonus ponožky

Pokud máte rádi větrání v botě, nezapomeňte si s sebou přibalit také sandále. A kdyby náhodou trochu škrábaly od písku nebo se trochu ochladilo, můžete k nim přidat i ponožky a nemusíte tahat další boty s sebou. Takovou klasiku zná snad každý Čech, učí se to ale od nás už i řada Němců a možná si na dovolené všimnete i dalších národností.

Moře není jenom Chorvatsko

Možná jste už slyšeli, jak Chorvatsko letos zdražilo. Ono teda zdražuje každý rok, ostatně jako jakákoli jiná země, ale letos se s tím zdražováním moc nepárali. Chorvatsko letos přijalo za měnu euro, což by ceny ani tak neproměnilo, ale většina obchodníků se na této vlně svezla a sama od sebe výrazně zdražila. Dovolená se tak může pěkně prodražit.

Chorvatsko ale není jediná země, která má moře a kde si lze užít pravou letní dovolenou. Navštívit můžete i další země s krásnou přírodou i plážemi, co takhle třeba Albánie? Nebo Černá Hora? Mrkněte na přehled cen, které vás v těchto zemí čekají.

Albánie

Pokud vyrazíte do Albánie na týden, tak ubytování u pláže můžete pro dva dospělé dohromady najít už od neuvěřitelných 3 500 Kč. Běžná cena za ubytování v hotelu u pláže pak pro dva vychází od 6 000 do 10 000 Kč, často i se snídaní v ceně.

Jídlo v restauraci vás bude stát okolo 120 Kč, pivo si můžete dopřát zhruba za 30 Kč, káva pak stojí ještě průměrně o něco méně – 28 Kč. Pokud vyrazíte na celé menu do restaurace, tak za něj i s pitím zaplatíte průměrně 344 Kč.

Černá Hora

Týdenní ubytování u pláže pro dva se v Černé Hoře dá také objednat už za 3 500 Kč, když budete mít trochu štěstí a budete vybírat s předstihem. Běžné ceny v hotelech na plážích pro dva na týden pak vycházejí od 8 000 do 13 000 Kč.

Za hlavní jídlo v místních restauracích zaplatíte obvykle v rozmezí 130-210 Kč, pizzu koupíte ještě levněji za 105-155 Kč. Dražší jídlo pak vychází, pokud si dáte pořádný steak, ten vychází zhruba na 260-390 Kč.

S návštěvou Albánie nebo Černé Hory neváhejte a vyrazte co nejdříve. Pokud tyto země vezmou turisti rychle za své, může se stát, že za pár let se promění v další přeplněné a předražené Chorvatsko. Ale snad se tato situace nebude opakovat a budou lidé dovolené trochu střídat a cestovat i do dalších krásných zemí, krásně je totiž všude.

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.